65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу,
та закриття провадження у справі
"10" листопада 2021 р.м. Одеса Справа № 916/3766/19
Господарський суд Одеської області у складі судді Грабован Л.І.,
за участі секретаря судового засідання Суліми Г.В.
дослідивши матеріали справи
за заявою боржника: Приватного підприємства „Землі Бессарабії” (68702, Одеська обл., Болградський район, м. Болград, вул. Варненська, буд. 33, офіс 2; код ЄДРПОУ 35154030)
про визнання банкрутом
у відкритому судовому засіданні за участю
представників сторін та учасників:
від кредитора: не з'явився;
ліквідатор банкрута: арбітражний керуючий Дарієнко В.Д.
Представник кредитора та учасник були належним чином повідомлені про дату, час і місце проведення судового засідання, про що свідчать розписка про відкладення та довідки про доставку електронних листів.
Історія справи
Приватне підприємство „Землі Бессарабії” (далі - ПП „Землі Бессарабії”) звернулося із заявою від 16.12.2019р. за вих. №27 (вх. №ГСОО 3883/19 від 17.12.2019р.) (т. 1 а.с. 1-3) про відкриття провадження у справі про банкрутство, посилаючись на положення ч. 6 ст. 34 Кодексу України з процедур банкрутства.
Ухвалою підготовчого засідання суду від 27.01.2020р. відкрито провадження у справі про банкрутство ПП „Землі Бессарабії”; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном боржника ПП „Землі Бессарабії”; призначено розпорядником майна боржника ПП „Землі Бессарабії” арбітражного керуючого Дарієнка В.Д. (т. 1 а.с. 148-158).
З метою виявлення кредиторів та осіб, які виявили бажання взяти участь у санації боржника, 28.01.2020р. здійснено офіційне оприлюднення повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство ПП „Землі Бессарабії” на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет від за № 64488 (т. 1 а.с. 161-162).
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 06.04.2020р. визнано грошові вимоги Головного управління ДПС в Одеській області до ПП „Землі Бессарабії” в сумі 15 486 665 грн. із задоволенням у третю чергу та в сумі 23 122 416, 27 грн. із задоволенням у шосту чергу (т. 2 а.с. 122-128).
Ухвалою попереднього засідання від 06.04.2020р. визначено розмір та перелік усіх визнаних вимог для внесення розпорядником майна боржника до реєстру вимог кредиторів (т. 2 а.с. 129-131).
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 27.05.2020р. затверджено звіт арбітражного керуючого Дарієнка В.Д. про нарахування та виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат за виконання ним повноважень розпорядника майна ПП „Землі Бессарабії” за період з 27.01.2020р. по 27.05.2020р. у загальній сумі 56 676 грн.; ухвалено здійснити сплату основної винагороди арбітражному керуючому Дарієнку В.Д, в сумі 37 557 грн. за виконання ним повноважень розпорядника майна боржника у справі №916/3766/19 про банкрутство ПП „Землі Бессарабії” із депозитного рахунку Господарського суду Одеської області за рахунок коштів, авансованих ПП “Землі Бессарабії” згідно платіжного доручення №206 від 16.12.2019р. (т. 3 а.с. 9-11).
Постановою Господарського суду Одеської області від 27.05.2020р. визнано банкрутом ПП „Землі Бессарабії”; відкрито відносно ПП „Землі Бессарабії” ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців до 27.05.2021р.; ліквідатором ПП „Землі Бессарабії” призначено арбітражного керуючого Дарієнка В.Д. (т. 3 а.с. 13-24).
З метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, 28.05.2020р. здійснено офіційне оприлюднення повідомлення про визнання ПП «Землі Бессарабії» банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури на офіційному веб-сайті Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду в мережі Інтернет за №64857 (т. 3 а.с. 27-28).
