Постанова від 12.11.2021 по справі 715/2720/21

Справа № 715/2720/21

Провадження № 3/715/1223/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.11.2021 смт. Глибока

Суддя Глибоцького районного суду Чернівецької області Маковійчук Ю.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Західного регіонального управління Чернівецького прикордонного загону про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 за ч.2 ст.172-18 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення, згідно якого головний сержант ОСОБА_1 , порушив правила несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, в умовах особливого періоду зокрема, несучи службу у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Порубне» територія Тереблеченської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, 29.08.2021 року близько 21 год. 00 хв. під час виконання обов'язків у прикордонному наряді «Огляд транспортних засобів» порушив правила несення прикордонної служби, а саме не здійснив ретельний огляд транспортного засобу марки «Mercedes Benz Sprinter» з реєстраційним номером « НОМЕР_1 », на виїзд з України в Румунію, що призвело до переміщення через кордон прихованих від прикордонно-митного контролю 11 650 пачок цигарок марки «Ашіма» без акцизної марки, походження Duty Free, 21 літру алкоголю (горілки), 150 літрів дизельного пального та 180 літрів інсектициду, чим порушив вимоги підпунктів «а» та «б» пункту 4 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 22 квітня 2011 року № 260 «Про організацію та здійснення огляду транспортних засобів і вантажів» та профілю ризику № 3_2010_02_ЕК «Незаконне переміщення товарів і вантажів», затвердженого наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 24 грудня 2020 року № 577 аг, вимоги абзацу 2 підпункту 3 пункту 21 розділу 5 глави 2 Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2015 року № 1261, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1391/27836, вимоги Додатку 3 до наказу Західного регіонального управління від 22.02.2019 № 6 «Про затвердження типових технологічних карток огляду транспортних засобів», тобто вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст. 172-18 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчинені правопорушення не визнав та пояснив, що він в період з 20 год. 00 хв. 29 серпня 2021 року по 09 год. 00 хв. 30 серпня 2021 року виконував обов'язки в прикордонному наряді «Огляд транспортних засобів» виїзний напрямок в пункті пропуску «Порубне». В даний період було багато спрацювань індикаторів ризиків відносно транспортних засобів. Про всі такі випадки він доповідав старшому прикордонних нарядів в пункті пропуску. В подальшому транспортні засоби виводилися із загального потоку та проводився їх поглиблений огляд. Він здійснював візуальний огляд автомобіля марки «Mercedes Benz Sprinter» з реєстраційним номером « НОМЕР_1 », проходячи повз транспортний засіб та заглянувши в бокові двері вантажного відсіку автомобіля. Технічні засоби під час огляду даного автомобіля він не використовував. Предметів та речей, заборонених до переміщення виявлено не було, зазначене також підтверджується відміткою прикордонного наряду «ОТЗ» на контрольному талоні. Йому не було відомо, що громадянка Румунії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка керувала автомобілем марки «Mercedes Benz Sprinter» з реєстраційним номером « НОМЕР_1 », може здійснювати протиправну діяльність в пункті пропуску «Порубне», він не отримував орієнтувань відносно неї, окрім цього, під час здійснення прикордонного контролю вказаної громадянки Румунії під час попередніх перетинів нею державного кордону заборонених предметів та речей не виявлялося. Окрім цього він бачив, як громадянка Румунії ОСОБА_2 після проходження митного огляду, виходила з маленьким пакетом з магазину безмитної торгівлі.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши докази по справі, суд прийшов до наступного висновку.

Ст. 172-18 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України.

Диспозиція даної статті є бланкетною, тобто перелік правил несення прикордонної служби визначається іншими нормативно-правовими актами.

Згідно ст. 2 Закону України «Про прикордонний контроль» визначено, що Прикордонний контроль - державний контроль, що здійснюється Державною прикордонною службою України, який включає комплекс дій і систему заходів, спрямованих на встановлення законних підстав для перетинання державного кордону особами, транспортними засобами і переміщення через нього вантажів. Прикордонний контроль здійснюється з метою протидії незаконному переміщенню осіб через державний кордон, незаконній міграції, торгівлі людьми, а також незаконному переміщенню зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, боєприпасів, вибухових речовин, матеріалів і предметів, заборонених до переміщення через державний кордон.

Відповідно до підпунктів «а» та «б» пункту 4 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 22 квітня 2011 року № 260 «Про організацію та здійснення огляду транспортних засобів і вантажів» контроль першої лінії забезпечувати шляхом: проведення аналізу та оцінки ризиків; установлення режиму в пунктах пропуску, пунктах контролю за здійсненням контролю за його додержанням.

Згідно вимог абзацу 2 підпункту 3 пункту 21 розділу 5 глави 2 Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2015 року № 1261, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1391/27836, під час виконання завдань прикордонний наряд з огляду транспортних засобів зобов'язаний: ретельно оглядати транспортні засоби закордонного прямування і вантажі, що перевозяться на них, з метою виявлення правопорушників, схованок та інших місць у транспортних засобах і вантажах, в яких можуть бути заховані зброя, наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, боєприпаси, вибухові речовини, матеріали і предмети, заборонені до переміщення через державний кордон.

Згідно п. 10 ст. 1 Закону України «Про прикордонний контроль», огляд транспортних засобів і вантажів - комплекс дій та заходів щодо недопущення випадків незаконного переміщення через державний кордон осіб з використанням обладнаних схованок та їх виявлення, а також незаконного переміщення, у тому числі з використанням схованок, через державний кордон зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, боєприпасів, вибухових речовин, матеріалів і предметів, заборонених для переміщення через державний кордон, виявлення викрадених транспортних засобів.

Згідно п. 16 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

ОСОБА_1 ставиться до вини те, що він порушив вище викладені пункти, а саме, що не здійснив ретельний огляд транспортного засобу марки «Mercedes Benz Sprinter» з реєстраційним номером « НОМЕР_1 », що призвело до переміщення через кордон 11 650 пачок цигарок марки «Ашіма» без акцизної марки, походження Duty Free, 21 літру алкоголю (горілки), 150 літрів дизельного пального та 180 літрів інсектициду.

Із п. 21, розділ 5, глави 2 Інструкції про службу прикордонних нарядів Держприкордонслужби України вбачається, що огляд транспортних засобів здійснюється - прикордонний наряд у складі одного та більше прикордонників, який призначений для здійснення огляду транспортних засобів і вантажів з метою виявлення правопорушників, зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, боєприпасів, вибухових речовин, матеріалів і предметів, заборонених до переміщення через державний кордон, виявлення викрадених транспортних засобів та контролю за перевищенням допустимого рівня іонізуючого випромінювання. У прикордонний наряд призначаються прикордонники, які мають допуск до самостійного несення служби в прикордонному наряді «Огляд транспортних засобів». Під час виконання завдань прикордонний наряд з огляду транспортних засобів зобов'язаний:

- ретельно оглядати транспортні засоби закордонного прямування і вантажі, що перевозяться на них, з метою виявлення правопорушників, схованок та інших місць у транспортних засобах і вантажах, в яких можуть бути заховані зброя, наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, боєприпаси, вибухові речовини, матеріали і предмети, заборонені до переміщення через державний кордон;

- за командою старшого зміни прикордонних нарядів (старшого прикордонних нарядів у пункті пропуску) за допомогою приладів радіаційного контролю здійснювати контроль за перевищенням допустимого рівня іонізуючого випромінювання;

- проводити ідентифікацію автомобільних транспортних засобів з метою виявлення серед них викрадених або таких, що перетинають державний кордон з порушенням законодавства України;

- у разі виявлення несправних пломб, пошкодження упаковки, інших ознак проникнення людей в опломбовані транспортні засоби, контейнери, вантажі вживати належних заходів для їх комісійного розкриття й огляду;

- під час огляду не допускати порушень заходів безпеки та пошкоджень транспортних засобів і вантажів.

Також прикордонний наряд з огляду транспортних засобів виконує інші завдання та обов'язки, визначені нормативно-правовими актами та актами організаційно-розпорядчого характеру Міністерства внутрішніх справ України, Державної прикордонної служби України.

Під час розгляду справи встановлено, що основним доказом неналежного виконання ОСОБА_1 своїх посадових обов'язків є протокол про адміністративне правопорушення про не здійснення ретельного огляду транспортного засобу в зоні прикордонного контролю в складі прикордонного наряду «огляд транспортних засобів» та висновок службового розслідування, що призвело до незаконного переміщення заборонених законом предметів.

В матеріалах справи відсутнє відео огляду транспортного засобу у зв'язку із технічними можливостями камер відео спостереження.

Згідно висновку службового розслідування встановлено, що о 14 год. 47 хв. 30 серпня 2021 року за №28293, на телефон контактного центру Адміністрації Державної прикордонної служби України надійшло повідомлення від громадянина України, який повідомив про незаконне переміщення вантажу (24 коробки цигарок та інших товарів) через пункт пропуску для автомобільного сполучення «Порубне» у напрямку на виїзд в ОСОБА_3 29 серпня 2021 року, близько 21 год. 00 хв., з порушенням контролю зі сторони представників Державної прикордонної служби України. Громадянин стверджував, що переміщення було здійснено з використанням вантажного автомобіля з реєстраційними номером «SV 77 XHW».

З письмових пояснень ОСОБА_4 вбачається, що в період з 20 год. 00 хв. 29.08.2021 року до 08 год. 00 хв. 30.08.2021 року він виконував обов'язки в прикордонному наряді «Старший прикордонних нарядів в пункті пропуску» в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Порубне». Перед службою його інструктував начальник відділу прикордонної служби «Порубне» підполковник ОСОБА_5 , під час чого останнім було визначено додаткові завдання щодо недопущення втягування персоналу, який ніс службу в прикордонних нарядах в пункті пропуску, в протиправну діяльність. В свою чергу капітаном ОСОБА_6 було визначено, що основні зусилля в оглядовій роботі зосередити на профілюванні та оцінці ризиків, поглиблений огляд та переогляд транспортних засобів здійснювати після виведення їх із загального потоку та направлення в бокс поглибленого огляду та після здійснення доповіді йому особисто. Основну увагу в оглядовій роботі зосередити на перевірці ризикового вантажу. Крім того, під час підготовки зміни прикордонних нарядів ним неодноразово наголошувалось щодо недопущення втягування в протиправну діяльність. Контроль за несенням служби прикордонними нарядами він здійснював шляхом прихованого спостереження за діями прикордонних нарядів в пункті пропуску, а також шляхом опитування окремих з них. За час служби доповідей від прикордонних нарядів стосовно здійснення будь-якої протиправної діяльності в пункті пропуску «Порубне», інформації від прикордонних нарядів, посадових осіб відділу прикордонної служби, прикордонного загону, інших контрольних органів та служб не надходило, результатів оглядової роботи не було. Підходів з метою сприяння у протиправній діяльності на державному кордоні до нього не було, жодних вказівок, наказів розпоряджень щодо сприяння будь-яким особам в перетинанні державного кордону в пункті пропуску «Порубне» він не отримував та не надавав.

