Рішення від 12.11.2021 по справі 460/1230/21

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2021 року м. Рівне №460/1230/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), в якому просить суд, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 25.05.2021:

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо надання відповіддю від 13.11.2020 за №1700-0307-8/36068 неповної інформації на пункт 6, 8 запиту ОСОБА_1 від 07.11.2020 наданого у відповідності до норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо надання відповіддю від 13.11.2020 за №1700-0307-8/36068 недостовірної інформації на пункт 6 запиту ОСОБА_1 від 07.11.2020 наданого у відповідності до норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надати ОСОБА_1 достовірну точну та повну інформацію на пункт 6, 8 запиту від 07.11.2020 у відповідності до норм Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-VI.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови відповіддю від 21.12.2020 за №1700-0307-8/41580 у задоволенні пункту 1 запиту ОСОБА_1 від 12.12.2020 наданого у відповідності до норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо надання відповіддю від 21.12.2020 за №1700-0307-8/41580 неповної інформації на пункт 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 запиту ОСОБА_1 від 12.12.2020 наданого у відповідності до норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо надання відповіддю від 21.12.2020 за №1700-0307-8/41580 недостовірної інформації на пункт 5, 6, 7, 8, 9, 10 запиту ОСОБА_1 від 12.12.2020 наданого у відповідності до норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-УІ.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надати ОСОБА_1 достовірну точну та повну інформацію пункт 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 запиту від 12.12.2020 у відповідності до норм Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-УІ.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо надання відповіддю від 06.01.2021 за №1700-0307-8/491 неповної інформації на пункт 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 запиту ОСОБА_1 від 28.12.2020 наданого у відповідності до норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо надання відповіддю від 06.01.2021 за №1700-0307-8/491 недостовірної інформації на пункт 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9 запиту ОСОБА_1 від 28.12.2020 наданого у відповідності до норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надати ОСОБА_1 достовірну точну та повну інформацію на пункт 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 запиту від 28.12.2020 у відповідності до норм Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-VI.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо надання відповіді від 15.01.2021 №227-9775/М-03/8-1700/21 на звернення ОСОБА_1 від 12.12.2020 не у встановлений термін Законом України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 №393/96-ВР.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови відповіддю від 15.01.2021 №227-9775/М-03/8-1700/21 у вирішенні поставлених питань у зверненні ОСОБА_1 від 12.12.2020 наданого у відповідності до норм Законом України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 №393/96-ВР.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 12.12.2020 з вирішенням поставлених питань у відповідності до норм Закону України "Про звернення громадян" від 02,10,1996 №393/96-ВР.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо надання відповіддю від 02.02.2021 за №1700-0307-8/4085 неповної інформації на пункт 1, 3, 4, 6, 8, 9, 11 запиту ОСОБА_1 від 26.01.2021 наданого у відповідності до норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо надання відповіддю від 02.02.2021 за №1700-0307-8/4085 недостовірної інформації на пункт І, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 запиту ОСОБА_1 від 26.01.2021 наданого у відповідності до норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надати ОСОБА_1 достовірну точну та повну інформацію на пункт 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 запиту від 26.01.2021 у відповідності до норм Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-УІ.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо не виконання обов'язку з виплати пенсії ОСОБА_1 у відповідному розмірі з розрахунком довідки військової частини НОМЕР_1 від 18.09.2019 №501/191.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо скасування основного розміру пенсії ОСОБА_1 перерахованого згідно судових рішень у справі №460/4451/19, при здійсненні перерахунку пенсії згідно судових рішень у справі №460/2896/19.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо невірного перерахунку (обрахунку) основного розміру пенсії ОСОБА_1 згідно судових рішень у справі №460/4451/19.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо позбавлення частини основного розміру пенсії ОСОБА_1 при здійсненні перерахунку основного розміру пенсії згідно судових рішень у справі №460/4451/19.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 23.09.2020 №797 виданої військовою частиною НОМЕР_2 починаючи з 01.04.2019.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 23.09.2020 №797 виданої військовою частиною НОМЕР_2 з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив військову службу за контрактом на посадах офіцерського складу у військових частинах Збройних Сил України. Завершення проходження військової служби здійснено з оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ”. Наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 13.09.2017 №318 позивача, відповідно до ч. 6 ст.26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", з урахуванням вимог ч.8 цієї ж статті звільнено у запас за пунктом "б" за станом здоров'я. Наказом командувача військ оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” від 21.09.2017 №215, з 28.09.2017 виключено із списків особового складу частини, та направлено для зарахування на військовий облік до Рівненського об'єднаного міського військового комісаріату. Для отримання інформації, позивачем було подано запити на отримання публічної інформації відповідачу, однак останнім надано неповні та недостовірні інформації. Наголосив, що відповідачем проведено неправильні обрахунки пенсії, чим позбавив частину основного розміру пенсії. З підстав наведених у позовній заяві, позивач просив суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі(а.с.1-10).

