Рішення від 16.11.2021 по справі 500/4057/21

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/4057/21

16 листопада 2021 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб'юка П.М. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Лікарсько-консультативної комісії Комунального некомерційного підприємства "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Комунальне некомерційне підприємство "Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги" Кременецької міської ради, про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язати вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Лікарсько-консультативної комісії Комунального некомерційного підприємства "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради (далі - ЛКК КНП «Кременецька опорна лікарня»), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Комунальне некомерційне підприємство "Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги" Кременецької міської ради (далі - КНП «Кременецька опорна лікарня») про

визнання протиправною бездіяльності Лікарсько-консультативної комісії Комунального некомерційного підприємства "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 22.03.2021 щодо встановлення ОСОБА_2 категорії "дитини з інвалідністю підгрупи А";

визнання протиправним та скасування висновку №644 від 20.04.2021, виданого Лікарсько-консультативної комісії Комунального некомерційного підприємства "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради щодо ОСОБА_2 ;

зобов'язання Лікарсько-консультативну комісію Комунального некомерційного підприємства "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради провести повторне засідання та прийняти рішення з питання встановлення ОСОБА_2 категорії "дитина з інвалідністю підгрупи А".

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачка є матір'ю неповнолітнього ОСОБА_2 . Лікарсько-консультативною комісією Комунального некомерційного підприємства «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради затверджено висновок №81 від 05.11.2019 на право одержання соціальної допомоги як інваліду дитинства дитині позивача, а також встановлено дитині діагноз «Цукровий діабет, І тип, стан декомпенсації, вперше виявлений. Даний висновок №81 дійсний до 19.06.2025 із запланованою датою перегляду - 19.06.2025. Позивач звернулася із письмовою заявою від 22.03.2021 до директора Комунального некомерційного підприємства «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради з проханням провести засідання ЛКК КНП «Кременецька опорна лікарня» для перегляду оглядової справи її дитини з метою встановлення їй категорії «дитина з інвалідністю підгрупи А» та оформити новий медичний висновок про дитину з інвалідністю до 18 років. Однак, будь-якого рішення за результатами розгляду вказаної заяви відповідачем прийнято не було. Натомість, у відповідь на вказану заяву, 29.03.2021 позивач отримала лист від ЛКК КНП «Кременецька опорна лікарня» про неможливість розгляду порушеного в заяві питання у зв'язку із порушенням законного порядку проведення лікарсько-консультативної комісії з питань встановлення інвалідності дітям, а саме, через відсутність підготовлених лікарем, який надає дитині первинну медичну допомогу, документів для встановлення дитині категорії «дитина з інвалідністю підгрупи А» та неучастю вказаного лікаря у засіданні комісії.

Надалі, позивач 12.04.2021 повторно звернулася із заявою до КНП «Кременецька опорна лікарня», в якій просила розглянути (переглянути) оглядову справу її дитини з метою встановлення їй категорії «дитина з інвалідністю підгрупи А». За вказаною заявою позивача ЛКК «Кременецька опорна лікарня» проведено засідання, на якому комісія прийшла до висновку, що підстав для зміни дитині позивача категорії «дитина з інвалідністю» на категорію «дитина з інвалідністю підгрупи А» не встановлено, про що зазначено у п. 3 висновку комісії від 20.04.2021 року №644.

Позивачка, вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, та висновок №644 від 20.04.2021 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивачка звернулася до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 19.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, призначено у справі судове засідання.

Від представника відповідача 05.08.2021 надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування зазначає, що бездіяльність відповідача відсутня, оскільки на заяву позивача з проханням провести засідання ЛКК для встановлення ОСОБА_2 категорії «дитина з інвалідністю підгрупи А» ЛКК КНП «Кременецька опорна лікарня» 25.03.2021 проведено засідання, внаслідок якого прийнято рішення про неможливість вирішення питання, зазначеного позивачем у заяві. У відповіді, надісланій на заяву позивачки від 22.03.2021, роз'яснено причини, з яких комісія не могла розглядати порушене у заяві прохання по суті, а також рекомендовано позивачці звернутись до лікаря, який надає дитині первинну медичну допомогу для підготовки необхідної документації.

