Справа № 487/8007/21
Провадження № 3/487/2298/21
15.11.2021 року суддя Заводського районного суду м. Миколаєва Лагода А.А., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 4 ст. 172-11 КУпАП,
11.11.2021 року до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії А3053 №31 щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 172-11 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 4 ст. 172-11 КУпАП, розглядаються протягом доби з дня надходження до суду.
Згідно із роз'ясненнями пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, наданими у п. 2 постанови від 17.10.2014 № 11 "Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення" строки, встановлені Кодексом України про адміністративні правопорушення, є обов'язковими для судів та учасників судових процесів, оскільки визначають тривалість кожної стадії процесу або час, протягом якого має бути вчинено процесуальну дію.
У зв'язку з одноденним строком розгляду вказаної справи про адміністративне правопорушення, суд не має можливості своєчасно повідомити вказану особу про дату і місце її розгляду, відповідно до вимог ст. 277-2 КУпАП.
Крім того, у протоколі про адміністративне правопорушення відсутні відомості про обізнаність особи про дату розгляду справи судом, що позбавляє суд можливості відповідно до ч. 3 ст. 268 КУпАП застосувати привід до особи, що ухиляється від явки до суду.
Відповідно до положень ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем вчинення правопорушення.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії А3053 № 31 від 26.10.2021 року 01 жовтня 2021 року о 21:30 год. моторист моторної команди електромеханічної частини ВЧ НОМЕР_1 -Х старший матрос ОСОБА_1 не прибув зі звільнення до ВЧ. Після виявлення відсутості військовослужбовця на вечірні перевірці о 21:30 годині, черговий ВЧ НОМЕР_1 -Х головний старшина ОСОБА_2 зателефонував старшому матросу ОСОБА_3 для з'ясування причин не прибуття вчасно до ВЧ, на що вищезазначений військовослужбовець відповів, що залишиться в місті до ранку для відпочинку з друзями. До ВЧ старший матрос прибув 02.10.2021 року о 09:30 год., чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 172-11 КУпАП.
За такого суд зазначає, що місцем вчинення адміністративного правопорушення є ВЧ НОМЕР_1 -Х, у зв'язку з тим, що адміністративне правопорушення полягає у нез'явленні військовослужбовця без поважних причин на службу.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України у справі 1-11/2015 (№5-рп/2015) від 26 травня 2015 року за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачає, що «справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення» в аспекті порушеного у конституційному поданні питання необхідно розуміти так, що використане в ньому словосполучення «за місцем його вчинення» визначає адміністративно-територіальну одиницю, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод від 04.11.1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Під судом у практиці ЄСПЛ розуміється будь-який юрисдикційний орган, що вирішує питання, віднесені до його компетенції на підставі норм права, відповідно до встановленої процедури. Цей орган має бути встановлений законом.
Отже, «суд, встановлений законом» слід розуміти, зокрема дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності; дотримання правил автоматичного розподілу справ; наявність повноважень у судді; належний склад суду та наявність достатніх повноважень для розгляду певної категорії справ.
Враховуючи, що місце вчинення правопорушення знаходиться поза межами території на яку розповсюджується територіальна юрисдикція Заводського районного суду м. Миколаєва, останній не є судом встановленим законом для розгляду даної справи, такий розгляд буде виходити за межі його компетенції та буде порушенням ст. ст. 257, 276 КУпАП, ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також те, що явку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, забезпечено не було, що унеможливлює розгляд справи судом у визначений законом строк, відтак матеріали стосовно притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 підлягають поверненню на доопрацювання.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 257, 276, 283, 284 КУпАП, суддя,
Адміністративні матеріали стосовно притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ч. 4 ст. 172-11 КУпАП - повернути до Військової частини НОМЕР_1 для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А.А. Лагода