Справа № 404/7771/21
Номер провадження 2-о/404/174/21
15 листопада 2021 року Кіровський районний суд міста Кі ровограда
в складі: голо вуючого судді Кулінка Л.Д.
присяжних Мельник М.Т., Пічкуренко Л.О.
за участю секретаря Домарецького Ю.О.
за участю прокурора Вдовіченко Ю.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кропивницькому цивільну справу за заявою лікаря-психіатра Комунального некомерційного підприємства «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» Ліходєєвої Ганни Данилівни, заінтересована особа: ОСОБА_1 , про госпіталізацію недієздатної особи ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , до психіатричного закладу у примусовому порядку, -
Лікар-психіатр Комунального некомерційного підприємства «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» Ліходєєва Ганна Данилівна звернулась до суду із заявою про госпіталізацію недієздатної особи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 до закладу з надання психіатричної допомоги у примусовому порядку.
Заява мотивована тим, що 14 жовтня 2021 року о 11:35 год. у приймальному відділенні Комунального некомерційного підприємства «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» лікарем-психіатром Данченковой В.В. була оглянута громадянка ОСОБА_2 . Зроблено висновок про необхідність її госпіталізації до психіатричного закладу, у зв'язку з встановленням в особи тяжкого психічного розладу, внаслідок чого вона вчиняє чи виявляє реальні наміри вчинити дії, що являють собою безпосередню небезпеку для неї чи оточуючих; неспроможна самостійно задовольняти свої основні життєві потреби на рівні, який забезпечує її життєдіяльність. Підставою для висновку про необхідність госпіталізації є відомості про поведінку громадянки ОСОБА_2 , які надійшли від опікуна хворої - ОСОБА_1 . Згода громадянки ОСОБА_2 на госпіталізацію не отримана у зв'язку з неможливістю її отримання, оскільки особа є недієздатною.
Комісія лікарів-психіатрів Комунального некомерційного підприємства «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» у складі: медичного директора Маслянко О.В., завідувача відділенням № 12 Ліходєєвої Г.Д.Ю завідувача відділенням № 10 Гонської Т.І. прийняла рішення про доцільність госпіталізації громадянки ОСОБА_2 до психіатричного закладу, так як її обстеження або лікування можливе лише в умовах стаціонару (а.с. 3).
Ухвалою судді Кіровського районного суду міста Кіровограда від 19 жовтня 2021 року прийнята заява до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку окремого позовного провадження (а.с.11).
Через канцелярію Кіровського районного суду міста Кіровограда Комунальним некомерційним підприємством «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» подано клопотання (вх. № 37021 від 19.10.2021 року) про відкладення судового засідання на іншу дату, у зв'язку з тим, що у ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо якої вирішується питання про госпіталізацію до психіатричного закладу у примусовому порядку 18.10.2021 року було лабораторно підтверджено факт захворювання на коронавірусну хворобу COVID-19 (ПЛР-тест № 202928) (а.с. 22-25).
Ухвалою Кіровського районного суду міста Кіровограда від 20 жовтня 2021 року зупинено провадження у справі на час вірусної хвороби COVID-19 ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 та зобов'язано Комунальне некомерційне підприємство «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» повідомити Кіровський районний суд міста Кіровограда про одужання ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 від коронавірусної хвороби COVID-19 (а.с. 35).
На адресу суду надійшло повідомлення заявника (лист № 2003/28 від 02.11.2021 року) про те, що ізоляційні заходи припинено (а.с. 38).
У зв'язку з чим ухвалою Кіровського районного суду міста Кіровограда від 08 листопада 2021 року поновлено провадження у справі, та призначено судове засідання (а.с.40).
Заявник в судовому засіданні заяву про необхідність примусової госпіталізації підтримала та просила її задовольнити.
Опікун, ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності (а.с.7).
ОСОБА_2 , в судовому засіданні не заперечувала проти продовження лікування.
Прокурор дану заяву також підтримав та не заперечував проти ухвалення рішення про госпіталізацію ОСОБА_2 до психіатричного закладу у примусовому порядку.
Заслухавши пояснення лікаря-психіатра Комунального некомерційного підприємства «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради», особи, щодо якої вирішується питання про примусову госпіталізацію, думку прокурора, який погодився із вимогами заявника щодо госпіталізації недієздатної особи ОСОБА_2 до психіатричного закладу в примусовому порядку, дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.
