Рішення від 12.11.2020 по справі 826/12522/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2020 року м. Київ № 826/12522/17

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., при секретарі судового засідання Кириллові М.С. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до Головного управління Держгеокадастру у Київській області

провизнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

за участю :

позивача - не прибув,

представника відповідача - не прибув,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалами від 06.11.2017 відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 30.11.2017.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем не було належним чином розглянуто та надано у законодавчо встановлені строки повну відповідь на скаргу позивача від 01.08.2017 б/н. Також позивач зазначив про те, що відповідач з результатами його скарги безпідставно відмовив йому у обстеженні земельної ділянки кадастровий номер 3221888800:33:043:0904, хоча мав підстави та повноваження для його проведення.

Відповідач проти позовних вимог заперечив, надав суду письмовий відзив на позовну заяву в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з огляду на те, що скаргу позивача від 01.08.2017 розглянуто та 28.08.2017 повідомлено про те, що за наявною інформацією, земельна ділянка з кадастровим номером 3221888800:33:043:0904, площею 1,6997 га, цільове призначення для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг, знаходиться у державній власності, належить на праві постійного користування ДП «Вищедубечанське лісове господарство» та використовується відповідно до договору на право довгострокового тимчасового користування лісовими ділянками строком на 49 років від 01.03.2012 укладеного між ДП «Вищедубечанський лісгосп» та СТ «Ключі» на підставі розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 17.11.2010 № 1321. Також відповідач зазначив про те, що посилання позивача на порушення строків передбачених статтею 20 Закону України «Про звернення громадян» підлягають спростуванню, оскільки скарга від 01.08.2017 розглянута в терміни передбачені даним Законом, про що свідчить реєстраційний номер.

У судовому засіданні суд ухвалив перейти до розгляду справи в порядку письмового провадження. Під час розгляду справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Київській області зі скаргою від 01.08.2017 в якій зазначив про те, що декілька метровий паркан та інші будівлі і споруди розташовані у прибережній захисній смузі (в межах 25 метрів від води) на ділянці землі, кадастровий номер якої 3221888800:33:043:0904 погіршують природні якості землі, завдають шкоду правам і свободам громадян, які передбачені Конституцією України, статтями 66, 74 Лісового кодексу України, а саме, перешкоджають громадянам вільно перебувати та гуляти у лісі в межах зазначеної ділянки, використовувати зазначену ділянку для культурно - оздоровчих та рекреаційних цілей, відпочинку біля води, та оздоровлення. Також у скарзі він зазначив про те, що постійний лісокористувач Державне підприємство «Вищедубечанське лісове господарство» та лісокористувач на умовах довгострокового користування садівницьке товариство "Ключі" порушують свої зобов'язання та вимоги визначені законодавством та іншими нормативно-правовими актами, утому числі, лісового законодавства, законодавства про захист навколишнього середовища, зокрема, щодо заборони забудови прибережної захисної смуги. Також він зазначив про те, що на земельній ділянці не здійснюють роботи щодо благоустрою, а саме - не створено сприятливих умов для перебування громадян, збереження лісового середовища, не створено необхідного комфорту та зручностей для відпочиваючих, а саме: оформлення входу; облаштування майданчиків для стоянки автомобілів; облаштування санвузлів; облаштування місць розведення багать: установлення урн для сміття, облаштування спусків до води; тощо.

З огляду на викладене позивач у зазначеному листі просив:

"1. Обстежити земельну ділянку за кадастровим номер 3221888800:33:043:0904 на предмет самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням та інших порушень у сфері дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель;

2. Провести перевірки ДП "Вищедубечанське лісове господарство" та с/т "Ключі" з питань, що належать до компетенції Держгеокадастру України;

3. Скласти протокол про адміністративне правопорушення за ст. ст. 244, 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та/або інших правопорушень у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог земельного законодавства;

4. Видати для виконання припис; внести клопотання щодо припинення експлуатації об'єктів, припинення права користування земельною ділянкою у разі порушення вимог земельного законодавства до повного усунення виявлених порушень і ліквідації їх наслідків;

5. Повідомити заявнику письмово про результати перевірки заяви і суть прийнятого рішення в строки передбачені законом на поштову адресу: 02100, м. Київ -100, а/я № 84."

