Рішення від 16.11.2021 по справі 240/14664/20

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2021 року м. Житомир справа № 240/14664/20

категорія 114000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Романченка Є.Ю.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Міністерства юстиції України до Житомирської міської ради, Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 22 імені Василя Михайловича Кавуна про припинення діяльності, зобов'язання вчинити дії

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду надійшов позов Міністерства юстиції України, у якому позивач просить:

- припинити діяльність Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 22 імені Василя Михайловича Кавуна;

- зобов'язати Житомирську міську раду утворити ліквідаційну комісію з припинення діяльності Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 22 імені Василя Михайловича Кавуна.

Позов мотивовано тим, що найменування Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 22 імені Василя Михайловича Кавуна, всупереч Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" від 09.04.2015 № 317- VIII, містить символіку комуністичного тоталітарного режиму, а саме - ім'я ОСОБА_1 , який обіймав посаду члена Центрального комітету Комуністичної партії України.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 31.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні 30.06.2021 о 10:00.

30.06.2021 підготовче засідання відкладено на 08.07.2021 у зв'язку з неотриманням відзивів та відповіді на відзиви.

02.07.2021 надійшов відзив від Житомирської міської ради, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову про припинення діяльності Житомирська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 22 імені ОСОБА_2 , оскільки діяльність ОСОБА_3 , була пов'язана з розвитком української науки та культури. Українською СГА ОСОБА_3 , присвоєно ступень кандидата сільськогосподарських наук.

08.07.2021 року підготовче судове засідання відкладено на 12.08.2021 року для надання сторонами додаткових доказів по справі.

Житомирська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 22 імені Василя Михайловича Кавуна у відзиві на адміністративний позов, заперечила проти задоволення позовних вимог з мотивів викладених у ньому.

12.08.2021 за результатами підготовчого засідання, судом, без виходу до нарадчої кімнати, постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті. Розгляд справи по суті розпочато.

Позивач позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх в повному обсязі посилаючись на досліджені докази та доводи викладені в позовній заяві, відповіді на відзив.

Представник міської ради у судовому засіданні позов не визнала, просила суд позовні вимоги залишити без задоволення, посилаючись на міркування наведені у відзиві.

Заслухавши пояснення представників сторін, суд, без виходу до нарадчої кімнати, постановив ухвалу про подальший розгляд справи в письмовому провадженні, яку занесено секретарем судового засідання до протоколу судового засідання.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив, відповідь на відзив, додаткові пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Житомирська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 22 імені Василя Михайловича Кавуна - загальноосвітній навчальний заклад, заснований відповідно до рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради від 11.02.1993 №77.

21.05.2015 набув чинності Закон України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" від 09.04.2015 № 317-VIII (надалі - Закон №317-VIII), який визначає правові основи заборони пропаганди їх символіки та встановлює порядок ліквідації символів комуністичного тоталітарного режиму.

Відповідно до пункту «є» частини четвертої статті 1 Закону 317-VIII символіка комуністичного тоталітарного режиму включає: назви областей, районів, населених пунктів, районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів, інших об'єктів топоніміки населених пунктів, підприємств, установ, організацій, у яких використані імена або псевдоніми осіб, які обіймали керівні посади в комуністичній партії (посаду секретаря районного комітету і вище), вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік, працювали в радянських органах державної безпеки, а також назви СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік та похідні від них, назви, пов'язані з діяльністю комуністичної партії (включаючи партійні з'їзди), річницями Жовтневого перевороту 25 жовтня (7 листопада) 1917 року, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у XX столітті (крім назв, пов'язаних з опором та вигнанням нацистських окупантів з України або з розвитком української науки та культури).

Крім того «Прикінцевими та перехідними положеннями» Закону № 317-VIII передбачені зміни до низки законодавчих актів, зокрема до Кримінального кодексу України, законів України «Про політичні партії в Україні», «Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про місцеві державні адміністрації» та інших.

Відповідно до частини четвертої статті 1 Закону України «Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій» питання, пов'язані з приведенням раніше присвоєних об'єктам права власності імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій у відповідність з вимогами Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», регулюються цим Законом з урахуванням особливостей, встановлених Законом №317-VIII.

Згідно з частиною шостою статті 3 Закону України «Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій» забороняється присвоювати юридичним особам та об'єктам права власності імена або псевдоніми осіб, які обіймали керівні посади у комуністичній партії (посаду секретаря районного комітету і вище), вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік (крім випадків, пов'язаних з розвитком української науки та культури), працювали у радянських органах державної безпеки, назви СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних радянських республік та похідні від них, а також назви, пов'язані з діяльністю комуністичної партії, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у XX столітті (крім пам'ятників та пам'ятних знаків, пов'язаних з опором та вигнанням нацистських окупантів з України або з розвитком української науки та культури).

Відповідно до частини п'ятої статті 16 Закону України від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (далі - Закон № 755-IV) у найменуванні юридичних осіб забороняється використовувати символіку комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, заборона використання яких встановлена Законом.

Частиною третьою статті 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 317-VIII передбачено, що юридичні особи, політичні партії, інші об'єднання громадян, зареєстровані на день набрання чинності цим Законом, у разі порушення його вимог зобов'язані протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом привести свої установчі документи, найменування та/або символіку v відповідність із вимогами нього Закону.

Частиною четвертою статті 3 Закону № 317-VIII встановлено, що рішення про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам цього Закону приймає центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку.

Приписами пункту 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02,07.2014 N9 228 визначено, що Міністерство юстиції України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мін'юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, зокрема з питань державної реєстрації юридичних осіб.

Відповідно до пункту 8314 Положення № 228, Мін 'юст приймає рішення щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону.

Порядок прийняття рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалі стичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.05.2015 № 354 (далі - Порядок № 354).

Згідно з пунктом 7 Порядку № 354 для проведення правової експертизи щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону утворюється Комісія з питань дотримання Закону.

Комісія є постійно діючим колегіальним консультативно-дорадчим органом при Мін'юсті, склад та положення якої затверджуються наказом Мін'юсту.

Так, на виконання вимог Порядку № 354, наказом Мін'юсту від 09.06.2015 № 167/7 (зі змінами) було створено відповідну Комісію з питань дотримання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» (далі - Комісія).

Наказом Міністерства юстиції України від 09.06.2015 № 895/5 затверджене Положення про Комісію з питань дотримання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» (далі - Положення № 895/5).

Як передбачено пунктом 1 Розділу II Положення № 895/5 її основним завданням є проведення правової експертизи матеріалів, поданих до неї, щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону.

Відповідно до покладених на неї завдань Комісія забезпечує проведення правової експертизи об'єднання громадян, діяльність, найменування та/або символіка яких досліджуються на відповідність вимогам Закону № 317-VIII, підготовку за результатами правової експертизи правових висновків про відповідність/ невідповідність діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 354 підставами проведення правової експертизи можуть бути, зокрема:

- звернення ініціатора про проведення правової експертизи;

- ініціатива Мін'юсту.

Підставою для проведення правової експертизи освітнього закладу став лист Українського інституту національної пам'яті від 17.01.2020 № 130/2.1-06-20.

Відтак, Комісією було проведено правову експертизу на відповідність найменування відповідача вимогам Закону, за наслідками якої складено Правовий висновок від 22.06.2020 № 1 «Про невідповідність найменування юридичної особи Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 22 імені Василя Михайловича Кавуна Закону України «Про засудження комуністичного та націонал- соціалістинного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» (далі - Правовий висновок).

Відповідно до пункту 18 Порядку № 354 Комісія під час правової експертизи бере до уваги повідомлення об'єкта правової експертизи про наявні об'єктивні причини неможливості виконання ним вимог Закону № 317-УІІІ та про вжиті заходи, спрямовані на виконання вимог Закону № 317-УІІІ, а такі дані визначаються у правовому висновку.

Згідно Правового висновку Комісією встановлено, що найменування об'єкта правової експертизи не відповідає частині другій статті 3 Закону № 317-УІІІ, оскільки у ньому використано ім'я ОСОБА_3 .

ОСОБА_3 (1928-2009) - особа, яка обіймала керівні посади в комуністичній партії (у 1978-1989 роках - член ЦК КПРС, 1971-1990 роках - член ЦК КПУ).

Відповідно до пункту 20 Порядку № 354 правовий висновок про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки об'єкта правової експертизи вимогам Закону № 317-УІІІ затверджується наказом Мін'юсту.

26.06.2020 Мін'юстом було видано наказ № 2213/5, яким на виконання вимог пункту 20 Порядку № 354:

1) затверджено правовий висновок Комісії з питань дотримання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 22.06.2020 № 1 «Про невідповідність найменування юридичної особи Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 22 імені Василя Михайловича Кавуна Закону України «Про засудження комуністичного та націонал- соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки»;

2) визнано, що найменування Школи не відповідає частині другій статті З Закону.

Пунктом 23 Порядку № 354 передбачено, що у десятиденний строк з дня прийняття рішення про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, іншого об'єднання громадян закону Мін'юст звертається з позовом до суду про припинення діяльності юридичної особи, політичної партії, іншого об'єднання громадян або повідомляє іншим органам державної влади, які уповноважені звертатися з відповідним позовом до суду.

Враховуючи викладене, оскільки найменування Школи всупереч вимогам Закону № 317-VIII містить символіку комуністичного тоталітарного режиму, а саме - ім'я ОСОБА_1 , який обіймав посаду члена Центрального комітету Комуністичної партії України, та враховуючи вимоги Закону № 317-УІІІ і Порядку № 354 Міністерство юстиції України звернулось із зазначеним позовом до суду.

Судо враховується, що відповідно до пункту «є» частини четвертої статті 1 Закону 317-VIII символіка комуністичного тоталітарного режиму включає: назви областей, районів, населених пунктів, районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів, інших об'єктів топоніміки населених пунктів, підприємств, установ, організацій, у яких використані імена або псевдоніми осіб, які обіймали керівні посади в комуністичній партії (посаду секретаря районного комітету і вище), вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік, працювали в радянських органах державної безпеки, а також назви СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік та похідні від них, назви, пов'язані з діяльністю комуністичної партії (включаючи партійні з'їзди), річницями Жовтневого перевороту 25 жовтня (7 листопада) 1917 року, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у XX столітті (крім назв, пов'язаних з опором та вигнанням нацистських окупантів з України або з розвитком української науки та культури).

Судом встановлено, що Житомирську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів № 22 імені Василя Михайловича Кавуна споруджено у 1983 році за найактивнішою участю ОСОБА_2 .

Відповідачами до суду надані докази, що заслужений агроном Української РСР ОСОБА_3 активно брав участь у науковій роботі, зокрема провів грунтовні дослідження з сільськогосподарськими культурами.

В 1969 році ОСОБА_3 Українською сільськогосподарською академією присвоєно науковий ступінь кандидата сільскогосподарських наук, що свідчить про його участь у розвитку української науки.

Позивач під час прийняття рішення про невідповідність найменування Школи вимогам Закону №317-VIII вказані обставини не дослідив та не дав належну оцінку.

Суд зазначає, що відповідно частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

За викладених обставин, суд вважає, що оскільки позивач не довів обґрунтованість та правомірність заявлених позовних вимог про припинення Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 22 імені Василя Михайловича Кавуна, а тому у задоволенні позовних вимог до Житомирської міської ради також слід відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статями 2, 9, 77,90,139,242-246,250,255,295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

В задоволенні адміністративного позову Міністерства юстиції України (вул. Городецького,13, м. Київ, 01001) до Житомирської міської ради (майдан ім. С.П. Корольова,4/2, м. Житомир,10014) та Житомирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 22 імені Василя Михайловича Кавуна (вул. Космонавтів,36, м. Житомир, 10009) про припинення діяльності та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп.15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.Ю. Романченко