Рішення від 15.11.2021 по справі 560/11199/21

Справа № 560/11199/21

РІШЕННЯ

іменем України

15 листопада 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ХС-49735 від 05.08.2021 року з 01.04.2019 року у розмірі 90% сум грошового забезпечення.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що після прийняття окружним адміністративним судом м. Києва рішення від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, у позивача поновлене право на виплату пенсії з урахуванням усіх (у тому числі додаткових) видів грошового забезпечення. У зв'язку з цим, позивачу виготовлено оновлену довідку з урахуванням у ній розмірів усіх видів грошового забезпечення, у тому числі додаткових, яку було скеровано УПФУ у Хмельницькій області разом з заявою про перерахунок пенсії, однак позивачу відмовлено у такому перерахунку.

Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому відповідач позов не визнає. Покликається на те, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" позивачу проведений перерахунок пенсії на підставі довідки, виданої у 2018 році. Вказує на те, що нормативно-правові акти, які передбачають підвищення грошового забезпечення, або інший порядок перерахунку пенсій після 05.03.2019 Кабінет Міністрів України не приймав, грошове забезпечення відповідних категорій пенсіонерів не змінювалось. Зважаючи на це, підстави для проведення нового перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки відсутні. Вважає позовну вимогу про здійснення нового перерахунку пенсії виходячи з розміру 90% сум грошового забезпечення безпідставною і передчасною. У задоволенні позовних вимог просить відмовити.

Від позивача надійшла відповідь на відзив, де він не погоджується з доводами відповідача.

Вирішуючи спір, суд встановив наступне.

Позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що доводиться матеріалами справи. Згідно з даними пенсійної справи на час призначення основний розмір пенсії позивача становив 90 % грошового забезпечення з урахуванням вислуги.

Відповідачем проведений перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 виходячи з розміру 70% сум грошового забезпечення. Позивач оскаржив такі дії до суду.

На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 травня 2019 у справі № 560/886/19 відповідачем проведений перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення.

У подальшому Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки виготовлено довідку №ХС-49735 від 05.08.2021 року, яку було направлено відповідачу для проведення перерахунку пенсії. Позивач також звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії згідно з оновленою довідкою виходячи з 90% грошового забезпечення та про виплату підвищення до пенсії.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії.

Вирішуючи спір, суд враховує таке.

Спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини у сфері пенсійного забезпечення є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.

Згідно з частинами 1,2,4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку. Перерахунок пенсій не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком ( ст. 51 Закону)

Отже, підставою для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, так і відповідна заява пенсіонера про перерахунок пенсії у разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій.

Додаток 2 до Порядку №45 містив форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка Постановою КМУ №103 була викладена в редакції, що не передбачає щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії).

Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 12 грудня 2018 у справі № 826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45. Отже, положення пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у тому числі щодо обмеження грошового забезпечення пенсіонерів трьома складовими, втратили чинність з 05 березня 2019 року.

Зважаючи на це, перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, повинен здійснюватись за правилами, що були передбачені до внесення змін постановою №103, а саме з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх додаткових видів грошового забезпечення, на які особа набула право раніше.

Відтак, з 05 березня 2019 у позивача поновлене право на перерахунок його пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх додаткових видів грошового забезпечення, право на які він набув раніше ( правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020)

Поновлення права пенсіонера на включення у перерахунок додаткових видів грошового забезпечення, є належною підставою для проведення перерахунку.

Зважаючи на це, відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у проведенні перерахунку пенсії позивача відповідно до оновленої довідки є протиправною, чого відповідач не спростував. Суд вважає необхідним зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунок та виплату пенсії позивача, виходячи з розмірів грошового забезпечення, зазначених у довідці, виданій уповноваженим органом.

Суд звертає увагу на те, що право військових пенсіонерів на незмінюваний під час перерахунків пенсії відсоток грошового забезпечення встановлене законом та підтверджене Зразковим рішенням від 04 лютого 2019 року, прийнятим Верховним Судом у справі №240/5401/18, де суд прийшов до висновку про те, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. За таких обставин відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунків.

Згідно з частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) обставини, встановлені рішенням суду у […] адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Суд враховує обставини, встановлені рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 травня 2019 у справі № 560/886/19, де суд розглянув питання щодо протиправності дій відповідача стосовно зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача з 90% до 70%, тому ці обставини не підлягають повторному доведенню.

Отже, висновки суду у справі щодо відсоткового значення розміру пенсії є обов'язковими для відповідача не лише в межах однієї конкретної справи щодо таких відсотків, але і під час виникнення/існування інших правовідносин, які пов'язані з пенсійним забезпеченням позивача. Це означає, що відповідач зобов'язаний виплачувати позивачу пенсію в розмірі 90% грошового забезпечення, незалежно від того, згідно з якою довідкою здійснюється її перерахунок, і що це за перерахунок. Відповідач зобов'язаний провести новий перерахунок пенсії позивача виходячи з розміру 90 % грошового забезпечення.

Задля забезпечення ефективного захисту права особи, який виключатиме необхідність неодноразових звернень до суду, суд вважає необхідним зазначити у резолютивній частині рішення відсоткове значення пенсії позивача 90% ( з урахуванням вищевказаного рішення суду та матеріалів пенсійної справи) та відхилити доводи відповідача у цій частині.

Оскільки відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність відмови у проведенні належного перерахунку пенсії позивача, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з грошового забезпечення, зазначеного у довідці Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ХС-49735 від 05.08.2021 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести на користь ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до довідки Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ХС-49735 від 05.08.2021 року ( включаючи усі вказані у ній додаткові види грошового забезпечення та премію), виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, з 01.04.2019 та з урахуванням раніше виплачених коштів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 15 листопада 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя І.С. Козачок