Рішення від 15.11.2021 по справі 640/11786/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Київ

15 листопада 2021 року справа №640/11786/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомКомунального підприємства електромереж зовнішнього освітлення м. Києва «Київміськсвітло» (далі по тексту - позивач, КП «Київміськсвітло»)

доГоловного управління ДПС у м. Києві (далі по тексту - відповідач, ГУ ДПС у м. Києві)

провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 18 травня 2020 року №0519840405 в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 10% у сумі 876 834,47 грн. за порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної від 11 грудня 2019 року №450

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення в частині граничних термінів реєстрації податкової накладної від 11 грудня 2019 року №450, оскільки КП «Київміськсвітло» при складенні сказаної податкової накладної фактично зробив технічну описку у даті її складення « 11 грудня 2019 року» замість вірного « 31 грудня 2019 року» та, виявивши її, у той же день виправив помилку шляхом складення уточнюючого розрахунку та нової податкової накладної з вірною датою; зведена податкова накладна від 31 грудня 2019 року №450 складена у порядку та у строки, визначені положеннями Податкового кодексу України.

Ухвалою від 02 червня 2020 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі №640/11786/20 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив про правомірність податкового повідомлення-рішення в оскаржуваній частині, у зв'язку із порушенням позивачем граничного терміну реєстрації податкової накладної від 11 грудня 2019 року №450, вказуючи про звільнення від відповідальності, передбаченої статтею 1201 Податкового кодексу України у виключних випадках, а саме: за порушення граничного строку реєстрації/відсутності реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю), складених на операції з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування; що не надаються отримувачу (покупцю), складених на операції з постачання товарів/послуг, які оподатковуються за нульовою ставкою.

У відповіді на відзив позивач повторно вказав, що при складенні зведено податкової накладної №450 позивач допустив технічну помилку у даті її складення, а станом на 11 грудня 2019 року у позивача були відсутні підстави для її складення, оскільки до вказаної зведеної податкової накладної входять податкові накладні що складені датами, пізнішими ніж 11 грудня 2019 року.

Ухвалою від 15 липня 2020 року Окружний адміністративний суд міста Києва задовольнив клопотання позивача та призначив адміністративну справу №640/11786/20 до розгляду у судовому засіданні.

У судовому засіданні 21 вересня 2020 року представник позивача підтримав позовні вимоги; відповідач у судове засідання не з'явився; суд ухвалив перейти до розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.

Відповідно до податкового повідомлення-рішення від 18 травня 2020 року №0519840405 згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 та згідно зі статтею 1201 Податкового кодексу України до КП «Київміськсвітло» застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 878 020,16 грн.

Згідно з розрахунком штрафу до вказаного податкового повідомлення-рішення штрафні санкції застосовано за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних від 11 грудня 2019 року №450, від 21 грудня 2019 року №459 та від 31 грудня 2019 року №458.

Зазначене податкове повідомлення-рішення прийняте на підстав акта від 17 квітня 2020 року №7660/26-15-04-05-16/3360905 про результати камеральної перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних КП «Київміськсвітло» (далі по тексту - акт перевірки).

Позивач оскаржує застосовані штрафні санкції за порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної від 11 грудня 2019 року №450 у розмірі 10% у сумі 876 834,47 грн.

Вирішуючи спір по суті позовних вимог, Окружний адміністративний суд міста Києва керується такими мотивами.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Як зафіксовано перевіркою, позивач порушив граничний строк реєстрації податкової накладної від 11 грудня 2019 року №450.

Відповідно до абзацу першого пункту 1201.1 пункту статті 1201 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.

Системний аналіз статті 201 та пункту 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України вказує, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу.

Матеріали справи підтверджують, що позивач виписав зведену податкову накладну від 11 грудня 2019 року №450, в якій містяться податкові накладні за період з 11 грудня 2019 року по 31 грудня 2019 року на загальну суму 56 610 068,29 грн., у тому числі податок на додану вартість 8 768 344,72 грн., яка зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 15 січня 2020 року о 08:08:54 відповідно до квитанції.

Розрахунком коригування кількісних і вартісних показників від 31 грудня 2019 року №453 до податкової накладної від 11 грудня 2019 року №450 скориговано податок на додану вартість на загальну суму «-56 610 068,29 грн.», у тому числі податок на додану вартість «-8 768 344,72 грн.»; вказаний розрахунок коригування зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних 15 січня 2020 року о 15:12:31 відповідно до квитанції.

У подальшому позивач склав податкову накладну від 31 грудня 2019 року №454 на загальну суму 56 610 068,29 грн., у тому числі податок на додану вартість 8 768 344,72 грн., яка зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 15 січня 2020 року о 19:00:09 відповідно до квитанції.

Таким чином позивач вказує, що повторна реєстрація податкової накладної від 31 грудня 2019 року замість податкової накладної від 11 грудня 2019 року №450 є єдиним технічним способом виправити технічну помилку у даті її складення.

