Рішення від 11.11.2021 по справі 640/20525/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2021 року м. Київ № 640/20525/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОВАЙН ГРУП" до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у місті Києві про визнання протиправними та скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРОВАЙН ГРУП» (далі - позивач та/або ТОВ «ПРОВАЙН ГРУП») з позовом Державної податкової служби України (далі - ДПС України, відповідач-1), Головного управління Державної податкової служби у місті Києві (далі - відповідач-2 та/або ГУ ДПС у м. Києві) та просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у м. Києві про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних №2705210/41370939 від 28.05.2021 року; №2705209/41370939 від 28.05.2021 року; №2705208/41370939 від 28.05.2021 року;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні №6 від 05.04.2021 року, №9 від 07.04.2021 року, №17 від 14.04.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В обґрунтування заявлених позовних вимог, позивач посилається на те, що оскаржувані рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, є необґрунтованим, оскільки платником податків надано всі необхідні документи, які вимагались при зупиненні реєстрації податкових накладних.

Представником відповідача-1 подано відзив на позовну заяву, у якому останній стверджує про правомірність прийнятого ГУ ДПС у м. Києві рішення та зазначає, що ТОВ «ПРОВАЙН ГРУП» не було надано достатніх документів для визначення реальності господарської операції. В свою чергу представником ГУ ДПС у м. Києві подано аналогічний відзив, що й ДПС України. Відповідачі у відзивах на позовну заяву посилаються на загальні положення Порядку з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165.

Вивчивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Як вбачається із матеріалів даної справи, Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРОВАЙН ГРУП» складено податкові накладні №6 від 05.04.2021 року, №9 від 07.04.2021 року, №17 від 14.04.2021 року та направлено їх для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Квитанціями від 30.04.2021 року повідомлено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація ПН/РК №6 від 05.04.2021 року, №9 від 07.04.2021 року, №17 від 14.04.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Реєстрацію податкових накладних №6 від 05.04.2021 року, №9 від 07.04.2021 року, №17 від 14.04.2021 року зупинено, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 0207, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З метою реєстрації податкових накладних №6 від 05.04.2021 року, №9 від 07.04.2021 року, №17 від 14.04.2021 року ТОВ «ПРОВАЙН ГРУП» направлено контролюючому органу повідомлення №1, №2, №3 від 24.05.2021 року про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, до яких було надано наступні документи: договір поставки №010421 від 01.04.2021 року, додаткову угоду №1 до договору поставки №010421 від 01.04.2021 року, видаткові накладні №2 від 06.04.2021 року, №3 від 07.04.2021 року №4 від 14.04.2021 року, рахунки на оплату №2 від 05.04.2021 року, №3 від 07.04.2021 року, №4 від 14.04.2021 року, платіжні доручення №525 від 05.04.2021 року, №525 від 07.04.2021 року, №530 від 14.04.2021 року, №14577 від 14.04.2021 року, договір поставки №3101/1120 від 20.07.2020 року, видаткові накладні №400 від 05.04.2021 року, №412 від 07.04.2021 року, №413 від 07.04.2021 року, №439 від 14.04.2021 року, платіжні доручення №1071 від 05.04.2021 року, №1084 від 07.04.2021 року, №1089 від 14.04.2021 року, договір оренди нежитлових приміщень №12 від 04.10.2019 року, штатний розпис.

Судом встановлено, що відповідно до умов Договору поставки №010421 від 01.04.2021 року Постачальник (ТОВ «ПРОВАЙН ГРУП») поставляє та передає у власність Покупця (СТОВ «ПТАХОПЛЕМЗАВОД «КОРОБІВСЬКИЙ») продукцію, відповідно до накладних, а Покупець приймає продукцію та оплачує її вартість на умовах і в порядку, визначених даним договором. Сторони під термінами «продукція» розуміють м'ясо птиці (качки) - тушки, її частини, відповідно до норм ДСТУ 3143:2013.

Згідно Додаткової угоди №1 до Договору поставка продукції здійснювалася автотранспортом Покупця.

Умови оплати по Договору 100% попередня оплата з можливістю після оплати.

Реалізована позивачем СТОВ «ППЗ «КОРОБІВСЬКИЙ» продукція була придбана у ТОВ «СЛОВ'ЯНСЬКИЙ КОМБІНАТ М'ЯСОПРОДУКТІВ»

На виконання умов Договору №010421 від Покупця була отримана попередня оплата (платіжне доручення №525 від 05.04.2021 року) на суму - 863500.00 грн. ТОВ «ПРОВАЙН ГРУП» було виписано та подано на реєстрацію до ЄРПН ПН №6 на загальну суму 863500,00 грн., в т. ч. ПДВ 143916.67 грн. Продукцію відвантажено згідно видаткової накладної №2 від 06.04.2021 року та частину товару відповідно до видаткової накладної №3 від 07.04.2021 року. Транспортування товару відбулося згідно товарно-транспортних накладних №2 від 06.04.2021 року та №3 від 07.04.2021 року.

На виконання умов Договору №010421 від Покупця була отримана попередня оплата (платіжне доручення №528 від 07.04.2021 року) на суму - 644250.00 грн. Враховуючи взаєморозрахунки між сторонами станом на 07.04.2021 року., а також отриману попередню оплату ТОВ «ПРОВАЙН ГРУП» було виписано та подано на реєстрацію до ЄРПН ПН №9 на загальну суму 649567,50 грн., в т. ч. ПДВ 1 13733,33 грн. Продукцію відвантажено згідно видаткової накладної №3 від 07.04.2021 року. Транспортування товару відбулося згідно товарно-транспортних накладних №3 від 07.04.2021 року.

На виконання умов Договору №010421 Покупцю було відвантажено товар згідно видаткової накладної №4 від 14.04.2021 року, транспортування відбулося відповідно до товарно-транспортної накладної №4 від 14.04.2021 року. В той же день Покупець оплатив товар ( платіжне доручення №530 на суму 380000.00 грн. та платіжне доручення №14577 на суму 300000,00 грн.). ТОВ «ПРОВАЙН ГРУП» виписано та подано на реєстрацію до ЄРПН ПН №17 на загальну суму 682400,00 грн., в т. ч. ПДВ 108261,25 грн.

Водночас, рішеннями про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від №2705210/41370939 від 28.05.2021 року; №2705209/41370939 від 28.05.2021 року; №2705208/41370939 від 28.05.2021 року позивачу було відмовлено у реєстрації податкових накладних №6 від 05.04.2021 року, №9 від 07.04.2021 року, №17 від 14.04.2021 року, з підстав ненадання платником податку копій документів - первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити) розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Тут і надалі спірні та/або оскаржувані рішення.

Не погоджуючись із спірними рішеннями позивачем подано скарги до ДПС України, за наслідком розгляду яких відповідачем-1 оскаржувані рішення залишено без змін, а скарги ТОВ «ПРОВАЙН ГРУП» без задоволення.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРОВАЙН ГРУП» категорично не погоджується зі спірними рішеннями, вважає їх протиправними та таким, що підлягають до скасування з огляду на що звернулось до суду з метою їх захисту та відновлення.

Вирішуючи спір по суті суд враховує наступне.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (п. 201.10 ст. 201 ПК України).

Згідно з нормами пункту 201.4 статті 201 ПК України, податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов'язань продавця.

Нормами підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

За приписами пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, серед іншого, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку № 1246).

Зазначені норми податкового законодавства кореспондуються з постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, якою затвердженні порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з пунктом 6 Порядку, зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до пунктів 7, 8 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/ розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.

Згідно із пунктом 10 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Відповідно до пункту 16 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165, комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Відповідно до пункту 17 зазначеного Порядку, у рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов'язковому порядку зазначається причина такого неврахування.

З матеріалів справи слідує, що у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних №6 від 05.04.2021 року, №9 від 07.04.2021 року, №17 від 14.04.2021 року було зазначено, що реєстрація останніх зупинена, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 0207, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

З метою реєстрації податкових накладних №6 від 05.04.2021 року, №9 від 07.04.2021 року, №17 від 14.04.2021 року ТОВ «ПРОВАЙН ГРУП» направлено контролюючому органу повідомлення №1, №2, №3 від 24.05.2021 року про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, до яких було надано наступні документи: договір поставки №010421 від 01.04.2021 року, додаткову угоду №1 до договору поставки №010421 від 01.04.2021 року, видаткові накладні №2 від 06.04.2021 року, №3 від 07.04.2021 року №4 від 14.04.2021 року, рахунки на оплату №2 від 05.04.2021 року, №3 від 07.04.2021 року, №4 від 14.04.2021 року, платіжні доручення №525 від 05.04.2021 року, №525 від 07.04.2021 року, №530 від 14.04.2021 року, №14577 від 14.04.2021 року, договір поставки №3101/1120 від 20.07.2020 року, видаткові накладні №400 від 05.04.2021 року, №412 від 07.04.2021 року, №413 від 07.04.2021 року, №439 від 14.04.2021 року, платіжні доручення №1071 від 05.04.2021 року, №1084 від 07.04.2021 року, №1089 від 14.04.2021 року, договір оренди нежитлових приміщень №12 від 04.10.2019 року, штатний розпис.

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, громадських формувань, видами діяльності за КВЕД, якими займається ТОВ «ПРОВАЙН ГРУП» є: оптова торгівля напоями (46.34), роздрібна торгівля напоями у спеціалізованих магазинах (47.25), оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами (46.32).

Тож, з наведеного слідує, що підстава для зупинення реєстрації податкових накладних №6 від 05.04.2021 року, №9 від 07.04.2021 року, №17 від 14.04.2021 року, як коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 0207, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість є необґрунтованою, адже подання такої таблиці є правом платника податків, перелік обов'язкових реквізитів, які зазначаються у податковій накладній, визначено у підпунктах "а" - "і" пункту 201.1 статті 201 Кодексу, зокрема, такими реквізитами є: код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з ДКПП; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТЗЕД або код послуги згідно з ДКПП неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.

Крім того, в оскаржуваних рішеннях, підставою зазначено ненадання платником податку копій документів - первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити), розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Суд, аналізуючи вказані рішення, констатує, що жоден документ, який на думку контролюючого органу не було надано позивачем, не підкреслено, як того вимагає форма такого рішення, зокрема, пункт 17 Порядку № 1165. Форма такого рішення передбачає, що у разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано, повинні бути підкресленими, тобто, конкретно вказані.

Окрім того, після зупинення реєстрації вказаних накладних, позивачем було надано достатні первинні документи на підтвердження здійснення господарської операції.

Крім того, суд зауважує, що зазначення комісією регіонального рівня про ненадання платником розрахункового документу є безпідставним, оскільки позивачем надсилалось платіжні доручення, які є розрахунковими документами, однак, до їх форми та змісту, у відповідача-2 не було обґрунтованих сумнівів.

Тож, комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, незважаючи на вищевказані судом повідомлення позивача та додані до нього документи, підтверджуючі факти, викладені у повідомленні, прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, які, у свою чергу, не містять конкретної інформації щодо причин та підстав для їх прийняття, а лише містить загальну фразу про те, що підставою слугувало не надання платником податку копій документів.

Слід зазначити, що контролюючий орган під час розгляду справи не зміг пояснити обставини, на підставі яких дійшов висновку про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку і не довів правомірність зупинення її реєстрації.

Рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Тобто, рішення фіскального органу не відповідає наведеним вище вимогам щодо чіткості та зрозумілості, та породжує його неоднозначне трактування, що, у свою чергу, впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати волевиявлення суб'єкта владних повноважень.

