1Справа № 335/11402/21 3/335/2799/2021
11 листопада 2021 року м. Запоріжжя
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Калюжна В.В., розглянувши адміністративний матеріал відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, який працює директором ПрАТ «Запоріжсталь-АГ», зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ № 266697 від 20.10.2021 року, 15.10.2021 року, о 12 годині 36 хвилин, в м. Запоріжжя, о. Хортиця, по вул. Січі, гр. ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом „Hyundai Sonata”, реєстраційний номер НОМЕР_2 став учасником дорожньо-транспортної пригоди з автомобілем „Honda Civic”, реєстраційний номер НОМЕР_3 , після чого залишив місце пригоди, чим порушив вимоги п. 2.10.а Правил дорожнього руху України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину в інкримінованому адміністративному правопорушенні не визнав, суду пояснив, що на час викладених у протоколі обставин, він не зрозумів, що відбулася дорожньо-транспортна пригода, тому він поїхав із зазначеного у протоколі місця, його дії не були умисними та він свідомо не мав наміру залишати місце ДТП, тому вважає, що ним не було порушено вимог ПДР України.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 9 КУпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 280 КУпАП визначено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясовується, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Так, пунктом 2.10.а Правил дорожнього руху України передбачено, що у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди, водій зобов'язаний негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
Статтею 122-4 КУпАП передбачено відповідальність за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
На підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, надано наступні докази: протокол серії ААБ №266697 від 20.10.2021 року, копію протоколу серії ААБ №266696 від 20.10.2021 року, схему місця ДТП, письмові пояснення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , фототаблицю.
Об'єктива сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, полягає у залишенні водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Згідно пояснень ОСОБА_1 , у зазначений у протоколі час та місці він керував транспортним засобом „Hyundai Sonata”, реєстраційний номер НОМЕР_2 . Коли він виїжджав зі стоянки, йому на зустріч їхав автомобіль, тому він вжив заходи щодо завчасного зайняття правого положення, задля уникнення зіткнення, і так рухався вздовж припаркованих транспортних засобів, коли зрівнявся із зустрічним автомобілем праве дзеркало заднього виду його автомобіля склалося, оскільки припаркований автомобіль частково стояв на проїзній частині, що призвело до стикання дзеркал. Ним не було виявлено пошкоджень транспортних засобів, тому він продовжив рух, про те, що відбулося ДТП, він дізнався пізніше.
Пояснення ОСОБА_1 належними доказами не спростовано, свідків події не встановлено, у зв'язку із чим, за відсутності даних, які б доводили порушення останнім п. 2.10.а Правил дорожнього руху України, суд приходить до висновку про недоведеність належними доказами об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, в діях ОСОБА_1
Стаття 62 Конституції України зазначає, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.
Таке положення закріплено і у ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, які зводяться до того, що кожен вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Європейський суд з прав людини у справі «Barbera, Messegu and Jabardo v. Spain» встановив, що принцип презумпції невинності вимагає серед іншого, щоб, виконуючи свої обов'язки, судді не починали розгляд справи з упередженої думки, що особа скоїла правопорушення, яке ставиться їй в провину; всі сумніви, щодо її винуватості повинні тлумачитися на користь цієї особи.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, так як його вину не доведено належним чином, а обґрунтовано на припущеннях, що є неприйнятним та суперечить нормам, як національного, так і міжнародного законодавства.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за умови відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З урахуванням викладеного, дана справа підлягає закриттю, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 9, 122-4, 247, 251, 280, 283, 284 КУпАП, суд, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 122-4 КУпАП - закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.В. Калюжна