Відповідачем подано на адресу суду відзив на позовну заяву, який мотивований тим, що ним дотримано вимоги Закону України "Про звернення громадян" та Закону України "Про доступ до публічної інформації" при розгляді інформаційних запитів позивача та звернень. Ним виконано в добровільному порядку рішення суду у справі № 460/4451/19, № 460/2896/19 та кошти Державного бюджету виділяються Пенсійним фондом України, а останнім - Головному управлінню в межах бюджетних призначень. З підстав наведених у відзиві, просив суд відмовити у задоволенні позову повністю.

Не погоджуючись із запереченнями наведеними у відзиві, позивач подав на адресу суд відповідь на відзив.

Ухвалою від 01.03.2021 позовна заява була залишена без руху, запропоновано позивачу усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду документа про сплату судового збору у розмірі 4540,00 грн. (оригінал платіжного документа), або ж доказів на підтвердження наявності підстав для звільнення чи відстрочення сплати судового збору (докази важкого фінансового становища).

Ухвалою суду від 19.03.2021 було продовжено строк на усунення недоліки позовної заяви .

Ухвалою суду від 15.04.2021 звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору в розмірі 4540,00 грн. за подання позовної заяви в адміністративній справі №460/1230/21. Прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд якої вирішено провести за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Враховуючи, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.

07.11.2020 на адресу відповідача позивачем скеровано запит, у відповідності до Закону України “Про доступ до публічної інформації”, у якому позивач просив надати ряд інформації (а.с.12).

Відповіддю від 13.11.2020 за №1700-0307-8/36068 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надало відповідь на запит позивача (а.с.13-14).

12.12.2020 на адресу відповідача позивачем скеровано запит, у відповідності до Закону України “Про доступ до публічної інформації”, у якому позивач просив надати ряд інформації (а.с.15).

Відповіддю від 21.12.2020 за №1700-0307-8/41580 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надало відповідь на запит позивача (а.с.16-17).

28.12.2020 на адресу відповідача позивачем скеровано запит, у відповідності до Закону України “Про доступ до публічної інформації”, у якому позивач просив надати ряд інформації (а.с.18).

Відповіддю від 06.01.2021 за №1700-0307-8/491 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надало відповідь на запит позивача (а.с.19-20).

12.12.2020 на адресу відповідача позивачем скеровано звернення, у відповідності до Закону України “Про звернення громадян”, у якому позивач просив надати ряд інформації (а.с.18).

Відповіддю від 15.01.2021 за №№227-9775/М-03/8-1700/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на звернення позивача про нараховані та виплачені органами Пенсійного фонду суми пенсії повідомило, що надати інформації немає можливості, оскільки формування довідок вказаного формату, потребує виконання спеціальних дій, спрямованих на створення нової інформації, яка не передбачена пенсійним законодавством, відповідно в матеріалах справи такі довідки відсутні (а.с.24).

