справа № 403/331/21
провадження № 3/388/637/2021
12.11.2021м. Долинська
Долинський районний суд Кіровоградської області у складі: головуючого судді Кнурова Олега Анатолійовича, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , обраної депутатом Березівської сільської ради Устинівський район Кіровоградська область 7-го скликання, яка виконувала обов'язки депутата місцевої ради до 17.11.2020, документованої паспортом громадянина України НОМЕР_1 , виданим Устинівським РВ УМВС України в Кіровоградській області 23.11.2000,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
за участю:
прокурора Волковської С.В.,
особи, яка притягається
до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
встановив:
ОСОБА_1 , будучи обраною депутатом Березівської сільської ради Устинівський район Кіровоградська область 7-го скликання та виконуючи обов'язки депутата зазначеної сільської ради, а згодом Устинівської селищної ради до 17.11.2020, тобто будучи суб'єктом, на якого відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», - у порушення вимог:
- ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік, подавши зазначену декларацію за вказаний період о 20 год. 25 хв. 30.06.2021, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП;
- ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, подавши зазначену декларацію за вказаний період о 20 год. 27 хв. 30.06.2021, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП;
- ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, подавши зазначену декларацію за вказаний період о 20 год. 28 хв. 30.06.2021, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП;
- ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, подавши зазначену декларацію за вказаний період о 20 год. 29 хв. 30.06.2021, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП;
- абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» припинивши 17.11.2020 діяльність, пов'язану з виконанням функцій місцевого самоврядування, несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, подавши зазначену декларацію за вказаний період о 20 год. 30 хв. 30.06.2021, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Постановою від 12.11.2021 матеріали справ про адміністративні правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП за протоколами про адміністративні правопорушення: № 314/21 від 31.08.2021 (справа № 403/331/21, провадження № 3/388/637/2021); № 312/21 від 31.08.2021 (справа № 403/334/21, провадження № 3/388/638/2021); № 316/21 від 31.08.2021 (справа № 403/329/21, провадження № 3/388/639/2021); № 313/21 від 31.08.2021 (справа № 403/332/21, провадження № 3/388/640/2021); № 315/21 від 31.08.2021 (справа № 403/330/21, провадження № 3/388/654/2021) - було об'єднано в одне провадження, із визначенням об'єднаній справі № 403/221/21, провадження № 3/388/509/2021.
Прокурор у судовому засіданні підтримала протоколи про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, складені за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 (№ 314/20 від 31.08.2021, № 312/21 від 31.08.2021, № 316/21 від 31.08.2021, № 313/21 від 31.08.2021, № 315 від 31.08.2021) посилаючись на підстави, викладені у них. Зважаючи на порушення ОСОБА_2 вимог ч. 1, абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», просила визнати останню винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у межах санкції зазначеної частині вказаної статті.
У судовому засіданні ОСОБА_1 , якій було роз'яснені положення ст. 63 Конституції України та права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП, вину у вчиненні адміністративного правопорушення за обставин, зазначених у протоколах про адміністративне правопорушення, - визнала, щиро розкаялась у вчиненому, пояснивши, що дійсно будучи обізнаною про необхідність подачі декларації за 2016 рік у 2017 році, за 2017 рік у 2018 році, за 2018 рік у 2019 році, за 2019 рік у 2020 році та після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій місцевого самоврядування несвоєчасно подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за відповідні роки. Декларацію за 2016 рік подала 30.06.2021, за 2017 рік - 30.06.2021, за 2018 рік - 30.06.2021, за 2019 рік - 30.06.2021, а після припинення повноважень депутата місцевої ради 17.11.2020 подала 30.06.2021.
Заслухавши у судовому засіданні пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та думку прокурора, дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази по справі, як кожен окремо так і в їх сукупності, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що, окрім пояснень самої ОСОБА_1 , підтверджується також наступними доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 312/21 від 31.08.2021, у якому зафіксовано, що ОСОБА_1 , будучи з 2015 року суб'єктом декларування у розумінні пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», а саме депутатом Березівської сільської ради Устинівський район Кіровоградська область 7-го скликання, а згодом Устинівської селищної ради до 17.11.2020, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік, а саме о 20 год. 25 хв. 30.06.2021;
- протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 313/20 від 31.08.2021, у якому зафіксовано, що ОСОБА_1 , будучи з 2015 року суб'єктом декларування у розумінні пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», а саме депутатом Березівської сільської ради Устинівський район Кіровоградська область 7-го скликання, а згодом Устинівської селищної ради до 17.11.2020, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, а саме о 20 год. 27 хв. 30.06.2021;
- протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 314/21 від 31.08.2021, у якому зафіксовано, що ОСОБА_1 , будучи з 2015 року суб'єктом декларування у розумінні пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», а саме депутатом Березівської сільської ради Устинівський район Кіровоградська область 7-го скликання, а згодом Устинівської селищної ради до 17.11.2020, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, а саме о 20 год. 28 хв. 30.06.2021;
- протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 315/21 від 31.08.2021, у якому зафіксовано, що ОСОБА_1 , будучи з 2015 року суб'єктом декларування у розумінні пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», а саме депутатом Березівської сільської ради Устинівський район Кіровоградська область 7-го скликання, а згодом Устинівської селищної ради до 17.11.2020, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, а саме о 20 год. 29 хв. 30.06.2021;
- протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 316/21 від 31.08.2021, у якому зафіксовано, що ОСОБА_1 , будучи з 2015 року суб'єктом декларування у розумінні пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», а саме депутатом Березівської сільської ради Устинівський район Кіровоградська область 7-го скликання, а згодом Устинівської селищної ради до 17.11.2020, у порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», після складання депутатських повноважень несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - 2020 рік, а саме о 20 год. 30 хв. 30.06.2021;
