Постанова
Іменем України
10 листопада 2021 року
м. Харків
справа № 639/1367/21
провадження № 22-ц/818/5444/21
Харківський апеляційний суд у складі:
головуючого - Пилипчук Н.П.,
суддів колегії - Маміної О.В., Тичкової О.Ю.
за участю секретаря - Гармаш К.В.
учасники справи:
позивач : ОСОБА_1 ,
відповідач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз»
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» про захист прав споживачів, з апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Червонозаводського районного суду м. Харкова від 29 червня 2021 року, постановлене у складі судді Власової Ю.Ю., в залі суду в місті Харків,
У лютому 2021 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом, в якому просила зобов'язати Регіональну газову компанію «ХАРКІВМІСЬКГАЗ» виправити газову систему за адресою: АДРЕСА_1 та включити надходження газу.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги посилалась на те, що з 2017 року їй належить домоволодіння АДРЕСА_1 .
03 грудня 2019 року за вказаною адресою у її присутності представниками відповідача був знятий на повірку лічильник газу та 18 грудня 2019 року установлений новий. Оскільки вона не користувалась газом, то звернула увагу на показник лічильника газу лише коли отримала від відповідача квитанцію про сплату за послуги у розмірі 1543,39 грн., яку сплатила. На звернення до відповідача з питання нарахування за послуги, якими вона не користувалася, ОСОБА_1 отримала відповідь про те, що газова система потребує ремонту, у зв'язку з чим, постачання газу у домоволодіння припинено. У подальшому, вона отримала від відповідача договір, відповідно до якого, за проведення ремонту газової системи повинна сплатити суму 1259,60 грн., яку сплатити не має можливості через скрутне матеріальне становище. Позивач вважає, що газова система у її домоволодінні порушена внаслідок допущеної працівниками відповідача недбалості, відтак, повинна бути виправлена останнім за його рахунок.
Рішенням Червонозаводського районного суду м. Харкова від 29 червня 2021 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовлено.
В апеляційній скарзі представник ОСОБА_1 просить рішення суду першої інстанції скасувати та постановити нове, яким задовольнити позовні вимоги.
Обґрунтовуючи апеляційну скаргу апелянт посилається на порушення судом норм матеріального права та неправильне застосування норм процесуального права. Вказує, що при постановленні рішення судом не надано належної оцінки всім обставинам справи та наданим письмовим доказам на підтвердження позовних вимог. Зазначає, що з боку відповідача не було проведене засідання комісії з розгляду актів про порушення та проведення перерахунку донарахувань або зміни режиму нарахування обсягів природного газу під час якого остаточного рішення щодо результатів розгляду акту про порушення прийнято не було. Отже представником відповідача було грубо порушено та проігноровано усі вимоги чинного законодавства України та порушені права споживача. Вказує, що оскільки відсутній факт втручання позивача у роботу газового лічильника та наявність наслідку такого втручання вважає, що є підстави для задоволення позову.
У відповідності до статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судова колегія, заслухавши доповідь судді, пояснення сторін, що з'явилися, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_1 не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною 1 ст. 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Судом першої інстанції встановлено, що між позивачем ОСОБА_1 , як Споживачем, та відповідачем, як Оператором ГРМ, укладено Договір розподілу природного газу, що затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2498.
Кодекс газорозподільних систем визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
У зв'язку із несвоєчасною передачею позивачем ОСОБА_1 показників лічильника газу, відповідачем за адресою: АДРЕСА_1 розрахована заборгованість у розмірі 1543,39 грн., яка у подальшому позивачем погашена.
03 грудня 2019 року представниками відповідача за указаною адресою позивача проведена перевірка газового обладнання, за результатами якої встановлені ознаки несанкціонованого втручання у роботу БСГ - РЛ G4, зав. № 181775, про що складений Акт про порушення № 9844 від 03 грудня 2019 року /а.с. 10/.
Відповідно до протоколу № 9844 від 03 грудня 2019 року лічильник газу для проведення експертизи демонтовано, абонент ОСОБА_1 відключена відповідачем від системи газопостачання /а.с. 9/.
Учасниками справи не заперечується та обставина, що 12 грудня 2019 року проведена експертиза лічильника газу, втручання не виявлено, що підтверджується Актом № 5261 Е експертизи лічильника газу від 12 грудня 2019 року /а.с. 53/.
Відповідно до Акту від 18 грудня 2019 року, у присутності позивача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 відповідачем за його рахунок установлений новий лічильник газу. Цим Актом засвідчено, що цілісність пломби забезпечена, герметичність з'єднань перевірена шляхом омилювання, витоку газу немає, абонентові проведено повторний інструктаж з безпечного користування газом у побуті. Акт підписаний працівниками відповідача та позивачем ОСОБА_1 , будь-яких зауважень до проведених робіт по встановленню лічильника та/або наявності механічних пошкоджень лічильника з боку останньої не надійшло /а.с. 12/.
Також встановлено, що позивач ОСОБА_1 зверталася до відповідача із проблемою витоку газу у системі газопостачання.
Згідно акту про аварію (пошкодження) газопроводу від 15.10.2020 року ОСОБА_1 звернулась до АТ «Харківміськгаз» про витік природного газу на внутрішньобудинковому газопроводі та робітниками аварійно-диспетчерської служби АТ «Харківміськгаз» витік газу був локалізований, а саме закритий кран на вводі.
23.10.2020 року робітниками служби експлуатації систем газопостачання Північного відділення АТ «Харківміськгаз» разом з позивачем було складено акт відключення газових приладів за адресою: АДРЕСА_1 . Акт підписаний з боку АТ «Харківміськгаз» та споживача.
Відповідно до умов Договору № 32А611-7177-20 від 27 листопада 2020 року (Розділ І) відповідач, як Підрядник, зобов'язався у порядку та на умовах, визначених цим Договором, виконати роботи з ремонту газового обладнання та відновлення газопостачання (розподілу газу) на об'єкті Замовника (позивача) у одноквартирному будинку, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , а Замовник зобов'язується прийняти зазначені роботи та оплатити їх /а.с. 5/.
Відповідно до п.п. 1, 2 Розділу ІІ Договору, вартість робіт складає 1079,66 грн., у тому числі ПДВ 179,94 грн. Вартість робіт може змінюватись, Зміна вартості робіт оформлюється Сторонами шляхом укладення відповідної додаткової угоди до Договору.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_1 від підписання вказаного Договору відмовилась, тобто ремонтні роботи газового обладнання та відновлення газопостачання (розподілу природного газу) відповідачем не проведено.
Листом від 06 січня 2021 року № 611-Лв-84-0121 відповідач повідомив позивача ОСОБА_1 про те, що газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 припинено аварійно-диспетчерською службою АТ «ХАРКІВМІСЬКГАЗ» у зв'язку з витоком газу на внутрішньому газопроводі в кухні. Для ліквідації витоку газу необхідно провести комплекс робіт по заміні частини газопроводу. Тарифом підприємства, який затверджений Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, не передбачені витрати АТ «ХАРКІВМІСЬКГАЗ» на придбання на заміну складових системи газопостачання, що не знаходяться у власності чи на балансі підприємства. Зазначене здійснюється за рахунок власника системи газопостачання. Згідно проектної та виконавчо-технічної документації на газифікацію домоволодіння по АДРЕСА_1 вся система газопостачання від газопроводу-вводу (зовнішній, внутрішній газопроводи, газові прилади) були побудовані та встановлені за кошти фізичної особи, тобто вказана система газопостачання не знаходиться на балансі АТ «ХАРКІВМІСЬКГАЗ». Таким чином, ремонтні роботи на газопроводі можуть бути виконані за рахунок їх власника. На балансі АТ «ХАРКІВМІСЬКГАЗ» може знаходитись газопровід, що побудований за кошти підприємства, або газопровід, переданий його власником згідно акту прийому-передачі. Враховуючи викладене, роботи по заміні частини внутрішнього газопроводу за вказаною адресою будуть виконані після їх оплати /а.с. 4/.
У позовній заяві ОСОБА_1 , як на підставу своїх позовних вимог, посилається на те, що газова система у її домоволодінні порушена внаслідок допущеної працівниками відповідача недбалості, відтак, повинна бути виправлена останнім за його рахунок, у зв'язку з чим просила виправити газову систему за адресою: АДРЕСА_1 та включити надходження газу.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. До суду вправі звернутись кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється, тобто має значення лише суб'єктивне уявлення особи про те, що її право чи законний інтерес потребує захисту.
Відносини між суб'єктами ринку природного газу та оператором газорозподільних систем регулюються нормами Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494.
