Справа № 712/5449/21
Провадження № 3/712/1828/21
11 жовтня 2021 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Гоменюк О.Ю., за участю ОСОБА_1 , захисника Василенка С.І., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області, відносно ОСОБА_1 -а, ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого проректором з адміністративно-господарської діяльності Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.164-14 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 12.05.2021 №23-81/2021 при проведенні ревізії фінансово-господарської діяльності Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького (далі - ЧНУ), підпорядкованість: Міністерству освіти і науки України, виявлено придбання будівельних робіт без проведення процедур закупівель відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922, а саме: ревізією, проведеною за період з 01.10.2017 по 31.12.2020 (акт від 26.04.2021 № 03-31/04) встановлено, що за результатами відкритих торгів (процедура закупівлі UА-2018-08-22-000749-а) для проведення «Реконструкції навчального корпусу №4 Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького - пам'ятки архітектури місцевого значення за адресою: м. Черкаси, вул. Остафія Дашковича, 24» між ЧНУ та ПП «Надія» (далі - Генпідрядник) укладено договір підряду від 27.09.2018 №174 (далі - договір №174) загальною твердою договірною ціною 44157822,92 грн, яка відповідала найнижчій тендерній пропозиції учасника та була сформована відповідно локальних кошторисів будівництва, наданих Генпідрядником в тендерній пропозиції та відповідала проекту будівництва.
Ревізією правильності визначення вартості будівельних робіт встановлено оплату у 2018 році ЧНУ будівельних робіт на загальну суму 8827285,50 грн, з яких будівельних робіт, що не були передбачені проектно-кошторисною документацією (затвердженої наказом т.в.о. ректора ОСОБА_2 від 17.08.2018 №171-а) та умовами договору №174 (договірною ціною) на суму 4462695,82 грн, які були виконані Генпідрядником за погодженням ЧНУ, технічного та авторського наглядів будівництва шляхом підписання актів прийняття будівельних робіт (форми №КБ-2в) в грудні 2018 року без застосування процедури закупівлі, визначеної ст.12 Закону України «Про публічні закупівлі».
Додатковою угодою від 02.08.2019 №2 до договору №174 у зв'язку із коригуванням проектно-кошторисної документації реконструкції (затвердженої наказом ректора О.В. Черевка від 12.07.2019 №130) та змінення проектних рішень між ЧНУ та Генпідрядником погоджено нову договірну ціну на рівні 37352902,00 грн, із відповідними змінами локального кошторисубудівництва.
Ревізією правильності визначення вартості будівельних робіт встановлено оплату у 2019 році ЧНУ будівельних робіт на загальну суму 28525616,50 грн, з яких будівельних робіт, що не були передбачені проектно-кошторисною документацією (затвердженої ректором ОСОБА_3 від 12.07.2019 №130) та умовами договору №174 (із змінами договірної ціни) на суму 8238867,44 грн, які були виконані Генпідрядником за погодженням ЧНУ, технічного та авторського наглядів будівництва, без застосування процедури закупівлі, визначеної ст.12 Закону України «Про публічні закупівлі».
Додатковою угодою від 30.03.2020 №5 до договору №174 між ЧНУ та Генпідрядником договірну ціну залишено незмінною на рівні 37352902,00 грн та внесено зміни до складових розрахунків (локальних кошторисів будівництва) договірної ціни без відповідного коригування проектно-кошторисної документації, її експертної оцінки та перезатвердження керівником ЧНУ.