- рішенням Березівської сільської ради 7-го скликання від 12.11.2015 № 1 «Про результати виборів депутатів сільської ради та сільського голови» зі змісту якого вбачається, щона чергових місцевих виборах 25.10.2015 ОСОБА_1 було обрано депутатом Березівської сільської ради Устинівський район Кіровоградська область 7-го скликання. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 716-р, Березівська сільська рада увійшла до складу Устинівської селищної ради;
- постановою Устинівської селищної територіальної виборчої комісії Кропивницького району Кіровоградської області від 17.11.2020 № 27, якою було зареєстровано селищного голову та депутатів Устинівської селищної ради, що на підставі ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування» стало підставою для припинення 17.11.2020 повноважень ОСОБА_1 як депутата місцевої ради;
- інформацією з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, роздрукованої з веб-ресурсу - https://public.nazk.gov.ua, а саме декларацією ОСОБА_1 за 2016 рік, якою підтверджується, що останньою було подано декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік о 20 год. 25 хв. 30.06.2021 шляхом її заповнення, збереження та подачі на зазначеному веб-ресурсі;
- інформацією з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, роздрукованої з веб-ресурсу - https://public.nazk.gov.ua, а саме декларацією ОСОБА_1 за 2017 рік, якою підтверджується, що останньою було подано декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік о 20 год. 27 хв. 30.06.2021 шляхом її заповнення, збереження та подачі на зазначеному веб-ресурсі;
- інформацією з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, роздрукованої з веб-ресурсу - https://public.nazk.gov.ua, а саме декларацією ОСОБА_1 за 2018 рік, якою підтверджується, що останньою було подано декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік о 20 год. 28 хв. 30.06.2021 шляхом її заповнення, збереження та подачі на зазначеному веб-ресурсі;
- інформацією з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, роздрукованої з веб-ресурсу - https://public.nazk.gov.ua, а саме декларацією ОСОБА_1 за 2019 рік, якою підтверджується, що останньою було подано декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік о 20 год. 29 хв. 30.06.2021 шляхом її заповнення, збереження та подачі на зазначеному веб-ресурсі;
- інформацією з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, роздрукованої з веб-ресурсу - https://public.nazk.gov.ua, а саме декларацією ОСОБА_1 за звітній період 2020 рік, якою підтверджується, що останньою було подано декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (перед звільненням) о 20 год. 30 хв. 30.06.2021 шляхом її заповнення, збереження та подачі на зазначеному веб-ресурсі.
Зазначені докази є належними і допустимими та на їх основі у визначеному законом порядку у повній мірі встановлено наявність адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та винність ОСОБА_2 у їх вчиненні.
Так, уповноваженою посадовою особою, яка склала протоколи про адміністративні правопорушення у вину ОСОБА_2 висувалося порушення вимог ч. 1, абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно з положеннями пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» депутати місцевих рад є суб'єктами на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до умов ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у п. 1, пп. «а» і «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
17.03.2020 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню корона вірусної хвороби (COVID-19)», відповідно до п. 11 розділу І якого, декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня.
Відповідно до вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у п. 1, пп. «а» і «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Зазначені вище вимоги ч. 1, абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» щодо подачі декларації за 2016 рік до 01.04.2017, за 2017 рік до 01.04.20218, за 2018 рік до 01.04.2019, за 2019 рік до 01.06.2020 (з урахуванням положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню корона вірусної хвороби (COVID-19)» та за 2020 рік за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, не пізніше 20 робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій місцевого самоврядування ОСОБА_1 були виконані несвоєчасно, а саме о 20 год. 25 хв. 30.06.2021 (за 2016 рік), 20 год. 27 хв. 30.06.2021 (за 2017 рік), 20 год. 28 хв. 30.06.2021 (за 2018 рік), 20 год. 29 хв. 30.06.2021 (за 2019 рік), о 20 год. 30 хв. 30.06.2021 (за 2020 рік за період, неохоплений раніше поданими деклараціями). Поважних причин несвоєчасного подання зазначених декларацій судом не встановлено.
Положеннями ч. 1 ст. 172-6 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
На підставі встановлених обставин справи та наведених положень правових норм, суд дійшов висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП за епізодами подачі декларацій за 2016, 2017, 2018, 2019 роки та 2020 рік за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Мірою відповідальності, яка застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами є адміністративне стягнення (ст. 23 КУпАП).
Відповідно до положень ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи вищевикладене, при накладенні стягнення відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП суд враховує: особу порушника, яка відповідно до матеріалів справи, до адміністративної відповідальності не притягувалася, докази про притягнення ОСОБА_1 протягом року до адміністративної відповідальності посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення суду не надано; характер вчинених правопорушень, кількість епізодів порушення та ступінь їх суспільної небезпеки, а саме, те, що дані правопорушення пов'язані з корупцією; враховуючи щире розкаяння винної, як обставину, яка пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, беручи до уваги відсутність обставин, що її обтяжують, - тому, враховуючи положення ч. 2 ст. 36 КУпАП, вважає за необхідне накласти на правопорушника ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, наближеному до мінімального, і таке стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для виправлення ОСОБА_1 та попередження вчинення нею нових правопорушень, та відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП стягнути з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір у розмірі, визначеному ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 33, 36, 40-1, 283, 284, 287 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», -
постановив:
визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 935 (дев'ятсот тридцять п'ять) грн. 00 коп., який (штраф) підлягає внесенню через установу банку України.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Долинський районний суд Кіровоградської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови, - без змін, чи зміні постанови.
Суддя О.А. Кнуров