П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
15 листопада 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/9506/21
Категорія:112010200 Головуючий в 1 інстанції: Танцюра К.О.
Місце ухвалення: м. Одеса
Дата складання повного тексту: 14.07.2021 р.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Бітова А.І.
суддів - Лук'янчук О.В.
- Ступакової І.Г.
у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), справа розглянута за правилами п.3 ч.1 ст. 311 КАС України,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Пенсійного фонду України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 липня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії,
У червні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду (далі - ГУПФ) України в Одеській області про:
- визнання протиправними дій ГУПФ України в Одеській області щодо у відмові в листі від 19 травня 2021 року вих. №7995-7643/Щ-02/8-1500/21 у проведенні перерахунку пенсії у відповідності до вимог ст.ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-XII (далі - Закон №2011-ХІІ) та з врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704) на підставі виданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (далі - ООТЦК та СП) Довідки про розмір грошового забезпечення від 16 березня 2021 року вих. №ЮО93653 щодо проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром виходячи з основного розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення та враховуючи відповідний оклад за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років (50%) та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцями в розмірі 65% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавку за таємність в розмірі 20% посадового окладу; надбавку за класну кваліфікацію в розмірі 7% посадового окладу: премію в розмірі 35% посадового окладу;
- зобов'язання ГУПФ України в Одеській області провести перерахунок основного розміру пенсії з 01 квітня 2019 року у відповідності до вимог ст.ст. 43, 63 Закону №2262-ХІІ, ст. 9 Закону №2011-ХІІ та з врахуванням положень Постанови №704 на підставі виданої ООТЦК та СП довідки про розмір грошового забезпечення від 16 березня 2021 року вих. №ЮО93653 щодо проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром виходячи з основного розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення та враховуючи відповідний оклад за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років (50%) та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцями в розмірі 65% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавку за таємність в розмірі 20% посадового окладу; надбавку за класну кваліфікацію в розмірі 7% посадового окладу: премію в розмірі 35% посадового окладу та здійснити нарахування і виплату різниці між перерахованою та виплаченою пенсією за минулий час починаючи з 01 квітня 2019 року.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що він отримує пенсію згідно Закону №2262-ХІІ та перебуває на пенсійному обліку у ГУПФ України в Одеській області.
Позивач зазначив, що з метою реалізації права на перерахунок пенсії він звернувся до відповідача через представника із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії, однак позивачу відмовлено у проведенні вказаного перерахунку. Позивач не погоджується із вказаною відмовою, зазначивши, що з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. Позивач, посилаючись на висновки рішення Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19.
Відповідач - ГУПФ України в Одеській області позов не визнав, вказуючи, що позивачем порушено строки звернення та, що на виконання Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 (далі - Постанова №103) ГУПФ України в Одеській області в 2018 році проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. До Головного управління надійшла оновлена довідка позивача про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії станом на 05 березня 2019 року.
Відповідач звернув увагу суду на те, що рішенням Окружного адміністративно суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року, було визнано протиправними та нечинними п.п.1, 2 Постанови №103, проте Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не приймалося, таким чином положення Порядку не були дотримані. За таких обставин, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Пенсійний фонд (далі - ПФ) України.
Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14 липня 2021 року адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено частково.
Визнано протиправними дії ГУПФ України в Одеській області щодо відмови, викладеної у листі від 19 травня 2021 року вих. №7995-7643/Щ-02/8-1500/21, у проведенні перерахунку з 01 квітня 2019 року пенсії ОСОБА_1 на підставі виданої ООТЦК та СП довідки про розмір грошового забезпечення від 16 березня 2021 року №ЮО93653.
Зобов'язано ГУПФ України в Одеській області провести з 01 квітня 2019 року перерахунок та нарахування пенсії ОСОБА_1 на підставі виданої ООЦТК та СП довідки про розмір грошового забезпечення від 16 березня 2021 року №ЮО93653.
Зобов'язано ПФ України здійснити виплату, перерахованої з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ООТЦК та СП від 16 березня 2021 року №ЮО93653, пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
В апеляційній скарзі ПФ України ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального та з порушенням норм процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, а також у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Доводи апеляційної скарги:
- зобов'язання про здійснення фінансування виплати пенсії безпосередньо позивачу, покладене Одеським окружним адміністративним судом на ПФ України, не узгоджується з чинним законодавством та ухвалене без врахування можливості реального виконання такого зобов'язання Фондом;
- отримання пенсіонером листа від територіального органу ПФ України у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого така особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли вона почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду.
Відзиву на апеляційну скаргу на адресу суду апеляційної інстанції не надходило.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 липня 2021 року іншими учасниками справи не оскаржено.
Таким чином, відповідно до правил ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції, перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, тобто, в частині зобов'язання ПФ України здійснити виплату перерахованої пенсії.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ПФ України, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Обставини встановлені судом першої інстанції, підтверджені судом апеляційної інстанції та неоспорені учасниками апеляційного провадження:
ОСОБА_1 отримує пенсію згідно Закону №2242-ХІІ та перебуває на пенсійному обліку у ГУПФ України в Одеській області.
На виконання Постанови №103 та Постанови №704, ГУПФ в Одеській області здійснено перерахунок пенсії позивача, на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату, з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років.
ООТЦК та СП, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 січня 2021 року у справі №420/13192/20, складено та направлено ГУПФ України в Одеській області довідку №ЮО93653 від 16 березня 2021 року, видану про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії.
Однак, перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки ООТЦК та СП №ЮО93653 від 16 березня 2021 року, виданої станом на 05 березня 2019 року ГУПФ України в Одеській області здійснено не було.
Листом ГУПФ України в Одеській області від 19 травня 2021 року №7995-7643/Щ-02/8-1500/21, на заяву ОСОБА_1 щодо проведення перерахунку пенсії, повідомлено позивача про те, що після визнання протиправними та скасування п.п.1, 2 Постанови №103 інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалось та відмовлено у перерахунку пенсії.
Вирішуючи справу (в частині, що оскаржена та, відповідно є предметом розгляду даного апеляційного провадження), суд першої інстанції виходив з того, що у зв'язку з набранням чинності Постанови №1279, з 01 квітня 2021 року повноваження щодо виплати нарахованої пенсії перейшли від головних управлінь до ПФ України.
Крім того, суд першої інстанції зазначив, що вчинити певні дії в інтересах позивача, зокрема щодо виплати пенсії, наразі може ПФ України.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції дійшов висновку, що вимоги позивача в частині зобов'язання виплатити пенсію слід звернути до ПФ України шляхом зобов'язання ПФ України здійснити виплату перерахованої з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ООТЦК та СП від 16 березня 2021 року №ЮО93653, пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням виплачених сум.
Колегія суддів не погоджується з цими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно ст. 52 Закону №2262-ХІІ пенсіонерам з числа військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання. Іншим особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно з цим Законом, пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України через установи відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" за місцем фактичного проживання пенсіонера на підставі відповідних документів, що оформляються органом Пенсійного фонду України.
Відповідно п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року №280 (далі - Положення №280), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Пунктом 4 Положення №280 передбачено, що Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого: розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України та подає його Міністрові соціальної політики для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінетові Міністрів України, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, складає звіт про виконання бюджету Пенсійного фонду України (п.п.4); організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо забезпечення своєчасної та у повному обсязі виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством (п.п.6).
Згідно п.7 Положення №280 Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні управління.
Згідно п.п.5 п.4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за №40/26485 (зі змінами) (далі - Положення №28-2), Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції свої висновки про зобов'язання ПФ України виплачувати з 01 квітня 2019 року перераховану пенсію ОСОБА_1 обґрунтовував посиланням на Порядок №1279 та Порядок №1596.
Колегія суддів акцентує увагу на тому, що п.1 Порядку №1279, передбачено, що вказаний Порядок визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам у готівковій формі за зазначеним у заяві місцем їх фактичного проживання в межах України організаціями, що згідно із законодавством мають право здійснювати виплату і доставку пенсій та грошової допомоги.
Тобто, Порядком №1279 ніяким чином не змінено повноваження ПФ України та її територіальних органів щодо призначення, нарахування та виплати пенсій.
Порядком №1279 внесено зміни до деяких постанов Уряду, та, зокрема, до Положення №280. Також, внесено зміни до пп.4 п.4 Положення №280, згідно з якими ПФ України забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Під бюджетним фінансуванням розуміють сукупність грошових відносин, пов'язаних із розподілом і використанням коштів централізованого грошового фонду держави, які реалізуються безоплатно і безповоротно шляхом надання бюджетних коштів юридичним та фізичним особам для проведення заходів, передбачених бюджетом.
Таким чином, ПФ України здійснює фінансування пенсій шляхом розподілу коштів, що надходять на його видатковий рахунок. Спеціальних підрозділів, які безпосередньо виплачують пенсію одержувачам, в Пенсійному фонді України не створено. Повноважень формувати виплатні документи (списки на виплату пенсій, відомості тощо) шляхом включення до них нарахованих конкретним одержувачам сум пенсії та підписувати їх Пенсійний фонд не має.
Централізоване перерахування коштів, що здійснюється Пенсійним фондом України, не є персоналізованим, не передбачає визначення розміру виплати кожній особі окремо, призначене лише для спрощення процедури проходження коштів від Фонду до уповноваженої організації або банку. Перерахування коштів під час фінансування здійснюється однією сумою за згрупованими списками одержувачів, сформованими і підписаними головними управліннями.
Пунктом 12 Порядку №1596 визначено, що органи Пенсійного фонду (головні управління Пенсійного фонду України в областях, м. Києві) на підставі заяв, передбачених пунктом 10 цього Порядку, складають: списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - списки) згідно з додатком 2 у двох примірниках; опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки згідно з додатком 3 у трьох примірниках. Перший примірник списків формується за датою виплати в порядку зростання номерів поточних рахунків, другий - за датою виплати в порядку зростання номерів пенсійних (особових) справ. Дати і виплатний період визначаються органами Пенсійного фонду.