26.01.2021 на адресу відповідача позивачем скеровано запит, у відповідності до Закону України “Про доступ до публічної інформації”, у якому позивач просив надати ряд інформації (а.с.25).

Відповіддю від 02.02.2021 за №1700-0307-8/4085 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надало відповідь на запит позивача (а.с.26-28).

Крім того, на виконання рішень суддів по справах № 460/4451/19 та № 460/2896/19, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, що стверджується листом від 17.11.2020 за №1700-0802-9/36244 (а.с.34).

Також, судом встановлено, що на підставі довідки про суми індексації грошового забезпечення за період вересень - серпень від 23.09.2020 № 797, проведено позивачу нарахування та виплату сум індексації за вказані періоди (а.с.41).

Вважаючи протиправною бездіяльність щодо надання недостовірних відповідей на запити та відмови у наданні відповіді на звернення, не проведення перерахунку пенсії підставі, позивач ОСОБА_1 звернувся із вказаним позовом до суду.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 34 Конституції України кожному гарантовано право на отримання, зберігання та поширення інформації. Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Стаття 40 Основного Закону визначено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів, а також забезпечення громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення, регулюються Законом України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 №393/96-ВР (далі - Закон України від 02.10.1996 №393/96-ВР).

Відповідно до статті 3 Закону України від 02.10.1996 №393/96-ВР, під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Згідно із частини 1 статті 20 Закону України від 02.10.1996 №393/96-ВР, звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Позивач у позовній заяві стверджує про протиправність дій відповідача щодо надання відповіді від 15.01.2021 №227-9775/М-03/8-1700/21 на звернення ОСОБА_1 від 12.12.2020 не у встановлений термін.

Позивачем надіслано до відповідача звернення від 12.12.2020 (а.с.12), яке йому вручене 15.12.2020, відповідно до трекінгу поштових відправлень (а.с.21). Відповідь на звернення надано листом від 15.01.2021 №227-9775/М-03/8-1700/21(а.с.24), який надісланий позивачу 19.01.2021, що стверджується відбитком штемпеля Укрпошти(а.с.23).

При вирішенні питання, в який момент часу обов'язок щодо надання відповіді на звернення вважається виконаним у разі пересилання відповіді на звернення поштою, суд вважає, що таким моментом є здача документа на пошту. Натомість реєстрація відповіді на запит як вихідного документа у системі діловодства розпорядника інформації не є моментом завершення перебігу згаданого строку.

Отже, відповідь надана з порушенням терміну розгляду, що свідчить про порушення вимог Закону №393/96 щодо строків розгляду звернення позивача.

Відтак, є обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволення позовна вимога про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо надання відповіді від 15.01.2021 №227-9775/М-03/8-1700/21 на звернення ОСОБА_1 від 12.12.2020, не у встановлений термін Законом України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 №393/96-ВР.

Також, необхідно задовольнити позовні вимоги про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови відповіддю від 15.01.2021 №227-9775/М-03/8-1700/21 у вирішенні поставлених питань у зверненні ОСОБА_1 від 12.12.2020 наданого у відповідності до норм Законом України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 №393/96-ВР та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 12.12.2020, з вирішенням поставлених питань у відповідності до норм Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 №393/96-ВР, з огляду на таке.

Судом встановлено, що 12.12.2020 на адресу відповідача позивачем скеровано звернення, у відповідності до Закону України “Про звернення громадян”, у якому позивач просив підготувати довідки про отримання всіх сум пенсійних виплат за жовтень-грудень 2019 року та весь 2020 рік.

Відповіддю від 15.01.2021 за № 227-9775/М-03/8-1700/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на звернення позивача про нараховані та виплачені органами Пенсійного фонду суми пенсії повідомило, що надати інформації немає можливості, оскільки формування довідок вказаного формату, потребує виконання спеціальних дій, спрямованих на створення нової інформації, яка не передбачена пенсійним законодавством, відповідно в матеріалах справи такі довідки відсутні (а.с.24).

