Рішення від 23.10.2021 по справі 640/30379/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

23 жовтня 2021 року №640/30379/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Мамедової Ю.Т., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва (також далі - суд) надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач) у якому позивач просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови позивачу перерахувати та виплатити пенсію в розмірі 89% грошового забезпечення на підставі довідки Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 24.07.2020 №16, яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 9480,00 грн.; оклад за військовим званням - 1480,00 грн.; набавка за вислугу років (50%) - 5480,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (15%) - 2466,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (65%) - 6162,00 грн.; премія (41%) -3886,80 грн. з урахуванням 100 відсотків суми підвищення без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2019;

- зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію в розмірі 89% від суми грошового забезпечення на підставі довідки Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 24.07.2020 №16, яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 9480,00 грн.; оклад за військовим званням - 1480.00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 5480,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (15%) - 2466,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (65%) - 6162,00 грн.; премія (41%) -3886,80 грн. з урахуванням 100 відсотків суми підвищення без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2019.

Ухвалою суду від 09.12.2020 р. відкрито провадження в адміністративній справі №640/30379/20 (далі - справа), яку вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем протиправно не проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 24.07.2020 №16. Також позивач зазначає про протиправність обмеження розміру його пенсії десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб.

Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки у спірних правовідносинах діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві, де йому з 2009 року була обчислена і призначена пенсія за вислугу років, виходячи з 89% суми грошового забезпечення, яке він отримував за посадою на дату звільнення з військової служби відповідно до п. "а" ч.1 ст.13 Закон України №2262-XII.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.09.2020 у справі №640/19693/18 за позовом ОСОБА_1 зобов'язано ГУ ПФУ в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії Позивачу виходячи з 89% суми грошового забезпечення та 100% суми підвищення, починаючи з 05.03.2019.

У зв'язку із тим, що 24.06.2020 набрало чинності рішення Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19, яким рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17.12.2019 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії щодо підготовки та надання до управління Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення залишено без змін, Позивач звернувся із заявою до Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України з проханням оформити та надіслати до ГУ ПФУ в м. Києві для перерахунку пенсії довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

Адміністрація Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України оформила та листом №14/02-2657 від 27.07.2020 надіслала до ГУ ПФУ в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення Позивача від 24.07.2020 №16 для перерахунку пенсії.

Листом від 08.09.2020 №2600-0312-5/125934 ГУ ПФУ в м. Києві повернуло до Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України довідку від 24.07.2020 №16 без виконання.

Крім того, представником Позивача були подані додаткові письмові пояснення у яких представник зазначає, що після виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.09.2020 у справі №640/19693/18, ГУ ПФУ в м. Києві обмежує виплату пенсії десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб, починаючи з 01.01.2018. Також представник зазначає, що станом на 01.04.2019 розмір пенсії, який нарахований Позивачу з усіма надбавками та доплатами, в тому числі з підвищенням у розмірі 25% як інваліду війни 2 групи, становить 18 938,30 грн. Водночас, ГУ ПФУ в м. Києві обмежило виплату пенсії до 14 970,00 грн. - десяти прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб. Станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.07.2021 виплата пенсії Позивачу також обмежена 10 прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб та становить з 01.07.2021 - 18640 грн.

Вважаючи такі дії ГУ ПФУ в м. Києві протиправними, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є, зокрема, Закон №2262-ХІІ.

Статтею 9 Закону №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону №2011-ХІІ).

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Пунктом 2 Постанови КМУ №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 2 пункту 5 Постанови КМУ №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 згаданого Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі -Порядок №45").