Відповідно до частини першої статті 339 Цивільного процесуального кодексу України, за умов, визначених Законом України "Про психіатричну допомогу", заява лікаря-психіатра про проведення психіатричного огляду особи у примусовому порядку, про надання особі амбулаторної психіатричної допомоги та її продовження в примусовому порядку подається до суду за місцем проживання особи, а заява представника закладу з надання психіатричної допомоги про госпіталізацію особи до закладу з надання психіатричної допомоги у примусовому порядку та заява про продовження такої госпіталізації подаються до суду за місцезнаходженням зазначеного закладу.
Статтею 14 Закону України «Про психіатричну допомогу» визначено, що особа, яка страждає на психічний розлад, може бути госпіталізована до закладу з надання психіатричної допомоги без її усвідомленої письмової згоди або без письмової згоди її законного представника, якщо її обстеження або лікування можливі лише в стаціонарних умовах, та при встановленні в особи тяжкого психічного розладу, внаслідок чого вона: вчиняє чи виявляє реальні наміри вчинити дії, що являють собою безпосередню небезпеку для неї чи оточуючих, або неспроможна самостійно задовольняти свої основні життєві потреби на рівні, який забезпечує її життєдіяльність.
Відповідно до частин першої, другої статті 13 Закону України «Про психіатричну допомогу», особа, яка досягла 14 років, госпіталізується до закладу з надання психіатричної допомоги добровільно - на її прохання або за її усвідомленою письмовою згодою. Особа віком до 14 років (малолітня особа) госпіталізується до закладу з надання психіатричної допомоги на прохання або за письмовою згодою її батьків чи іншого законного представника. У разі незгоди одного з батьків або за відсутності батьків госпіталізація особи віком до 14 років (малолітньої особи) до закладу з надання психіатричної допомоги проводиться за рішенням (згодою) органу опіки та піклування, яке ухвалюється не пізніше 24 годин з моменту звернення іншого законного представника зазначеної особи до цього органу і може бути оскаржено відповідно до закону, у тому числі до суду. Особа, визнана у встановленому законом порядку недієздатною, госпіталізується до закладу з надання психіатричної допомоги добровільно - на її прохання або за її усвідомленою письмовою згодою. Законний представник особи, визнаної у встановленому законом порядку недієздатною, сповіщає орган опіки та піклування за місцем проживання підопічного про згоду його підопічного на госпіталізацію до закладу з надання психіатричної допомоги не пізніше дня, наступного за днем надання такої згоди. Особа, визнана у встановленому законом порядку недієздатною, яка за станом свого здоров'я не здатна висловити прохання або надати усвідомлену письмову згоду, госпіталізується до закладу з надання психіатричної допомоги за рішенням (згодою) органу опіки та піклування, яке ухвалюється не пізніше 24 годин з моменту звернення до цього органу законного представника зазначеної особи і може бути оскаржено відповідно до закону, у тому числі до суду. Згода на госпіталізацію фіксується в медичній документації за підписом особи або її законного представника та лікаря-психіатра.
Госпіталізація особи у випадках, передбачених частиною першою цієї статті, здійснюється за рішенням лікаря-психіатра.
В той же час, рішенням Конституційного Суду України від 01.06.2016 року положення третього речення частини першої статті 13 Закону України «Про психіатричну допомогу» у взаємозв'язку з положенням частини другої цієї статті стосовно госпіталізації особи, визнаної у встановленому законом порядку недієздатною, до психіатричного закладу на прохання або за згодою її опікуна за рішенням лікаря-психіатра без судового контролю визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Конституційний Суд України зазначив, що до моменту законодавчого врегулювання питання забезпечення судового контролю за госпіталізацією до психіатричного закладу недієздатної особи на прохання або за згодою її опікуна за рішенням лікаря-психіатра така госпіталізація можлива лише за рішенням суду.
