Cправа № 127/29682/21
Провадження № 1-кс/127/12878/21
Іменем України
11 листопада 2021 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
слідчого судді: ОСОБА_1
секретар судового засідання: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Вінницького міського суду Вінницької області клопотання старшого слідчого СУ Головного управління Національної поліції у Вінницькій області майора поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів, -
Старший слідчий СУ Головного управління Національної поліції у Вінницькій області майор поліції ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням, яке погоджено з прокурором ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні митного поста UA 401040 « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Клопотання мотивовано тим, що слідчим управлінням ГУНП у Вінницькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62019240000000838 від 24.10.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
На момент внесення відомостей до ЄРДР встановлено, що працівники ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_3 , зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди, всупереч інтересам служби, сприяють ряду суб'єктів господарювання незаконному переміщенню через митний кордон України транспортних засобів, шляхом заниження їх митної вартості, що спричинило тяжкі наслідки.
Так, встановлено, що ряд суб'єктів зовнішньо-економічної діяльності на території Вінницької області, а саме ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 ) у період з 2017 року по теперішній час здійснюють імпорт транспортних засобів та запасних частин до них із території Євросоюзу на митну територію України із заниженням митних платежів, шляхом укладення псевдоконтратктів на поставку транспортних засобів і запасних частин до них із Польською компанією нерезидентом ІНФОРМАЦІЯ_7 » ( АДРЕСА_1 : НОМЕР_4 , REGON: НОМЕР_5 , KRS: НОМЕР_6 ), в результаті чого на митну територію України імпортовано понад 60 транспортних засобів, розмитнення яких проводилось на Рівненській та Вінницькій митницях ДФС. Відповідно до отриманих відомостей з митних органів Республіки Польща, виявлено розбіжності щодо заявленої в Україні та Польщі інформації про відправників, одержувачів та вартості ввезених в Україну товарів (транспортних засобів), а саме встановлено фізичних осіб, які безпосередньо здійснювали митне оформлення транспортних засобів відповідно до отриманих експортних декларацій у Республіці Польща та уподальшому діяли в інтересах ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 ), подаючи підроблений пакет документів на території України, де вже отримувачами зазначались вказані СГД, а експортером з ІНФОРМАЦІЯ_7 ».
В ході здійснення досудового розслідування встановлено місцезнаходження та отримано пояснення від генерального директора ІНФОРМАЦІЯ_7 » ОСОБА_5 , який повідомив, що є власником даної компанії, однак не мав жодних господарських операцій із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », міжнародних договорів не підписував та відповідно транспортних засобів не митну територію України не поставляв.
Таким чином встановлено обставини, що свідчать про вчинення зловживання своїм службовим становищем посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » під час ввезення транспортних засобів на митну територію України.
Крім того, на підставі отриманих відомостей установлено, що службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » у період часу з 2017 року відповідно до вантажно-митних декларацій здійснювалось розмитнення імпортованих транспортних засобів від ІНФОРМАЦІЯ_7 » на митному пості « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 , код митного поста - НОМЕР_7 .
Для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначених фактів, зокрема для отримання відомостей, котрі є необхідними для належної кваліфікації вчиненого діяння, проведення почеркознавчих експертиз у даному провадженні є потреба у вилученні документів щодо митного оформлення транспортних засобів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » імпортованих від компанії нерезидента ІНФОРМАЦІЯ_7 », які знаходяться у володінні митного поста UA 401040 « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ).
Слідчий ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, однак 11.11.2021 звернувся до суду із заявою про розгляд клопотання у його відсутність, у якій також зазначив про те, що вказане клопотання останній підтримує в повному обсязі.
Представник митного посту UA 401040 « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 в судове засідання не викликався, на підставі положень частини другої статті 163 КПК України.
Відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи те, що учасники процесуальної дії в судове засідання не з'явилися, слідчий суддя вважає за можливе розглянути дане клопотання без застосування технічних засобів фіксування.
Дослідивши матеріали клопотання, оцінивши докази в їх сукупності, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення клопотання, з огляду на таке.
Згідно зі статтею 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до статті 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Пунктами 1 та 2 частини п'ятої статті 163 КПК України передбачено, що ухвала про надання тимчасового доступу до речей і документів постановляється, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної юридичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Як вбачається з матеріалів справи, що слідчим управлінням ГУНП у Вінницькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62019240000000838 від 24.10.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
На момент внесення відомостей до ЄРДР встановлено, що працівники ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_3 , зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди, всупереч інтересам служби, сприяють ряду суб'єктів господарювання незаконному переміщенню через митний кордон України транспортних засобів, шляхом заниження їх митної вартості, що спричинило тяжкі наслідки.