Відповідно до положень статті 15 цього ж Закону, органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Суд звертає увагу, що такі підстави для відмову в задоволенні заяви, як неможливість формування довідок через потребу виконання спеціальних дій, спрямованих на створення нової інформації, яка не передбачена пенсійним законодавством та відсутності відповідних матеріалів у пенсійній справі, не відповідають принципам та засадам законодавства про звернення громадян.

Орган, до якого направлена заява громадянина, зобов'язаний об'єктивно і вчасно її розглянути, перевірити викладені в ній факти, та прийняти рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечити його виконання, а також повідомити громадянина про наслідки розгляду такої заяви. При цьому, відповідь на звернення повинна бути повною, вичерпною, мотивованою і ґрунтуватися на положеннях законодавства.

Оскільки Закон від 02.10.1996 №393/96-ВР регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Таким чином, відповідачем протиправно не розглянуто по суті заявлені позивачем питання, тобто, суб'єкт владних повноважень не забезпечив виконання вимог ст.15 Закону № 393/96-ВР, чим допустив протиправну бездіяльність.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, регулюються Законом України "Про доступ до публічної інформації" (далі - Закон України від 13.01.2011 № 2939-VI).

Статтею 1 цього Закону визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Згідно із ст.12 Закону, суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:

1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень;

2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону;

3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Пунктом 1 ч.1 ст.13 Закону України від 13.01.2011 № 2939-VI встановлено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Частиною 1 та 2 статті 2 Закону України від 13.01.2011 № 2939-VI визначено, що метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації. Цей Закон не поширюється на відносини щодо отримання інформації суб'єктами владних повноважень при здійсненні ними своїх функцій, а також на відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом.

Аналіз цього визначення та переліку розпорядників публічної інформації, закріпленого у статті 13 Закону № 2939-VI свідчить, що публічною інформацією є наявна відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях: уся інформація, що перебуває у володінні суб'єктів владних повноважень, тобто органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, органів влади Автономної Республіки Крим, інших суб'єктів, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання (пункт 1 частини першої статті 13 Закону № 2939-VI).

Що стосується позовних вимог про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо надання відповіддю від 13.11.2020 за №1700-0307-8/36068 неповної та недостовірної інформації на пункт 6, 8 запиту ОСОБА_1 від 07.11.2020 наданого у відповідності до норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надати ОСОБА_1 достовірну точну та повну інформацію на пункт 6, 8 запиту від 07.11.2020 у відповідності до норм Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-VI, то суду необхідно вказати таке.

Зі змісту поданих запитів, встановлено, що позивач звернувся до відповідача з питань наданні інформації стосовно невиконання рішення у справі № 460/4451/19 та не здійснення перерахунку пенсії; наведення підстав невиконання судових рішень, з урахуванням прогнозованих показників.

Пунктами 6, 8 відповіді від 13.11.2020 за №1700-0307-8/36068 відповідач вказав, що ним виконано в добровільному порядку рішення суду у справі № 460/4451/19 та кошти Державного бюджету виділяються Пенсійним фондом України, а останнім - Головному управлінню в межах бюджетних призначень (суми бюджетних призначень надані в п.9 листа від 22.10.2020).

З аналізу наведених нормативно правових актів, та долучених до справи доказів, суд дійшов висновку, що відповідач вимоги Закону України від 13.01.2011 №2939-VIІ - виконав лише частково, так як вичерпної та повної відповіді на поставлене позивачем 8 питання - не надав.

Оскільки належним доказів позивачу не представив, та не надав інформації з урахуванням прогнозованих показників. Однак, немає підстав для задоволення позовних вимог щодо протиправності дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо надання неповної інформації на пункт 6 запиту ОСОБА_1 від 07.11.2020, наданого у відповідності до норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI, оскільки незгода із змістом відповіді, не підставою для ствердження про надання розпорядником недостовірної, неповної та неточної інформації.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач не надав належної (повної) відповіді на пункт 8 інформаційного запиту позивача від 07.11.2020, та не дотримався вимог Закону України від 13.01.2011 № 2939-VIІ, а тому наведені позовні вимоги в цій частині необхідно задовольнити.

З приводу визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови відповіддю від 21.12.2020 за №1700-0307-8/41580 у задоволенні пункту 1 запиту від 12.12.2020 та надання неповної інформації на пункт 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 запиту ОСОБА_1 від 12.12.2020, наданого у відповідності до норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI, то суд звертає увагу на таке.

Як встановлено судом, у пункті 1 інформаційного запиту позивач просив суд підготувати довідки про отримання всіх сум пенсійних виплат за жовтень-грудень 2019 року та весь 2020 рік.

Відповідач пунктом 1 листа від 21.12.2020 за №1700-0307-8/41580, зазначив, що не володіє відповідною інформацією, відтак відмовив у задоволенні пункту 1 запиту. У відповіді відповідач також вказав, що оскільки формування довідок вказаного формату, потребує виконання спеціальних дій, спрямованих на створення нової інформації, що не підлягає під ознаки Закону України від 13.01.2011 № 2939-VIІ .

Частиною 1 ст. 22 Закону України від 13.01.2011 № 2939-VIІ передбачено, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:

1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;

2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;

3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком;

4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

Таким чином, відповідач відмовив у задоволенні запиту з підстав не володіння відповідною інформацією. Водночас, додатково вказав, що формування довідок потребує виконання спеціальних дій, спрямованих на створення нової інформації, що є взаємовиключним.

Так, у постанові від 01.07.2021 у справі № 9901/381/20, Велика Палата Верховного Суду звертає увагу на те, що розпорядник публічної інформації може (і повинен) надати не лише ту публічну інформацію, яку він з огляду на свій правовий статус створив, а й ту, яка була отримана ним (розпорядником) у процесі здійснення його повноважень, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у його володінні, зокрема через систему обліку публічної інформації. Близька за змістом правова позиція викладена також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.05.2021 у справі № 9901/275/20.

Відтак, така відмова у задоволенні запиту, з наведених підстав, є необґрунтованою.

Крім того, суд погоджується, що є протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо надання неповної інформації на пункти 2, 4 запиту ОСОБА_1 від 12.12.2020, наданого у відповідності до норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI, оскільки позивач просив надати інформацію, на якій підставі в листі ГУ ПФУ в Рівненській області відсутні кошти згідно довідки від 18.09.2019 №501/191, однак у пункті 2 відповіді відповідачем вказано лише, що лист ГУ від 17.11.2020 щодо виділення коштів сформований з врахуванням нарахованих та невиплачених сум пенсії на виконання рішень судів по справах; надати інформацію, у який термін ГУ ПФУ в Рівненській області сформує лист до ПФУ для отримання коштів, з метою виконання рішень у справі № 460/4451/19, не лише згідно з довідки від 17.10.2019, але й також згідно з довідки від 18.09.2019, однак відповідачем лише зазначено, що ним з врахуванням нарахованих та невиплачених сум пенсії на виконання рішення суду справі № 460/4451/19, 17.11.2020 сформовано та відправлено до ПФУ лист щодо виділення коштів, нарахованих на виконання рішення суду.

Однак, немає підстав для задоволення позовних вимог щодо протиправності дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо надання неповної інформації на пункти 5, 6, 7, 8, 9, 10 запиту ОСОБА_1 від 12.12.2020, наданого у відповідності до норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI, оскільки незгода із змістом відповіді, не підставою для ствердження про надання розпорядником недостовірної, неповної та неточної інформації.