Абзац шостий пункту 192.1 статі 192 Податкового кодексу України передбачає, що розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

За правилами пункту 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 2015 року №1307 (далі по тексту - Порядок), у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V Податкового кодексу України постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.

У розрахунку коригування вказуються дата та номер податкової накладної, до якої вносяться зміни. У клітинках номера податкової накладної, що не заповнюються, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються.

У разі складання розрахунку коригування з метою виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, у розрахунку коригування зазначаються виправлені дані.

У разі допущення помилки в реквізитах заголовної частини податкової накладної, зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка не заважає ідентифікувати здійснену операцію, постачальник (продавець) на дату виявлення такої помилки складає розрахунок коригування до податкової накладної, у якому всі правильно заповнені реквізити податкової накладної повторюються, а реквізит, у якому допущено помилку, заповнюється без помилок.

Таким чином, виправлення помилок допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, здійснюється шляхом складання та реєстрації розрахунку коригування із виправленими даними.

Наведене свідчить, що позивач виправив допущену помилку при складанні податкової накладної шляхом складання та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідного розрахунку коригування та нової податкової накладної із виправленими показниками, а саме: датою її складення.

У свою чергу, відповідач застосував до позивача штрафні санкції, зокрема за повторну реєстрацію фактично тієї самої податкової накладної, яка була зареєстрована у Єдиному реєстрі податкових накладних у межах встановленого законом строку.

Суд враховує, що Податковий кодекс України або Порядок не вимагають складання та реєстрації нової податкової накладної у зв'язку із виправленням помилок, допущених при складанні податкової накладної, але реєстрація позивачем в Єдиному реєстрі податкових накладних тієї самої податкової накладної повторно не нівелює факту первинної реєстрації податкової накладної в межах граничного строку.

Оскільки вперше позивач зареєстрував податкову накладну вчасно, а подання розрахунку коригування та нової податкової накладної обумовлено лише помилкою в даті, що не вплинуло на її кількісний та вартісний показник, суд приходить до висновку про відсутність підстав для застосування штрафних санкцій на підставі пункту 12011 статті 1201 Податкового кодексу України.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду, викладеною, зокрема, у постановах від 26 червня 2018 року у справі №805/4998/16-а та від 30 листопада 2018 року у справі №810/222/18.

При цьому, суд враховує доводи відповідача стосовно недопущення виправлення дати податкової накладної відповідно до пункту 21 Порядку, проте, зазначає, що відповідно до пункту 22 вказаного Порядку передбачено виправлення помилок у реквізитах заголовної частини.

Так, відповідно до пункту 22 Порядку у разі допущення помилки в реквізитах заголовної частини податкової накладної, зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка не заважає ідентифікувати здійснену операцію, постачальник (продавець) на дату виявлення такої помилки складає розрахунок коригування до податкової накладної, у якому всі правильно заповнені реквізити податкової накладної повторюються, а реквізит, у якому допущено помилку, заповнюється без помилок.

Згідно з пунктом 4 Порядку реквізити заголовної частини податкової накладної, які містять цифрові значення (дата складання, порядковий номер, номер філії (структурного підрозділу), не повинні містити жодних інших знаків та символів.

Системний аналіз наведених норм Порядку свідчить, що платникам податку на додану вартість надано можливість внесення виправлень, зокрема, у даті податкової накладної.

Крім того, зі змісту податкової накладної від 11 грудня 2019 року №450, в якій містяться податкові накладні за період з 11 грудня 2019 року по 31 грудня 2019 року на загальну суму 56 610 068,29 грн., вбачається, що позивач фізично не міг скласти вказану зведену податкову накладну 11 грудня 2019 року у зв'язку із тим, що у ній містяться дати складання податкових накладних після 11 грудня 2019 року.

Таким чином, суд вважає неправомірним накладення на позивача штрафу за порушення граничного строку реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Враховуючи викладене, податкове повідомлення-рішення від 18 травня 2020 року №0519840405 в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 10% у сумі 876 834,47 грн. за порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної від 11 грудня 2019 року №450 є протиправним та підлягає скасуванню.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем не доведено правомірність оскаржуваного податкового повідомлень-рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов КП «Київміськсвітло» підлягає задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позов задоволено, на користь позивача належить стягнути сплачений ним судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Комунального підприємства електромереж зовнішнього освітлення м. Києва «Київміськсвітло» задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 18 травня 2020 року №0519840405 в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 10% у сумі 876 834,47 грн.

3. Стягнути на користь Комунального підприємства електромереж зовнішнього освітлення м. Києва «Київміськсвітло» понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 13 152,52 грн. (тринадцять тисяч сто п'ятдесят дві гривні п'ятдесят дві копійки) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Комунальне підприємство електромереж зовнішнього освітлення м. Києва «Київміськсвітло» (03067, м. Київ, вул. Машинобудівна, буд. 40; ідентифікаційний код 03360905);

Головне управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19; ідентифікаційний код 43141267).

Суддя В.А. Кузьменко