Так, встановлено, що ряд суб'єктів зовнішньо-економічної діяльності на території Вінницької області, а саме ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 ) у період з 2017 року по теперішній час здійснюють імпорт транспортних засобів та запасних частин до них із території Євросоюзу на митну територію України із заниженням митних платежів, шляхом укладення псевдоконтратктів на поставку транспортних засобів і запасних частин до них із Польською компанією нерезидентом ІНФОРМАЦІЯ_7 » ( АДРЕСА_1 : НОМЕР_4 , REGON: НОМЕР_5 , KRS: НОМЕР_6 ), в результаті чого на митну територію України імпортовано понад 60 транспортних засобів, розмитнення яких проводилось на Рівненській та Вінницькій митницях ДФС. Відповідно до отриманих відомостей з митних органів Республіки Польща, виявлено розбіжності щодо заявленої в Україні та Польщі інформації про відправників, одержувачів та вартості ввезених в Україну товарів (транспортних засобів), а саме встановлено фізичних осіб, які безпосередньо здійснювали митне оформлення транспортних засобів відповідно до отриманих експортних декларацій у Республіці Польща та уподальшому діяли в інтересах ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 ), подаючи підроблений пакет документів на території України, де вже отримувачами зазначались вказані СГД, а експортером з ІНФОРМАЦІЯ_7 ».
В ході здійснення досудового розслідування встановлено місцезнаходження та отримано пояснення від генерального директора ІНФОРМАЦІЯ_7 » ОСОБА_5 , який повідомив, що є власником даної компанії, однак не мав жодних господарських операцій із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », міжнародних договорів не підписував та відповідно транспортних засобів не митну територію України не поставляв.
Таким чином встановлено обставини, що свідчать про вчинення зловживання своїм службовим становищем посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » під час ввезення транспортних засобів на митну територію України.
Крім того, на підставі отриманих відомостей установлено, що службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » у період часу з 2017 року відповідно до вантажно-митних декларацій здійснювалось розмитнення імпортованих транспортних засобів від ІНФОРМАЦІЯ_7 » на митному пості « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 , код митного поста - НОМЕР_7 .
Вищевказані обставини підтверджуються витягом з ЄРДР №62019240000000838 від 24.10.2019, заявою про вчинення кримінального правопорушення від 15.10.2019, повідомленням від 31.01.2019.
Як зазначив слідчий у клопотанні, для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначених фактів, зокрема для отримання відомостей, котрі є необхідними для належної кваліфікації вчиненого діяння, проведення почеркознавчих експертиз у даному провадженні є потреба у вилученні документів щодо митного оформлення транспортних засобів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » імпортованих від компанії нерезидента ІНФОРМАЦІЯ_7 », які знаходяться у володінні митного поста UA 401040 « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ).
З огляду на вказане слідчий суддя вважає, що на час розгляду клопотання наявні достатні підстави для надання дозволу слідчому на тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення належним чином засвідчених копій документів, які перебувають у володінні митного поста UA 401040 « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки слідчим було доведено, що вказані документи самі по собі або в сукупності із іншими речами і документами мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Що стосується надання дозволу слідчому на вилучення оригіналів документів, то клопотання в цій частині задоволенню не підлягає, оскільки слідчим у клопотанні не доведено необхідності, на даний час, вилучення оригіналів документів.
Так, відповідно до пункту 7 частини другої статті 160 КПК України у клопотанні зазначається обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Як слідує з клопотання, слідчим порушується питання вилучення оригіналів документів, однак жодного обгрунтування необхідності вилучення оригіналів клопотання не містить.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 159 - 164, 309, 310, 372 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого задовольнити частково.
Надати дозвіл старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_3 та членам слідчої групи, на тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні митного поста UA 401040 « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ), тобто можливість ознайомитися з оригіналами та вилучити належним чином засвідченні копії документів, а саме:
-документів щодо митного оформлення транспортних засобів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » імпортованих від компанії нерезидента ІНФОРМАЦІЯ_7 » ( АДРЕСА_1 : НОМЕР_4 , REGON: НОМЕР_5 , KRS: НОМЕР_6 ) у період з 2017 року по дату винесення ухвали (договорів та додаткових угод, інвойсів, попередніх повідомлень, CMR, вантажно-митних декларацій, платіжних доручень, інших документів первинного бухгалтерського обліку, переліку імпортованих транспортних засобів).
Ухвала діє протягом двох місяців з дня її постановлення.
У разі невиконання даної ухвали, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, суд має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя