15 листопада 2021 рокуСправа № 921/730/21
про прийняття заяви про відкриття провадження
у справі про неплатоспроможність
Господарський суд Тернопільської області у складі судді Сидорук А.М.,
розглянувши матеріали справи
за заявою боржника фізичної особи ОСОБА_1 АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , /представник боржника адвокат Півторак Володимир Михайлович, АДРЕСА_2/
про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність,
Встановив: Фізична особа ОСОБА_1 АДРЕСА_1 звернувся до господарського суду Тернопільської області із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства, провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
За приписами ч.1 ст. 8 Кодексу України з процедур банкрутства, справи про банкрутство розглядаються господарським судом за місцезнаходженням боржника.
Згідно ч.1 ст.35 Кодексу України з процедур банкрутства, у разі відсутності підстав для відмови у прийнятті, залишення без руху або для повернення заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство господарський суд приймає заяву до розгляду, про що не пізніше п'яти днів з дня її надходження постановляє ухвалу.
Дослідивши подані заявником заяву та долучені до неї документи, судом встановлено, що представлених матеріалів достатньо для прийняття заяви та призначення її до розгляду у підготовчому засіданні суду.
Статтею 28 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що кандидатура арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією визначається судом шляхом автоматизованого відбору із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з числа арбітражних керуючих, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України, за принципом випадкового вибору.
Разом з тим, Законом України 5 червня 2020 року № 686-IX внесено зміни до Кодексу України з процедур банкрутства а саме до розділу "Прикінцеві та перехідні положення", доповнено пунктами 2-1 і 4-1 такого змісту:
"2-1. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи призначення арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією у разі відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) здійснюється з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом.
Заява ініціюючого кредитора або боржника - фізичної особи про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), крім відомостей, передбачених частиною першою статті 34, частиною другою статті 116 цього Кодексу, повинна містити пропозицію щодо кандидатури арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією.
Ініціюючий кредитор або боржник - фізична особа додає до заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) заяву арбітражного керуючого, зазначеного в абзаці другому цього пункту, про участь у справі, яка повинна відповідати вимогам, встановленим частиною третьою статті 28 цього Кодексу.
Господарський суд, відкриваючи провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), призначає арбітражного керуючого, зазначеного в абзаці другому цього пункту, розпорядником майна або керуючим реструктуризацією.
У разі якщо заява ініціюючого кредитора або боржника - фізичної особи про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) не містить пропозиції щодо кандидатури арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією або до заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) не додано заяви цього арбітражного керуючого про участь у справі, або з підстав, визначених частиною третьою статті 28 цього Кодексу, цього арбітражного керуючого не може бути призначено розпорядником майна або керуючим реструктуризацією, або заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство подано боржником - юридичною особою, призначення арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією здійснюється господарським судом самостійно з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України, у порядку, що діяв до дня введення цього Кодексу в дію, шляхом застосування автоматизованої системи".
Судом встановлено, що боржник подав заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство боржника з дотриманням зазначених приписів пункту 2-1 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" та подав пропозицію кандидатури арбітражного керуючого Микитіва О.І. та заяву арбітражного керуючого про участь у справі.
За таких обставин господарським судом не здійснюється електронний запит на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого у відповідності до ст.28 Кодексу України з процедур банкрутства.
Відносно несплати заявником судового збору, боржник в заяві про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність посилається на те, що норми ст.116 Кодексу України з процедур банкрутства не вимагають надання заявником доказів сплати судового збору при зверненні з заявою про неплатоспроможність. Крім того, згідно Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства внесені зміни до Закону України "Про судовий збір", в т.ч. у підпункті 9 ч.2 ст.4 слова "про порушення справи" замінено словами "кредитора про відкриття провадження у справі". Отже, п.9 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір справляється за подання до господарського суду заяви кредитора про відкриття провадження у справі про банкрутство у сумі 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.
Верховний Суд в своїй Постанові від 19.11.2020 року погодився з висновками апеляційного суду з огляду на те, що законодавцем обрано спосіб врегулювання неплатоспроможності фізичної особи виключно за заявою боржника. При цьому Законом України "Про судовий збір" не передбачено сплати судового збору за подання заяви фізичною особою про порушення справи про банкрутство. Зазначене обґрунтовує виконання державою свого позитивного обов'язку забезпечити доступ неплатоспроможних фізичних осіб до правосуддя у справах про банкрутство, не встановлюючи для таких фізичних осіб ставок судового збору за звернення із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство. Водночас законодавцем не передбачено жодних альтернатив авансуванню на депозитний рахунок суду оплати послуг керуючого реструктуризацією за три місяці виконання ним повноважень, що є гарантією з боку держави оплати праці цій особі на час формування реєстру вимог кредиторів у справі про банкрутство і дотриманням вимог щодо оплати праці відповідно до частин другої, шостої статті 43 Конституції України. / Постанова Верховного Суду від 19.11.2020 у справі № 910/726/20 у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Катеринчук Л. Й. - головуючої, Білоуса В. В., Пєскова В. Г./.
Розглянувши доводи заявника, проаналізувавши норми чинного законодавства України про банкрутство, суд зазначає наступне:
Статтею 113 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що провадження у справах про неплатоспроможність боржника - фізичної особи, фізичної особи - підприємця здійснюється в порядку, визначеному цим Кодексом для юридичних осіб, з урахуванням особливостей, встановлених цією Книгою.
Вимоги до заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність містяться, зокрема, у статтях 115, 116 Кодексу України з процедур банкрутства.
Згідно з частиною 1 ст.116 Кодексу України з процедур банкрутства заява про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність подається боржником за наявності підстав, передбачених цим Кодексом, а саме підстав, визначених у частині 2 статті 115 КУзПБ.
Зміст та форма заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство повинні відповідати положенням Кодексу України з процедур банкрутства.
Дослідивши подані матеріали, враховуючи вищенаведене, господарський суд дійшов висновку щодо прийняття до розгляду заяви фізичної особи ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність.
Керуючись ст. ст.2,3,4,20,234,235 Господарського процесуального кодексу України; ст.ст.28,113,115, 116, 117 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд
1. Заяву про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність /вх.№ 811 від 09.11.2021/ ОСОБА_1 АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 - прийняти до розгляду.
2. Підготовче засідання суду призначити на 30 листопада 2021 року о 09 год. 30 хв., яке відбудеться в приміщенні господарського суду Тернопільської області, м. Тернопіль, вул. Князя Острозького, 14а, 5 поверх, зал судових засідань № 2.
3. Копію ухвали про прийняття заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство надіслати:
- ОСОБА_1 АДРЕСА_1 ;
- адвокату Півтораку Володимиру Михайловичу, АДРЕСА_2;
- Головному управлінню ДПС у Тернопільській області, вул. Білецька, 1, м. Тернопіль;
- Сектору з питань банкрутства Головного управління юстиції у Тернопільській області, м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8;
- Тернопільському міському відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), м.Тернопіль, вул..Князя Острозького, 14;
- арбітражному керуючому Микитіву Олегу Ігоровичу, АДРЕСА_3.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання - 15.11.2021.
Суддя А.М. Сидорук