Справа № 560/3641/21
Головуючий у 1-й інстанції: Лабань Г.В.
Суддя-доповідач: Сушко О.О.
02 листопада 2021 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сушка О.О.
суддів: Залімського І. Г. Мацького Є.М.
за участю:
секретаря судового засідання: Черняк А.В.,
представника позивача: Бойка Р.В.
представника відповідача: Чухась О.О.
представника третьої особи: Кліпацької І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року (м. Хмельницький, 23 червня 2021 року) у справі за адміністративним позовом Шепетівського районного спеціалізованого лісокомунального підприємства, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Судилківська сільська рада Шепетівського району, ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" до Хмельницької обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Департамент природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження ХОДА № 733/2020-р від 28.09.2020 р.,
позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації № 733/2020- р від 28.09.2020.
Відповідно до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року позов задоволено повністю.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Представники відповідача та третьої особи в судовому засіданні просили задовольнити апеляційну скаргу.
Представник позивача в судовому засіданні заперечив проти апеляційної скарги.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до ч. 1 ст. 308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що Шепетівське районне спеціалізоване лісокомунальне підприємство здійснює господарську діяльність на території Шепетівського району Хмельницької області з грудня 2000 року.
З метою збереження, відтворення та раціонального використання біологічного та ландшафтного різноманіття Малого Полісся на 6 сесії Хмельницької обласної ради від 11.05.1999 року прийнято рішення №21 про створення на території Шепетівського та Полонського районів Хмельницької області регіонального ландшафтного парку "Мальованка" площею 15660,3 га. Згодом на 11 сесії ХОР від 30.03.2004 року № 23-11/2004 прийнято рішення про розширення парку за рахунок земель сільських рад Шепетівського району на1255,0 га. Заповідний об'єкт мав увійти до складу природно - заповідного фонду України. До складу території РЛП" Мальованка" заплановано було включити землі Шепетівського районного спеціалізованого лісокомунального підприємства загальною площею 4359,30 га. Процедура створення парку не завершена у встановленому законодавством порядку.
Розпорядженням Хмельницької обласної адміністрації № 733/2020-р від 28.09.2020 затверджено проект землеустрою щодо організації і встановлення меж території РЛП" Мальованка" на території Шепетівського та Полонського районів Хмельницької області загальною площею 16915,3000 га.
Вказане розпорядження позивач вважає незаконним та таким, що прийняте з порушенням процедури погодження проекту землеустрою, оскільки включення до складу території РЛП "Мальованка" лісових земель Шепетівського районного спеціалізованого лісокомунального підприємства загальною площею 4359,30 га. значно обмежує господарську діяльність підприємства, оскільки законодавством України та Положенням про Регіональний ландшафтний парк "Мальованка" запроваджено природоохоронні обмеження та зонування парку, що унеможливлює функціонування підприємства.
Суд першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для задоволення адміністративного позову.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Так, з метою збереження, відтворення та раціонального використання біологічного та ландшафтного різноманіття ОСОБА_1 рішенням Хмельницької обласної ради від 11.05.1999 № 21 на території Шепетівського та Полонського районів Хмельницької області створено регіональний ландшафтний парк «Мальованка» (далі - РЛП «Мальованка») площею 15660,3 га, чим відповідній території надано статус території та об'єкта природно- заповідного фонду.
Рішенням Хмельницької обласної ради від 30.03.2004 № 23-11/2004 парк розширено за рахунок земель сільських рад Шепетівського району на 1255,0 га.
Для цього з метою забезпечення дотримання вимог статті 51 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» (в редакції від 08.01.2004) проведено відповідне погодження з власниками та первинними користувачами природних ресурсів у межах територій, рекомендованих для заповідання, в тому числі погодження відповідних органів місцевого самоврядування, що підтверджується рішеннями № 2 від 16.10.1998, № 6 XXI сесії Судилківської сільської ради від 12.12.2001, рішеннями восьмої сесії від 02.02.1998, третьої сесії Хролинської сільської ради від 04.10.2002 № 5, рішенням X сесії Новичівської сільської ради від 24.02.1998, рішенням Великоберезнянської сільської ради від 14.07.1998 № 7, рішеннями Михайлюцької сільської ради від 30.09.1998 № 6 та від 20.12.2001 № 1, рішенням Городнявської сільської ради від 05.02.2002 № 22 про надання згоди на включення територій до складу регіонального ландшафтного «Мальованка» без права вилучення із землекористування, копії яких додаються.
В силу статті 3 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» регіональні ландшафтні парки належать до природно-заповідного фонду України, який охороняється як національне надбання і є складовою частиною світової системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною.
При цьому, територія РЛП «Мальованка» входить до об'єктів Смарагдової мережі України, що створена з метою збереження природної фауни, флори та оселиш, які охороняються Бернською конвенцією.
Відповідно до картографічних матеріалів землекористування лісові землі Шепетівського районного спеціалізованого лісокомунального підприємства загальною площею 4395,3 га увійшли до складу території РЛП «Мальованка».
Статтею 53 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» передбачено, що території та об'єкти природно-заповідного фонду або їх частини, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам обласними державними адміністраціями з оформленням охоронного зобов'язання.
