Постанова від 15.11.2021 по справі 420/9543/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/9543/21

Категорія: 112010200 Головуючий в 1 інстанції: Стефанов С.О.

Місце ухвалення: м. Одеса

Дата складання повного тексту: 30.06.2021 р.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Бітова А.І.

суддів - Лук'янчук О.В.

- Ступакової І.Г.

у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), справа розглянута за правилами п.3 ч.1 ст. 311 КАС України,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Пенсійного фонду України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 червня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У червні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду (далі - ГУПФ) України в Одеській області про:

- визнання дій ГУПФ України в Одеській області щодо відмови у збільшенні основного розміру пенсії за надбавками та преміями ОСОБА_1 - протиправними;

- зобов'язання ГУПФ України в Одеській області провести перерахунок пенсії за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді, на підставі довідки від 26 квітня 2021 року №11\4611 без будь-яких обмежень максимального розміру пенсії та відстрочки по виплаті пенсійного забезпечення, та зобов'язання ГУПФ України в Одеській області виплачувати 100% пенсійного забезпечення з 05 березня 2019 року, - ОСОБА_1 .

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що Адміністрацією Державної прикордонної служби (далі - АДПС) України було надано до ГУПФ України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача №11\4611 від 26 квітня 2021 року станом на 05 березня 2019 року.

Надалі, позивач звернулася до ГУПФ України в Одеській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки АДПС України №11\4611 від 26 квітня 2021 року про розмір грошового забезпечення, проте ГУПФ України в Одеській області відмовлено у задоволенні вищевказаної заяви з посиланням на те, що після визнання протиправними та скасування п.п.1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21 лютого 2018 року (далі - Постанова №103), інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося.

Позивач вважає дії ГУПФ України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії протиправними та такими, що порушують право позивача на належний рівень пенсійного забезпечення.

Відповідач - ГУПФ України в Одеській області позов не визнало, вказуючи, що довідка №11\4611 від 26 квітня 2021 року АДПС України видана з порушенням вимог Постанови Кабінету Міністрів від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393" (далі - Порядок №45), тому відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії за повторно наданою довідкою про розмір грошового забезпечення.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 09 червня 2021 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Пенсійний фонд (далі - ПФ) України.

Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30 червня 2021 року адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУПФ України в Одеській області, ПФ України про визнання протиправними дії щодо відмови у збільшенні основного розміру пенсії та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність ГУПФ України в Одеській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі довідки АДПС України №11/4611 від 26 квітня 2021 року, виданої станом на 05 березня 2019 року.

Зобов'язано ГУПФ України в Одеській області провести з 01 квітня 2019 року перерахунок та нарахування пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки АДПС України №11/4611 від 26 квітня 2021 року, виданої станом на 05 березня 2019 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

Зобов'язано ПФ України здійснити виплату з 01 квітня 2019 року перераховану ГУПФ України в Одеській області на підставі довідки АДПС України №11/4611 від 26 квітня 2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року пенсію ОСОБА_1 з урахуванням виплачених сум.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУПФ України в Одеській області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 908 грн. 00 коп. (дев'ятсот вісім гривень нуль копійок).

В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено

В апеляційній скарзі ПФ України ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального та з порушенням норм процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, а також у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.

Доводи апеляційної скарги:

- зобов'язання про здійснення фінансування виплати пенсії безпосередньо позивачу, покладене Одеським окружним адміністративним судом на ПФ України, не узгоджується з чинним законодавством та ухвалене без врахування можливості реального виконання такого зобов'язання Фондом;

- отримання пенсіонером листа від територіального органу ПФ України у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого така особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли вона почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду.

Відзиву на апеляційну скаргу на адресу суду апеляційної інстанції не надходило.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 червня 2021 року іншими учасниками справи не оскаржено.

Таким чином, відповідно до правил ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції, перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, тобто, в частині зобов'язання ПФ України здійснити виплату перерахованої пенсії.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ПФ України, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Обставини встановлені судом першої інстанції, підтверджені судом апеляційної інстанції та неоспорені учасниками апеляційного провадження:

ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в ГУПФ України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

На підставі рішення Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі №160/8324/19 щодо проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії, АДПС України надано довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №11/4611 від 26 квітня 2021 року, станом на 05 березня 2019 року у відповідності до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704).

Згідно вищевказаної довідки №11/4611 від 26 квітня 2021 року, грошове забезпечення з 05 березня 2019 року за посадою: начальник автоматичної телефонної станції (міжміської) вузла зв'язку Одеського загону морської охорони Південного регіонального управління Держприкордонслужби України. становить:

- посадовий оклад - 2 910,00 грн.;

- оклад за військовим званням - 1 020,00 грн.;

- надбавка за вислугу років 40,00% - 1 572,00 грн.;

- надбавка за особливості проходження служби 20,00% - 1 100,40 грн.;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10,00% - 291,00 грн.;

- надбавка за кваліфікацію клас 15% - 145,50 грн.;

- премія 120% - 3 492,00 грн.;

- всього грошове забезпечення для обчислення пенсії - 10 530,90 грн.

