Рішення від 11.11.2021 по справі 924/838/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"11" листопада 2021 р. Справа № 924/838/21

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю. В., при секретарі судового засідання Потерба О.О., розглянувши матеріали справи

за позовом акціонерного товариства "Укртелеком", м. Київ в особі Хмельницької філії АТ "Укртелеком", м. Хмельницький

до Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації Хмельницької області, м. Шепетівка, Шепетівський р-н., Хмельницька обл.

про стягнення грошей

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Полонська міська рада, Хмельницька обл., Полонський р-н, м. Полонне

за участю учасників справи:

від позивача - не з'явився

від відповідача - Коваль О.Л. за довіреністю

від третьої особи - не з'явився

встановив:

Позивач у позові просить суд стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню витрат за надані телекомунікаційні послуги пільговим категоріям споживачів Полонського району, Хмельницької області в розмірі 23 251, 85 грн. за період з 01.07.20 по 31.12.20 включно.

Обгрунтовуючи позов, позивач зазначає, що він, у період з 1 липня по 31 грудня 2020 року надав на пільгових умовах послуги зв'язку населенню Полонського району, Хмельницької області (на даний час Шепетівський район), що включене до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, на яких поширюється дія Законів України: „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", „Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист", „Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", „Про охорону дитинства".

Вищевказані Закони та інші підзаконні нормативно-правові акти містять норми, що закріплюють обов'язок оператора телекомунікаційних послуг надавати пільги визначеним категоріям громадян та зобов'язують державу в особі її повноважних органів відшкодувати такі пільги. Зокрема, згідно Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою КМУ від 29.01.03 № 117 та Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету", затвердженого постановою КМУ від 04.03.02 № 256 Управління соціального захисту населення Полонської РДА (правонаступником якої є відповідач) зобов'язане щомісяця: звіряти інформацію щодо пільговиків; після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги пільговикам, складати реєстр погашення заборгованості перед організаціями, що надають пільги за формами „5-пільга" та „7-пільга" та акти звірки розрахунків за надані пільговикам послуги за формою „3-пільга".

Проте, всупереч зазначеному, понесені позивачем витрати на надання послуг пільговикам, відповідач, як правонаступник Управління соціального захисту населення Полонської РДА не відшкодував. У зв'язку з цим виникла заборгованість на заявлену суму. При цьому, Управління соціального захисту населення Полонської РДА ухилялося від проведення звірки розрахунків та оформлення актів звірки за заявлений період. Проте, не підписання Управлінням соціального захисту населення Полонської РДА актів звірки розрахунків не свідчить про ненадання позивачем послуг електрозв'язку пільговим категоріям громадян. Дане є намаганням відповідача ухилитися від виконання покладеного на нього обов'язку відносно відшкодування понесених позивачем витрат.

Вказано, що діюче законодавство України не передбачає для відповідних органів обов'язковості укладення договору про розрахунки з постачальниками пільгових послуг зв'язку, оскільки зобов'язання сторін у таких випадках виникають безпосередньо з законів і не залежать від їх бажання.

У відповіді на відзив, позивач додатково вказав, що відповідач є правонаступником Управління соціального захисту населення Полонської РДА, до якого (відповідача) перейшли всі права та обов'язки боржника, у тому числі, по відшкодуванню витрат за надані телекомунікаційні послуги пільговим категоріям громадян. При цьому, враховуючи судову практику у подібних правовідносинах, висновок про те, що правонаступництво не відбулося за відсутності в реєстрі запису про припинення юридичної особи, яка реорганізувалась шляхом злиття, є помилковим. Момент переходу прав та обов'язків від юридичної особи, яка припиняється у зв'язку з реорганізацією не пов'язується з внесенням запису до державного реєстру про припинення реорганізованої юридичної особи. Якщо припустити, що правонаступництво настає лише з моменту державної реєстрації припинення юридичної особи, то це призведе до можливостей порушення прав кредиторів, які протягом значного періоду часу не зможуть звернутися з вимогами до новоствореної юридичної особи, яка отримає все майно правонаступника, але не буде нести відповідальність за зобов'язаннями.

