Постанова від 21.10.2021 по справі 420/12523/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2021 р.м. ОдесаСправа № 420/12523/20

Місце ухвалення судового рішення суду 1 інстанції:

м. Одеса;

Дата складання повного тексту ухвали суду 1 інстанції:

07.07.2021 року;

Головуючий в 1 інстанції: Самойлюк Г.П.

П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Єщенка О.В.

суддів - Димерлія О.О.

- Шляхтицького О.І.

За участю: секретаря - Пономарьової Н.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 07 липня 2021 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, за участю Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

17.11.2020 року ОСОБА_1 звертався до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:

визнати протиправною відмову Департаменту комунальної власності Одеської міської ради у наданні достовірної та повної інформації на заяву ОСОБА_1 від 05.10.2020 року про перелік вільних земельних ділянок із земель, які ще не надані у власність або користування та можуть бути використані для: будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) розміром до 0,10 га; будівництва індивідуальних гаражів розміром не більше 0,01 га із земель комунальної власності м. Одеса;

зобов'язати Департамент комунальної власності Одеської міської ради виготовити та надати ОСОБА_1 інформацію про перелік вільних земельних ділянок із земель, які ще не надані у власність або користування та можуть бути використані для: будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) розміром до 0,10 га; будівництва індивідуальних гаражів розміром не більше 0,01 га із земель комунальної власності м. Одеса.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25 січня 2021 року, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17 березня 2021 року, адміністративний позов задоволено.

24.03.2021 року Одеським окружним адміністративним судом на відповідну заяву видано ОСОБА_1 виконавчий лист по адміністративній справі №420/12523/20.

30.06.2021 року Департамент комунальної власності Одеської міської ради звернувся до суду першої інстанції із заявою, в якій просив здійснити заміну сторони-боржника у виконавчому провадженні на Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради.

В обґрунтування вказаних вимог зазначено, що з метою оптимізації діяльності виконавчих органів Одеської міської ради у сфері управління комунальною власністю територіальної громади міста Одеси та регулювання земельних правовідносин, 17.03.2021 року Одеською міською радою прийнято рішення за №137-VIII «Про створення Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради та затвердження Положення про Департамент комунальної власності Одеської міської ради у новій редакції». Відповідно до п. 1.1 Положення про Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради Департамент є виконавчим органом Одеської міської ради та правонаступником повноважень Департаменту комунальної власності Одеської міської ради у сфері земельних відносин. Наведене свідчить про виникнення адміністративного (компетенційного) правонаступництва виконавчого органу міської ради з регулювання земельних відносин та наявність обставин для застосування положень ст.ст. 52, 379 КАС України.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 07 липня 2021 року заяву задоволено.

Суд замінив сторону у виконавчому провадженні по справі №420/12523/20, а саме боржника - Департамент комунальної власності Одеської міської ради на Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради.

Вирішуючи подану заяву, суд першої інстанції виходив з того, що в розумінні ст. 52 КАС України процесуальне правонаступництво передбачено, у тому числі в разі заміни кредитора або боржника в зобов'язанні та допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення. Процесуальне правонаступництво на стадії виконання судового рішення направлене на забезпечення виконання судового рішення. Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. Обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права, що відповідає принципу верховенства права, сприяє ефективному поновленню порушених прав, свобод і законних інтересів особи.

Проаналізувавши положення ст.ст. 1, 2, 11, 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та приписи Положення про Департамент комунальної власності Одеської міської ради і Положення про Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради, затверджених рішенням Одеської міської ради №137-VIII від 17.03.2021 року, та враховуючи покладення на момент виконання судового рішення у цій справі завдань і функцій у сфері регулювання земельних відносин на Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради (перехід таких функцій від Департаменту комунальної власності Одеської міської ради), суд першої інстанції дійшов висновку про обґрунтованість поданої заяви та наявність підстав для заміни в порядку ст. 379 КАС України сторони у виконавчому провадженні.

Не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції, наголошуючи на порушенні судом норм матеріального і процесуального права, неповному з'ясуванні обставин справи, Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради подав апеляційну скаргу, в якій просить судове рішення скасувати та прийняти нове про відмову у задоволенні заяви у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки положенням ст.ст. 52, 379 КАС України і помилково не враховано, що правонаступництвом вважається перехід суб'єктивного права від однієї особи до іншої (правонаступника). Правонаступництво юридичної особи має місце у випадку її припинення шляхом реорганізації: злиття, приєднання, поділу, перетворення, і такі обставини підлягають офіційному оприлюдненню в установленому порядку. У Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутній запис про те, що Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради є правонаступником Департаменту комунальної власності Одеської міської ради. Відповідний запис не міститься в Єдиному реєстрі і щодо припинення Департаменту комунальної власності Одеської міської ради як юридичної особи. Наведене у сукупності свідчить про необґрунтованість поданої заяви та відсутність обставин для застосування положень ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження», ст. 379 КАС України і заміни сторони у виконавчому провадженні.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення апелянта, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів і вимог апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Вказані положення адміністративного процесуального законодавства кореспондуються із приписами ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 року №1404-VIII, згідно яких у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

За загальним правилом, наведеним у ч. 1 ст. 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Таким чином, процесуальне правонаступництво означає зміну персонального складу учасників спору. Процесуальне правонаступництво можна визначити як заміну сторони чи третьої особи у спірних або встановлених судом правовідносинах внаслідок зміни суб'єктів права або обов'язку в правовідносинах.