Відповідач не вважає висновок №644 від 20.04.2021 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки при розгляді на засіданні ЛКК поданої позивачкою заяви встановлено відсутність фактів та/або обставин, які б вказували на зміну стану здоров'я і працездатності дитини. Також зміна стану здоров'я і працездатності не прослідковувалась при огляді ОСОБА_2 членами ЛКК та із поданих медичних документів загалом і виписок із медичних карт стаціонарного хворого.

Здійснивши комплексну оцінку різних показників стану дитини на основі поданих документів, свідчень батьків, огляду членами ЛКК, на засіданні ЛКК від 15.04.2021 не встановлено наявність беззаперечних доказів того, що у ОСОБА_2 у сукупності є виключно висока міра втрати здоров'я та надзвичайна (повна) залежність від постійного стороннього догляду та фактичної нездатності до самообслуговування, тому було прийнято висновок про відмову у встановленні ОСОБА_2 категорії «дитина з інвалідністю підгрупи А».

Відповідач вважає, що висновок №644 від 20.04.2021 прийнятий відповідно до вимог Порядку №917, тому підстави для визнання його протиправним та скасування відсутні.

Від представника позивача 03.09.2021 надійшли додаткові пояснення, в яких позовні вимоги підтримав, просив задовольнити. Зокрема, представник звернув увагу суду на те, що лікарі, які приймали оскаржуване рішення №644 від 20.04.2021 не мали необхідної кваліфікації та спеціалізації, та, відповідно, повноваження для прийняття законного та обґрунтованого рішення при розгляді питання надання або відмови у наданні категорії «дитина з інвалідністю підгрупи А» ОСОБА_2 , оскільки вказане засідання проводилося без дотримання вимог абз. 7 п. 3 Положення про лікарсько - консультативну комісію, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2013 №917, а саме, без участі спеціаліста з реабілітації, лікаря-психолога або практичного психолога.

В судовому засіданні, що відбулося 22.09.2021, задоволено клопотання представника позивача про допит в судовому засіданні свідка ОСОБА_3 - лікаря - педіатра ОСОБА_2 .

Від представника позивача 11.11.2021 на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності та відсутності позивачки.

Від представника відповідача 11.11.2021 надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Комунальне некомерційне підприємство "Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги" Кременецької міської ради в судові засідання не з'являлася, пояснень по суті позову, клопотань не подавала, про час, дату та місце судового розгляду повідомлена належним чином.

Відповідно до частини 3 статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Враховуючи наведене, а також норми частини 9 статті 205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Ухвалою суду від 10.09.2021 відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

Позивачка, ОСОБА_1 , є матір'ю неповнолітнього ОСОБА_2 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 від 15.08.2015 (аркуш справи 19).

Лікарсько-консультативною комісією Комунального некомерційного підприємства «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради затверджено висновок №81 від 05.11.2019 на право одержання соціальної допомоги як інваліду дитинства дитині позивача, а також, встановлено дитині діагноз: «Цукровий діабет, І тип, стан декомпенсації, вперше виявлений. Глікемічний контроль з високим ризиком. Дефіцит віт. Д. Гіперметропія слабкого ступеня очей» (клініко - функціональний діагноз та код за МКХ-10 - Е 10, цукровий діабет, І тип, важка форма), який відповідає класифікатору за п.п. 3.3. п. 3 розділу ІІ, передбаченого наказом №454/471/516 від 08.11.2001 Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України «Про затвердження Переліку медичних показань, що дають право на одержання державної соціальної допомоги на дітей-інвалідів віком до 16 років». Даний висновок №81 дійсний до 19.06.2025 року із запланованою датою перегляду - 19.06.2025 (аркуш справи 24).

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 , виданого 28.10.2020, ОСОБА_2 є дитиною з інвалідністю до 18 років (аркуш справи 17).

Позивачка звернулася із заявою від 22.03.2021 до директора Комунального некомерційного підприємства «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради з проханням провести засідання ЛКК КНП «Кременецька опорна лікарня» для перегляду оглядової справи її дитини з метою встановлення їй категорії «дитина з інвалідністю підгрупи А», оформити новий медичний висновок про дитину з інвалідністю до 18 років. В додаток до заяви від 22.03.2021 року позивачем було надано виписки із медичної карти стаціонарного хворого ОСОБА_2 (аркуші справи 21-23).

У відповідь на вказану заяву ЛКК КНП «Кременецька опорна лікарня» листом від 29.03.2021 №514 повідомила позивачку про неможливість розгляду порушеного в заяві питання у зв'язку із порушенням законного порядку проведення лікарсько-консультативної комісії з питань встановлення інвалідності дітям, а саме, через відсутність підготовлених лікарем, який надає дитині первинну медичну допомогу, документів для встановлення дитині категорії «дитина з інвалідністю підгрупи А» та неучастю вказаного лікаря у засіданні комісії. Також, у вказаному листі позивачу рекомендовано звернутися до центру первинної медико-санітарної допомоги із відповідним клопотанням (аркуш справи 30).

Позивач 30.03.2021 звернулася до директора Комунального некомерційного підприємства «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради із клопотанням підготувати та подати на розгляд ЛКК КНП «Кременецька опорна лікарня» необхідні документи для встановлення її дитині ОСОБА_2 категорії «дитина з інвалідністю підгрупи А» та забезпечити присутність під час проведення засідання комісії лікаря, який надає дитині первинну медичну допомогу, для інформування про стан дитини (аркуші справи 36-37).

На вказане клопотання Комунальне некомерційне підприємство «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради надало позивачці відповідь від 08.04.2021 №248, у якій зазначалося про те, що питання призначення соціальної допомоги як інваліду дитинства, а також визначення підгрупи «А» є компетенцією лікарсько-консультативної комісії вторинного рівня (в даному випадку КНП «Кременецька опорна лікарня»), про що свідчать записи ЛКК в ф. 112 від 05.11.2019 №81 у складі: заступника директора з експертизи Васюрини А.В. , райпедіатра ОСОБА_5 та лікаря ендокринолога ОСОБА_8 Вказаними членами комісії без залучення лікаря педіатра 04.11.2019 була розроблена індивідуальна програма реабілітації інваліда (вікова категорія від 0 до 18 років), оскільки дане захворювання віднесено в рубрику вузької спеціалізації - ендокринологія, але реєстраційний номер програми відсутній (аркуші справи 38-39).

Після отримання відповіді від 08.04.2021 №248 позивачка 12.04.2021 повторно звернулася із заявою (вх. № 589) до КНП «Кременецька опорна лікарня», в якій просила розглянути (переглянути) оглядову справу її дитини з метою встановлення їй категорії «дитина з інвалідністю підгрупи А» (аркуші справи 40-41).

За вказаною заявою позивача ЛКК «Кременецька опорна лікарня» проведено засідання, на якому комісія прийшла до висновку, що підстав для зміни дитині позивача категорії «дитина з інвалідністю» на категорію «дитина з інвалідністю підгрупи А» не встановлено, про що зазначено у п. 3 висновку комісії від 20.04.2021 №644 (аркуші справи 42-44).

Позивачка, вважаючи таку бездіяльність відповідача, яка виявилась у неприйнятті рішення за результатами розгляду заяви щодо встановлення її дитині категорії «дитина з інвалідністю підгрупи А» протиправною, а також висновок відповідача від 20.04.2021 №644 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, звернулася до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених вимог суд виходить з наступного.

Згідно з ч. 2ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади створення правових, соціально-економічних, організаційних умов для усунення або компенсації наслідків, спричинених стійким порушенням здоров'я, функціонування системи підтримання особами з інвалідністю фізичного, психічного, соціального благополуччя, сприяння їм у досягненні соціальної та матеріальної незалежності визначаються Законом України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» від 06.10.2005 №2961-IV (далі - Закон №2961-IV).

Статтею 1 Закону №2961-IV надано визначення поняття дитини з інвалідністю, як особи віком до 18 років (повноліття) зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.

Інвалідність особам з інвалідністю з дитинства визначається органами медико-соціальної експертизи, а інвалідність дітям з інвалідністю - лікарсько-консультативними комісіями дитячих лікувально-профілактичних закладів.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 04.12.2001 №482 затверджено Порядок видачі медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років (далі - Порядок №482), пунктом 3 якого визначено, що установлення у дитини медичних показань для визнання її інвалідом віком до 18 років здійснюється лікарсько-консультативними комісіями (далі - ЛКК) дитячих обласних, багатопрофільних міських лікарень, спеціалізованих лікарень, диспансерів, де діти перебувають на диспансерному обліку та спеціалізованому лікуванні, Української дитячої спеціалізованої лікарні «ОХМАТДИТ», Українського центру медичної реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи, клінік науково-дослідних установ Міністерства охорони здоров'я України та Академії медичних наук України після стаціонарного або амбулаторного обстеження.

Відповідно до пункту 7 Порядку №482, визнання дитини віком до 18 років інвалідом та оформлення медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років (ф.080/о «Медичний висновок про дитину з інвалідністю до 18 років» додається) здійснюється лікарсько-консультативною комісією дитячого лікувально-профілактичного закладу за місцем проживання дитини після особистого огляду її та за наявності виписки з медичної карти стаціонарного хворого (ф.027/о) або консультативного висновку спеціаліста (ф.028/о), виданих після стаціонарного або амбулаторного обстеження дитини в дитячій обласній, багатопрофільній міській лікарнях, спеціалізованих лікарнях, диспансерах, де діти перебувають на диспансерному обліку та спеціалізованому лікуванні, Українській дитячій спеціалізованій лікарні «ОХМАТДИТ», Українському центрі медичної реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи або клініках науково-дослідних установ Міністерства охорони здоров'я, Академії медичних наук України та оформлених у зазначеному порядку.

Згідно з пунктом 11 Порядку №482, медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років оформляється за підписами головного лікаря дитячого лікувально-профілактичного закладу, його заступника з медичної частини та лікуючого лікаря, завіряється круглою печаткою і в 3-денний строк направляється в орган праці та соціального захисту населення за місцем проживання батьків, усиновителів, опікуна, піклувальника дитини з інвалідністю віком до 18 років.

Отже, чинним законодавством України передбачено оформлення та видачу висновків про дитину з інвалідністю віком до 18 років дитячими лікувально-профілактичними закладами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2013 №917 «Деякі питання встановлення лікарсько-консультативними комісіями інвалідності дітям» затверджено Положення про лікарсько-консультативну комісію (далі - Положення №917).

Відповідно до п. 3 Положення №917 Лікарсько-консультативні комісії (далі - комісії) функціонують у закладах охорони здоров'я Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.

Утворюються в установленому порядку такі комісії: центральна комісія Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, центральні обласні, центральні міські у мм. Києві та Севастополі (далі - центральні комісії), міські, районні, міжрайонні, районні в містах комісії. Центральні комісії утворюються за рішенням Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.

Центральна комісія МОЗ утворюється та функціонує за рішенням МОЗ у порядку, встановленому Міністерством.

Склад центральної комісії МОЗ та її чисельність затверджуються МОЗ.

Міські, районні, міжрайонні, районні у містах комісії утворюються за рішенням керівника відповідного закладу охорони здоров'я Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, структурного підрозділу з питань охорони здоров'я місцевих держадміністрацій.

У рішенні про утворення центральних комісій, комісій визначається їх персональний склад, місце та розпорядок роботи.

До складу комісії входять голова, лікарі за спеціальностями, спеціаліст з реабілітації, лікар-психолог або практичний психолог.

У засіданнях комісії можуть брати участь представники органів соціального захисту населення, психолого-медико-педагогічних консультацій, а також у разі потреби - представники державної служби зайнятості, інших підприємств, установ та організацій (за згодою).

У відповідності до п.п.1 п.7 Положення №917, комісії визначають наявність стійкого розладу функцій організму та відповідно можливі обмеження життєдіяльності дитини під час взаємодії із зовнішнім середовищем; категорію "дитина-інвалід" або "дитина-інвалід підгрупи А", причину і час настання інвалідності, а також ступінь втрати працездатності (у відсотках) у дітей віком від 15 до 18 років, які потерпіли від нещасного випадку на виробництві; потребу дитини-інваліда у забезпеченні її технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення на підставі медичних показань і протипоказань; потребу дитини-інваліда у медичній допомозі та соціальних послугах, в тому числі додатковому харчуванні, у забезпеченні лікарськими засобами, постійному сторонньому догляді, диспансерному нагляді, побутовому обслуговуванні, протезуванні, санаторно-курортному лікуванні, придбанні спеціальних засобів пересування тощо; ступінь стійкого обмеження життєдіяльності для направлення дитини-інваліда до реабілітаційних установ та інших установ, що здійснюють соціальне обслуговування.

Центральні комісії перевіряють, зокрема, правомірність прийнятих міськими, районними, міжрайонними, районними в містах комісіями рішень щодо встановлення інвалідності (п.8 Положення №917).

Згідно з п. 12, 13 Положення №917 комісія в день проведення медико-соціальної експертизи готує за формою, затвердженою МОЗ, медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років щодо встановлення категорії "дитина з інвалідністю" або "дитина з інвалідністю підгрупи А" (щодо відмови в установленні категорії "дитина з інвалідністю" або "дитина з інвалідністю підгрупи А" з відповідним обґрунтуванням) та складає індивідуальну програму реабілітації дитини з інвалідністю, в якій визначаються реабілітаційні заходи, їх обсяги, строки проведення та виконавці.

Медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років у триденний строк надсилається органові, в якому дитина з інвалідністю перебуває на обліку як особа, що отримує державну соціальну допомогу або пенсію, а у разі первинного встановлення категорії "дитина з інвалідністю" - до органу соціального захисту населення за місцем проживання дитини з інвалідністю.

Копія індивідуальної програми реабілітації надсилається також до закладу охорони здоров'я і органу соціального захисту населення за місцем проживання дитини з інвалідністю.

Голова та члени комісії, винні у прийнятті неправильного рішення і незаконній видачі документів про інвалідність, несуть відповідальність згідно із законом.

Також, постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2013 №917 «Деякі питання встановлення лікарсько-консультативними комісіями інвалідності дітям» затверджено Порядок встановлення лікарсько-консультативними комісіями інвалідності дітям (далі - Порядок №917), який встановлює механізм, умови та критерії встановлення лікарсько-консультативними комісіями лікувально-профілактичних закладів (далі - комісії) інвалідності дітям.

Відповідно до п. 3, 4 Порядку №917, особам віком до 18 років комісіями встановлюється категорія "дитина з інвалідністю", а особам віком до 18 років, які мають виключно високу міру втрати здоров'я та надзвичайну залежність від постійного стороннього догляду, допомоги або диспансерного нагляду інших осіб і які фактично не здатні до самообслуговування, - категорія "дитина з інвалідністю підгрупи А".

Медико-соціальна експертиза проводиться комісіями з метою встановлення дітям категорії "дитина з інвалідністю" або "дитина з інвалідністю підгрупи А" за направленням лікаря, який надає первинну медичну допомогу, закладу охорони здоров'я, в якому спостерігається дитина, після повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб дитини, визначення клініко-функціонального діагнозу, здійснення лікувальних і реабілітаційних заходів та отримання їх результатів за наявності документів, що підтверджують стійкий розлад функцій організму, зумовлений захворюваннями, травмою (її наслідками) або вродженими вадами, що призводять до обмеження життєдіяльності дитини.

Під час розгляду справи судом встановлено, що Наказом КНП "Кременецька опорна лікарня" від 21.01.2021 №14/3-од «Про затвердження складу рай ЛКК» призначено лікарсько-консультативну комісію по КНП "Кременецька опорна лікарня" із затвердженням її складу (аркуші справи 69-70).

Водночас, зі змісту Наказу від 21.01.2021 №14/3-од «Про затвердження складу рай ЛКК» видно, що директором КНП «Кременецька опорна лікарня» ОСОБА_6 всупереч п. 3 Положення №917 призначено лікарсько-консультативну комісію, до складу якої не включено дитячого лікаря - психолога або практичного психолога.

З висновку ЛКК «Кременецька опорна лікарня» від 20.04.2021 №644 вбачається, що висновок прийнято комісією ЛКК при КНП "Кременецька опорна лікарня" у складі:

голова комісії Васюрина А.В. - заступник директора з амбулаторної роботи;

члени комісії:

Бикова А.В. - завідуюча дитячим відділенням, голова комісії з надання інвалідності дітям,

ОСОБА_8 - лікар-ендокринолог лікувального відділення поліклініки консультативно-діагностичного центру,

ОСОБА_9 - лікар - дитячий офтальмолог лікувального відділення поліклініки консультативно-діагностичного центру,

ОСОБА_10 - лікар - дитячий невролог лікувального відділення поліклініки консультативно-діагностичного центру,

ОСОБА_11 - лікар - психіатр лікувального відділення поліклініки консультативно - діагностичного центру.

Таким чином, лікарі, які приймали оскаржуване рішення від 20.04.2021 не мали необхідної кваліфікації та спеціалізації, та, відповідно, повноваження для прийняття законного та обґрунтованого рішення при розгляді питання надання або відмови у наданні категорії «дитина з інвалідністю підгрупи А» ОСОБА_2 , оскільки, вказане засідання проводилося без дотримання вимог абз. 7 п. 3 Положення, а саме, без участі спеціаліста з реабілітації, лікаря-психолога або практичного психолога.

Разом з тим, в даному випадку, суд не надає оцінку повноважності складу комісії, оскільки дане питання не є предметом розгляду справи, так як позов заявлений з інших підстав.

В даному випадку, позовні вимоги позивача ґрунтуються на тому, що у її дитини з інвалідністю яскраво виражені порушення функції організму, дитина не здатна самостійно контролювати свій рівень глікемії, оцінювати результати та приймати рішення про необхідну дозу інсуліну, вчасно та якісно вводити адекватні та правильні дози інсуліну, які вираховуються в залежності від рівня глюкози в крові, проводити правильний підрахунок кількості та якості їжі та вираховування хлібних одиниць на введену дозу інсуліну, проводити правильну оцінку стану свого здоров'я та кількості дозованих необхідних фізичних навантажень, що може створити ризик для її життя та здоров'я, так як дитина є безпорадною у контролі своїх життєво важливих показників рівня глікемії та станів гіперглікемії та гіпоглікемії, що можуть статися з багатьох причин та призвести до коми чи смерті дитини. Особливо непередбачуваною є гіпоглікемія під час сну. У зв'язку з тим, що дитина не здатна відчувати передвісники гіпоглікемії, тому безпека її життя регулярно і повністю та виключно залежить від стороннього догляду та допомоги.

Позивач вважає, рішення відповідача про відмову у наданні статусу «дитина з інвалідністю підгрупи А» є протиправним та таким, підлягає скасуванню, оскільки прийнято з порушенням процедури його прийняття.