З метою забезпечення додержання встановленого режиму охорони та збереження РЛП «Мальованка» у 2017 році Департаментом екології та природних ресурсів облдержадміністрації видане й направлено охоронне зобов'язання позивачу, яким під охорону та дотримання режиму частину території РЛП «Мальованка» площею 4395,3 га.
Позивач оскаржував такі дії, але Хмельницький окружний адміністративний суд у справі № 822/1828/17 своєю постановою від 12 липня 2017, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2017 та постановою Верховного Суду від 23.07.2019, відмовив у визнанні такий дій (щодо охоронного зобов'язання) протиправними.
Згідно статті 47 закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів розробляються на підставі укладених договорів між замовниками документації із землеустрою та її розробниками.
Тому, враховуючи рішення Хмельницької обласної ради від 20.12.2019 № 22-29/2019 «Про обласний бюджет Хмельницької області на 2020 рік» на підставі договору про закупівлю послуг від 06.05.2020 № 10, що укладений в результаті проведення процедури відкритих торгів Департаментом природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації із ЗАЦ «Карат» розроблено проект землеустрою щодо організації і встановлення меж території регіонального ландшафтного парку «Мальованка» для збереження та використання регіональних ландшафтних парків на території Шепетівського та Полонського районів Хмельницької області.
Оскільки проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення згідно з статтею 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», що був чинний на момент прийняття розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації від 28.09.2020 № 733/2020-р підлягають обов'язковій державній експертизі, було забезпечено відповідне проходження державної експертизи землевпорядної документації, після чого було прийнято згадане вище розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації про затвердження проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території регіонального ландшафтного парку «Мальованка».
Так, розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації від 28.09.2020 № 733/2020-р на підставі статей 6, 39 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", статей 17, 122 Земельного кодексу України, статті 47 Закону України «Про землеустрій», статті 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», враховуючи висновок державної експертизи землевпорядної документації від 18.08.2020 № 2852-20, затверджено проект землеустрою щодо організації і встановлення меж території регіонального ландшафтного парку «Мальованка» для збереження та використання регіональних ландшафтних парків на території Шепетівського та Полонського районів Хмельницько! області загальною площею 16915,3000 га.
Рішення про затвердження проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення одночасно є рішенням про встановлення меж таких територій згідно з статтею 47 Закону України «Про землеустрій».
На підставі викладеного вище, до Державного земельного кадастру внесена відповідна інформація, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру від 20.10.2020, номер витягу НВ-6812584602020.
Статтею 186 ЗК України у редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення, визначено, що проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів затверджуються їх замовниками.
Стосовно затвердження проекту організації території регіонального ландшафтного парку "Мальованка", охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об'єктів, то дане питання очікує розгляду на сесії Хмельницької обласної ради у відповідності до статті 53 Закону України «Про природно-заповідний фонд України».
Водночас слід зауважити, що проект землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду й проект організації території об'єкта природно-заповідного фонду не є між собою пов'язаними, оскільки метою розроблення проекту організації території об'єкта природно-заповідного фонду згідно з статтею 14 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» є визначення та обґрунтування заходів щодо провадження відповідно до законодавства та вимог міжнародних договорів природоохоронної, науково-дослідної, рекреаційної, господарської діяльності, охорони, відтворення та використання природних комплексів та об'єктів, які передбачається здійснити протягом п'яти років, а також стратегії розвитку об'єкта природно-заповідного фонду на десять років, в той час як метою розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду відповідно до вимог статті 47 Закону України «Про землеустрій» визначено серед іншого встановлення меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг; визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.
Враховуючи наведене, проект організації території регіонального ландшафтного парку "Мальованка", охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об'єктів визначає зонування вже існуючого парку, що створений на підставі відповідних рішень Хмельницької обласної ради від 11.05.1999 № 21 та від 30.03.2004 № 23-11/2004, в той час як проект землеустрою щодо організації і встановлення меж території регіонального ландшафтного парку «Мальованка» визначає межі такої території.
У відповідності до статті 1 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», що був чинний на момент прийняття розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації від 28.09.2020 № 733/2020-р державна експертиза землевпорядної документації - це діяльність, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об'єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо об'єктів експертизи.
Організація та проведення державної експертизи відповідно до закону належить до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин згідно з статтею 22 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації».
Так, на підставі висновку державної експертизи землевпорядної документації від 18.08.2020 № 2852-20, що виданий Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру, спірний об'єкт експертизи повернуто на доопрацювання, після чого у зв'язку з врахуванням зазначених у висновку зауважень та пропозицій посвідчено відповідним записом на висновку експертизи у відповідності до згаданої вище Методики.
Отже, зазначена інформація щодо врахування зауважень, що міститься у висновку державної експертизи землевпорядної документації від 18.08.2020 № 2852-20 в розумінні статей 73, 74 КАС України є належним та допустимим доказом у даній справі, однак помилково не врахована судом першої інстанції.
З огляду на викладені обставини справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації задовольнити повністю.
Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року скасувати.
Прийняти нове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 11 листопада 2021 року.
Головуючий Сушко О.О.
Судді Залімський І. Г. Мацький Є.М.