16.11.2021
Справа № 744/1037/21
Провадження по справі № 3/744/562/2021
м. Семенівка 16 листопада 2021 року
Суддя Семенівського районного суду Чернігівської області Смага С. В., розглядаючи в порядку підготовки до розгляду матеріали справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Новгород-Сіверського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Костобобрів Семенівського району Чернігівської області, громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючої, за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Семенівського районного суду Чернігівської області з Новгород-Сіверського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області надійшла вищевказана справа про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 369701 від 22 вересня 2021 року особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 поставлено до вини те, що «22.09.2021 року близько 08.00 год. гр. ОСОБА_1 за місцем свого мешкання в АДРЕСА_1 , вчинила відносно свого сина гр. ОСОБА_2 домашнє насильство в сім'ї а саме умисні дії психологічного характеру що полягали у висловлюванні в її сторону нецензурною лайкою та погрозах фізичною розправою, внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному здоров'ю гр. ОСОБА_2 »
В ході підготовки справи до судового розгляду було виявлено, що зміст протоколу про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам, встановленим законодавством.
За змістом правил, закладених у норму ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що робиться відмітка у протоколі.
Обов'язок щодо належного складення протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених у протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
У протоколі про адміністративне правопорушення містяться відомості про те, що особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, засвідчено, проте не зазначено на підставі якого документа, чим порушено вимоги п. 9 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року № 1376, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 року за № 1496/27941, згідно якого при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «назва документа, серія, №, ким і коли виданий» - документ, що посвідчує особу (серія, номер паспорта, дата видачі і назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила правопорушення (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі і найменування органу (установи, підприємства, організації), що його видав(ла)). Тобто особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, повинна встановлюватися не зі слів цієї особи, а на підставі відповідних офіційних документів, зазначених в Інструкції, які повинні записуватися у протокол про адміністративне правопорушення.
У протоколі про адміністративне правопорушення при викладенні суті адміністративного правопорушення не вказане належне місце вчинення адміністративного правопорушення (не наведені відомості про область та район) у відповідності до Постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», яка набрала чинності 19 липня 2020 року.
Відповідні відомості про район та область відсутні також у графах «місце складання протоколу», «місце проживання», «місце реєстрації», а також при викладенні адреси місця проживання потерпілого.
З урахуванням вищевказаних недоліків, суд приходить до висновку про необхідність повернення справи на доопрацювання з метою усунення порушення закону. Допущене порушення унеможливлює якісний, повний, об'єктивний розгляд справи.
На підставі викладеного, керуючись ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Повернути на доопрацювання справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, щодо ОСОБА_1 як неналежно оформлену до Новгород-Сіверського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: С. В. Смага