Рішення від 10.11.2021 по справі 560/12242/21

Справа № 560/12242/21

РІШЕННЯ

іменем України

10 листопада 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №968250100679 від 13.03.2020 року про відмову у переведенні на пенсію у зв'язку з втратою годувальника згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести позивач на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2021 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і провести з 04 березня 2020 року перерахунок та виплату позивачу з урахуванням довідки про заробіток в зоні відчуження №306 від 03.09.1996 року, виданої Хмельницьким автомобільним транспортно-експедиційним комбінатом №16860.

В обгрунтування позовних вимог вказує, що позивачу протиправно відмовлено у переведенні на пенсію по втраті годувальника, у зв'язку з ненаданням первинних документів, що могли б підтвердити достовірність довідки про заробітну плату за період роботи у зоні відчуження Козлюка ПФ.

Ухвалою суду від 21 вересня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Ухвалою суду від 21 вересня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

22.10.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що згідно довідки, виданої Хмельницьким автомобільним транспортно-експедиційним комбінатом №16860 від 03.09.1996 №306, з 04.01.1987 по 20.01.1987 ОСОБА_2 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Головним управлінням Пенсійного фонду України в хмельницькій області проведено умовний розрахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника згідно закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Враховуючи, що розмір пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про державне пенсійне страхування» (2000 грн) є більшим, ніж розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника, обчисленої за нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому переходити на пенсію у зв'язку з втратою годувальника недоцільно. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 13.03.2020 №968250100679 ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку з пенсії по інвалідності на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку з відсутністю первинних документів, що могли б підтвердити достовірність довідки про заробітну плату за період роботи у зоні відчуження ОСОБА_2 , про що позивачку повідомлено листом від 30.04.2020 №2200-0301-8/16651.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх в єдності та сукупності, суд зазначає наступне.

Згідно довідки від 03.09.1996 №306, Хмельницьким автомобільним транспортно-експедиційним комбінатом №16860, ОСОБА_2 працював в складі вахтової бригади в 30 км зоні по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з 04.01.1987 по 20.01.1987в кількості 17 робочих днів водієм грузового автомобіля і перевезення будівельних матеріалів з м. Припять до м. Чорнобиль та с. Гдень.

Зі змісту посвідчення від 24 грудня 2009 року №519805 вбачається, що ОСОБА_1 є дружиною померлого громадянина із числа ліквідаторів 1-ї категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 13.03.2020 №968250100679 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку щодо переходу з пенсії по інвалідності на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку з відсутністю первинних документів, що могли б підтвердити достовірність довідки про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження гр. ОСОБА_2 .

Листом від 30 квітня 2020 року №2200-0301-8/16651 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивачу, що підприємство, яке видавало ОСОБА_2 довідку про періоди роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ліквідоване, а документи в архівну установу не надходили, неможливо провести звірку достовірності довідок про стаж і заробітну плату первинним документам. Переводити позивача на пенсію по втраті годувальника за матеріалами пенсійної справи без урахування заробітної плати було недоцільно, оскільки розмір пенсії по втраті годувальника згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» був би на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

23.06.2021 позивач повторно звернулась до відповідача із заявою про переведення на пенсію у зв'язку із втратою годувальника відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Листом від 08.07.2021 №5822-5063/К-03/8-2200/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило, що переводити позивача на пенсію по втраті годувальника за матеріалами пенсійної справи без урахування заробітної плати було недоцільно, оскільки розмір пенсії по втраті годувальника згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» був би на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною першою статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 13 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за втрату годувальника, якщо його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

Статтею 36 Закону № 1058-IV встановлено: пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності <…> (частина перша); непрацездатними членами сім'ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону (пункт 1 частини другої); до членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: були на повному утриманні померлого годувальника; одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника (частина третя).

Відповідно до частини першої статті 37 Закону № 1058-IV пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на одного непрацездатного члена сім'ї в розмірі 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника.

Судом установлено, що ОСОБА_1 перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 та отримує пенсію по інвалідності, тобто є непрацездатним членом сім'ї померлого годувальника ОСОБА_2 .

Згідно з частиною першою статті 54 Закону № 796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, визначено механізм обчислення пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно з пунктом 11 Порядку № 1210 мінімальний розмір пенсії у разі втрати годувальника становить на одного непрацездатного члена сім'ї померлого годувальника, який був на його утриманні - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій.

Пунктом 2.3 Порядку № 22-1 визначено перелік документів, необхідних для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Так, до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу, якими є документи про стаж, що визначені "Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, а також індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01.07.2000, які надаються відділом персоніфікованого обліку для підтвердження заробітної плати та довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року, яка подається за бажанням пенсіонера. Також надаються такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи); свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія; довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником (за наявності); свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим; документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим; документи про місце проживання (реєстрації); документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника; експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (крім дружин (чоловіків), які втратили годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, та звернулися за призначенням пенсії у зв'язку з втратою годувальника).

До заяви про призначення пенсії членам сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до пункту 2.8 Порядку № 22-1 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється за бажанням пенсіонера за документами, що є у пенсійній справі, та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії.

Як установлено судом, ОСОБА_2 був учасником ліквідації аварії на ЧАЕС першої категорії, визнаний особою з інвалідністю внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС.

Натомість, відмова відповідача в призначенні ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника з підстав не надання первинних документів на підтвердження перебування ОСОБА_2 в зоні відчуження, із зазначенням періоду роботи, населеного пункту чи об'єкту, де виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та документів про нарахування заробітної плати за роботу в зоні відчуження є протиправною, оскільки переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється за документами, що є у пенсійній справі, та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії, а отримання пенсії у зв'язку з втратою годувальника безпосередньо залежить від виду та розміру пенсійного забезпечення, що було призначено померлому годувальнику.

На думку суду, особа, яка звертається за призначенням пенсії у разі втрати годувальника повинна довести наявність підстав для призначення їй пенсії у разі втрати годувальника, тобто підтвердити, що вона є непрацездатним членом сім'ї померлого годувальника, який був на утриманні померлого.

Відтак, за висновком суду, позивач надала відповідачу необхідні документи для переведення її на пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, що призначається за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що ОСОБА_1 має право на отримання пенсії по втраті годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відтак, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 13.03.2020 №968250100679 про відмову у переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію у зв'язку з втратою годувальника згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"є протиправним.

Як наслідок, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести з 04 березня 2020 року ОСОБА_1 на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням довідки про заробіток в зоні відчуження №306 від 03.09.1996 року, виданої Хмельницьким автомобільним транспортно-експедиційним комбінатом №16860.

Також позивачем заявлено вимогу про встановлення строку для подання звіту про виконання судового рішення, стосовно якої, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними і допустимими доказами.

Позивач не навела аргументів на переконання необхідності вжиття таких процесуальних заходів і не надала доказів в підтвердження наміру відповідача на ухилення від виконання судового рішення, тому суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення вимоги позивача в частині встановлення відповідачу строку для подання до суду звіту про виконання рішення суду.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 17 лютого 2020 року по справі №804/5361/16 та від 26 березня 2020 року по справі №823/175/17.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору, судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задоволити.

Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 13.03.2020 №968250100679 щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 з 04 березня 2020 року на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням довідки про заробіток в зоні відчуження №306 від 03.09.1996 року, виданої Хмельницьким автомобільним транспортно-експедиційним комбінатом №16860.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя П.І. Салюк