Таким чином, суд звертає увагу, що при вирішенні спору, судом не встановлюється правильність або хибність діагнозу дитини позивача, не вирішується питання підстав для наявність або відсутності встановлення інвалідності дитині, а надається оцінка рішенню ЛКК з точки зору чи була дотримана процедура при прийнятті рішення.

В ході розгляду справи судом встановлено, що позивачка 12.04.2021 повторно звернулася із заявою до КНП «Кременецька опорна лікарня», в якій просила розглянути (переглянути) оглядову справу її дитини з метою встановлення їй категорії «дитина з інвалідністю підгрупи А», яка хворіє на цукровий діабет І типу.

Лікарсько-консультативною комісією КНП «Кременецька опорна лікарня» відповідно до рішення №644 від 20.04.2021 встановлено основний клінічний діагноз ОСОБА_2 : цукровий діабет І тип, субоптимальний глікемічний контроль, супутній: гіперметропія слабкого ступеня обох очей, дефіцит вітаміну Д. Водночас, під час комплексної оцінки обмежень життєдіяльності ОСОБА_2 лікарською консультативною комісією визначено І ступінь обмеження життєдіяльності, що не відповідає встановленню категорії «дитина з інвалідністю підгрупи А».

В судовому засіданні суд допитав свідка ОСОБА_3 - лікаря - педіатра ОСОБА_2 . Свідок повідомила, що клопчик хворіє з 2019 року, підтвердила діагноз ОСОБА_2 : цукровий діабет І типу, важка форма, лабільний перебіг; змішаний Ast обох очей; двобічна плосковальгусна деформація стоп. Зазначила, що хлопчик навчається, відвідуючи навчальний заклад, для занять з фізкультури відвідує спеціальну групу, також, йому рекомендовано обмежувати фізичні навантаження. Повідомила, що в періоди загострення стану хворий потребує стороннього догляду.

Так, пунктом 3 Порядку №917 визначено, що особам віком до 18 років комісіями встановлюється категорія "дитина-інвалід", а особам віком до 18 років, які мають виключно високу міру втрати здоров'я та надзвичайну залежність від постійного стороннього догляду, допомоги або диспансерного нагляду інших осіб і які фактично не здатні до самообслуговування, - категорія "дитина-інвалід підгрупи А".

Пунктом 13 Порядку №917 встановлено, що комісія під час проведення медико-соціальної експертизи використовує класифікацію, яка визначає основні види порушень функцій організму дитини, зумовлених захворюваннями, травмами (їх наслідками) та/або вродженими вадами, і ступінь їх вираження.

Відповідно до пункту 19 Порядку №917 категорії «дитина-інвалід» або «дитина-інвалід підгрупи А» встановлюються дитині залежно від міри втрати здоров'я та обсягу потреби в постійному сторонньому догляді, допомозі або диспансерному нагляді.

Перелік захворювань та патологічних станів, що дають право на встановлення інвалідності дітям, затверджується МОЗ (п.20 Порядку №917).

За змістом пункту 21 Порядку №917 до числа дітей з помірною та середньою мірою втрати здоров'я належать діти, які мають будь-які основні види порушень функцій організму І та II ступеня їх вираження (незначні та помірні порушення) та обмеження життєдіяльності будь-якої категорії І ступеня її; вираження (які оцінюються відповідно до вікової норми).

Підставою для встановлення дитині категорії «дитина-інвалід підгрупи А» є виключно висока міра втрати здоров'я та надзвичайна (повна) залежність від постійного стороннього догляду, допомоги або диспансерного нагляду та фактична нездатність до самообслуговування.

Суд вважає, що зазначені критерії можуть бути оцінені з правової точки зору, оскільки нормативний акт прямо визначає обставини, від наявності чи відсутності яких може бути встановлено наявність чи відсутність підстав для встановлення категорії.

При цьому, суд зазначає, що встановлення даних критеріїв має здійснюватися комісією, якій надано на це відповідні повноваження чинним нормативним актом, з наданням оцінки як поданим документам, так і посиланням батьків хворого.

