ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позову без розгляду
02 листопада 2021 року м. Київ№ 640/19202/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Смолія І.В., при секретарі судового засідання Стрикун Д.В., розглянувши клопотання про залишення позовної заяви без розгляну по адміністративній справі
за позовом Озерянської сільської ради Варвинського району Чернігівської області
до Кабінету Міністрів України
третя особа Варвинська селищна рада
про визнання протиправним та скасування розпорядження КМУ №730-р від 12.06.2020,
за участю представників сторін:
від позивача: не прибув
від відповідача: Мельникова О.Я.
від третьої особи: не прибув
встановив:
Озерянська сільська рада Варвинського району Чернігівської області звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Кабінету Міністрів України про визнання протиправним та скасування розпорядження КМУ №730-р від 12.06.2020.
Представником відповідача на адресу суду подано заяву про залишення позову без розгляду. Заява обґрунтовано тим, що адміністративно процесуальними правами та обов'язкам Озернянська сільська рада не наділена для звернення до суду.
Представник позивача та третьої особи в судове засідання не прибули, повідомлення належним чином.
Позивачем на адресу суду подано пояснення щодо заявленого клопотання.
Дослідивши матеріали справи та подане клопотання судом встановлено наступне.
Згідно ст.55 Конституції України, право на судовий захист гарантовано Конституцією України.
Відповідно до ч.2 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Частиною 3 ст.43 Кодексу адміністративного судочинства України, здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.46 Кодексу адміністративного судочинства України, сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
Згідно ч.1 ст.53 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, державні органи, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із позовними заявами в інтересах інших осіб і брати участь у цих справах. При цьому Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, державні органи, органи місцевого самоврядування повинні надати адміністративному суду документи та інші докази, які підтверджують наявність визначених законом підстав для звернення до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до абзацу 3 ч.1 ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, селищ, міст, що мають єдиний адміністративний центр;
Згідно ч.ч.1, 2 ст.5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
У містах з районним поділом за рішенням територіальної громади міста або міської ради відповідно до цього Закону можуть утворюватися районні в місті ради. Районні в містах ради утворюють свої виконавчі органи та обирають голову ради, який одночасно є і головою її виконавчого комітету.
Відповідно до ст.181 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, шо до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать звернення до суду про визнання незаконними актів органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальної громади, а також повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування (ч.4 п.1 ст.38).
Відповідно до п.15 ч.4 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова: звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів.
Згідно п.30 ч.1 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання: прийняття рішень про звернення до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад у сфері їх спільних інтересів, а також повноваження районних, обласних рад та їх органів.
Судом встановлено, що повноваження сільських селищних, міських рад визначені в статтях 25-26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», в яких не передбачено право визначених рад на звернення до суду.
Право на звернення до суду з адміністративним позовом в інтересах територіальної громади надано саме виконавчому органу Озернянської сільської ради, а не Озернянській сільській раді. Озернянська сільська рада та Виконавчий орган Озернянської сільської ради є окремими юридичними особами, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Отже, відповідно до п.1 ч.1 ст.240 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.183 Кодексу адміністративного судочинства України, у підготовчому засіданні суд постановляє ухвалу (ухвали) про процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті. За результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі.
Враховуючи зазначене, заслухавши думку присутніх представників сторін, суд приходить до висновку про задоволення поданого клопотання та залишає позовну заяву в адміністративній справі №640/13735/20.
Крім того, суд зазначає, що Озернянська сільська рада відповідно до норм Кодексу адміністративного судочинства України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» має здатність самостійно здійснювати свої права та обов'язки, а саме як особа, що наділена правом звертатись до суду з відповідним позовом.
Керуючись ст.ст.189, 240, 241, 242 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м.Києва, -
ухвалив:
Клопотання представника відповідача задовольнити.
Залишити без розгляду позовну заяву Озерянської сільської ради Варвинського району Чернігівської області про визнання протиправним та скасування розпорядження КМУ №730-р від 12.06.2020.
Ухвала набирає законної сили згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Смолій