Порушення допущено проректором з адміністративно-господарської діяльності ОСОБА_1 , що діяв на підставі наказів від 20.02.2015 №36 «Про делегування окремих повноважень ректора», від 17.10.2019 №203 «Про надання особам Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького права першого і другого підпису» та придбав будівельні роботи шляхом підписання актів прийняття будівельних робіт (форми №КБ-2в) з подальшим укладанням додаткових угод.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 164-14 КУпАП, не визнав та пояснив, що у процесі виконання робіт у 2018-2019 роках було виявлено недоліки у проектній документації, через що виникла потреба у виконанні додаткового переліку робіт, не врахованих проектно-кошторисною документацією. Відповідно до умов договору, ПП «Надія» надало Черкаському національному університету імені Богдана Хмельницького пропозиції щодо поліпшення проектних рішень із відповідними розрахунками, так як без їх виконання неможливо приступити до наступного етапу будівельних робіт. Згідно листа Мінрегіонбуду від 09.04.2009 №12/14-382, Замовник, Підрядник, проектувальник, авторський нагляд погодили Протоколом №1 від 24.10.2018 додатковий обсяг робіт. З урахуванням уточненого обсягу робіт, Замовник відкорегував проектно-кошторисну документацію (затверджену наказом ректора ЧНУ ОСОБА_4 від 12.07.2019), яка передбачала як зменшення договірної ціни так і інший склад та обсяг робіт. Додатковою угодою до Договору від 02.08.2019 №2, укладеною між ЧНУ та ПП «Надія», зменшено Договірну ціну за Договором підряду з 4462695,82 грн до 37352902,00 грн з ПДВ»; та внесено зміни до Додатку №2 Договірна ціна, Зведеного кошторисного розрахунку вартості об'єкта будівництва та Локального кошторису на будівельні роботи.
ОСОБА_1 зазначив, що Додатковими угодами були внесені зміни до Договору підряду, в т.ч. зменшено договірну ціну роботи та змінено перелік і обсяг робіт, що повністю узгоджується з положеннями ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі»; для проведення додаткових процедур закупівель були відсутні правові підстави.
Захисник в судовому засіданні зазначив, що закупівля робіт, пов'язаних з реконструкцією об'єкта будівництва - «Реконструкція навчального корпусу №4 Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького - пам'ятки архітектури місцевого значення за адресою: вул. Остафія Дашковича, 24 у м. Черкаси» у 2018-2020 роках була здійснена з дотриманням вимог Закону України «Про публічні закупівлі». Твердження управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області про необхідність кожного разу при коригуванні проектно-кошторисної документації розривати договір підряду та проводити нові тендерні процедури - відкриті торги, не відповідає дійсності та суперечить вимогам Цивільного та Господарського кодексів України, та ч.ч.3, 4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі».
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Закон України від 25.12.2015 №922-VIII «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.
Стаття 12 Закону визначає, що закупівля може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких процедур: відкриті торги; конкурентний діалог; переговорна процедура закупівлі.
Відповідно до ч.3 ст.36 Закону забороняється укладання договорів, що передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно з ч.4 ст.36 Закону (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:
1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;
2) зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі;
3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі;
4) продовження строку дії договору та виконання зобов'язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі;
5) узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг);
6) зміни ціни у зв'язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок;
7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;
8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини п'ятої цієї статті.
Відповідно до листа Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 09.04.2009 №12/14-382 «Щодо обліку додаткових обсягів робіт, не передбачених затвердженою проектно-кошторисною документацією» у випадку, якщо під час будівництва виникла потреба у виконанні додаткових обсягів робіт, не передбачених затвердженою проектно-кошторисною документацією, складається відповідний акт з визначенням цих обсягів робіт, погоджується замовником, підрядником і проектною організацією. На підставі зазначеного акта вносяться зміни до проектно-кошторисної документації з подальшим її перезатвердженням в установленому порядку. Відповідно уточнюється договірна ціна. Внесення змін до проектно-кошторисної документації без уточнення договірної ціни можливе за умови, що вартість додаткових робіт, викликаних цими змінами, не перевищує 10% договірної ціни і не впливає на характер робіт, визначених у договорі підряду.
Судом встановлено, що за результатами проведення процедури відкритих торгів (номер закупівлі в електронній системі UA-2018-08-22-000749-а) між приватним підприємством «Надія» (далі - Генпідрядник) та Черкаським національним університетом імені Богдана Хмельницького (далі - Замовник, ЧНУ) було укладено Договір підряду №174 від 27.09.2018 (далі - Договір) (а.с.26-41), згідно з яким Замовник доручає, а Генпідрядник забезпечує відповідно до змісту тендерної пропозиції Генпідрядника за результатами аукціону, проектної документації та умов даного Договору, виконання будівельних, монтажних, пусконалагоджувальних, та інших видів робіт, пов'язаних з реконструкцією об'єкта будівництва - «Реконструкція навчального корпусу №4 Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького - пам'ятки архітектури місцевого значення за адресою: вул. Остафія Дашковича, 24 у м. Черкаси» (далі - робота).
Згідно з п.1.6. Договору склад та обсяг роботи, що доручаються до виконання Генпідряднику, визначені проектною документацією, яка надається Замовником. Склад та обсяги роботи можуть бути зменшені в процесі будівництва у разі внесення змін до проектної документації.
Договірна ціна за цим Договором є твердою та складала 44157822,92 грн, у т.ч. ПДВ 7359637,15 грн, що відповідає тендерній пропозиції ПП «Надія», та встановлювалась на весь обсяг робіт (п.п.2.1. Договору).
Договірна ціна за даним Договором не підлягає збільшенню та може бути зменшена з урахуванням вимог частини 4 статті 36 Закону країни «Про публічні закупівлі» (п.2.5. Договору).
Відповідно до п.2.4. Договору якщо під час виконання роботи виникла потреба у виконанні додаткового переліку робіт, не врахованих проектною документацією, Генпідрядник зобов'язаний протягом 3-х календарних днів повідомити Замовника про обставини, що призвели до необхідності виконання таких робіт, та подати Замовнику пропозиції з відповідними розрахунками. Замовник протягом 10 календарних днів розглядає зазначені пропозиції, приймає рішення по суті та повідомляє про нього Генпідрядника.
Під час судового розгляду справи встановлено, що 03.10.2018 комісією у складі представників Замовника, Генпідрядника, проектанта, технічного нагляду проведено обстеження стану будівлі лівого крила навчального корпусу №4 університету імені Богдана Хмельницького по вул. О. Дашковича, 24 у м. Черкаси, та рекомендовано проектній організації провести додаткове обстеження стану конструкцій та в разі необхідності внести відповідні зміни до проектно-кошторисної документації по об'єкту будівництва (Акт з обстеження конструкцій від 03.10.2018 №3) (а.с. 89-94).
У зв'язку з виникненням необхідності виконання додаткового обсягу робіт, не врахованих проектно-кошторисною документацією, 24.10.2018 проведено нараду Замовника, Генпідрядника, представників технічного та авторського нагляду на об'єкті будівництва (протокол №1) (а.с.95-98), та вирішено підтвердити наявність вищевказаних робіт, внести перелік робіт в проектно-кошторисну документацію згідно додатку; Генпідряднику приступити до виконання додаткових робіт та завершити їх у термін до 31 грудня 2018 року; Замовнику будівництва провести повторну експертизу кошторисної частини проекту. До протоколу №1 долучена Зведена відомість додаткових обсягів робіт по об'єкту.
З урахуванням уточненого обсягу робіт, Замовник відкорегував проектно-кошторисну документацію, яка передбачала як зменшення договірної ціни так і інший склад та обсяг робіт. На підставі експертної оцінки щодо розгляду кошторисної частини проектної документації від 10.07.2019 №783/е/19, наказом ректора ЧНУ ОСОБА_4 від 12.07.2019 №130 затверджено проектно-кошторисну документацію «Реконструкція навчального корпусу №4 Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького - пам'ятки архітектури місцевого значення за адресою: вул. Остафія Дашковича, 24 у м.Черкаси».
Додатковою угодою до Договору від 02.08.2019 №2 (а.с.49-50), укладеною між ЧНУ та ПП «Надія», на підставі експертної оцінки щодо розгляду кошторисної частини проектної документації від 10.07.2019 №783/е/19, внесено зміни до п.2.1. Договору та викладено його в наступній редакції: «2.1. Договірна ціна роботи за даним Договором є твердою та складає 37352902,00 грн з ПДВ»; та внесено зміни до Додатку №2 Договірна ціна, Зведеного кошторисного розрахунку вартості об'єкта будівництва та Локального кошторису на будівельні роботи.
У червні 2020 року згідно з Додатковою угодою №5, на підставі п.6.4.3 ДСТУ Б Д.1.1.-1:2013, та п.п. 2.2., 2.3., 2.4., 5.4., 10.1., 10.2., 10.3. Договору підряду відкориговані акти виконаних робіт з урахуванням витрат Підрядника та змінами проектних рішень, відображених в журналах авторського та технічного нагляду, виконавчій документації.
04.08.2020 Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради була засвідчена відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації та його готовність до експлуатації.
Згідно з поясненнями допитаного в судовому засіданні свідка ОСОБА_5 , провідного інженера - будівельника 1 категорії ЧНУ імені Богдана Хмельницького, з урахуванням уточненого обсягу робіт, Замовник відкорегував проектно-кошторисну документацію, яка передбачала як зменшення договірної ціни так і інший склад та обсяг робіт. Обсяги, які вказані у додатку до листа Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області - це і є додаткові обсяги не враховані в проектно-кошторисній документації 2018 року і без виконання яких неможливо було приступити до наступного етапу будівельних робіт, що призвело б до затримки будівництва об'єкту та введення його в експлуатацію.
Відповідно до пояснень допитаного в судовому засіданні свідка ОСОБА_6 , інженера технічного нагляду, зменшення Договірної ціни та зміна переліку і обсягу робіт за Договором здійснювалася у встановленому законом порядку. Зокрема, комісією у складі Замовника, Генпідрядника, представників технічного та авторського нагляду погоджено додатковий обсяг робіт; внесено зміни у креслення; складено експертну оцінки щодо розгляду кошторисної частини проектної документації; проведено коригування та затверджено проектно-кошторисну документацію; внесено зміни до Додатку №2 Договірна ціна, Зведеного кошторисного розрахунку вартості об'єкта будівництва та Локального кошторису на будівельні роботи; відкориговані акти виконаних робіт.
Згідно з поясненнями допитаної в судовому засіданні ОСОБА_7 , юрисконсульта Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, члена тендерного комітету, Додатковою угодою до Договору від 02.08.2021 №2 (а.с.49-50), зміни до Договору підряду №174 від 27.09.2018 вносилися сторонами відповідно до положень ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі», та згідно з п.п. 2.3., 2.5., 5.4., 16.2.2, 16.3. Договору підряду. Оскільки збільшення Договірної ціни не відбулося, правові підстави для проведення додаткових процедур закупівель були відсутні.
Частина третя статті 164-14 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель відповідно до вимог закону; застосування конкурентного діалогу або торгів з обмеженою участю, або переговорної процедури закупівлі на умовах, не передбачених законом; невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону; відхилення тендерних пропозицій на підставах, не передбачених законом або не у відповідності до вимог закону (безпідставне відхилення); укладення з учасником, який став переможцем процедури закупівлі, договору про закупівлю, умови якого не відповідають вимогам тендерної документації та/або тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі; внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом; внесення недостовірних персональних даних до електронної системи закупівель та неоновлення у разі їх зміни; порушення строків оприлюднення тендерної документації.
В протоколі про адміністративне правопорушення від 12.05.2021 №23-81/2021 зазначається про придбання ЧНУ імені Богдана Хмельницького будівельних робіт без проведення процедури закупівель відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі»; оплату у 2018, 2019 роках ЧНУ будівельних робіт, що не були передбачені проектно-кошторисною документацією та умовами договору підряду №174 від 27.09.2018, які були виконані Генпідрядником (ПП «Надія») за погодженням ЧНУ, технічного та авторського наглядів будівництва, без застосування процедури закупівлі, визначеної ст.12 Закону України «Про публічні закупівлі». Порушення допущено проректором з адміністративно-господарської діяльності ОСОБА_1 , який придбав будівельні роботи шляхом підписання актів прийняття будівельних робіт (форми №КБ-2в) з подальшим укладанням додаткових угод.
Під час судового розгляду справи судом встановлено, що у 2018 - 2020 роках придбання ЧНУ імені Богдана Хмельницького будівельних робіт «Реконструкція навчального корпусу №4 Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького - пам'ятки архітектури місцевого значення за адресою: вул. Остафія Дашковича, 24 у м. Черкаси» здійснювалось за Договором підряду №174 від 27.09.2018, укладеним за результатами проведення процедури відкритих торгів (номер закупівлі в електронній системі UA-2018-08-22-000749-а), та Додаткових угод до Договору підряду.
Матеріалами справи не підтверджено наявність в діях ОСОБА_1 об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.164-14 КУпАП, а саме: придбання будівельних робіт без проведення процедур закупівель.
Згідно з п.1 ч.1 ст.247 КУпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за умови відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на те, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч.3 ст.164-14 КУпАП, провадження у справі про притягнення його до адміністративної відповідальності необхідно закрити.
Оскільки стягнення судового збору передбачено законом лише при накладенні адміністративного стягнення, судовий збір стягненню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 33, 164-14, 247, 251, 280 КУпАП, суддя -
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.164-14 КУпАП закрити, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Соснівський районний суд м.Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.Ю. Гоменюк