Справа № 521/12391/21
Номер провадження 3/521/7790/21
06 вересня 2021 року м. Одеса
Суддя Малиновського районного суду міста Одеси Черевко С.П, розглянувши матеріали, що надійшли з відділу поліції № 1 Одеського районного управляння поліції № 1 ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КпАП України,
26.07.2021 року о 22 годині 00 хвилин, ОСОБА_1 був відсутній за місцем мешкання, чим порушив встановлені правила адміністративного нагляду.
За даним фактом 05.08.2021 року інспектором відносно ОСОБА_1 був складений протокол серії ВАБ №701703 про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 187 КпАП України.
27.07.2021 року о 23 годині 50 хвилин, ОСОБА_1 був відсутній за місцем мешкання, чим порушив встановлені правила адміністративного нагляду.
За даним фактом 05.08.2021 року інспектором відносно ОСОБА_1 був складений протокол серії ВАБ №701707 про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 187 КпАП України.
29.07.2021 року о 23 годині 30 хвилин, ОСОБА_1 був відсутній за місцем мешкання, чим порушив встановлені правила адміністративного нагляду.
За даним фактом 06.08.2021 року інспектором відносно ОСОБА_1 був складений протокол серії ВАБ №701709 про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 187 КпАП України.
29.07.2021 року ОСОБА_1 не прибув на реєстрацію до Відділу поліції №1, чим порушив встановлені правила адміністративного нагляду.
За даним фактом 10.08.2021 року інспектором відносно ОСОБА_1 був складений протокол серії ВАБ №701713 про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 187 КпАП України.
04.08.2021 року о 01 годині 50 хвилин, ОСОБА_1 був відсутній за місцем мешкання, чим порушив встановлені правила адміністративного нагляду.
За даним фактом 10.08.2021 року інспектором відносно ОСОБА_1 був складений протокол серії ВАБ №701712 про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 187 КпАП України.
Постановою суду від 19.08. 2021 року адміністративні справи об'єднанні в одне провадження та їм присвоєно єдиний реєстраційний номер.
ОСОБА_1 в день надходження матеріалів справи про адміністративне правопорушення до суду співробітниками поліції доставлений не був.
Суддею вжиті можливі заходи для виклику особи в судове засідання, а саме за місцем мешкання ОСОБА_1 була надіслала судова повістка про виклик до суду на 06 вересня 2021 року, однак до суду у призначений час останній не з'явився, заяв та клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суддя вважає, що провадження по справі відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, оскільки відсутність особи, яка притягується до відповідальності та матеріальних доказів фактичних обставин правопорушення, визнати особу винною у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення, на думку судді не можливо.
Так, вимогами частини 2 статті 277 КпАП України, передбачено, що справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 42-2,частиною першою статті 44, статтями 44-1, 106-1, 106-2, 162, 172-10-172-20, 173, 173-1, 173-2, 178, 185, частиною першою статті 185-3, статтями 185-7, 185-10, 188-22, 203- 206-1, розглядаються протягом доби, статтями 146, 160, 185-1, 212-7-212-20 у триденний строк, статтями 46-1,51,166-9, 176 і 188-34- у п'ятиденний строк, статтями 101-103 цього Кодексу - у семиденний строк.
Суддею встановлено, що співробітником відділу поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області не здійсненні заходи для забезпечення провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 187 КпАП України у строки, які визначені 277 ч 2 КпАП України. Неявка в судове засідання особи яка притягується до адміністративної відповідальності не дає можливість судді перевірити особу порушника, роз'яснити його права, передбачені ст. 268 КпАП України, з'ясувати думку щодо обставин викладених в протоколі про адміністративне правопорушення, вислухати, у разі необхідності заперечення. Тобто розгляд справи без особи, призведе до порушення її прав на захист.
Відповідно до вимог ст. 268 КпАП України, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4- 172-9, 173, частиною третьою статті 178, статтями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
У відповідності до положень ст.1 КпАП України, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно положень ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Положеннями ст. 280 КУпАП регламентовано, що суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог статей 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Однак в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази підтверджуючі вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КпАП України, а також без присутності особи, суд не може встановити обставини, правову позицію та особу громадянина, щодо якої складено протокол, та взагалі встановити чи дійсно існує вказана особа.
Так, в протоколах про адміністративні правопорушення, не розкрито в повній мірі суть адміністративних правопорушень, а також у протоколах, щодо відсутністю ОСОБА_1 за місцем мешкання, не зазначено за якою адресою та ким проводилась перевірка, щодо неявки до ВП №1 на реєстрацію, не зазначено час вчинення правопорушення.
Крім викладеного, за змістом ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, який відповідно до ст. 251 КУпАП є одним з основних джерел доказів, має містити, зокрема місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
В матеріалах адміністративної справи наявний тільки рапорт інспектора про встановлене порушення, постанова про встановлення відносно ОСОБА_1 адміністративного нагляду, копія паспорту ОСОБА_1 та письмові пояснення від імені ОСОБА_1 , інших об'єктивних доказів вини ОСОБА_1 матеріали справи не містять. Не містять матеріали справи і даних про те, що ОСОБА_1 взагалі обізнаний про необхідність з'являтись до відділу поліції.
Всі вищенаведені складові правопорушення слід було встановити та з'ясувати при складанні протоколу та зібрати відповідні докази про таке на підтвердження відповідних обставин. Суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція).
Відповідно дост.62 Конституції України, яка є нормою прямої дії, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь, на підставі чого суддя приходить до висновку про недоведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 247 ч. 1 п 1 КпАП України провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин як відсутність складу адміністративного правопорушення.
Закриваючи провадження по справі, з підстав відсутності складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1 , суддя не стягує судовий збір з останнього, відповідно до Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI.
Керуючись ст.62 Конституції України, ст. ст. 247, 278, 277 КпАП України, - суддя
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КпАП України, закрити відповідно до ч.1 п.1 ст. 247 КпАП України, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, потерпілим до Одеського апеляційного суду через суд, що її виніс, протягом десяти днів з моменту її винесення.
Суддя: Черевко С.П.