Справа № 560/1148/21
11 листопада 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
розглянувши звіт Жванецької сільської ради про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Жванецької сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням від 25.05.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд, зокрема, зобов'язав Жванецьку сільську раду належним чином розглянути клопотання ОСОБА_1 від 28.11.2020 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га, яка розташована на території Жванецької сільської ради, масив за кадастровим номером 6822485100:05:010:0206, зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства, та прийняти рішення відповідно до вимог статті 118 Земельного кодексу України та статті 59 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні".
Ухвалою від 05.11.2021 суд заяву про встановлення судового контролю задовольнив частково. Зобов'язав Жванецьку сільську раду Кам'янець-Подільського району Хмельницької області у 40-денний строк з дати отримання ухвали подати до суду звіт про повне виконання рішення суду у цій справі.
Відповідач на виконання ухвали суду від 05.11.2021 подав звіт про виконання судового рішення, в якому зазначив, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.05.2021 року по справі № 560/1148/21, одинадцятою сесією VIII скликання Жванецької сільської ради від 30 вересня 2021 року розглянуто належним чином клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0 га, яка розташована на території Жванецької сільської ради, масив за кадастровим номером 6822485100:05:010:0206.
Відповідачем надано Витяг з протоколу одинадцятої сесії VIII скликання Жванецької сільської ради № 46, в якому зазначені результати голосування "за" - 0, "проти" - 18, "утрималось" - 0.
В даному протоколі зазначено, що керуючись Регламентом роботи Жванецької сільської ради "Рішення, які не отримали необхідної більшості голосів на підтримку, вважаються відхиленими", рішення "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1 " - відхилено.
Дослідивши поданий звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.05.2021, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що рішенням від 25.05.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд, зокрема, зобов'язав Жванецьку сільську раду належним чином розглянути клопотання ОСОБА_1 від 28.11.2020 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га, яка розташована на території Жванецької сільської ради, масив за кадастровим номером 6822485100:05:010:0206, зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства, та прийняти рішення відповідно до вимог статті 118 Земельного кодексу України та статті 59 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні".
Рішення суду набрало законної сили 25.06.2021.
Ухвалою від 05.11.2021 суд заяву про встановлення судового контролю задовольнив частково. Зобов'язав Жванецьку сільську раду Кам'янець-Подільського району Хмельницької області у 40-денний строк з дати отримання ухвали подати до суду звіт про повне виконання рішення суду у цій справі.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування зобов'язані діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до частини 1 статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Частинами 1 та 2 статті 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Суд встановив, що рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.05.2021 у справі 560/1148/21 на момент розгляду звіту суб'єкта владних повноважень до суду не виконане, враховуючи наступне.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 передбачено, що виконання судових рішень у справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду.
Крім того, у рішеннях Європейського Суду з прав людини у справах "Бурдов проти Росії" від 07.05.2002, "Ромашов проти України" від 27.07.2004, "Шаренок проти України" від 22.02.2004 зазначається, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби правова система держави дозволяла щоб остаточне зобов'язальне рішення залишалося без дієвим на шкоду одній із сторін; виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має вважатися невід'ємною частиною судового процесу.
Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади (рішення у справі "Сокур проти України" від 26.04.2005, та у справі "Крищук проти України" від 19.02.2009).
Суд звертає увагу на те, що згідно з частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, зокрема, особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
Відповідно до абз.1 ч. 7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, обов'язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови. При цьому, підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Зазначений перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства є вичерпним. Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 13 листопада 2019 року по справі №803/1244/16.
При цьому, згідно п.34 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до ч.1 ст.59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Тобто, нормами чинного законодавства встановлено, що розгляд клопотання заінтересованої особи щодо земельних питань передбачає прийняття рішення, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради. Аналогічна правова позиція вказана в постанові Верховного Суду від 23.11.2018 по справі №826/8844/16.
Отже, Жванецькою сільською радою за результатами розгляду питання позивача на пленарному засіданні сесії, що відбулося 30.09.2021, не було прийнято рішення про надання дозволу, або про відмову у наданні дозволу ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га, яка розташована на території Жванецької сільської ради, масив за кадастровим номером 6822485100:05:010:0206, зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства.
Відповідач посилається на те, що згідно із статтею 5 Глави 6 Регламенту Жванецької сільської ради VIII скликання Кам'янець-Подільського району Хмельницької області рішення, які не отримали необхідної більшості голосів на підтримку, вважаються відхиленими.
Суд зазначає, що вказана норма регламенту не може замінювати собою норму Закону №280/97-ВР, який має вищу юридичну силу.
При цьому суд враховує, що відповідно до ч.10 ст.59 Закону №280/97-ВР акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Протокол не є рішенням (актом) в розумінні ст. 59 Закону №280/97-ВР, він не містить обгрунтування неприйняття рішення та відмови в задоволенні заяви позивача з посиланням на норми чинного законодавства (оскільки вичерпний перелік підстав для відмови визначений ЗК України), що, в свою чергу, позбавляє права на його оскарження у випадку незгоди.
Тому суд вважає безпідставним твердження відповідача про виконання рішення суду від 25.05.2021 року, оскільки рішення, передбачене статтею 118 Земельного кодексу України за результатом розгляду клопотання ОСОБА_1 від 28.11.2020 не прийняте.
В зв'язку із тим, що у справі відсутня інформація про фактичне виконання рішення суду відповідачем (прийняття рішення, передбаченого статтею 118 Земельного кодексу України), суд вважає за можливе встановити повторно новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №560/1148/21 до 09.12.2021.
Керуючись статтями 248, 254, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Встановити Жванецькій сільській раді Кам'янець-Подільського району Хмельницької області повторно новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №560/1148/21 до 09.12.2021.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя В.К. Блонський