В пункті 12 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судове рішення у цивільній справі» № 14 від 18.12.2009 року роз'яснено, що у необхідних випадках суд зазначає про урахування: рішення Конституційного Суду України про офіційне тлумачення Конституції та законів України, які підлягають застосуванню в даній справі та при вирішенні питання про відповідність Основному Закону України нормативно-правових актів, перелічених у пункті 1 частини першої статті 150 Конституції України, якими сторони доводять свої вимоги чи заперечення; постанов Пленуму Верховного Суду України, прийнятих відповідно до статті 125 Конституції України і статті 55 Закону України від 7 лютого 2002 року № 3018-III «Про судоустрій України», з питання застосування норм процесуального та матеріального права, які підлягають застосуванню в даній справі.
Судом встановлено, що рішенням Долинського районного суду Кіровоградської області від 07 квітня 2010 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 визнано недієздатною, встановлено над нею опіку, призначено опікуном ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 12-13). Рішенням Долинського районного суду Кіровоградської області від 21 вересня 2020 року, визнано недієздатною ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлення опіку над ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , та призначено опікуна ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.14-17).
Опікун, ОСОБА_1 , звернулась до генерального директора Комунального некомерційного підприємства «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» Тарасенко О.І. з заявою про госпіталізацію її підопічної, ОСОБА_2 , у зв'язку з погіршенням її психічного стану, а саме: баче невидиме, чує голоси (а.с. 6).
Відповідно до вимог частини першої статті 340 Цивільного процесуального кодексу України, у заяві про проведення психіатричного огляду фізичної особи у примусовому порядку, про надання особі амбулаторної психіатричної допомоги у примусовому порядку та її продовження, про госпіталізацію до закладу з надання психіатричної допомоги у примусовому порядку та продовження такої госпіталізації повинні бути зазначені підстави для надання психіатричної допомоги у примусовому порядку, встановлені законом.
У відповідності до частини другої зазначеної статті, до заяви про психіатричний огляд або надання амбулаторної психіатричної допомоги у примусовому порядку додається висновок лікаря-психіатра, а про продовження примусово амбулаторної психіатричної допомоги, про примусову госпіталізацію, її продовження - висновок комісії лікарів-психіатрів та інші відповідні матеріали.
Згідно висновку комісії лікарів-психіатрів від 15 жовтня 2021 року у складі: медичного директора Маслянко О.В., завідувача відділенням № 12, Ліходєєвої Г.Д. , завідувача відділенням № 10 Гонської Т.І., ОСОБА_2 встановлено діагноз: параноїдна шизофренія, безперервний тип перебігу, виражений апатико-абулічний дефект F20.00. Підставою для госпіталізації в примусовому порядку ОСОБА_2 є те, що вона, неспроможна самостійно задовольняти свої основні життєві потреби на рівні, який забезпечує її життєдіяльність, та може вчинити дії, що являють собою безпосередню небезпеку для неї та оточуючих. Тому, комісія вважає доцільним госпіталізувати недієздатну хвору ОСОБА_2 до Комунального некомерційного підприємства «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» в примусовому порядку (а.с. 3).
В зв'язку з тим, що хвора виявляє ознаки тяжкого психічного захворювання, внаслідок чого, може вчинити дії, що являють собою безпосередню небезпеку для неї та оточуючих, її обстеження та лікування можливі лише в стаціонарних умовах, потребує застосування госпіталізації до психіатричного закладу в примусовому порядку згідно зі статтею 14 Закону України «Про психіатричну допомогу».
Таким чином, суд вважає, що заява підлягає задоволенню, оскільки ОСОБА_2 потребує лікування, її госпіталізація до психіатричного закладу в примусовому порядку є необхідною, так як іншими заходами його лікування забезпечити неможливо.
На підставі викладеного, керуючись статтями 13, 14, 16, 19, 22 Закону України "Про психіатричну допомогу", статтями, 258, 259, 263-265, 268, 339-342 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
Заяву лікаря-психіатра Комунального некомерційного підприємства «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» задовольнити.
Госпіталізувати ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , до Комунального некомерційного підприємства «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» у примусовому порядку для надання психіатричної допомоги.
Рішення суду допустити до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Повний тест рішеня суду складено 15.11.2021 року.
Головуючий суддя Л.Д. Кулінка
присяжні Т.М. Мельник
Л.О. Пічкуренко
Суддя Кіровського Л. Д. Кулінка
районного суду
м.Кіровограда