Процесуальне правонаступництво застосовується лише щодо сторін правовідносин та можливе в будь-якій стадії процесу і у будь-якому виді провадження.

Залежно від обсягу правонаступництва розрізняють універсальне (повне) і сингулярне (часткове) правонаступництво. Універсальне правонаступництво настає у разі смерті громадянина і припинення юридичної особи, а сингулярне - заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір.

В контексті спірного питання, апеляційний суд враховує, що за визначенням, наведеним у ст. 1 Закону України від 02.06.2016 року №1404-VIII, виконавче провадження є завершальною стадією судового провадження, спрямованою на примусове виконання рішень.

Таким чином, провадження в суді та виконавче провадження є відповідно першою і другою стадією загального провадження та мають розглядатися як цілісний процес.

Заміна сторони виконавчого провадження правонаступником, тобто здійснення процесуального правонаступництва після набрання судовим рішенням законної сили, полягає в поширенні на правонаступників законної сили судового рішення. При цьому на правонаступників законна сила судового рішення поширюється усіма своїми правовими наслідками - незмінністю, неспростовністю, виключністю, преюдиційністю, виконуваністю.

Слід враховувати, що у спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функцій від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Характер правовідносин у цих справах дає підстави вважати публічне правонаступництво органів державної влади окремим, особливим видом правонаступництва. Під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Судом першої інстанції вірно враховано, що спір у цій справі вирішено стосовно протиправності відмови Департаменту комунальної власності Одеської міської ради у наданні достовірної та повної інформації на заяву ОСОБА_1 про перелік вільних земельних ділянок із земель, які ще не надані у власність або користування та можуть бути використані для: будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) розміром до 0,10 га; будівництва індивідуальних гаражів розміром не більше 0,01 га із земель комунальної власності м. Одеса.

Судовим рішенням, яке набрало законної сили, зобов'язано Департамент комунальної власності Одеської міської ради виготовити та надати ОСОБА_1 інформацію про перелік вільних земельних ділянок із земель, які ще не надані у власність або користування та можуть бути використані для: будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) розміром до 0,10 га; будівництва індивідуальних гаражів розміром не більше 0,01 га із земель комунальної власності м. Одеса, про що видано відповідний виконавчий лист.

На момент примусового виконання рішення суду рішенням Одеської міської ради від 17.03.2021 року №137-VIII створено у межах затвердженої рішенням штатної чисельності виконавчих органів Одеської міської ради Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради та затверджено Положення про Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради.

Затверджено Положення про Департамент комунальної власності Одеської міської ради у новій редакції з виключенням повноважень у сфері земельних правовідносин, що дублюються.

Відповідно до п. 1 Положення про Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 17.03.2021 року №137-VIII, Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради. Департамент є правонаступником повноважень Департаменту комунальної власності Одеської міської ради у сфері регулювання земельних відносин.

Згідно із п. 2 Положення від 17.03.2021 року №137-VIII Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради реалізує повноваження Одеської міської ради у галузі земельних відносин відповідно до чинного законодавства, у межах, визначених Одеською міською радою.

У тому числі, але без виключення, на Департамент покладено функції з попереднього розгляду клопотань юридичних та фізичних осіб з питань надання земельних ділянок комунальної власності територіальної громади м. Одеси у власність чи користування, а також інших питань у сфері земельних відносин.

Отже, передача Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради у сфері регулювання земельних відносин впливає на належне і у розумні строки виконання рішення суду, яке набрало законної сили, та ефективний захист прав та інтересів позивача, на користь якого ухвалено судове рішення у цій справі.

Враховуючи викладене, оскільки на під час примусового виконання рішення повноваженнями у сфері земельних відносин забезпечено Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради, перехід цих функцій обумовлено в актах відповідного органу місцевого самоврядування та підтверджує публічне правонаступництво окремих функцій одного суб'єкта (боржника) іншим новоствореним Департаментом, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про наявність обставин для застосування приписів ст. 379 КАС України та заміни сторони у виконавчому провадженні.

З огляду на викладене, оскільки судом першої інстанції повною мірою з'ясовані обставини справи, висновки суду відповідають нормам законодавства, що регулюють спірні правовідносини, а доводи апеляційної скарги цих висновків не спростовують, колегія суддів вважає, що судове рішення відповідно до вимог ст. 316 КАС України підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 312, п. 1 ч. 1 ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради - залишити без задоволення.

Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 07 липня 2021 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 15.11.2021 року (з урахуванням терміну перебування судді-доповідача на лікарняному та відпустці).

Головуючий-суддя: О.В. Єщенко

Судді: О.О. Димерлій

О.І. Шляхтицький