Листом від 28.08.2017 № Р-25181/0-14578/6-17 Головне управління Держгеокадастру у Київській області повідомило ОСОБА_1 наступне: "За наявною в Головному управлінні Держгеокадастру в Київській області інформацією, земельна ділянка з кадастровим номером 3221888800:33:043:0904, площею 1,6997 га, цільове призначення для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг, знаходиться у державній власності та належить на праві постійного користування ДП «Вищедубечанське лісове господарство».

Відповідно до статей 16, 18 Лісового кодексу України, право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами.

Вищезазначена земельна ділянка використовується відповідно до договору на право довгострокового тимчасового користування лісовими ділянками строком на 49 років від 01.03.2012 укладеного між ДП «Вищедубечанський лісгосп» та СТ «Ключі» на підставі розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 17.11.2010 №1321.

Згідно п.2 ст.20 Лісового кодексу України, тимчасові лісокористувачі на умовах довгострокового користування мають право за погодженням із власниками лісів, постійними лісокористувачами в установленому порядку зводити тимчасові будівлі і споруди, необхідні для ведення господарської діяльності.

Крім того, ДП «Вищедубечанське лісове господарство» повідомило, що припис від 20.10.2015 №1 було виконано: спірний паркан з колючою проволокою було повністю демонтовано СТ «Ключі» та приведено земельну ділянку у первісний стан, що було перевірено лісничими ДП «Вищедубечанське лісове господарство» при виїзді та огляді лісової ділянки."

Також в зазначеному листі Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області було вказано наступне: "Щодо будівель і споруд розташованих па земельній ділянці з кадастровим номером 3221888800:33:043:0904, повідомляємо, згідно з Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України затвердженого Указом Президента України № 439/2011 від 08.04.2011 року забезпечення реалізації державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю належить до повноважень Державної архітектурно-будівельної інспекції України.".

Позивач вважаючи, що відповідач на підставі його звернення від 01.08.2017 мав обстежити земельну ділянку кадастровий номер 3221888800:33:043:0904 звернувся з відповідним позовом до суду.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Статтею 94 Лісового кодексу України встановлено, що державний контроль за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів здійснюється Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, органами виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища, іншими органами виконавчої влади у межах повноважень, визначених законом.

Частинами першою та другою статті 5 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" встановлено, що державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15 встановлено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Згідно з підпунктом 1 пункту 3 вказаного Положення основним завданням Держгеокадастру, зокрема, є реалізація державної політики у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів;

Відповідно до підпункту "а" пункту 251 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15 Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за: веденням державного обліку і реєстрацією земель, достовірністю інформації про наявність та використання земель; дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; дотриманням правил, установленого режиму експлуатації протиерозійних, гідротехнічних споруд, збереженням захисних насаджень і межових знаків; проведенням землеустрою, виконанням заходів, передбачених проектами землеустрою, зокрема за дотриманням власниками та користувачами земельних ділянок вимог, визначених у проектах землеустрою; здійсненням заходів, передбачених відповідними робочими проектами землеустрою, стосовно захисту земель від водної і вітрової ерозії, селів, підтоплення, заболочення, засолення, солонцювання, висушування, ущільнення та інших процесів, що призводять до погіршення стану земель, а також щодо недопущення власниками та користувачами земельних ділянок псування земель шляхом їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, заростання чагарниками, дрібноліссям та бур'янами; використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення.

Пунктом 7 вказаного Положення встановлено, що Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Статтею 2 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель є: забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України; забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони та раціонального використання земель; запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення; забезпечення додержання власниками землі та землекористувачами нормативів у сфері охорони та використання земель, запобігання забрудненню земель та зниженню родючості ґрунтів, погіршенню стану рослинного і тваринного світу, водних та інших природних ресурсів.

Відповідно до пункту "а" частини першої зазначеного Закону до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належить здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині, зокрема: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання.

Частиною четвертою статті 9 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" встановлено, що державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок; розгляду звернень юридичних і фізичних осіб; участі у прийнятті в експлуатацію меліоративних систем і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших об'єктів, які споруджуються з метою підвищення родючості ґрунтів та забезпечення охорони земель; розгляду документації із землеустрою, пов'язаної з використанням та охороною земель; проведення моніторингу ґрунтів та агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення.

Відповідно до частини першої статті 10 вказаного Закону державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, зокрема, безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель.

Таким чином, до повноважень Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру організовує та здійснює державний нагляд (контроль), яка здійснює їх у тому числі через утворені в установленому порядку територіальні органи, належить здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, яким можу здійснюватись, зокрема, як шляхом проведення перевірок, так і шляхом розгляду звернень юридичних і фізичних осіб.

При цьому положеннями статті 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державним інспекторам у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель надано право, а не покладено на них обов'язок щодо безперешкодного обстеження в установленому законодавством порядку земельних ділянок, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб.

Позивач у позовній заяві просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язати його обстежити земельну ділянку за кадастровим номером 3221888800:33:043:0904.

Вказані вимоги позивач обґрунтовує тим, що за результатами розгляду його скарги від 01.08.2017 відповідачем не було належним чином проведено обстеження земельної ділянки за кадастровим номером 3221888800:33:043:0904.

До позовної заяви позивачем додано копію листа від 28.08.2017 № Р-25181/0-14578/6-17 "Про розгляд листа", яким відповідачем було надано відповідь за результатами розгляду скарги позивача від 01.08.2017.

З аналізу вказаного листа вбачається, що відповідачем здійснено дії спрямовані на здійснення державного контролю за використанням та охороною земельної ділянки з кадастровим номером 3221888800:33:043:0904 шляхом розгляду звернення фізичної особи, а саме скарги позивача від 01.08.2017.

Таким чином відповідачем вчинено дії щодо здійснення державного контролю за використанням та охороною земельної ділянки з кадастровим номером 3221888800:33:043:0904 шляхом розгляду скарги позивача від 01.08.2017.

Факт відсутності проведення відповідачем обстеження земельної ділянки за кадастровим номером 3221888800:33:043:0904 не може слугувати підставою для висновку щодо допущення відповідачем бездіяльності, оскільки відповідно до положень статті 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" відповідачу надано право, а не покладено на нього обов'язок щодо обстеження в установленому законодавством порядку земельних ділянок, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб.

Відповідно у суду відсутні правові підстави для зобов'язання відповідача скористатися наданим йому правом за відсутності законодавчо встановленого обов'язку щодо обстеження в установленому законодавством порядку земельних ділянок, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб за певних умов.

Відповідно до частини першої статті 20 Закону України "Про звернення громадян" звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

За результатами розгляду скарги позивача від 01.08.2017 відповідачем було надано йому відповідь листом від 28.08.2017 № Р-025181/0-14578/6-17. Зазначений факт сторонами не заперечується .

Таким чином відповідачем за результатами розгляду скарги позивача від 01.08.2017 відповідь було надано у законодавчо встановлені строки.

Відповідно до доданої позивачем до позовної заяви копії конверту лист від 28.08.2017 № Р-025181/0-14578/6-17 йому було направлено 16.09.2017. Відповідачем доказів на підтвердження своєчасного направлення позивачу копії відповідного листа позивачу суду надано не було.

Отже, в даному випадку наявний факт несвоєчасного направлення позивачу відповіді за результатами розгляду скарги позивача від 01.08.2017, водночас відповідні дії відповідача позивачем в рамках даної адміністративної справи не оскаржуються.

З огляду на викладене, враховуючи те, що відповідачу надано право безперешкодного обстеження в установленому законодавством порядку земельних ділянок, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, а не покладено на нього відповідний обов'язок, а також те, що за результатами розгляду скарги позивача від 01.08.2017 відповідачем здійснено дії спрямовані на проведення державного контроль за використанням та охороною земельної ділянки з кадастровим номером 3221888800:33:043:0904, результати здійснення яких відображено в листі від 28.08.2017 № Р-25181/0-14578/6-17, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованим та не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Київській області () 03115, м. Київ, вул. Серпова, буд. 3/14, код ЄДРПОУ 39847550) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 295-297, пункту 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.П. Огурцов