Також, є протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо надання неповної інформації на пункти 3, 5 запиту ОСОБА_1 від 12.12.2020 та пунктів 3, 6 запиту ОСОБА_1 від 26.01.2021, наданих у відповідності до норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI, оскільки позивач просив надати інформацію, на якій підставі в листі ГУ ПФУ в Рівненській області відсутні кошти згідно довідки від 18.09.2019 №501/191, однак у пунктах 3, 6 відповідях відповідачем вказано лише, що лист ГУ від 17.11.2020 щодо виділення коштів сформований з врахуванням нарахованих та невиплачених сум пенсії на виконання рішення суду; надати інформацію, у який термін ГУ ПФУ в Рівненській області сформує лист до ПФУ для отримання коштів, з метою виконання рішень у справі № 460/4451/19, не лише згідно з довідки від 17.10.2019, але й також згідно з довідки від 18.09.2019, однак відповідачем лише зазначено, що ним з врахуванням нарахованих та невиплачених сум пенсії на виконання рішення суду справі № 460/4451/19, 17.11.2020 сформовано та відправлено до ПФУ лист щодо виділення коштів, нарахованих на виконання рішення суду.

Однак, немає підстав для задоволення позовних вимог щодо протиправності дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо надання неповної інформації на пункти 1, 4, 8, 9, 11 запиту ОСОБА_1 від 12.12.2020, від 26.01.2021 наданого у відповідності до норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI, оскільки незгода із змістом відповіді, не є підставою для ствердження про надання розпорядником недостовірної, неповної та неточної інформації.

Суд також звертає увагу, що не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо: визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо не виконання обов'язку з виплати пенсії ОСОБА_1 у відповідному розмірі з розрахунком довідки військової частини НОМЕР_1 від 18.09.2019 №501/191; визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо скасування основного розміру пенсії ОСОБА_1 перерахованого згідно судових рішень у справі №460/4451/19, при здійсненні перерахунку пенсії згідно судових рішень у справі №460/2896/19; визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо невірного перерахунку (обрахунку) основного розміру пенсії ОСОБА_1 згідно судових рішень у справі №460/4451/19; визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо позбавлення частини основного розміру пенсії ОСОБА_1 при здійсненні перерахунку основного розміру пенсії згідно судових рішень у справі №460/4451/19, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 03.02.2020 у справі №460/4451/19 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки військової частини НОМЕР_1 про додаткові види грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 18 вересня 2019 року № 501/191, починаючи з 1 жовтня 2019 року, та довідки військової частини НОМЕР_1 про суми індексації грошового забезпечення протягом 24 місяців підряд перед місяцем звільнення від 17 жовтня 2019 року за № 501/591, починаючи з 1 листопада 2019 року.

Згідно із статтею 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до статті 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до положень статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

В даному випадку порушується питання щодо незгоди позивача, з тим як відповідач виконав рішення суду. В свою чергу питання, пов'язані із здійсненням судового контролю за виконанням судових рішень врегульовані, зокрема, статтею 383 КАС України.

Відтак, позов, який направлений на контроль за виконанням судових рішень, виключає одночасний розгляд спору про оскарження дій суб'єкта владних повноважень з інших підстав, що не пов'язані з належним виконання судового рішення. Водночас, суб'єкта владних повноважень не можна зобов'язати виконувати судове рішення шляхом ухвалення судом іншого рішення, оскільки в такому випадку будуть порушені процесуальні норми КАС України.

Отже, в разі протиправності, на думку позивача, вчинених відповідачем - суб'єктом владних повноважень рішень, дій чи бездіяльності на виконання рішення адміністративного суду, до адміністративного суду слід подавати відповідну заяву в порядку статті 383 КАС України, а не новий адміністративний позов із вимогами про виконання попереднього судового рішення.

З матеріалів справи судом встановлено, що єдиною підставою для звернення позивача до суду з даним позовними вимогами, була його незгода з діями відповідача, вчиненими на виконання ухваленого на його користь, згаданого вище рішення суду.