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 у редакції Постанови №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМУ №103) встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою КМУ №103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Оскільки зміни, внесені Постановою КМУ №103, зокрема, до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому, порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, територіальні управління Пенсійного фонду України, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Зокрема, згідно з пунктом 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

При цьому, визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови КМУ №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 рішенням суду не зумовлює необхідності повторного повідомлення Пенсійного фонду України про виникнення підстав для перерахунку пенсії, як і повторного подання відповідних списків уповноваженим органам. Адже підстава перерахунку пенсії - Постанова КМУ №704 з ухваленням даного рішення суду, не змінилася. Відповідно списки осіб, пенсії яких потребують перерахунку, також не змінилися.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 06 серпня 2019 року у зразковій справі №160/3586/19 (провадження №Пз/9901/12/19). Зокрема, Верховний Суд в пункті 24 зазначив: "Суд вважає безпідставними посилання відповідача на відсутність постанови Кабінету Міністрів України про встановлення умов та порядку перерахунку пенсії позивачу після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови КМУ №103, оскільки є чинним порядок проведення перерахунку пенсій, встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393. Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності з 01 березня 2018 року і є чинною на момент виникнення спірних правовідносин, встановлені розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу".

Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Зазначені висновки суду відповідають висновкам Великої Палати Верховного Суду, що наведені у постанові від 24 червня 2020 року у зразковій справі №160/8324/19.

Так, як встановлено з матеріалів справи, у зв'язку з набранням законної сили рішенням Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі №160/8324/19, 30.12.2020 р., Адміністрація Держспецзв'язку України до вимог статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ, Постанови КМУ №704 супровідним листом №14/02-2657 від 27.07.2020 надіслала до ГУ ПФУ в м. Києві оновлену довідку за №16 від 24.07.2020 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 за відповідною (аналогічною) посадою на день звільнення позивача для здійснення обчислення та перерахунку його пенсії з 01 квітня 2019 року, зазначивши посадовий оклад - 9480,00 грн.; оклад за військовим званням - 1480,00 грн.; надбавку за вислугу років (50 %) - 5480,00 грн.; надбавку за особливості проходження служби (15 %) - 2466,00 грн.; надбавку за службу в умовах режимних обмежень (65 %) - 6162,00 грн.; премію (41 %) - 3886,80 грн.

Проте, Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві відмовило позивачеві у здійсненні перерахунку та виплати основного розміру його пенсії з 01 квітня 2019 року із врахуванням всіх складових грошового забезпечення, зазначених у довідці №16 від 24.07.2020 станом на 05.03.2019, а саму довідку повернуло до Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України без виконання, посилаючись на неприйняття Урядом нового порядку про умови та порядок проведення перерахунку пенсій.

Суд додатково звертає увагу, що висновок про безпідставність такого посилання відповідача висловлено Верховним Судом у постанові від 06 серпня 2019 року (п. 24 постанови) у зразковій справі №160/3586/19 та Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 24 червня 2020 року у зразковій справі №160/8324/19.

Відповідно до частини п'ятої статті 13 Закону України "Про судоустрій та статус суддів", висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Відтак, суд дійшов висновку, що у зв'язку з направленням Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві оновленої довідки №16 від 24.07.2020 про грошове забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року, у відповідача виник обов'язок проведення перерахунку пенсії позивача з 01 квітня 2019 року.

Крім того, суд зазначає, що у відповідача відсутнє повноваження щодо повернення довідки, наданої уповноваженим органом, оскільки повернення довідки не передбачено Постановою від 13 лютого 2008 р. №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Таким чином, суд приходить висновку про протиправність відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки №16 від 24.07.2020 та протиправність повернення такої довідки Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Більше того, судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.09.2020 у справі №640/19693/18 за позовом ОСОБА_1 зобов'язано ГУ ПФУ в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії Позивачу виходячи з 89% суми грошового забезпечення та 100% суми підвищення, починаючи з 05.03.2019.

У листі ГУ ПФУ в м. Києва зазначено, що позивачу проведено перерахунок пенсії на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 вересня 2020 року у справі №640/19693/18, яке набрало законної сили, з 01 січня 2018 року з урахуванням основного розміру пенсії за вислугу років 89% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат та з 05 березня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії?, визначеного станом на 01 січня 2018 року. Розмір пенсії?, обчислений на виконання судового рішення з 01.03.2021 становить 17 690,00 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 р. No 3668-VI викладено частину 5 статті 43 Закону №2262-ХІІ в наступній? редакції: "Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсіі? за особливі заслуги перед Украї?ною, індексації та інших доплат до пенсіі?, встановлених законодавством, крім доплати д надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність".

