ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/23002/21
провадження № 3/753/10185/21
"11" листопада 2021 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Сирбул О.Ф., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Дарницького управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання та реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , передбаченої за ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив:
У листопаді 2021 року до суду з Дарницького управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , передбаченої за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Згідно з протоколу ГП №459851 про адміністративне правопорушення від 26.10.2021, ОСОБА_1 26.10.2021 о 23 год. 30 хв., за місцем свого проживання, за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство відносно сина ОСОБА_2 , а саме ображав його та виганяв з квартири, за що передбачена відповідальність за ч.2 ст. 173-2 КУпАП.
Стаття 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне та об'єктивне встановлення обставин справи, вирішення її у точній відповідності до закону (ст. 245 КУпАП).
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст. 252 КпАП України).
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи (ст. 268 КпАП України).
При розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 173-2, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою (ст. 268 КУпАП).
Згідно ч. 2 ст. 277 КпАП України, справи про адміністративні правопорушення, передбачені зокрема статтею 173-2 розглядаються протягом доби.
Стаття 278 КпАП України передбачає підготовку до розгляду справи про адміністративне правопорушення. Серед питань, які належить вирішити, суд з'ясовує, зокрема, чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, по час і місце її розгляду.
Проте, всупереч вищевказаним вимогам закону, працівниками поліції не було забезпечено явку особи яка притягається до адміністративної відповідальності до суду для розгляду даного матеріалу по суті, а також зважаючи на неможливість сповіщення судом особи, про час і місце судового розгляду, через обмежені законом строки, передбачені ч. 2 ст. 277 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушення заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно ч. 2 ст. 173-3 КУпАП, за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення, тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до семи діб.
Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
У той же час в матеріалах справи відсутні копії постанов про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, або будь-які інші відомості про те, що на нього за дане адміністративні правопорушення були накладені адміністративні стягнення.
Дана інформація має суттєве значення для вирішення питання про кваліфікацію дій правопорушника за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, та відповідно про міру відповідальності.
Стаття 62 Конституції України зазначає, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.
З урахуванням викладеного, суддя позбавлений можливості надати оцінку у частині доведеності чи недоведеності обставин, відображених у протоколі про адміністративне правопорушення.
Таким чином, з огляду на вищезазначене, суддя приходить до висновку, про необхідність повернення адміністративного матеріалу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , передбаченої за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП до Дарницького управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві для належного оформлення, оскільки допущені вищезазначені недоліки позбавляють суд можливості всебічно, повно та об'єктивно встановити всі обставини справи, розглянути справу та винести законне та обґрунтоване рішення, що порушує права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності передбачені ст. 268 КУпАП.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 7, 173-2, 245, 251, 268, 277, 278, КУпАП, суддя, -
Повернути адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП до Дарницького управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: