Справа № 574/675/21
Провадження 3/574/283/2021
16 листопада 2021 року м. Буринь
Суддя Буринського районного суду Сумської області Гук Т.Р., розглянувши матеріали, які надійшли з відділу поліцейської діяльності №1 (м.Буринь) Конотопського РВП ГУНП в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , фізичної особи-підприємця, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
за ч.1 ст. 44-3 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАБ 039175 від 02.11.2021 року, 02.11.2021 року о 09 год. 20 хв., ОСОБА_1 будучи ФОП магазину " ОСОБА_2 " (управляючою), розташованого в АДРЕСА_2 , порушила правила, а саме постанову КМУ №1236 від 09.12.2020 року п.2-2 п.п.9, а саме не нанесла маркування для перебування в черзі з дотриманням дистанції для відвідувачів не менш 1,5 м, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.44-3 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнала та пояснила, що вона є фізичною особою-підприємцем та мала намір 03.11.2021 року відкрити магазин в с. Чумакове. 02.11.2021 року до приміщення магазину приїхали працівники поліції та склали відносно неї протокол про адміністративне правопорушення хоча торгівля в магазині в цей день не здійснювалась, а двері були відчинені, оскільки приймався товар від постачальників. Крім того, відстань від вхідних дверей магазину до прилавку становить якраз 1,5 м, а тому маркування для перебування в черзі з дотриманням дистанції для відвідувачів не менш 1,5 м не наносилось.
Відповідно до вимог ст.ст.245, 280 КУпАП завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення в обов'язковому порядку має бути з'ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують її відповідальність, тощо.
Частиною 1 ст.44-3 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Вказана норма є бланкетною, тобто відсилає до нормативно-правових актів, які регулюють правила карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм та є обов'язковими для виконання.
Відповідно до ст.11 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" організація та проведення профілактичних і протиепідемічних заходів покладається, в тому числі, й на громадян.
За змістом ст.29 цього Закону карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України. Рішення про встановлення карантину, а також про його відміну негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації. У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них. Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби.
У відповідності до ст.41 Закону особи, винні в порушенні законодавства про захист населення від інфекційних хвороб, несуть відповідальність згідно із законами України.
Згідно п.п.9 п.2-2 Постанови Кабінету Міністрів України №1236 від 09.12.2020 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", зі змінами, внесеними Постановою КМУ № 1102 від 25.10.2021, заборонено заборонено діяльність суб'єктів господарювання, які обслуговують відвідувачів, у яких не нанесено маркування для перебування в черзі з дотриманням дистанції між клієнтами не менш як 1,5 метра.
Таким чином, ч.1 ст.44-3 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, в тому числі за порушення заборони діяльності суб'єктів господарювання, які обслуговують відвідувачів, у яких не нанесено маркування для перебування в черзі з дотриманням дистанції між клієнтами не менш як 1,5 метра.
Однак, у протоколі про адміністративне правопорушення від 02.11.2021 року не зазначено, які саме правила порушила ОСОБА_1 (щодо карантину людей, санітарно-гігієнічні чи санітарно-протиепідемічні).
Крім того, у протоколі відсутні будь-які дані про здійснення ФОП ОСОБА_1 , як суб'єктом господарювання, обслуговування відвідувачів, зокрема торгівлі, без нанесення маркування для перебування в черзі з дотриманням дистанції між клієнтами не менш як 1,5 метра.
Будь-яких доказів, які б підтвердили, що ОСОБА_1 здійснювала торгівлю в приміщенні магазину, у якому не нанесене маркування для перебування в черзі з дотриманням дистанції між клієнтами не менше як 1,5 м, в матеріалах справи відсутні.
Згідно приписів ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
При цьому, всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.
Європейський суду з прав людини у рішенні від 20.09.2016 року у справі "Karelin v.Russia" заява №926/08 зазначив, що за умови наявності певної неточності чи суперечностей у фабулі адміністративного правопорушення, суд не вправі брати на себе функції сторони обвинувачення, самостійно відшукуючи докази винуватості особи.
Таким чином, беручи до уваги наведені недоліки протоколу, які не можуть бути усунуті під час судового розгляду, суд в силу наданих йому повноважень, не може самостійно розкривати зміст правопорушення, яке ставиться особі у провину, та перекваліфіковувати дії особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 44-3 КУпАП підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 44-3, 247, 283-285 КУпАП,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.44-3 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Буринський районний суд Сумської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Т.Р. Гук