Відповідно п.13 Порядку №1596 під час централізованого перерахування коштів списки подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України. При цьому інформаційний обмін здійснюється між Пенсійним фондом і банками на центральному рівні засобами телекомунікаційного зв'язку з використанням засобів криптографічного захисту інформації, що мають чинні експертні висновки або сертифікати відповідності за результатами державної експертизи у сфері криптографічного захисту інформації, через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду.
Згідно п.14 Порядку №1596 на підставі складених документів Пенсійний фонд України проводить протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги, через поточні рахунки одержувачів.
З аналізу наведених норм вбачається, що обов'язок щодо виплати пенсії покладається на пенсійний орган, в якому пенсіонер перебуває на обліку, яким в даному випадку є ГУПФ України в Одеській області до якого позивач звертав свої позовні вимоги.
Механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам, що визначений Порядком №1279, не передбачає участі ПФ України у процедурі виплати пенсії. Фінансування виплати пенсій здійснювалось до 01 квітня 2021 року також ПФ України, але через територіальні органи, а виплати здійснювались через рахунки пенсіонерів у банках або через поштові відділення.
З урахуванням наведеного, колегія суддів доходить висновку про необґрунтованість посилання суду першої інстанції щодо втрати ГУПФ України в Одеській області функції по виплаті пенсії, оскільки виплата пенсії здійснюється органами ПФ України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання, Положенням про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі функції по виплаті та фінансуванню пенсій збережені, тоді як ПФ України здійснює відповідне спрямування та фінансування пенсій.
За таких обставин, колегія суддів зазначає, що здійснення виплати перерахованої пенсії позивача на підставі оновленої довідки повинно проводитись саме ГУПФ України в Одеській області.
Разом тим, колегія суддів вважає необґрунтованими посилання апелянта на пропуск позивачем строку звернення до суду з даним позовом та, щодо необхідності застосування наслідків такого пропуску у вигляді залишення позовної заяви без розгляду, виходячи з наступного.
Строк звернення до адміністративного суду встановлено ст. 122 КАС України, за приписами ч.ч.1, 2 яких, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Загальні правила, закріплені у нормах адміністративного процесуального законодавства, передбачають обчислення строку звернення до суду за захистом прав, свобод чи інтересів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення цих прав, свобод, інтересів.
Поняття "повинна була дізнатись", використане у ст. 122 КАС України, слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо: особа знала про прийняття оскаржуваного рішення та знала про обставини його прийняття. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Верховний Суд у постанові від 02 березня 2021 року у справі №758/7700/17 зазначив, що у спорах, що виникають з органами Пенсійного фонду України, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, з моменту отримання грошових виплат, при отриманні від органу Пенсійного фонду України повідомлення про призначення пенсії, відповіді на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів, на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок.
Колегія суддів вважає обґрунтованими висновки суду першої інстанції, що про порушення своїх прав на здійснення перерахунку та виплату пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення, зазначених в довідці ООТЦК та СП про розмір грошового забезпечення №ЮО93653 від 16 березня 2021 року, ОСОБА_1 дізнався з листа від 19 травня 2021 року №7995-7643/Щ-02/8-1500/21 (а.с.6), яким позивача повідомлено про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії.
З даним позовом до суду ОСОБА_1 звернувся 07 червня 2021 року, тобто з дотриманням строку звернення до суду, передбаченого ст. 122 КАС України.
Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів, керуючись п.4 ч.1 ст. 317 КАС України вважає необхідним, скасувати рішення суду першої інстанції в частині зобов'язання здійснити ПФ України виплату позивачу перерахованої пенсії, ухвалити цій частині нове судове рішення, яким зобов'язати ГУПФ України в Одеській області здійснити виплату ОСОБА_1 перерахованої пенсії.
Оскільки дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Колегія суддів не змінює розподіл судових витрат відповідно ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.2 ч.1 ст. 315, п.4 ч.1 ст. 317, ст.ст. 321, 322, 325, п.2 ч.5 ст. 328 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Пенсійного фонду України задовольнити частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 липня 2021 року скасувати в частині зобов'язання Пенсійного фонду України здійснити виплату, перерахованої з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Одеського обласного територіального центу комплектування та соціальної підтримки від 16 березня 2021 року №ЮО93653, пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням виплачених сум.
Ухвалити в цій частині нове судове рішення, яким зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату, перерахованої з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Одеського обласного територіального центу комплектування та соціальної підтримки від 16 березня 2021 року №ЮО93653, пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням виплачених сум.
В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 липня 2021 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 15 листопада 2021 року.
Головуючий: Бітов А.І.
Суддя: Лук'янчук О.В.
Суддя: Ступакова І.Г.