Крім того, зазначено про те, що діюче законодавство не передбачає залежності розміру відшкодування пільгових послуг зв'язку від фактичного фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету чи місцевого бюджету. Відсутність бюджетного фінансування відповідача на проведення відшкодування вартості наданих послуг пільговикам не є підставою для звільнення відповідача від виконання відповідного обов'язку.

Представник позивача до суду не з'явився, будь-яких клопотань не подав. Належність повідомлення позивача про дату, місце та час судового засідання підтверджується присутністю його представника в підготовчому засіданні 21.10.21, де оголошувалась відповідна інформація.

Представник відповідача в судовому засіданні та відповідач у письмовому відзиві проти позову заперечують, зазначають таке.

Позивач у позові посилається на п. 10 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затверджене постановою КМУ від 29.01.03 № 117. Проте, вказана норма втратила чинність, у зв'язку з чим у відповідача відсутній обов'язок щодо отримання інформації про пільговиків від організацій, що надають послуги зв'язку, а також звіряти відповідну інформацію та складати реєстри погашення заборгованості за формами „5-пільга", „7-пільга".

Також позивач посилається на Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету", затверджений постановою КМУ від 04.03.02 № 256, який також втратив чинність з 01.01.20. Новий же порядок використання коштів, передбачених в державному бюджеті для виплати деяких видів допомоги, компенсацій, грошового забезпечення та оплати послуг окремим категоріям населення не містить жодних норм відносно оплати пільг на послуги зв'язку, що не дозволяє застосувати його до спірних відносин.

Крім того, позивач посилається на пп. „б" п. 4 ч. 1 ст. 89 БКУ, який також, на даний час не діє.

Зазначено, що Бюджетним кодексом України та Законом „Про державний бюджет України на 2020 рік" видатки у 2020 році на пільги з послуг зв'язку не передбачені. Управління соцзахисту населення Полонської РДА не здійснювало оплати телекомунікаційних послуг пільговикам, оскільки кошти на такі видатки на рахунок управління не надійшли.

Станом на 26.03.21 за Управлінням соціального захисту населення Полонської РДА борги за пільги на послуги зв'язку по Полонському району не зареєстровано в ДКС та не передавалися передавальним актом від Полонської РДА до відповідача. Тому, твердження позивача щодо наявного боргу за відповідачем по відшкодуванню витрат на надання послуг пільговим категоріям громадян необґрунтоване.

Враховуючи вказане, спірні відносини виникли не між позивачем та відповідачем, а між позивачем та Полонською міською радою/Полонською районною радою, як органами, що зобов'язані вчинити певні дії господарського чи управлінсько-господарського характеру. Тому, відповідач вважає, що саме вищевказані органи мають бути відповідачами у справі.

Також відповідач звертає увагу на те, що: надані позивачем акти звірки не підписані однією з сторін; заборгованість у сумі 23 251, 85 грн. рахується за ВК Полонської міської ради, а не за відповідачем; не всі надані позивачем матеріали є оригіналами, та не всі копії засвідчені належним чином.

Третя особа свого представника до суду не направила, будь-яких пояснень або клопотань не надала. 21.10.21 до суду надійшло клопотання даного учасника справи про розгляд останньої за відсутності його представника за наявними матеріалами.

Матеріалами справи встановлено.

В листі Мінфіну від 31.08.16 № 31-09010-16-16/24984, адресованому позивачу вказано, що Законом „Про Державний бюджет України на 2016 рік" таку субвенцію (пільги окремим категоріям громадян) не передбачено, отже, надання вказаних пільг може бути здійснено місцевими органами виконавчої влади за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів.

Листом від 12.12.17 № 24448/0/2-17/20, адресованим позивачу Мінсоцполітики повідомляє, що відповідно до прийнятих ВРУ змін до Бюджетного кодексу України, видатки на відшкодування витрат за пільговий зв'язок окремих категорій громадян віднесено до визначених статтею 91 цього Кодексу видатків місцевих бюджетів, що можуть проводитися з усіх місцевих бюджетів. Місцеві органи виконавчої влади, які володіють ситуацією на місцях та можуть оперативно впливати на її зміну, мають можливість самостійно визначати обсяг надання пільгових послуг, забезпечуючи при цьому контроль ефективного і цільового використання коштів для цих цілей. Тому, відшкодування витрат за пільговий зв'язок окремих категорій громадян має розглядатися місцевими органами виконавчої влади за рахунок виділених з місцевого бюджету коштів на цю мету.

Відповідно до листів: № 08/260 від 10.08.20, № 08/356 від 10.10.20, № 422 від 10.12.20, № 08/292 від 10.09.20, № 08/392 від 10.11.20, № 08/01 від 10.01.21, позивач направляв Управлінню праці та соціального захисту населення Полонської РДА на електронну адресу розрахунки видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням окремим категоріям громадян пільг з оплати послуг зв'язку за період з липня по грудень 2020 року, а також у паперовому вигляді розрахунок видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням окремим категоріям громадян пільг з оплати послуг зв'язку за такий же період та акти звірки розрахунків.

Докази направлення листів: описи вкладень кореспонденції з відмітками направлення вищевказаних листів на адресу УПСЗН Полонської РДА та штампами пошти.

На підтвердження наданих послуг зв'язку пільговим категоріям громадян за період з липня по грудень 2020 року позивач надав:

- розрахунки видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг (форма № 2-пільга) за: липень 2020 року на суму 2 811, 88 грн., за серпень 2020 року на суму 2 695, 21 грн., за вересень 2020 року на суму 2 656, 89 грн., за жовтень 2020 року на суму 8 790, 93 грн., за листопад 2020 року на суму 3 311, 24 грн., за грудень 2020 року на суму 2 988, 84 грн. (вказані розрахунки по всіх пільгах);

- розрахунки видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг (постраждалі внаслідок аварії на ЧАЕС) за: липень 2020 року на суму 2 811, 88 грн., серпень 2020 року на суму 2 695, 21 грн., вересень 2020 року на суму 2 656, 89 грн., жовтень 2020 року на суму 8 790, 93 грн., листопад 2020 року на суму 3 311, 24 грн., грудень 2020 року на суму 2 988, 84 грн. (підтверджують суми попередніх розрахунків за всі пільги);

- розрахунки видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг (інваліди війни, охорона дитинства, ветерани військової служби, інваліди військової служби, постраждалі внаслідок аварії на ЧАЕС) за період з липня по грудень 2020 року;

- акти звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги, між ПАТ „Укртелеком" Хмельницька філія та головним розпорядником коштів місцевого бюджету Управління соціального захисту населення Полонської райдержадміністрації станом на перші числа серпня 2020 року - січня 2021 року, які засвідчені лише позивачем;

- довідку АТ „Укртелеком" Хмельницька філія від 30.07.21 № 03, про те що позивач, як оператор телекомунікацій, що надає телекомунікаційні послуги категоріям населення, для яких законодавством України передбачено пільги при оплаті телекомунікаційних послуг, підтверджує те, що направляв на електронних носіях, на електронну адресу Управління соціального захисту населення Полонської РДА (правонаступником якої є відповідач), у період з липня 2020 року по січень 2021 року щомісяця до 25 числа розрахунки (у подальшому звіти) щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці згідно форми „2-пільга". Крім того, щомісячно вищевказані звіти направлялись поштою на паперових носіях.

У вимозі кредитора від 15.02.20 № 03/186, адресованій комісії припинення діяльності Управління соціального захисту населення Полонсьскої РДА та Полонській РДА, позивач просить визнати його кредитором Управління соціального захисту населення Полонської РДА на суму 25 640, 91 грн., включивши цей борг в передавальний акт, вжити заходів щодо оплати позивачу боргу Управління соцзахисту населення Полонської РДА в сумі 25 640, 91 грн. по видатках за надані послуги зв'язку (телекомунікаційні послуги) пільговій категорії населення Полонського району в період з 01.01.20 по 01.02.21 перерахувавши суму боргу 25 640, 91 грн. на розрахунковий рахунок позивача.

15.10.20 між Полонською міською радою та Полонською районною радою укладено угоду про передачу іншої субвенції Полонському районному бюджету з бюджету Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади, за якою Полонська міська рада ОТГ передає, а Полонська районна рада приймає із загального фонду міського бюджету іншу субвенцію в сумі 50 000 грн. для Управління соціального захисту населення Полонської РДА з них: в сумі 15 800 грн. - на виплату грошової компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам відповідно до постанови КМУ від 29.04.04 № 558; в сумі 34 200 грн. - для відшкодування телекомунікаційних послуг пільговій категорії споживачів, які проживають на території Полонської ОТГ. Полонська районна рада зобов'язується спрямувати кошти іншої субвенції в сумі 50 000 грн. для Управління соціального захисту населення Полонської РДА, з них: в сумі 15 800 грн. - на виплату грошової компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам; в сумі 34 200 грн. - для відшкодування телекомунікаційних послуг пільговій категорії споживачів, які проживають на території Полонської ОТГ.

В листі від 04.12.20 № 2216/02-08/20, адресованому голові Полонської міської ради, Управління соціального захисту населення Полонської РДА повідомляє, що Управління, як розпорядник коштів, відповідно до покладених обов'язків, приймає від ПАТ „Укртелеком" Хмельницька філія розрахунки вартості наданих послуг, отримує кошти з місцевих бюджетів та проводить розрахунки з надавачем послуг. Заборгованість за надані телекомунікаційні послуги для пільгової категорії споживачів, які проживають на території Полонської ОТГ, станом на 01.12.20 становить 14, 8 тис. грн., окрім того, за прогнозними показниками, нарахування коштів на грудень 2020 року становитиме 3, 5 тис. грн. Враховуючи викладене, Управління просить виділити кошти на дані цілі в сумі 18, 3 тис. грн.

04.01.21 Полонською РДА видано розпорядження № 1/2021-р/к про реорганізацію шляхом приєднання до Полонської РДА структурних підрозділів полонської РДА, в тому числі Управління соцзахисту населення Полонської РДА та про утворення комісії з припинення структурних підрозділів Полонської РДА. Додатком до розпорядження є склад комісії припинення діяльності Управління соціального захисту населення Полонської РДА.

16.01.21 під № 132/2021-р Хмельницькою ОДА видано розпорядження, яким утворено комісії з реорганізації районних держадміністрацій Хмельницької області.

Листом від 22.01.21 № 129, адресованим голові Полонської міської ради, Управління соціального захисту населення Полонської РДА повідомляє, що Управління приймає від ПАТ „Укртелеком" Хмельницька філія розрахунки вартості наданих послуг, отримує кошти з місцевих бюджетів та проводить розрахунки з надавачем послуг. Сума до відшкодування вартості телекомунікаційних послуг за грудень 2020 року становить 3018, 49 грн., заборгованість станом на 01.01.21 становить 22 774, 32 грн. Управління просить виділити кошти для погашення вищевказаної заборгованості.

У листі від 25.02.21 № 150, адресованому голові Полонської міської ради, Управління соцзахисту населення Шепетівської РДА рекомендує передбачити в бюджеті на 2021 рік кошти в сумі 60 000 грн., в тому числі на оплату послуг зв'язку пільговій категорії населення та провести роботу по укладенню на 2021 рік договорів про відшкодування витрат за надані телекомунікаційні послуги зв'язку пільговій категорії населення з ПАТ „Укртелеком".

26.03.21 під номером 344/2021-р Хмельницькою ОДА видано розпорядження, яким затверджено передавальний акт не фінансових, фінансових активів та зобов'язань за станом на 16 березня 2021 року від Полонської РДА до правонаступника - Шепетівської РДА.

Надано сам передавальний акт не фінансових, фінансових активів та зобов'язань станом на 16.03.21 від Полонської РДА до правонаступника - Шепетівської РДА, за яким: у зв'язку з реорганізацією Полонської РДА шляхом приєднання до Шепетівської РДА, правонаступником усього майна, майнових прав та обов'язків за цим актом є Шепетівська РДА. Пунктом 2 акту Полонська РДА передає не фінансові активи, фінансові активи та зобов'язання станом на 16.03.21 Шепетівській РДА, яка є правонаступником вказаної адміністрації щодо майна, прав та зобов'язань стосовно всіх його кредиторів і боржників (вказано активи).

Як видно з витягу з ЄДРПОУ відносно Управління соціального захисту населення Полонської РДА - 05.05.21. проведено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи на підставі рішення щодо реорганізації.

15.07.21 під № 1052 позивач зробив запит до Шепетівської РДА про надання відомостей про те, хто є правонаступником Управлінь соцзахисту населення Ізяславської та Полонської РДА. Такий же запит за № 03/2002 від 19.07.21 зроблено і до Управління соцзахисту Шепетівської РДА.

20.07.21 під № 23-32/2021 Шепетівська РДА направила лист позивачу де вказано, що врегульовано питання організації та діяльності Шепетівської РДА у зв'язку зі змінами в адміністративно-територіальному устрої України. Зокрема, було врегульовано питання утворення та реорганізації Шепетівської РДА та її структурних підрозділів. Оскільки Управління соціального захисту населення Шепетівської РДА є структурним підрозділом адміністрації, воно також керувалось розпорядчими документами при реорганізації управління.

Така ж інформація вказана і в листі Управління соціального захисту населення Шепетівської РДА від 26.07.21 № 02-1723, адресованому позивачу.

Листом від 19.08.21 № 01-1936, адресованим Полонському міському голові, Управління соцзахисту населення Шепетівської РДА просить надати належним чином завірені копії договорів з АТ „Укртелеком" щодо надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям споживачів Полонського району та рішення сесії Полонської міської ради щодо делегування повноважень Управлінню соціального захисту населення Полонської РДА по відшкодуванню витрат за надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям.

У листі від 25.08.21 № 2754, адресованим Управлінню соцзахисту населення Шепетівської РДА, виконавчий комітет Полонської міської ради повідомляє, що в період 2019-2020 років Полонською міською радою не укладалися договори з АТ „Укртелеком" про надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям споживачів громадян. Рішення сесії Полонської міської ради про делегування повноважень Управлінню соціального захисту населення Полонської РДА по відшкодуванню витрат на надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям споживачів, не приймалося. В період 2019-2020 роки Полонською міською радою виділялися планові бюджетні призначення на вищевказані цілі для Управління соцзахисту населення та надавалися у формі іншої субвенції через Полонський районний бюджет. У 2020 році до Полонського районного бюджету було перераховано субвенції в сумі 34 200 грн.

В листі від 01.09.21 № 04-2011, адресованому Полонському УДКСУ у Хмельницькій області Управління соцзахисту населення Шепетівської РДА просить надати інформацію із зазначенням дати, щодо надходження коштів іншої субвенції з місцевого бюджету для оплати послуг зв'язку пільговим категоріям громадян, яка виділялася Полонською міською радою через Полонський районний бюджет для Управління соціального захисту населення Полонської РДА в сумі 34 200 грн.

Також до справи подано: статут АТ „Укртелеком", затверджений Загальними зборами акціонерів за протоколом № 20 від 22.04.21; положення про Хмельницьку філію АТ „Укртелеком", затверджене рішенням наглядової ради за протоколом № 915 від 28.04.21; виписка з ЄДРПОУ Хмельницької філії АТ „Укртелеком" від 30.04.21 де відомості про закриття відокремленого підрозділу відсутні; витяг з ЄДРПОУ відносно АТ „Укртелеком" від 30.04.21 (актуальний стан - зареєстровано); положення про Управління соціального захисту населення Полонської РДА, затверджене розпорядженням голови Полонської РДА від 27.06.14 № 447/2014; протокол № 20 від 22.04.21 рішення загальних зборів акціонерів ПАТ „Укртелеком" відносно прийняття рішення про зміну найменування товариства з публічного акціонерного товариства „Укртелеком" на акціонерне товариство „Укртелеком".

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши наявні у справі письмові пояснення по суті справи та надані докази, давши їм оцінку в сукупності, здійснивши аналіз норм діючого законодавства, яке регулює спірні відносини, суд врахував таке.

Обгрунтовуючи поданий позов, позивач зазначає, що обов'язок щодо відшкодування понесених позивачем витрат на надання послуг зв'язку пільговим категоріям громадян, лежить на відповідачу, як на правонаступнику Управління соціального захисту населення Полонської РДА. При цьому, останній зобов'язаний оплатити позивачу надані пільговикам послуги зв'язку в силу норм чинного законодавства у сфері соцзахисту населення.

Згідно підпункту 22 пункту 1 постанови Верховної Ради України „Про утворення та ліквідацію районів" від 17.07.20 № 807-ІХ передбачено утворити у Хмельницькій області Шепетівський район (з адміністративним центром у місті Шепетівка) у складі територій Берездівської сільської, Білогірської селищної, Ганнопільської сільської, Грицівської селищної, Ізяславської міської, Крупецької сільської, Ленковецької сільської, Михайлюцької сільської, Нетішинської міської, Плужненської сільської, Полонської міської, Понінківської селищної, Сахновецької сільської, Славутської міської, Судилківської сільської, Улашанівської сільської, Шепетівської міської, Ямпільської селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Згідно підпункту 22 пункту 3 даної постанови ліквідовано у Хмельницькій області: Білогірський, Віньковецький, Волочиський, Городоцький, Деражнянський, Дунаєвецький, Ізяславський, Кам'янець-Подільський, Красилівський, Летичівський, Новоушицький, Полонський, Славутський, Старокостянтинівський, Старосинявський, Теофіпольський, Хмельницький, Чемеровецький, Шепетівський, Ярмолинецький райони.

Механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням або реорганізацією райдержадміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків райдержадміністрацій, що припиняються, у зв'язку із зміною адміністративно-територіального устрою України визначений Порядком здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженим постановою КМУ від 16.12.20 № 1321 (Порядок).

За пунктами 8, 9 Порядку: перехід майна, майнових прав та обов'язків райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється, у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з дня затвердження передавального акта комісії з реорганізації; передавальний акт складається комісією з реорганізації та затверджується головою облдержадміністрації.

Передавальний акт затверджується протягом 10 днів з моменту його складення розпорядженням голови облдержадміністрації за поданням голови комісії з реорганізації. Зазначений документ повинен містити положення про правонаступництво щодо всіх фінансових (у тому числі боргових) зобов'язань райдержадміністрації, що припиняється, всіх його кредиторів та боржників, у тому числі зобов'язання, які оспорюються сторонами (п. 16 Положення).

Тобто, обсяг та види зобов'язань правонаступника реорганізованої РДА визначається передавальним актом.

Як вбачається з матеріалів справи (витяг з ЄДРПОУ - арк. справи № 139) відносно Управління соціального захисту населення Полонської РДА вчинено запис номер 1006631120010000455 від 05.05.21 про державну реєстрацію припинення юридичної особи на підставі рішення щодо реорганізації. При цьому, розпорядженням Хмельницької ОДА від 16.01.21 № 132/2021-р утворено комісії з реорганізації районних державних адміністрації Хмельницької області. А, в розпорядженні Хмельницької ОДА від 26.03.21 № 344/2021-р, яким затверджено передавальний акт активів та зобов'язань до правонаступника, зазначено, що затверджений акт стосується передачі активів та зобов'язань від Полонської РДА до правонаступника - Шепетівської РДА.

Як вбачається з передавального акту не фінансових, фінансових активів та зобов'язань станом на 16.03.21 від Полонської РДА до правонаступника - Шепетівської РДА, затвердженого розпорядженням голови Хмельницької ОДА від 26.03.21 № 344/2021-р, Полонська РДА передала Шепетівській РДА не фінансові та фінансові активи (згідно переліку) та зобов'язання. При цьому, серед зобов'язань до Шепетівської РДА перейшли:

- довгострокові зобов'язання: за цінними паперами; за кредитами; інші довгострокові зобов'язання;

- поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями;

- поточні зобов'язання: за платежами до бюджету; за розрахунками за товари, роботи, послуги; за кредитами; за одержаними авансами; за розрахунками з оплати праці; за розрахунками із соціального страхування; за внутрішніми розрахунками; інші поточні зобов'язання.

Оскільки з вказаного передавального акту, однозначно не вбачається передачі зобов'язання щодо відшкодування витрат за надані послуги зв'язку пільговим категоріям громадян, правонаступництво відповідача від Полонської РДА щодо вказаних зобов'язань зазначеним актом безумовно (стверджувати про наявність спірного зобов'язання можливо лише з певною ймовірністю) не підтверджується.

При цьому, слід зазначити, що суперечності щодо виду та обсягу зобов'язань, що передані за вищевказаним актом можуть бути предметом окремого судового розгляду. У даній же справі, суд приймає вказаний документ в тому вигляді, який є на даний час, оскільки докази його оскарження чи визнання не дійсним/не чинним відсутні.

Також, слід зазначити, що позивач, обґрунтовуючи позов, а саме наявність в Полонської РДА (правонаступником якої є відповідач) обов'язків щодо: звірки інформації по пільговиках, яка надходить від організацій, що надають послуги пільгового зв'язку; після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають такі послуги, складати реєстри погашення заборгованості перед надавачами пільгових послуг зв'язку та складати акти звірки за надані пільги, послався на вимоги п.п. 10, 11 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затверджене постановою КМУ від 29.01.03 № 117 (далі Положення № 117) та пункти 2, 5 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою КМУ від 04.03.02 № 256 (далі Порядок № 256).

За вищевказаними нормативними положеннями:

- фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення, районних бюджетах, бюджетах об'єднаних територіальних громад на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету;

- головні розпорядники коштів місцевих бюджетів готують щомісяця інформацію про суми нарахованих соціальних виплат, пільг та житлових субсидій населенню та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконавчих органів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), об'єднаних територіальних громад;

- підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга";

- уповноважений орган щомісяця:

1) звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації;

2) після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, згідно з формою "5-пільга" та реєстр розрахунків згідно з формою "7-пільга"; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою "3-пільга".

Проте, слід зазначити, що пункти 10, 11 Положення № 117, на підставі постанови КМУ від 17.04.19 № 373, яка застосовується з 01.10.19 - виключені. Порядок № 256 втратив чинність на підставі постанови КМУ від 24.12.19 № 1101, яка, в частині визнання такими, що втратили чинність постанов КМУ згідно переліку (в тому числі Порядку № 256), набрала чинності з 01.01.20.

Тому, враховуючи, що спірні відносини (період нарахування заборгованості) охоплюють період з липня по грудень 2020 року, умови п. 10 Положення № 117 та Порядку № 256 (повністю) до спірних правовідносин не застосовуються, а відповідні обґрунтування позову, є такими, що не знайшли свого підтвердження.

Отже, у позові слід відмовити.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд

ухвалив:

У позові відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. (ч.1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. (ч.1 ст. 256 ГПК України).

Повний текст рішення складено 15.11.21.

Суддя Ю.В. Гладюк

Віддрук/направлено 4 прим.:

1 - до справи

2 - Полонській міській раді (mr_polonne@ukr.net)

3 - Управлінню соцзахисту населення Шепетівської РДА (6818uszn@sheprda.gov.ua)

4 - Хмельницькій філії АТ „Укртелеком" (vtsimmermann@ukrtelekom.ua)