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 24.09.2021р. (т. 5 а.с. 14-23) відмовлено у задоволенні заяви ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Дарієнка В.Д. від 23.04.2021р. (вх. №3-225/21 від 23.04.2021р.) про: визнання недійсним укладеного між ПП “Землі Бессарабії” та ТОВ “Русіч і К” договору купівлі-продажу, серія та номер 2266, виданого 22.05.2018р., приватний нотаріус Одеського міського нотаріального округу Іллічова Н.А.; визнання недійсним укладеного між ПП “Землі Бессарабії” та ТОВ “Русіч і К” договору купівлі-продажу, серія та номер 2265, виданого 22.05.2018р., приватний нотаріус Одеського міського нотаріального округу Іллічова Н.А.; визнання недійсним укладеного між ПП “Землі Бессарабії” та ТОВ “Русіч і К” договору купівлі-продажу, серія та номер 2264, виданого 22.05.2018р., приватний нотаріус Одеського міського нотаріального округу Іллічова Н.А.; визнання недійсним укладеного між ПП “Землі Бессарабії” та ТОВ “Русіч і К” договору купівлі-продажу, серія та номер 1177, виданого 26.04.2018р., приватний нотаріус Одеського міського нотаріального округу Федорченко Т.М.; витребування у ТОВ “Русіч і К” наступного нерухомого майна, що належить на праві власності ПП “Землі Бессарабії”: реєстраційні номери об'єктів нерухомого майна 588968951214, 539655751204, 493366251214, зобов'язавши ТОВ “Русіч і К” передати нерухоме майно його власнику ПП “Землі Бессарабії” в особі ліквідатора арбітражного керуючого Дарієнка В.Д.
Ліквідатором банкрута арбітражним керуючим Дарієнком В.Д. надано звіт від 20.10.2021р. (вх. №3-682/21 від 21.10.2021р.) про затвердження звіту за підсумком процедури ліквідації; затвердження ліквідаційного балансу ПП «Землі Бессарабії»; припинення юридичної особи ПП «Землі Бессарабії» та зобов'язання державних реєстраторів юридичного департаменту Одеської міської ради провести державну реєстрацію припинення юридичної особи ПП «Землі Бессарабії» шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; припинення повноважень ліквідатора ПП «Землі Бессарабії» арбітражного керуючого Дарієнка В.Д.; закриття провадження у справі №916/3766/19 про банкрутство ПП «Землі Бессарабії».
До вказаного звіту додано ліквідаційний баланс банкрута, підтверджуючі докази (т. 5 а.с. 59-63, 69-100).
У судове засідання 10.11.2021р. представник Головного управління ДПС в Одеській області не з'явився; будь-яких клопотань, заперечень чи пояснень стосовно звіту за підсумком процедури ліквідації до суду не надано.
Ліквідатор банкрута арбітражний керуючий Дарієнко В.Д. звернувся із заявою від 26.01.2021р. (вх. №3-58/21 від 27.01.2021р.) про заміну кредитора Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370) у справі №916/3766/19 про банкрутство ПП «Землі Бессарабії» на його правонаступника Головне управління ДПС в Одеській області Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 44069166).
У судовому засіданні 10.11.2021р. судом оголошено ухвалу (протокольно) у відповідності до ч. 4 ст. 233 ГПК України про задоволення заяви ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Дарієнка В.Д. про заміну кредитора правонаступником; замінено Головне управління ДПС в Одеській області на правонаступника Головне управління ДПС в Одеській області як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України з наступних підстав.
Постановою Кабінету Міністрів України №893 від 30.09.2020р. “Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби” постановлено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком.
Згідно п.п. 2, 3 вказаної Постанови установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій. Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи;
У додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020р. №893 “Перелік територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються” зазначено Головне управління ДПС в Одеській області.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Згідно підпункту 41.1.1. п. 41 ст. 41 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючими органами є: податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Відповідно до п. 41.5 ст. 41 ПК України повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України. Розмежування повноважень і функціональних обов'язків контролюючих органів визначається законодавством України.
Ч.ч.1, 2 ст. 21-1 Закону України “Про центральні органи виконавчої влади” передбачено, що Територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, можуть утворюватися в межах граничної чисельності державних службовців та працівників відповідного центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на утримання центрального органу виконавчої влади, ліквідовуватися, реорганізовуватися керівником відповідного центрального органу виконавчої влади як відокремлені підрозділи центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність такого центрального органу виконавчої влади. Територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, визначені частиною першою цієї статті, утворюються без статусу юридичної особи та є органами державної влади, можуть мати окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України.
