Дата документу 19.10.2021
Справа № 334/5250/21
Провадження № 2/334/3401/21
19 жовтня 2021 року Ленінський районний суд міста Запоріжжя у складі:
головуючого судді Філіпової І. М.,
за участю секретаря Єременко А. В.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Кіпа О. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Запоріжжя цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району про визнання відмови в приватизації житла протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району про визнання відмови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району у приватизації квартири необґрунтованою, зобов'язання провести приватизацію квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 у відповідності до вимог Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» за відсутності ордеру про надання житлової площі, а також стягнути з відповідача судові витрати у розмірі судового збору та витрат на правову допомогу.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що ОСОБА_2 зареєстрована та постійно мешкає у квартирі АДРЕСА_2 . Для реалізації свого права на приватизацію житла вона звернулася до відповідача, проте листом №Ч-489 від 12.07.2021 року їй було відмовлено у зв'язку з відсутністю ордеру. Позивач не змогла віднайти ордер, у департаменті ЖКГ Запорізької міської ради копія корінця ордеру не зберіглася. Таким чином, через відсутність копії ордеру позивач позбавлена можливості здійснити приватизацію житла, у якому вона постійно проживає.
27.08.2021 року представником відповідача надано відзив на позовну заяву. Набуття фізичними особами у власність житла в результаті приватизації здійснюється на підставі Закону України «Про приватизацію держаного житлового фонду» та Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово - комунального господарства України від 16.12.2009 року №396. П. 18 вказаного Положення встановлено обов'язок подання громадянином до органу приватизації копії ордеру про надання житлової площі. До 2009 року ордер не входив до переліку документів необхідних для приватизації, що призвело до втрати та не збереження ордерів. Тобто, громадяни з початку процесу приватизації державного житлового фонду, а саме з 1992 року по 2009 рік не зберігали ордери про надання житлової площі. При цьому, відповідач не оспорює право позивача на приватизацію житла та щодо зобов'язання відповідача провести приватизацію без надання ордеру - покладається на розсуд суду, проте заперечує проти визнання відмови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району необґрунтованою та незаконною, а також щодо стягнення з відповідача судових витрат.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив задовольнити, проте повідомив, що відмовляється від вимог щодо стягнення судових витрат з відповідача.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував частково. Зазначив, що відповідач діяв у відповідності до вимог чинного законодавства. Проте у органу приватизації відсутній, законом встановлений механізм, яким чином діяти у разі втрати ордеру. Вказана ситуація склалася через неналежне правове регулювання, а не з вини відповідача. Відносно приватизації житла позивачем заперечень немає.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх у сукупності, вислухавши пояснення представників сторін, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно копії довідки №107.357-22/40 від 24.05.2021 року АТ «Ощадбанк» ОСОБА_2 житловий чек за адресою: АДРЕСА_1 , не використовувала.
Таким чином, позивач має право відповідно доЗакону України «Про приватизацію державного житлового фонду»на приватизацію квартири за адресою: АДРЕСА_1 .
З метою реалізації вказаного права, позивач звернулася до районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району із заявою на приватизацію зазначеного житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 .
Листом за підписом заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району Колодій О. В. від 12.07.2021№ Ч-489 рокуОСОБА_2 було відмовлено в реалізації права на приватизацію, оскільки не була надана копія ордеру про надання житлової площі відповідно до п. 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово - комунального господарства України від 16.12.2009 року №396.
Згідно листа Департаменту з управління житлово - комунальним господарством Запорізької міської ради №Ч-2026 від 11.05.2021 року надати копію ордеру на квартиру АДРЕСА_2 , який був виданий у 1979 році не представляється можливим, оскільки корінці ордерів на заселення житлових приміщень зберігаються лише з 1984 року.
Згідно ч. 10, 11ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають право відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.
Спори, що виникають при приватизації квартир (будинків) та житлових приміщень у гуртожитках державного житлового фонду, вирішуються судом.