07 травня 2021 року позивач звернулася до ГУПФ України в Одеській області із заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки АДПС України №11/4611 від 26 квітня 2021 року.

Листом за №8154-7955/Р-02/8-1500/21 від 24 травня 2021 року відповідач повідомив позивача, що після визнання протиправними та скасування п.п.1, 2 Постанови №103 інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося, а тому відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки.

Не погоджуючись з відмовою ГУПФ України в Одеській області в перерахунку пенсії та здійсненні відповідних виплат, позивач звернулася з даним адміністративним позовом до суду.

Вирішуючи справу (в частині, що оскаржена та, відповідно є предметом розгляду даного апеляційного провадження), суд першої інстанції виходив з того, що вчинити певні дії в інтересах позивача, зокрема щодо виплати пенсії, наразі може ПФ України.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що вимоги позивача в частині зобов'язання здійснити виплату пенсії слід звернути до ПФ України шляхом зобов'язання ПФ України у відповідності до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року №280 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року №1279 "Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги" (далі - Постанова №1279) забезпечити фінансування виплати перерахованої з 01 квітня 2019 року пенсії ОСОБА_1 .

Колегія суддів не погоджується з цими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Згідно ст. 52 Закону №2262-ХІІ пенсіонерам з числа військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання. Іншим особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно з цим Законом, пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України через установи відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" за місцем фактичного проживання пенсіонера на підставі відповідних документів, що оформляються органом Пенсійного фонду України.

Відповідно п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року №280 (далі - Положення №280), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Пунктом 4 Положення №280 передбачено, що Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого: розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України та подає його Міністрові соціальної політики для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінетові Міністрів України, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, складає звіт про виконання бюджету Пенсійного фонду України (п.п.4); організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо забезпечення своєчасної та у повному обсязі виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством (п.п.6).

Згідно п.7 Положення №280 Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні управління.

Згідно п.п.5 п.4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за №40/26485 (зі змінами) (далі - Положення №28-2), Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції свої висновки про зобов'язання ПФ України забезпечити фінансування виплати перерахованої з 01 квітня 2019 року пенсії ОСОБА_1 , обґрунтовував посиланням на Порядок №1279 та Порядок №1596.

Колегія суддів акцентує увагу на тому, що п.1 Порядку №1279, передбачено, що вказаний Порядок визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам у готівковій формі за зазначеним у заяві місцем їх фактичного проживання в межах України організаціями, що згідно із законодавством мають право здійснювати виплату і доставку пенсій та грошової допомоги.

Тобто, Порядком №1279 ніяким чином не змінено повноваження ПФ України та її територіальних органів щодо призначення, нарахування та виплати пенсій.

Порядком №1279 внесено зміни до деяких постанов Уряду, та, зокрема, до Положення №280. Також, внесено зміни до пп.4 п.4 Положення №280, згідно з якими ПФ України забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.

Під бюджетним фінансуванням розуміють сукупність грошових відносин, пов'язаних із розподілом і використанням коштів централізованого грошового фонду держави, які реалізуються безоплатно і безповоротно шляхом надання бюджетних коштів юридичним та фізичним особам для проведення заходів, передбачених бюджетом.

Таким чином, ПФ України здійснює фінансування пенсій шляхом розподілу коштів, що надходять на його видатковий рахунок. Спеціальних підрозділів, які безпосередньо виплачують пенсію одержувачам, в Пенсійному фонді України не створено. Повноважень формувати виплатні документи (списки на виплату пенсій, відомості тощо) шляхом включення до них нарахованих конкретним одержувачам сум пенсії та підписувати їх Пенсійний фонд не має.

Централізоване перерахування коштів, що здійснюється Пенсійним фондом України, не є персоналізованим, не передбачає визначення розміру виплати кожній особі окремо, призначене лише для спрощення процедури проходження коштів від Фонду до уповноваженої організації або банку. Перерахування коштів під час фінансування здійснюється однією сумою за згрупованими списками одержувачів, сформованими і підписаними головними управліннями.

Пунктом 12 Порядку №1596 визначено, що органи Пенсійного фонду (головні управління Пенсійного фонду України в областях, м. Києві) на підставі заяв, передбачених пунктом 10 цього Порядку, складають: списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - списки) згідно з додатком 2 у двох примірниках; опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки згідно з додатком 3 у трьох примірниках. Перший примірник списків формується за датою виплати в порядку зростання номерів поточних рахунків, другий - за датою виплати в порядку зростання номерів пенсійних (особових) справ. Дати і виплатний період визначаються органами Пенсійного фонду.