Разом з тим, в рішенні відповідача №644 від 20.04.2021 відсутні обґрунтування невідповідності стану ОСОБА_2 критеріям для встановлення категорії «дитина з інвалідністю підгрупи А» та з яких саме підстав комісія дійшла то такого висновку.

Крім того, комісією на час прийняття рішення не були витребувані та не прийняті до уваги висновки вузькопрофільних спеціалістів, зокрема, не надана оцінка спеціаліста з реабілітації, психолога, не було проведено додаткових обстежень.

Визначення, наведені в оскаржуваному рішенні не містять жодних пояснень щодо того, яких саме підстав для встановлення категорії немає, які саме дані можуть (мають) бути зібрані та надані, та які саме підстави підтверджувати.

Відсутні також будь-які посилання щодо того, якими саме дослідженнями та обстеженнями має бути підтверджена міра втрати здоров'я, надзвичайна (повна) залежність від постійного стороннього догляду, допомоги або диспансерного нагляду та фактична нездатність до самообслуговування у дитини, щодо якої заявлено вимоги, порівняно зі здоровою.

При цьому, саме наведені критерії є підставою для встановлення категорії, і саме наявність або відсутність цих критеріїв мала бути розглянута відповідачем.

Отже, з оскаржуваного рішення неможливо встановити, з чого саме виходила комісія приймаючи висновок про невідповідність стану дитини критеріям для встановлення категорії «дитина з інвалідністю підгрупи А».

За таких обставин, суд дійшов висновку, що рішення лікарсько-консультативної комісії прийнято формально, без обґрунтування підстав його прийняття.

Водночас, суд вважає, що бездіяльність відповідача відсутня, оскільки на первісну заяву позивача з проханням провести засідання ЛКК для встановлення ОСОБА_2 категорії «дитина з інвалідністю підгрупи А» ЛКК КНП «Кременецька опорна лікарня» 25.03.2021 проведено засідання, внаслідок якого прийнято рішення про неможливість вирішення питання, зазначеного позивачем у заяві. У відповіді, надісланій на заяву позивачки від 22.03.2021, роз'яснено причини, з яких комісія не могла розглядати порушене у заяві прохання по суті.

А тому, суд не вважає, що є підстави для визнання протиправною бездіяльності Лікарсько-консультативної комісії Комунального некомерційного підприємства "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 22.03.2021 щодо встановлення ОСОБА_2 категорії "дитини з інвалідністю підгрупи А". А тому, в цій частині позовних вимог слід відмовити.

Враховуючи викладене, належним способом захисту та відновлення прав позивача у цій справі буде визнання протиправним та скасування рішення №644 від 20.04.2021, видане Лікарсько-консультативною комісією Комунального некомерційного підприємства "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради щодо ОСОБА_2 , та зобов'язання Лікарсько-консультативної комісії Комунального некомерційного підприємства "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради провести повторне засідання для розгляду питання щодо встановлення ОСОБА_2 категорії "Дитина з інвалідністю підгрупи А".

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а за змістом ст. 90 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінюючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Враховуючи те, що позивач, відповідно до п. 14 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» судового збору не сплачує, питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішувалось.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення №644 від 20.04.2021, видане Лікарсько-консультативною комісією Комунального некомерційного підприємства "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради щодо ОСОБА_2 .

Зобов'язати Лікарсько-консультативну комісію Комунального некомерційного підприємства "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради провести повторне засідання для розгляду питання щодо встановлення ОСОБА_2 категорії "Дитина з інвалідністю підгрупи А", з урахуванням правової оцінки наданої судом у даному рішенні.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_3 );

відповідач:

- Лікарсько-консультативна комісія Комунального некомерційного підприємства "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради (місцезнаходження: вул. Горбача, 1, м. Кременець, Тернопільська область, 47004; код ЄДРПОУ: 43188153).

Головуючий суддя Баб'юк П.М.