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" приватизація державного житлового фонду - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України. Державний житловий фонд - це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ. Особливості приватизації житлових приміщень у гуртожитках визначаються законом.
Згідно ст.2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» об'єктом приватизації є квартири, які перебувають в віданні місцевих Рад, державних підприємств, установ, організацій, незалежно від їх відомчої належності.
Відповідно до ст. 3 Закону України зазначеного закону, - приватизація здійснюється шляхом: безоплатної передачі громадянам квартир (будинків) з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю; продажу надлишків загальної площі квартир (будинків) громадянам України, що мешкають в них або перебувають в черзі потребуючих поліпшення житлових умов.
Згідно з ч. 2 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 15 Житлового кодексу Української РСР до компетенції виконавчих комітетів районних, міських, районних у містах рад народних депутатів належить видача ордерів на жилі приміщення.
Відповідно до ст. 58 ЖК УРСР ордер є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення.
Згідно з пунктами 69, 72 правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 р. № 470, на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення. Ордер може бути видано лише на вільне жиле приміщення. Ордер дійсний протягом 30 днів.
При вселенні в надане жиле приміщення громадянин здає ордер у житлово-експлуатаційну організацію, а за її відсутності - відповідному підприємству, установі, організації. Одночасно подаються паспорти усіх членів сім'ї, включених до ордера, з відміткою про виписку з попереднього місця проживання.
Таким чином, ордер не підлягає зберіганню у наймача квартири та є документом з обмеженим строком дії (30 днів), який лише дає право на вселення у квартиру.
Згідност. 47 Конституції України, кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.
Згідно до змісту ч.3 ст. 8 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина.
Відповідно до Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженогонаказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 р. № 396( далі - Положення) громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім'ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку,кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації.
Відповідно до п.18 «Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян» затвердженого Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 №396 зареєстрованому у Міністерстві юстиції України від 29.01.2010 за №109\17404 громадянином до органу приватизації подаються: заява на приватизацію, довідка про склад сім'ї, копія ордеру, документ, що підтверджує про невикористання такого права.
За вказаних обставин, підставою для відмови в праві позивача на приватизацію житлової площі є не надання копії ордеру. Копія ордеру у позивача не зберігалася, отримати копію ордеру з архіву не можливо, оскільки копії ордерів за вказаний період не збереглися. За таких обставин суд вважає, що відповідач діяв у межах своїх повноважень та у відповідності до нормативно - правових актів, тому відсутні підстави для визнання відмови у приватизації незаконною.
Проте, судом також встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрована та мешкає у спірній квартирі з 22.03.1984 року по теперішній час, що підтверджується дослідженими судом доказами, має право на приватизацію житла відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», ордер на житлове приміщення втрачений не з вини позивача.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_2 є обґрунтованими та такими, що підлягає задоволенню в частині позовних вимог щодо зобов'язання відповідача провести приватизацію спірної квартири за відсутності копії ордеру.
Керуючись ст. ст. , 7-13, 17, 43, 49, 76-81, 89, 259, 263-265, 273, 354 ЦПК України, ст.ст. 1, 2 3, 8, 10 Закону України « Про приватизацію державного житлового фонду»,
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району провизнання відмови в приватизації житла протиправною та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити частково.
Зобов'язати Районну адміністрацію Запорізької міської ради по Дніпровському району прийняти від ОСОБА_2 пакет документів за відсутності копії ордеру про надання житлової площі, на приватизацію квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та прийняти рішення щодо приватизації квартири відповідно до вимог Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» від 19.06.1992 № 2482 - XII.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Запоріжжя.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Проголошення повного тексту рішення 26.10.2021 року о 15 год. 00 хв.
Інформація про учасників справи відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ;
Відповідач: Районна адміністрація Запорізької міської ради по Дніпровському району, місцезнаходження: м. Запоріжжя, вул. Бородінська, буд. 1, код ЄДРПОУ: 37573513.
Суддя: Філіпова І. М.