У пункті 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем наведені визначення понять:
побутовий споживач - споживач, що є фізичною особою та придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність;
засіб вимірювальної техніки/ЗВТ - технічний засіб, включаючи лічильник газу, який застосовується під час вимірювань і має нормовані метрологічні характеристики;
вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ - сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством;
пошкодження ЗВТ/лічильника газу - механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання;
пошкодження пломб - відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі - магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів);
своєчасне повідомлення побутовим споживачем - надання споживачем у письмовій формі Оператору ГРМ інформації щодо видів споживання газу не пізніше ніж у місячний строк з дати настання відповідних змін (за відсутності лічильника газу), або інформації про недоліки в роботі лічильника газу (вихід з ладу, несправність, пошкодження лічильника, повірочного тавра, цілості пломб тощо), або інформації про пошкодження пломб на газових приладах та пристроях до виявлення таких недоліків представником Оператора ГРМ;
несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу;
несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи - втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під'єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу;
несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку необліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Згідно з положеннями, визначеними пунктами 1, 2, 4-6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Технічне обслуговування елементів комерційного ВОГ, зокрема здійснення ревізії запірних пристроїв та фільтрів, повірки та ремонту ЗВТ, проводить власник цього комерційного ВОГ або суб'єкти господарювання, що здійснюють його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, згідно з експлуатаційними документами в спеціалізованих сервісних центрах.
Протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії:
контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу);
перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку;
монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.
Контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) здійснюється Оператором ГРМ відповідно до власного графіка обходу споживачів та позапланово (за необхідності).
Контрольний огляд вузла обліку здійснюється Оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.
Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) зобов'язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред'явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом.
За збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
Засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 цього розділу.
У разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:
1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;
2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;
3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;
4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;
5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;
6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
До відновлення роботи комерційного ВОГ або його складових в нормальному режимі за бажанням споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути припинено газопостачання на його об'єкт.
Відповідно до п.п. 6 п. 6 глави 6 розділу X Кодексу ГРС у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Технічне обслуговування елементів комерційного ВОГ, зокрема здійснення ревізії запірних пристроїв та фільтрів, повірки та ремонту ЗВТ, проводить власник цього комерційного ВОГ або суб'єкти господарювання, що здійснюють його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, згідно з експлуатаційними документами в спеціалізованих сервісних центрах.
З листа від 06 січня 2021 року № 611-Лв-84-0121 АТ «Харківміськгаз» вбачається, що тарифом підприємства, який затверджений Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, не передбачені витрати АТ «ХАРКІВМІСЬКГАЗ» на придбання на заміну складових системи газопостачання, що не знаходяться у власності чи на балансі підприємства. Зазначене здійснюється за рахунок власника системи газопостачання. Згідно проектної та виконавчо-технічної документації на газифікацію домоволодіння по АДРЕСА_1 вся система газопостачання від газопроводу-вводу (зовнішній, внутрішній газопроводи, газові прилади) були побудовані та встановлені за кошти фізичної особи, тобто вказана система газопостачання не знаходиться на балансі АТ «ХАРКІВМІСЬКГАЗ». Таким чином, ремонтні роботи на газопроводі можуть бути виконані за рахунок їх власника. На балансі АТ «ХАРКІВМІСЬКГАЗ» може знаходитись газопровід, що побудований за кошти підприємства, або газопровід, переданий його власником згідно акту прийому-передачі. Отже, роботи по заміні частини внутрішнього газопроводу за вказаною адресою будуть виконані після їх оплати.
Згідно відповіді Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 08.02.2019 року № 1382/16.2/7-19, діючою структурою тарифу на розподіл природного газу, що встановлений Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, не передбачено витрати на обслуговування газорозподільних мереж, що не знаходяться на балансі АТ «ХАРКІВМІСЬКГАЗ» (а.с. 55).
Матеріали справи не містять належних та допустимих доказів того, що газова система у домоволодінні позивача була порушена внаслідок недбалості працівників АТ «Харківміськгаз».
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає вірним висновок суду, що у разі відсутності установленого факту перебування складових системи газопостачання домоволодіння ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 після межі балансової належності на балансі підприємства відповідача та відсутності факту передачі позивачем системи газопостачання на баланс АТ «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ХАРКІВМІСЬКГАЗ», немає правових підстав для задоволення вимог позову ОСОБА_1 .
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, отже колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суд, яке ухвалене з дотримання вимог закону.
Згідно положень ст.375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 374 ч.1п.1, 375, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Червонозаводського районного суду м. Харкова від 29 червня 2021 року залишити без змін.
Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення у випадках, передбачених ст. 389 ЦПК України.
Головуючий - Н.П. Пилипчук
Судді - О.Ю. Тичкова
О.В. Маміна
Повний текст постанови виготовлений 12 листопада 2021 року