До того ж, факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарської операції, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.

Крім того, в даній справі, суд не має надавати оцінку реальності здійснення господарських операцій між позивачем та контрагентом, на підставі яких складено податкові накладні №6 від 05.04.2021 року, №9 від 07.04.2021 року, №17 від 14.04.2021 року, оскільки дане питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що, відповідно до пункту 61.1 статті 61 ПК України, включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Тож, при вирішенні питання про реєстрацію податкових накладних, адміністративний суд не досліджує зміст господарських правовідносин. Завдання суду полягає у дослідженні документів первинного бухгалтерського обліку в аспекті їх належності для цілей підтвердження реальності господарських операцій. Необхідність підтвердження реальності господарських операцій переслідує публічно-правові цілі - встановлення належності виконання платниками податків визначених законодавством податкових обов'язків.

Відтак, у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

На переконання суду, при прийнятті рішень про відмову в реєстрації податкових накладних №6 від 05.04.2021 року, №9 від 07.04.2021 року, №17 від 14.04.2021 року суб'єктом владних повноважень не було зазначено та вказано позивачу на те, яких саме документів не надано (які не були прийняті до уваги, з яких підстав), а також яких саме документів не вистачає чи яку іншу інформацію необхідно надати для реєстрації, зважаючи на бажання позивача надати всі необхідні документи та, як наслідок, зареєструвати податкові накладні.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних є протиправними та такими, що підлягає скасуванню, водночас, доводи сторони відповідачів, викладені у відзивах ґрунтуються лише на цитуванні загальних норм законодавства та не спростовують наведених позивачем у позовній заяві обставин, які є цілком зрозумілими та логічними.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладених, суд зазначає наступне.

Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для зобов'язання Державну податкову службу України здійснити реєстрацію податкових накладних №6 від 05.04.2021 року, №9 від 07.04.2021 року, №17 від 14.04.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем їх фактичного подання. В даному випадку, задоволення позовної вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні датою їх фактичного подання, є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги, у даному випадку, підлягають задоволенню, а оскаржувані рішення - скасуванню.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, під час звернення позивача з даним позовом до суду останнім сплачено судовий збір за заявлені позовні вимоги у розмірі 13620,00 грн., які підлягають стягненню з відповідачів солідарно, на користь останнього у повному обсязі.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 139, 242 - 246, 255 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОВАЙН ГРУП» (03055, м. Київ, вул. Ванди Василевської, 7, оф. 700, код ЄДРПОУ 41370939) до Державної податкової служби України (04655, м. Київ, Львівська площа, б. 6-8, код ЄДРПОУ 37472277), Головного управління Державної податкової служби у місті Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, б. 33/19, код ЄДРПОУ 43141267) про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у м. Києві про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних №2705210/41370939 від 28.05.2021 року; №2705209/41370939 від 28.05.2021 року; №2705208/41370939 від 28.05.2021 року.

3. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні №6 від 05.04.2021 року, №9 від 07.04.2021 року, №17 від 14.04.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Державної податкової служби України (04655, м. Київ, Львівська площа, б. 6-8, код ЄДРПОУ 37472277) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОВАЙН ГРУП» (03055, м. Київ, вул. Ванди Василевської, 7, оф. 700, код ЄДРПОУ 41370939) сплачений ним судовий збір у розмірі 6810 (шість тисяч вісімсот десять) грн. 00 коп.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Державної податкової служби у місті Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, б. 33/19, код ЄДРПОУ 43141267) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОВАЙН ГРУП» (03055, м. Київ, вул. Ванди Василевської, 7, оф. 700, код ЄДРПОУ 41370939) сплачений ним судовий збір у розмірі 6810 (шість тисяч вісімсот десять) грн. 00 коп.

За приписами статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Порядок та строки подання апеляційної скарги врегульовано приписами статей 294-297 Кодексу адміністративного судочинства

Суддя В.І. Келеберда