Пунктом 2 розділу 2 "Прикінцевих та перехідних положень" вказаного Закону установлено, що обмеження пенс (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, н поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніш встановленому розмірі.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів Украї?ни" від 24.12.2015 р. № 911-VIII частину статті 43 Закону No2262-ХІІ доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 01.01.2016 р. по 31.12.2016 р. максимальний розмір пенсії? (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії?, цільової грошової? допомоги пенсіі? за особливі заслуги перед Україною, індексації? та інших доплат до пенсіі?, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".

Пунктом 2 "Прикінцевих положень" цього Закону передбачено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсіі?, а саме: щодо обмеження максимального розміру пенсій? в період з 01.01.2016 року п. 31.12.2016 року розміром 10740 гривень, застосовується до пенсій?, які призначаються починаючи з 01.01.2016 року.

У подальшому відповідно до підп.3 п.1 розділу I Закону України "Про внесення змін до деяких законів Украі?ни щодо соціального захисту резервістів, які постраждали внаслідок участі в антитерористичній операції?, та членів ї?х сімей? від 12.04.2016 р. No1080-VIII статтю 43 Закону № 2262 після частини третьої? доповнено двома новими частинами, зв'язку з чим частина п'ята цієї? статті стала частиною сьомою без змін у змісті.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції? Украі?ни (є неконституційними), положення частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-XII, згідно якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додатковоі? пенсіі?, цільовоі? грошової допомоги, пенсіі? за особливі заслуги перед Украі?ною, індексації? та інших доплат до пенсії?, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги пере Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний? розмір пенсії? ( урахуванням надбавок, підвищень, додаткової? пенсії?, цільової? грошової? допомоги, пенсії? за особливі заслуги перед Украі?ною, індексаціі? та інших доплат до пенсіі?, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн. Згідно з п. резолютивної? частини Рішення №7-рп/2016 положення ч.7 ст. 43 Закону No 2262-ХІІ, які визнані неконституцій?ним втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом Украі?ни цього Рішення.

Висновки Конституційний? Суд Украі?ни обґрунтував тим, що обмеження максимального розміру пенсіі? та призупинення виплати призначеної? пенсії? особам, яким право на пенсій?не забезпечення встановлене Законом № 2262, порушує суть конституційних гарантій? щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституціі? Украі?ни, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність Украі?ни.

Отже, положення ч.7 статті 43 Закону Украі?ни "Про пенсіи?не забезпечення осіб, звільнених з військовоі? служби, та деяких інших осіб" зі змінами, які визнані неконституційними, втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом Украі?ни вказаного Рішення, тобто з 20.12.2016 року.

Відповідно до Закону Украі?ни від 06.12.2016 р. №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів Украі?ни", який? набрав чинності з 01.01.2017 р., у частині сьомій статті 43 Закону Украї?ни "Про пенсій?не забезпечення осіб, звільнених з військовоі? служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-XII слова і цифри "у період з 01.01.2016 р. по 31.12.2016 р." замінено словами і цифрами "по 31.12.2017 р.".

Частина 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ в редакції? Закону Украі?ни "Про внесення змін до деяких законодавчих актів Украі?ни" від 06.12.2016 року №1774, який? набрав чинності з 01.01.2017 року, передбачає, що максимальний? розмір пенсії? (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової? пенсії?, цільової? грошової? допомоги, пенсії? за особливі заслуги перед Украі?ною, індексації? та інших доплат до пенсії?, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, до 31 грудня 2017 року максимальний? розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової? пенсії?, цільової? грошової? допомоги пенсії? за особливі заслуги перед Украі?ною, індексації? та інших доплат до пенсії?, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Законом Украі?ни "Про внесення змін до деяких законодавчих актів Украі?ни" від 06.12.2016 р. №1774-VIII, який набрав чинності з 01.01.2017 року, норми частини 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ не відновлені, хоча внесені зміни стосовно продовження періоду тимчасового обмеження максимального розміру пенсіі?.

Відповідно до ст. 2 Закону Украі?ни "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійноі? системи від 08.07.2011 р. №3668-VI в редакції? Закону Украі?ни від 24.12.2015 р. №911-VIII визначено, що максимальний розмір пенсій?, призначених (перерахованих) відповідно до Закону Украі?ни "Про пенсій?не забезпечення осіб звільнених з військовоі? служби, та деяких інших осіб" не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів установлених для осіб, які втратили працездатність.

Крім того, згідно зі ст.2 Закону Украі?ни "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI (в редакції? Закону Украі?ни №1774-VIII від 06.12.2016 року, що була чинною на момент перерахунку пенсії? позивачу) визначено, що максимальний? розмір пенсії? (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової? пенсії цільової? грошової? допомоги, пенсії? за особливі заслуги перед Украі?ною, індексації? та інших доплат до пенсій встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону Украі?ни "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з віи?ськовоі? служби, та деяких інших осіб" не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальнии? розмір пенсії (крім пенсій?них виплат, що здіи?снюються з Накопичувального пенсіи?ного фонду) (з урахуванням надбавок підвищень, додатковоі? пенсіі?, цільовоі? грошовоі? допомоги, пенсіі? за особливі заслуги перед Украі?ною, індексаціі? та інших доплат до пенсіі?, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону Украі?ни "Про пенсій?не забезпечення осіб, звільнених з військовоі? служби, та деяких інших осіб" не може перевищувати 10740 гривень.

Однак, відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону №3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Зі змісту вищенаведених норм Закону Украі?ни "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсій?ноі? системи" від 08.07.2011 р. №3668-VI вбачається, що обмеження максимальним розміром пенсії? не застосовується до пенсій?, які призначені до набрання чинності цим законом, тобто до 01 жовтня 2011 року.

Водночас, обмеження пенсії? максимальним розміром 10740,00 грн. з 01.01.2016 до 31.12.2017 та десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2018, застосовуються до тих пенсій, що призначені після набрання чинності Законом Украі?ни "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсій?ноі? системи" від 08.07.2011 №3668-VI, та які з 01.01.2016 були перераховані і розмір яких внаслідок перерахування перевищує розміри, встановлені ст. 2 цього закону.

Зважаючи на викладене, оскільки позивачу пенсія призначена 16 червня 2009 року, то обмеження максимальним розміром пенсіі? не застосовується до його пенсії?, яка призначена до набрання чинності Законом Украі?ни "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсій?ноі? системи" від 08.07.2011 №3668-VI (01 жовтня 2011 року).

Суд звертає увагу, що на позивача не може поширюватися обмеження максимального розмір пенсійних виплат на підставі п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №911-VIII та вищенаведених норм Закону №3668-VI у і?х системному тлумаченні, крім того, не існувало легітимного законодавчого підґрунтя для здіи?снення відповідного обмеження

Аналогічнии? висновок викладений у постанові Верховного Суду від 16.04.2020 року у справі №620/1285/19.

Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовної заяви ОСОБА_1 , зобов'язавши Головне управління Пенсій?ного фонду Украі?ни в місті Києві провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 89 % від суми грошового забезпечення на підставі довідки Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 24.07.2020 №16, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2019.

Згідно з ч. 1 ст. 9, ст. 72, ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм та з'ясованих судом обставин вбачається, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю.

Суд також звертає увагу, що відповідно до вимог п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів, відтак, суд вважає за доцільне, задовольняючи позов, викласти зміст резолютивної частини постанови, з урахуванням специфіки позовних вимог, відповідно до ч. 2 ст. 245 КАС України.

На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 192, 241-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16; код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певній дії задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити пенсію в розмірі 89 % грошового забезпечення на підставі довідки Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 24.07.2020 №16, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2019.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі 89 % від суми грошового забезпечення на підставі довідки Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 24.07.2020 №16, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2019.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ю.Т. Мамедова