Таким чином, в рамках цієї справи, заявлені вище позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Також, відповідно до статті 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Згідно з пунктом 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Аналіз вказаних вище норм права дозволяє прийти до висновку, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом №2292 та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться, зокрема за документами, що є у пенсійній справі, які дають право на подальше підвищення пенсії.

Так, матеріалами адміністративної справи підтверджується, що 23.09.2020 для позивача військовою частиною НОМЕР_2 видано довідку за № 797 про суми індексації грошового забезпечення за період вересень 2015 року - серпень 2017 року.

Таким чином, відповідач допустив відповідач допустив протиправні дій щодо не проведення перерахунку пенсії, внаслідок чого порушив гарантоване Конституцією України право позивача на соціальний захист. Доказів відсутності вказаної довідки у матеріалах пенсійної справи та неподання її позивачем для подальшого підвищення пенсії, відповідачем для суду не надано.

Отже, необхідно визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 23.09.2020 №797 виданої військовою частиною НОМЕР_2 , починаючи з 01.04.2019 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 23.09.2020 №797 виданої військовою частиною НОМЕР_2 , з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не дотримано встановленого законом строку надання відповіді на запит, що слугували підставами звернення позивача із позовом, а останній частково довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

При зазначених обставинах, вимоги позивача частково обґрунтовані.

Оскільки факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє часткове підтвердження у ході розгляду справи, то поданий позов необхідно задовольнити частково.

Оскільки, позивача звільнено від сплати судового збору, то відповідно до ст. 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка,7, м. Рівне, код ЄДРПОУ 21084076) про визнання протиправним дій, зобов'язання вчинення дій, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо надання відповіддю від 13.11.2020 за №1700-0307-8/36068 неповної інформації на пункт 8 запиту ОСОБА_1 від 07.11.2020 наданого у відповідності до норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надати ОСОБА_1 достовірну точну та повну інформацію на пункт 8 запиту від 07.11.2020 у відповідності до норм Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-VI.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови відповіддю від 21.12.2020 за №1700-0307-8/41580 у задоволенні пункту 1 запиту ОСОБА_1 від 12.12.2020 наданого у відповідності до норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо надання відповіддю від 21.12.2020 за №1700-0307-8/41580 неповної інформації на пункт 2, 4 запиту ОСОБА_1 від 12.12.2020 наданого у відповідності до норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надати ОСОБА_1 достовірну точну та повну інформацію пункт 1, 2, 4 запиту від 12.12.2020 у відповідності до норм Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-УІ.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо надання відповіддю від 06.01.2021 за №1700-0307-8/491 неповної інформації на пункти 3, 5 запиту ОСОБА_1 від 28.12.2020 наданого у відповідності до норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надати ОСОБА_1 достовірну точну та повну інформацію на пункт 3, 5 запиту від 28.12.2020 у відповідності до норм Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-VI.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо надання відповіді від 15.01.2021 №227-9775/М-03/8-1700/21 на звернення ОСОБА_1 від 12.12.2020 не у встановлений термін Законом України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 №393/96-ВР.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови відповіддю від 15.01.2021 №227-9775/М-03/8-1700/21 у вирішенні поставлених питань у зверненні ОСОБА_1 від 12.12.2020 наданого у відповідності до норм Законом України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 №393/96-ВР.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 12.12.2020 з вирішенням поставлених питань у відповідності до норм Закону України "Про звернення громадян" від 02,10,1996 №393/96-ВР.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо надання відповіддю від 02.02.2021 за №1700-0307-8/4085 неповної інформації на пункт 3, 6 запиту ОСОБА_1 від 26.01.2021 наданого у відповідності до норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надати ОСОБА_1 достовірну точну та повну інформацію на пункти 3, 6 запиту від 26.01.2021 у відповідності до норм Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-УІ.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 23.09.2020 №797 виданої військовою частиною НОМЕР_2 починаючи з 01.04.2019.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 23.09.2020 №797 виданої військовою частиною НОМЕР_2 з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 12 листопада 2021 року

Суддя Д.П. Зозуля