Згідно ч. 3 ст. 21-1 Закону України “Про центральні органи виконавчої влади” Положення про територіальний орган як відокремлений підрозділ центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, положення про територіальний орган як відокремлений підрозділ центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, затверджуються керівником відповідного центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність такого центрального органу виконавчої влади.
Ст. 52 ГПК України передбачено, що у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Ст. 43 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що у разі вибуття чи заміни кредитора у справі про банкрутство господарський суд за заявою правонаступника або іншого учасника (учасників) справи здійснює заміну такої сторони її правонаступником на будь-якій стадії провадження у справі. Усі дії, вчинені у справі про банкрутство до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.
Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного або часткового припинення його адміністративної компетенції.
Таким чином, з 01.01.2021р. відбулося фактичне (компетенційне) процесуальне правонаступництво, за яким здійснено передання компетенції від ліквідованого територіального органу ДПС як юридичної особи публічного права до територіального органу ДПС як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
Розглянувши матеріали справи, звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, заслухавши пояснення ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Дарієнка В.Д., суд встановив:
Згідно звіту з метою формування переліку майна ліквідаційної маси банкрута, проведення аналізу фінансово-господарського стану відносно наявності ознак неплатоспроможності із визначенням фіктивного банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства ліквідатором банкрута були направлені запити про надання інформації до установ та організацій, які ведуть реєстри майнових прав на виявлення майна банкрута, від яких отримані наступні відповіді від: Головного управління Держпраці в Одеській області №15/01-33-1811 від 27.02.2020р., згідно якої інформація щодо реєстрації великовантажних та інших технологічних транспортних засобів за підприємством ПП „Землі Бессарабії” в Головному управлінні відсутня; Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській області (філія ГСЦ МВС) (РСЦ ГСЦ МВС в Одеській області) №31/15-30 зі від 24.11.2020р., в якій зазначено, що згідно даним ЄДР ТЗ МВС станом на 16.11.2020р. за ПП «Землі Бессарабії» транспортні засоби не зареєстровано; Державної митної служби України №23-23/23-04/8.19/68 від 14.02.2020р., в якій повідомлено, що станом на 13.02.2020р. ПП „Землі Бессарабії” перебуває в реєстрі осіб, які здійснюють операції з товарами; Фонду Державного майна України №10-61-2697 від 11.02.2020р., згідно якої відомості про нерухоме майно, що перебуває на балансі ПП „Землі Бессарабії” до Фонду з метою внесення до Реєстру від суб'єктів управління не надавалися; Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №33-15-0.8-2585/2-20 від 04.03.2020р., в якій зазначено, що згідно наявних у структурних підрозділах Книг реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі станом на 31.12.2012р. земельні ділянки за ПП „Землі Бессарабії” не зареєстровано; Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів №153/8-11 від 11.02.2020р., в якій повідомлено, що в інформаційній системі “Єдиний державний реєстр тварин” відсутня інформація про наявність тварин у ПП „Землі Бессарабії”, оскільки дане підприємство не зареєстроване в реєстрі тварин як власник тварин; Болградської міської ради Одеської області №188/02-12 від 10.02.2020р., згідно якої відсутня інформація щодо перебування на балансі ПП „Землі Бессарабії” об'єктів цивільної оборони; Болградської міської ради Одеської області №189/02-12 від 10.02.2020р., згідно якої відсутня інформація щодо надання ПП „Землі Бессарабії” дозволів на виконання будівельних робіт; Болградської міської ради Одеської області №190/02-12 від 10.02.2020р., згідно якої відсутня інформація щодо наявності зареєстрованого за ПП „Землі Бессарабії” права власності, права постійного користування та права оренди на земельні ділянки станом на 27.01.2020р.; Державного агентства водних ресурсів України, згідно якої за період з 04.06.2017р. (станом на 04.02.2020р.) сектором в Одеській області Держводагенства не видавався дозвіл на спеціальне водокористування ПП „Землі Бессарабії”; Державної служби морського та річкового транспорту України, в якій повідомлено, що за наявною інформацією відсутні записи щодо суден, власником або судновласником яких є ПП „Землі Бессарабії”; Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації, відповідно до якої ПП „Землі Бессарабії” дозвіл на спеціальне водокористування Департаментом не видавався; Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області, відповідно до якої згідно даних уніфікованої автоматизованої електронно-облікової системи-реєстру Держпродспоживслужби України за ПП „Землі Бессарабії” транспортні засоби (машини) не зареєстровані; філії “Головний інформаційно-обчислювальний центр” АТ “Українська залізниця” №59/231 від 06.02.2020р., в якій повідомлено про відсутність інформації про вагони за ПП „Землі Бессарабії” як власника, та останній відсутній в довіднику “Собственники грузовых вагонов государств-участников Содружества”, відомості про зареєстровані локомотиви в інформаційних базах також відсутні; Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області №1215-05/1-1050 від 12.02.2020р., згідно якої відповідно до відомостей з єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, ведення якого розпочато з травня 2011р., інформація щодо реєстрації дозволів на виконання будівельних робіт та об'єкті будівництва, замовником яких виступає ПП „Землі Бессарабії”, відсутня; Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №10/01/2135 від 06.02.2020р., відповідно до якої станом на 31.12.2019р. ПП „Землі Бессарабії” серед власників пакетів голосуючих акцій (5 відсотків і більше) акціонерних товариств, відсутнє; Державного космічного агентства України №633/10-16Д04.1/20 від 12.02.2020р., в якій повідомлено, що Державне космічне агентство України не надавало ПП „Землі Бессарабії” ліцензію на право провадження господарської діяльності з розроблення, випробування, виробництва, експлуатації ракет-носіїв, космічних апаратів та їх складових частин, наземного комплексу управління космічними апаратами та його складових частин.
Зазначені обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи відповідями від вищевказаних установ та організацій (т.5 а.с. 76, 77, 84-85, 86, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100).
Крім того, ліквідатором банкрута арбітражним керуючим Дарієнком В.Д. до звіту додано наступні відповіді: Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) №10.04.-1442 від 26.02.2020р. (т. 5 а.с. 74), в якій зазначено, що перевіркою даних автоматизованої системи виконавчого провадження встановлено, що відкриті виконавчі провадження, за якими стороною є ПП „Землі Бессарабії” на примусовому виконанні у відділах державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), не перебувають та повідомлено про виконавчі провадження, які є закінченими у зв'язку з фактичним виконанням; Головного управління ДПС в Одеській області від 06.02.2020р. №29/ЗПІ/15-32-52-09-06 (т. 5 а.с. 78), в якій повідомлено, що по ПП „Землі Бессарабії” податкова застава на рухоме і нерухоме майно не зареєстрована; майно по ПП „Землі Бессарабії” не було описано, згода на відчуження майна рухомого та нерухомого не надавалася, не здійснювали продаж майна боржника в рахунок погашення боргів перед бюджетом; інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №203453351 від 10.03.2020р. (т. 5 а.с. 75), з якої вбачається, що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, у Реєстрі прав власності на нерухоме майно, у Єдиному державному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, у Державному реєстрі іпотек відомості відсутні;
У відповіді Головного управління статистики в Одеській області №07-14/29-20 від 07.02.2020р. (т. 2 а.с. 140) вказано про відсутність інформації щодо наявності у власності ПП „Землі Бессарабії” часток в статутних фондах інших юридичних осіб.
У звіті ліквідатором банкрута арбітражним керуючим Дарієнком В.Д. зазначено, що ознайомившись із інформацією Державного реєстру цивільних повітряних суден України на веб-порталі Державної авіаційної служби України та проаналізувавши її, ним зроблено висновок, що за ПП „Землі Бессарабії” не зареєстровані будь-які повітряні судна; ознайомившись із інформацією на веб-порталі Державного підприємства “Український інститут інтелектуальної власності” та проаналізувавши її, ліквідатор банкрута дійшов висновку, що за боржником не зареєстровані будь-які об'єкти інтелектуальної власності, а саме: патенти на винаходи, патенти на корисні моделі, патенти на промислові зразки, свідоцтва на знаки товарів і послуг, свідоцтва на топографії, інтегральні мікросхеми, свідоцтва про назви, місць походження та географічних зазначень походження товарів, права на використання зареєстрованих кваліфікованих зазначень походження товарів.
Згідно довідки ПП „Землі Бессарабії” за вих. №33 від 28.12.2019р. (т. 1 а.с. 98) у підприємства відсутні матеріальні носії секретної інформації (технічної документації, виробів, дослідних зразків).
У довідці ПП „Землі Бессарабії” за вих. №31 від 28.12.2019р. (т. 1 а.с. 99) зазначено, що рахунків, на яких ведеться облік прав на цінні папери у підприємства не має.
У довідці ПП „Землі Бессарабії” за вих. №28 від 28.12.2019р. (т. 1 а.с. 100) повідомлено про відсутність на балансі підприємства державного майна, що в процесі приватизації (корпоратизації) не увійшло до його статутного капіталу.
Довідкою ПП „Землі Бессарабії” за вих. №29 від 28.12.2019р. (т. 1 а.с. 101) засвідчено, що майно у підприємства відсутнє, майно, яке перебуває у заставі або є обтяженим у інший спосіб також відсутнє.
Довідкою ПП „Землі Бессарабії” за вих. №30 від 28.12.2019р. (т. 1 а.с. 102) засвідчено, що рахунків підприємства у депозитарних установах, банках або інших фінансово-кредитних установах не має. У ПП „Землі Бессарабії” відкритий рахунок в банку АТ „Південний”.
У вимозі від 15.06.2020р. вих. №02-3767, адресованій керівнику ПП «Землі Бессарабії», ліквідатор банкрута просив передати йому бухгалтерську та іншу документацію, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності ПП «Землі Бессарабії» (т. 5 а.с. 69).
У заяві колишній керівник банкрута повідомив, що він не зможе передати ліквідатору Дарієнку В.Д. бухгалтерську та іншу документацію ПП «Землі Бессарабії», матеріальні та інші цінності банкрута із-за їх відсутності (т. 5 а.с. 71).
У показниках виявленої ліквідаційної комісії ПП «Землі Бессарабії» зазначено, що арбітражним керуючим Дарієнком В.Д. під час виконання обов'язків ліквідатора ПП «Землі Бессарабії» у період з 27.05.2020р. по теперішній час майнових активів банкрута, які б належали йому на праві приватної власності або повного господарського відання виявлено не було (т. 5 а.с. 61).
У відомостях про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси ПП «Землі Бессарабії» вказано, що арбітражним керуючим Дарієнком В.Д. під час виконання обов'язків ліквідатора ПП «Землі Бессарабії» у період з 27.05.2020р. по теперішній час майно, що належить боржнику не виявлено, відповідно ліквідаційна маса ліквідатором сформована не була, а об'єкти ліквідаційної маси не реалізовувались (т. 5 а.с. 62).
У списку договорів купівлі-продажу та актів про передання права власності ПП «Землі Бессарабії» зазначено, що арбітражним керуючим Дарієнком В.Д. під час виконання обов'язків ліквідатора ПП «Землі Бессарабії» у період з 27.05.2020р. по теперішній час майна, що належить боржнику на праві власності, не виявлено, ліквідаційна маса ліквідатором сформована не була, а об'єкти ліквідаційної маси не реалізовувались, відповідно договори купівлі-продажу та акти про передачу права власності не укладались (т. 5 а.с. 63).
Відповідно до повідомлення Акціонерного банку «Південний» від 17.08.2020р. (т. 5 а.с. 81) рахунок №IBAN: НОМЕР_1 закрито 22.07.2020р.
Згідно повідомлення Акціонерного банку «Південний» від 17.08.2020р. (т. 5 а.с. 82) рахунок №IBAN: НОМЕР_2 закрито 22.07.2020р.
Відповідно до довідки Акціонерного банку «Південний» №232-001-42908-2021-БТ від 12.10.2021р. (т. 5 а.с. 83) станом на 12.10.2021р. рахунок №IBAN: НОМЕР_2 закрито 12.10.2021р.
В архівній довідці відділу «Об'єднаний трудовий архів територіальних громад Болградського району» Болградської районної ради Одеської області №05-19/09 від 10.07.2020р. про прийняття документів, які відповідно до Закону України «Про Національній архівний фонд та архівні установи» підлягають довгостроковому зберіганню повідомлено, що згідно акту приймання-передавання документів на постійне зберігання від 03.07.2020р. ПП «Землі Бессарабії» передав на довгострокове зберігання тридцять три одиниці з особового складу.
Згідно акту №04 від 03.07.2020р. приймання-передавання документів на постійне зберігання (т. 5 а.с. 73) на підставі Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» у зв'язку із ліквідацією ПП «Землі Бессарабії» передає, а «Об'єднаний трудовий архів територіальних громад Болградського району» приймає документи фонду №308/Т за 2007-2020рр.; всього прийнято тридцять три справ (документів).
Відповідно до ліквідаційного балансу банкрута станом на 01.10.2021р. (т. 5 а.с. 59) у ПП «Землі Бессарабії» відсутні будь-які активи та рахується поточна кредиторська заборгованість за розрахунками з бюджетом в сумі 38 613 тис. грн. (рядок 1620) та всього за цим розділом - 38 613 тис. грн.
Згідно рішення зборів кредиторів, оформленого протоколом від 05.11.2021р., вирішено звернутися до Господарського суду Одеської області з клопотанням про затвердження звіту ліквідатора ПП «Землі Бессарабії» арбітражного керуючого Дарієнка В.Д., про припинення ліквідаційної процедури ПП «Землі Бессарабії» та про закриття провадження у справі №916/3766/19 про банкрутство ПП «Землі Бессарабії».
Заперечень щодо звіту ліквідатора банкрута та скарг на його дії до суду не надходило.
Норми права, що підлягають застосуванню
Відповідно до ч. 1 ст. 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
З 21.10.2019р. набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства.
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства з дня введення в дію цього Кодексу визнано такими, що втратили чинність: Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Згідно ч. 1 ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає у своє відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та визначає початкову вартість майна банкрута; аналізує фінансовий стан банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; формує ліквідаційну масу; заявляє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, які звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується згідно з цим Кодексом позачергово за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута; з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю. Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута провадиться ліквідатором у першу чергу за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута, або отриманого для цієї мети кредиту; заявляє в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими; подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових актів підлягають обов'язковому зберіганню; продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Кодексом; повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства в десятиденний строк з дня прийняття рішення господарським судом та надає державному реєстратору в електронній формі через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомості, необхідні для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства; у разі провадження банкрутом діяльності, пов'язаної з державною таємницею, вживає заходів з ліквідації режимно-секретного органу; веде реєстр вимог кредиторів; подає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", інформацію до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення; здійснює дії щодо скасування реєстрації випуску акцій, передбачені законодавством, якщо організаційно-правовою формою юридичної особи - банкрута є акціонерне товариство; здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії документів, що підтверджують відчуження активів боржника під час ліквідаційної процедури (у тому числі протоколи про проведення аукціону, договори купівлі-продажу, акти приймання-передачі майна, акти про придбання майна на аукціоні тощо); реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, що підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню; для акціонерних товариств - розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій, видане Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; для емітентів боргових цінних паперів - звіт про результати погашення цінних паперів. Про час і місце судового засідання, в якому мають розглядатися звіт і ліквідаційний баланс, господарський суд повідомляє ліквідатора та кредиторів. Обов'язком ліквідатора є здійснення всієї повноти дій, спрямованих на виявлення та повернення активів боржника. Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки кредиторів постановляє ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
Згідно ч. 3 ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства якщо ліквідатор не виявив майнових активів, що підлягають включенню до складу ліквідаційної маси, він зобов'язаний подати до господарського суду ліквідаційний баланс, який засвідчує відсутність у банкрута майна.
Ч. 6 ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що ліквідатор виконує свої повноваження до внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про припинення юридичної особи - банкрута.
У відповідності з ч.7 ст.64 Кодексу України з процедур банкрутства вимоги, не погашені у зв'язку з недостатністю майна, вважаються погашеними.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство, якщо затверджено звіт керуючого санацією або ліквідатора в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Відповідно до ч. 3 ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства про закриття провадження у справі про банкрутство постановляється ухвала.
Ч. 4 ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що у випадках, передбачених пунктами 4 - 6 частини першої цієї статті, господарський суд в ухвалі про закриття провадження у справі зазначає, що вимоги конкурсних кредиторів, які не були заявлені в установлений цим Кодексом строк або були відхилені господарським судом, вважаються погашеними, а виконавчі документи за відповідними вимогами визнаються такими, що не підлягають виконанню.
Згідно ч.ч.1, 2 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Ст. 76 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Ч. 1 ст. 80 ГПК України передбачено, що учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Обов'язком ліквідатора є здійснення всієї повноти дій, спрямованих на виявлення та повернення активів боржника.
За змістом наведених норм Кодексу України з процедур банкрутства правильне завершення ліквідаційної процедури є основним завданням ліквідатора, який, з урахуванням покладених на нього повноважень повинен наполегливо та добросовісно працювати упродовж всієї процедури ліквідації.
Звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс є підсумковими документами, які підтверджують належне проведення ліквідатором всіх необхідних заходів ліквідаційної процедури, вчинення адекватних дій щодо виявлення кредиторів та активів боржника, за результатами розгляду яких суд приймає ухвалу про ліквідацію боржника та закриття провадження у справі.
Отже, законодавцем передбачено певну сукупність дій, які необхідно вчинити в ході ліквідаційної процедури та перелік додатків до звіту ліквідатора, які подаються суду разом з зазначеним звітом та є предметом дослідження в судовому засіданні за підсумками ліквідаційної процедури, яке проводиться за участю кредиторів (комітету кредиторів).
Подання звіту та ліквідаційного балансу здійснюється ліквідатором за результатом проведених дієвих заходів, які передбачені у ліквідаційній процедурі.
Кодексом України з процедур банкрутства не визначено вичерпного переліку таких заходів, які має вчинити ліквідатор для завершення ліквідаційної процедури, визначені тільки основні напрямки таких дій, що дозволяють сформувати ліквідаційну масу та задовольнити, за умови виявлення майна (ліквідних активів), вимоги кредиторів, що логічно випливає із визначених Кодексом повноважень ліквідатора та надає останньому можливість відповідно до власного самостійного та незалежного розсуду вчиняти дії щодо виявлення та розшуку активів банкрута для формування ліквідаційної маси.
Разом з тим обов'язком ліквідатора є здійснення всієї повноти заходів, спрямованих на виявлення активів боржника, при цьому ні у кого не повинен виникати обґрунтований сумнів щодо їх належного здійснення (принцип безсумнівної повноти дій ліквідатора у ліквідаційній процедурі). Аналогічний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 14.02.2018 у справі № 927/1191/14, від 08.05.2018 у справі № 904/5948/16, від 02.07.2019 у справі № 5011-46/1733-2012, від 09.07.2019 у справі № 15/55/2011/5003 та від 27.08.2019 у справі № 913/982/14).
Крім документів безпосередньо визначених у ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства, для доведення правомірності та повноти своїх дій у ліквідаційній процедурі ліквідатором можуть бути додані до звіту та відображені у ньому інші відомості, які спрямовані на доведення господарському суду, комітету кредиторів та окремим кредиторам виконання, покладених на ліквідатора обов'язків належним чином.
У ліквідаційній процедурі завданням ліквідатора є не проста констатація факту відсутності майна, а дієвий і належний пошук майна банкрута, тому ліквідатор у звіті має довести, що його дії мали саме мету пошуку і виявлення майна банкрута, а під час ліквідаційної процедури, ліквідатор має здійснювати обґрунтовані і логічні дії, а також здійснювати запити до відповідних органів, з врахуванням минулої діяльності банкрута (постанова Верховного Суду від 05.11.2019р. у справі № 49/164-б).
Виходячи з вимог Кодексу ухвала суду про затвердження звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу є за своєю правовою природою судовим рішенням, яке підсумовує хід ліквідаційної процедури, в якому необхідно повно відобразити обставини, що мають значення для даної справи (вчинення належних дій по виявленню активів та пасивів боржника, доведення неможливості відновлення платоспроможності боржника внаслідок вжитих ліквідатором заходів, доведення неможливості задоволення визнаних ліквідатором вимог кредиторів за наслідками ліквідації боржника), а також з'ясування наявності або відсутності підстав для покладення субсидіарної відповідальності за зобов'язаннями боржника на третіх осіб.
Судом встановлено, що наявні у матеріалах справи докази свідчать про вжиття ліквідатором банкрута арбітражним керуючим Дарієнком В.Д. всіх можливих заходів, передбачених чинним законодавством, а саме: заходів, спрямованих на пошук та виявлення майна банкрута шляхом надсилання до відповідних установ та організацій запитів з метою пошуку майна банкрута та отримання відповідей про відсутність майна; встановлення відсутності об'єктів для включення до ліквідаційної маси; закриття банківських рахунків банкрута; передачу документів банкрута до архівної установи; подання заяви про визнання договорів купівлі-продажу недійсними та про витребування майна.
Вказані обставини свідчать про забезпечення ліквідатором банкрута арбітражним керуючим Дарієнком В.Д. здійснення ліквідаційної процедури та неможливості задоволення вимог кредиторів.
Ліквідаційний баланс є фінансовим документом і обов'язковим елементом ліквідаційної процедури, що складається у випадку ліквідації підприємства і відображає його активи, зобов'язання та власний капітал на дату завершення ліквідаційної процедури.
Враховуючи положення Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд, розглянув ліквідаційний баланс та звіт ліквідатора, встановив у судовому засіданні обґрунтованість, правомірність та безсумнівну повноту дій ліквідатора, а також достовірність змісту ліквідаційного балансу, відповідність законодавству про банкрутство всіх обов'язкових додатків до звіту ліквідатора.
За таких обставин, суд затверджує звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, припиняє юридичну особу - ПП «Землі Бессарабії», закриває провадження у справі, припиняє повноваження ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Дарієнка В.Д.
Керуючись ст.ст. 61, 65, п.5 ч.1 ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 234, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
1.Затвердити звіт ліквідатора Приватного підприємства „Землі Бессарабії” (68702, Одеська обл., Болградський район, м. Болград, вул. Варненська, буд. 33, офіс 2; код ЄДРПОУ 35154030).
2.Затвердити ліквідаційний баланс Приватного підприємства „Землі Бессарабії” (68702, Одеська обл., Болградський район, м. Болград, вул. Варненська, буд. 33, офіс 2; код ЄДРПОУ 35154030).
3.Вимоги, не задоволені за відсутності майна банкрута, вважати погашеними.
4.Припинити юридичну особу Приватне підприємство „Землі Бессарабії” (68702, Одеська обл., Болградський район, м. Болград, вул. Варненська, буд. 33, офіс 2; код ЄДРПОУ 35154030).
5.Припинити повноваження ліквідатора Приватного підприємства „Землі Бессарабії” (68702, Одеська обл., Болградський район, м. Болград, вул. Варненська, буд. 33, офіс 2; код ЄДРПОУ 35154030) арбітражного керуючого Дарієнка Віктора Дмитровича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 284 від 31.05.2013р.
6.Закрити провадження у справі №916/3766/19.
7.Вимоги конкурсних кредиторів, які не були заявлені в установлений Кодексом України з процедур банкрутства строк або були відхилені господарським судом, вважати погашеними, а виконавчі документи за відповідними вимогами визнати такими, що не підлягають виконанню.
8.Ліквідатору виконувати свої повноваження до внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про припинення юридичної особи - банкрута.
Ухвала набирає законної сили 10 листопада 2021р. та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги.
Повну ухвалу складено та підписано 15 листопада 2021р.
Суддя Л.І. Грабован