Відповідно п.13 Порядку №1596 під час централізованого перерахування коштів списки подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України. При цьому інформаційний обмін здійснюється між Пенсійним фондом і банками на центральному рівні засобами телекомунікаційного зв'язку з використанням засобів криптографічного захисту інформації, що мають чинні експертні висновки або сертифікати відповідності за результатами державної експертизи у сфері криптографічного захисту інформації, через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду.

Згідно п.14 Порядку №1596 на підставі складених документів Пенсійний фонд України проводить протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги, через поточні рахунки одержувачів.

З аналізу наведених норм вбачається, що обов'язок щодо виплати пенсії покладається на пенсійний орган, в якому пенсіонер перебуває на обліку, яким в даному випадку є ГУПФ України в Одеській області до якого позивач звертав свої позовні вимоги.

Механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам, що визначений Порядком №1279, не передбачає участі ПФ України у процедурі виплати пенсії. Фінансування виплати пенсій здійснювалось до 01 квітня 2021 року також ПФ України, але через територіальні органи, а виплати здійснювались через рахунки пенсіонерів у банках або через поштові відділення.

З урахуванням наведеного, колегія суддів доходить висновку про необґрунтованість посилання суду першої інстанції щодо втрати ГУПФ України в Одеській області функції по виплаті пенсії, оскільки виплата пенсії здійснюється органами ПФ України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання, Положенням про головні управління ПФ України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі функції по виплаті та фінансуванню пенсій збережені, тоді як ПФ України здійснює відповідне спрямування та фінансування пенсій.

Таким чином, колегія суддів вважає необґрунтованим висновок суду першої інстанції щодо втрати ГУПФ України в Одеській області функції по виплаті пенсії.

Разом тим, колегія суддів вважає необґрунтованими посилання апелянта на пропуск позивачем строку звернення до суду з даним позовом та, щодо необхідності застосування наслідків такого пропуску у вигляді залишення позовної заяви без розгляду, виходячи з наступного.

Строк звернення до адміністративного суду встановлено ст. 122 КАС України, за приписами ч.ч.1, 2 яких, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Загальні правила, закріплені у нормах адміністративного процесуального законодавства, передбачають обчислення строку звернення до суду за захистом прав, свобод чи інтересів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення цих прав, свобод, інтересів.

Поняття "повинна була дізнатись", використане у ст. 122 КАС України, слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо: особа знала про прийняття оскаржуваного рішення та знала про обставини його прийняття. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

Верховний Суд у постанові від 02 березня 2021 року у справі №758/7700/17 зазначив, що у спорах, що виникають з органами ПФ України, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, з моменту отримання грошових виплат, при отриманні від органу Пенсійного фонду України повідомлення про призначення пенсії, відповіді на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів, на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок.

Колегія суддів вважає обґрунтованими висновки суду першої інстанції (про поновлення строку на звернення до суду з позовом), що про порушення своїх прав на здійснення перерахунку та виплату пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення, зазначених в довідці АДПС України про розмір грошового забезпечення №11/4611, ОСОБА_1 дізналася з листа №8154-7955/Р-02/8-1500/21 від 24 травня 2021 року (а.с.20), яким позивача повідомлено про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії.

З даним позовом до суду ОСОБА_1 звернулася 08 червня 2021 року, тобто з дотриманням строку звернення до суду, передбаченого ст. 122 КАС України.

Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів, керуючись п.4 ч.1 ст. 317 КАС України вважає необхідним, скасувати рішення суду першої інстанції в частині зобов'язання ПФ України забезпечити виплату перерахованої з 01 квітня 2019 року пенсії ОСОБА_1 , ухвалити цій частині нове судове рішення, яким зобов'язати ГУПФ України в Одеській області здійснити виплату позивачу належних сум перерахованої пенсії.

Колегія суддів не змінює розподіл судових витрат відповідно ст. 139 КАС України.

Оскільки дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.2 ч.1 ст. 315, п.4 ч.1 ст. 317, ст.ст. 321, 322, 325, п.2 ч.5 ст. 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Пенсійного фонду України задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 червня 2021 року скасувати в частині зобов'язання Пенсійного фонду України здійснити виплату з 01 квітня 2019 року перерахововану Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/4611 від 26 квітня 2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року пенсію ОСОБА_1 з урахуванням виплачених сум.

Ухвалити в цій частині нове судове рішення, яким зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату з 01 квітня 2019 року перерахованої на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/4611 від 26 квітня 2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року пенсії ОСОБА_1 з урахуванням виплачених сум.

В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 червня 2021 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 15 листопада 2021 року.

Головуючий: Бітов А.І.

Суддя: Лук'янчук О.В.

Суддя: Ступакова І.Г.