З пояснень підполковника ОСОБА_7 слідує, що 30.08.2021 року в ході моніторингу Інтернет мережі на сторінці Прикордонної поліції Румунії ним було знайдено факт виявлення 29.08.2021 року в пункті пропуску «Сірет» мікроавтобусу під керуванням громадянки Румунії з тютюновими виробами, алкоголем та пестицидами, про що було здійснено доповідь керівництву прикордонного загону. Пізніше, 30.08.2021 року надійшов дзвінок на номер Контактного центру ДПСУ з інформацією про даний факт та звинуваченнями підполковника ОСОБА_7 в причетності до нього. Останній вважає, що даний дзвінок було здійснено з метою компрометації його особисто в зв'язку з його службовою діяльністю. Свою причетність до даного факту підполковник ОСОБА_5 категорично заперечує. Також підполковник ОСОБА_5 пояснив, що 29.08.2021 року під час інструктажу старшого прикордонних нарядів та підготовки зміни прикордонних нарядів, він наголошував на забезпеченні якісної оглядової роботи, підтримання режиму в пункті пропуску та недопущення втягування в протиправну діяльність. Про те, що громадянка Румунії ОСОБА_8 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_3 може здійснювати протиправну діяльність в пункті пропуску «Порубне» підполковник ОСОБА_5 не знав. Протягом 29-30 серпня 2021 року доповідей, інформації від прикордонних нарядів, посадових осіб інших контрольних органів та взаємодіючих служб стосовно можливого здійснення протиправної діяльності в пункті пропуску «Порубне» не надходило. Підходів з метою сприяння у протиправній діяльності на державному кордоні до нього не було, жодних вказівок, наказів розпоряджень щодо сприяння будь-яким особам в перетинанні державного кордону в пункті пропуску «Порубне» він не отримував та не надавав. Додатково підполковник ОСОБА_5 повідомив, що по даному факту керівництвом 31 прикордонного загону було проведено представниками мереж магазину безмитної торгівлі «DUTY FREE». В ході наради було обговорено алгоритм спільних дій представників ДПС України та представників магазину безмитної торгівлі «DUTY FREE» в разі виявлення подібних випадків в майбутньому. В ході службового розслідування було здійснено аналіз перетинів кордону громадянкою Румунії ОСОБА_8 ( ОСОБА_2 ) в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Порубне» в липні-серпні поточного року. Встановлено, що у вказаний період зазначена громадянка перетинала державний кордон в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Порубне» 107 разів як в пішому порядку , так і в різних транспортних засобах: легкових автомобілях «SEAT» р.н.з. НОМЕР_2 , «AUDI» р.н.з. НОМЕР_2 , «BMW» р.н.з. НОМЕР_3 , «AUDI» р.н.з. НОМЕР_4 , «MERCEDES» р.н.з. НОМЕР_5 , «VOLKSWAGEN» р.н.з. НОМЕР_6 , а також в мікроавтобусі «Мерседес» р.н.з. НОМЕР_1 . З метою встановлення обставин здійснення прикордонного контролю вказаної громадянки під час перетину нею державного кордону, було проведено опитування військовослужбовців, які здійснювали огляд транспортних засобів під час її виїзду з України в Румунію. З відібраних пояснень стало відомо, що під час попередніх перетинань громадянкою Румунії ОСОБА_8 ( ОСОБА_2 ) державного кордону України в пункті пропуску «Порубне», транспортні засоби, в яких вона слідувала, неодноразово оглядались в рамках контролю другої лінії. За результатами огляду порушень чинного законодавства з боку вищевказаної громадянки під час її слідування з України в Румунію не виявлялось. Водночас, штаб сержантом ОСОБА_9 раніше було припинено спробу переміщення даною громадянкою Румунії текстильних виробів з Румунії в Україну.

З пояснень підполковника ОСОБА_10 слідує, що в результаті проведених Головним оперативно-розшуковим відділом 31 прикордонного загону заходів було отримано відомості про осіб, які використовуючи упущення законодавства України здійснюють переміщення тютюнових виробів через митний кордон в пункті пропуску «Порубне» до Республіки Румунія без порушення законодавства України. Закупівля тютюнових виробів здійснюється в магазині безмитної торгівлі «Duty Free», розташованому в «зоні митного контролю» пункту пропуску «Порубне», з подальшим їх завантаженням та транспортуванням автомобілем відносно якого вже проведено заходи прикордонного контролю. З метою проведення оперативно-службової діяльності до вимог чинного законодавства та з метою своєчасного та повного обміну інформацією між оперативно-розшуковими підрозділами та підрозділами охорони державного кордону, наказом начальника 31 прикордонного загону імені генерал-хорунжого ОСОБА_11 від 10.08.2021 року № 51 «Про обмін інформацією між оперативно-розшуковими підрозділами та підрозділами охорони державного кордону», затверджено алгоритм обміну інформацією між оперативно-розшуковими підрозділами та іншими підрозділами охорони державного кордону (далі-Алгоритм), який з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2013 року № 280, чітко визначає порядок передачі інформації відносно осіб, які перетинають державний кордон. Інформація для реалізації підрозділом охорони державного кордону, надається дорученням. Про функціонування вищезазначеної «схеми» заробітку в пункті пропуску «Порубне» та можливі наслідки реагування зі сторони правоохоронних органів Румунії інформація доповідалась встановленим порядком, поряд з цим її передача відповідно до визначеного ОСОБА_12 не здійснювалась (доручення не направлялось) у зв'язку з відсутністю в діях осіб порушень законодавства України.

З пояснень майора ОСОБА_13 слідує, що стосовно затримання представниками румунської прикордонної поліції мікроавтобусу «Мерседес» з тютюновими виробами, алкоголем та пестицидами майор ОСОБА_14 дізнався з Інтернет мережі. Йому стало відомо, що керування мікроавтобусом марки «Мерседес» здійснювала громадянка Румунії ОСОБА_2 . Остання відома Головному оперативно-розшуковому відділу 31 прикордонного загону, як особа, яка може здійснювати переміщення товарів народного вжитку через автомобільний пункт пропуску «Порубне». Вказаною діяльністю дана громадянка займається досить тривалий час. Вона має широке коло родинних зв'язків серед правоохоронних органів Республіки Румунія та України. За наявною інформацією, ОСОБА_2 придбала виявлені тютюнові вироби та алкоголь в магазині безмитної торгівлі на території пункту пропуску «Порубне» після проходження прикордонного та митного контролю.

Отже, додані до протоколу матеріали не дають достатніх підстав вважати, що саме ОСОБА_1 неналежним чином виконував свої службові обов'язки, що призвело до незаконного переміщення через державний кордон України предметів заборонених чинним законодавством.

Також наявними у справі доказами не спростовано твердження ОСОБА_1 про здійснення ним огляду транспортного засобу відповідно до Законів України, інструкцій та наказів.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що в пункті пропуску Порубне розміщується магазин безмитної торгівлі спільного Українсько - Німецько - Швейцарського підприємства у формі ТзОВ «Дюті Фрі Трейдінг». Із відповіді директора вказаного підприємства вбачається, що Правилами продажу товарів магазинами безмитної торгівлі, затвердженими Постановою КМ України від 17.07.2003 року № 1089 не визначено кількість товару, яка може продаватися магазином безмитної торгівлі одній особі. В протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що прикордонниками Румунії було виявлено 11 650 пачок цигарок марки «Ашіма» без акцизної марки, походження Duty Free та 21 літру алкоголю (горілки). Тобто пояснення ОСОБА_1 про те, що вказані цигарки та алкоголь могли бути придбані громадянкою Румунії після проходження прикордонного та митного контролю в магазині безмитної торгівлі залишилися також неспростованими.

Відповідно до положень ст. 62 Конституції України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинність, а обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності

Відповідно ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 248 КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на засадах рівності перед законом і органом (посадовою особою), який розглядає справу, всіх громадян незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мови та інших обставин.

У відповідності до положень ст. 247 ч. 1 п. 1 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин : відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

За таких встановлених при розгляді справи обставин, оцінюючи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що під час розгляду справи належними та допустимим доказами не підтверджено, що ОСОБА_1 , як посадова особа прикордонного наряду з охорони державною кордону України допустив порушення правил несення прикордонної служби, за вчинення яких наступає адміністративна відповідальність.

А тому, суд прийшов висновку, що в інкримінованій бездіяльності ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ст.172-18 КУпАП, а тому справу відносно нього слід закрити.

На підставі ст.172-18 КУпАП, керуючись ст. ст. 38, 252, 283, 285, 287 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Справу про адміністративне правопорушення за ч.2 ст. 172-18 КУпАП щодо ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Глибоцький районний суд Чернівецької області протягом 10-ти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.

Суддя: