Справа № 149/2915/21
Провадження №3/149/1274/21
Номер рядка звіту 156
12.11.2021 року м. Хмільник
Суддя Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області Робак М. В., за участі особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, що надійшли від Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 19.02.2014 Новоград-Волинським РС УДМС України в Житомирській області, зареєстрованого по АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , неодруженого, непрацюючого
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 024427 від 02.10.2021 о 16.15 год. 02.10.2021 в с. Саржинці Хмільницького району по вул. Парсяка водій ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 21013, д.н.з. НОМЕР_2 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме зіниці очей не реагували на світло, блідість, нервовість. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння відмовився.
Вчинене кваліфікується за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні вказаного правопорушення не визнав, пояснив, що при зупинці його автомобіля працівниками поліції йому було повідомлено про можливість проходження медичного огляду на стан наркотичного сп"яніння в медичному закладі або про відмову від проходження огляду. На що ОСОБА_1 обрав останнє, так як не розумів наслідків такої відмови. Після складення протоколу про адміністративне правопорушення, коли зрозумів, що у нього забирають права, повідомив інспектору, що бажає пройти огляд, просив завезти його до закладу охорони здоров"я, проте працівники поліції йому відмовили.
Заслухавши особу, що притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши адміністративні матеріали, суд приходить до наступного висновку.
Згідно вимог ст. 280КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ч.1 ст. 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до вимог ч. 4 ст.266 КУпАП огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського.
Відповідно до п. 12 ІІ розділу Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 р. № 1452/735, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Згідно пункту 9 вказаної Інструкції з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Відповідно до частин 1, 5, 7 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. У разі відсторонення особи від керування транспортним засобом, річковим або маломірним судном можливість керування цим транспортним засобом, річковим або маломірним судном надається уповноваженій нею особі, яка має посвідчення водія (судноводія) відповідної категорії та може бути допущена до керування транспортним засобом, річковим або маломірним судном.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Із досліджених судом матеріалів справи, а саме з відеозапису з нагрудної камери поліцейського, вбачаєтся, що інспектор поліції, підійшовши до автомобіля, за кермом якого перебував ОСОБА_1 , перевіривши реагування зіниць останнього на світло, запропонував ОСОБА_1 пройти огляд на стан наркотичного сп"яніння в лікарні або відмовитись від проходження огляду. На пропозицію інспектора ОСОБА_1 відмовився від продоження огляду в закладі охорони здоров"я. Після складення протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , розуміючи, що у нього забирають права та видають тимчасовий талон на керування транспортними засобами, повідомив працівникам поліції про бажання пройти медичний огляд, на що останні ОСОБА_1 відмовили і повідомили, що він може самостійно їхати і лікарню та протягом 2-х годин проходити огляд. На неодноразові прохання особи, що притягується до адміністративної відповідальності, поїхати з ним, або хоча б показати, де знаходиться заклад охорони здоров"я, працівники поліції відмовили.
Згідно ст. 1 КУпАП завданням Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституціїі законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до положень ч. ч.1, 2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Враховуючи, що ОСОБА_1 , зрозумівши негативні наслідки за відмову від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп"яніння, змінив свою думку та погодився на проходження такого огляду, проте працівниками поліції обов"язок щодо доставлення особи до лікарні виконаний не був, а також те, що працівниками поліції не було відсторонено ОСОБА_1 , щодо якого існувала підозра про перебування в стані наркотичного сп"яніння, від керування автомобілем, більше того, працівниками поліції було запропоновано останньому на власному транспортному засобі поїхати до закладу охорони здоров"я, суд приходить висновку про відсутність підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 247, 283-285, 294 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.130 КУпАП - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях особи складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Хмільницький міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Робак М. В.