12 листопада 2021 року Чернігів Справа № 620/4385/21
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо перерахунку з 01.03.2021 пенсії позивача з суми 6149,00 грн. на суму 1769,00 грн. та про відшкодування переплати пенсії за період з 01.05.2019 по 28.02.2021 в сумі 78198,29 грн.;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача відповідно до Закону України «Про державну службу» врахувавши при перерахунку довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, видані Чернігівською об'єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Чернігівській області № 18/Б/25-22-05-38 від 03.05.2019 та № 17/Б/25-22-05-38 від 03.05.2019.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.07.2019 по справі № 620/1732/19 відповідачем не було перераховано його пенсію на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Чернігівською об'єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Чернігівській області № 18/Б/25-22-05-38 від 03.05.2019 та № 17/Б/25-22-05-38 від 03.05.2019 та визначено її в розмірі 1769,00 грн. замість 6149,00 грн. Позивач вважає вказані дії відповідача протиправними, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, посилаючись на те, що в рішенні Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.11.2019 у справі № 620/1732/19 судом не розглядалось питання порядку обчислення заробітної плати позивачу при відповідному переведенні, тому врахувати довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 18/Б/25-22-05-38 від 03.05.2019 та № 1775/25-22-05-38 від 03.05.2019, при обчисленні пенсії позивачу не було підстав. Також зазначає, що відповідно до пункту 5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, форма довідки про заробітну плату затверджується правлінням Пенсійного фонду України лише для призначення пенсії державного службовця. Довідки, на підставі яких позивач просить перерахувати пенсію, видані для призначення пенсії, а не для перерахунку, тому вони не можуть братись до уваги відповідачем при перерахунку пенсії.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримував пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
08.05.2019 позивач звернувся з заявою до відповідача про призначення пенсії як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу». До заяви позивачем, зокрема, була додана довідка Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Чернігівській області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 18/Б/25-22-05-38 від 03.05.2019 та довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців і яка на момент виходу на пенсію не займає посади держаної служби № 17/Б/25-22-05-38 від 03.05.2019 (а.с. 84, 85, 86).
Відповідач, листом від 28.05.2019 № 2224/03, відмовив позивачу в призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.07.2019 по справі № 620/1732/19 позов ОСОБА_1 задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 28.05.2019 № 2224/03. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», з дня подачі заяви від 08.05.2019 (а.с. 37-39).
Як вбачається з копії листа Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 10.04.2020 № 2500-0226-8/11775 на виконання вказаного судового рішення позивачу призначено пенсію в розмірі 6149,00 грн. (а.с. 43).
У подальшому Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області листом від 02.03.2021 № 2500-0403-8/10782 повідомило позивача, що оскільки судом не розглядалося питання порядку обчислення заробітної плати позивача для призначення пенсії державного службовця, відсутні підстави для врахування довідок про склад заробітної плати для визначення пенсії, виданих Чернігівською об'єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Чернігівській області № 18/Б/25-22-05-38 від 03.05.2019 та № 17/Б/25-22-05-38 від 03.05.2019. Тому пенсія обчислена відповідно до Закону України «Про державну службу» в мінімальному розмірі з 08.05.2019, в результаті чого за період з 08.05.2019 по 28.02.2021 виникла переплата пенсії. Станом на 01.03.2021 розмір пенсії позивача становив 1769,00 грн. (а.с. 45).
Листом від 02.03.2021 № 2500-0403-8/10782 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повідомило позивача, що при перерахунку його пенсії виникла переплата в сумі 78198,29 грн. та запропоновано зазначену переплату добровільно внести на рахунок Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (а.с. 46).
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015, Закон № 3723-ХП втратив чинність, крім статті 37, що застосовуються до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Згідно із пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» № 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
У відповідності до частини першої статті 37 Закону України № 3723-ХІІ «Про державну службу» встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Право ОСОБА_1 на переведення на пенсію державного службовця за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» з 08.05.2019 (з дня подачі заяви), підтверджено рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.07.2019 у справі № 620/1732/19, яке набрало законної сили 26.11.2019.
Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Разом з тим, суд звертає увагу, що в пунктах 4-5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, визначено, зокрема, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Отже, при призначенні пенсії позивачу повинні враховуватися подана ним заява та додані до неї документи.
Як слідує з матеріалів справи, позивачем разом з заявою про призначення (перерахунок) пенсії від 08.05.2019 надавалися: довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу не пенсію не займає посади державної служби № 17/Б/25-22-05-38 від 03.05.2019; довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 18/Б/25-22-05-38 від 03.05.2019.
Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області всупереч вимогам статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII, здійснило призначення пенсії позивачу без урахування заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
З урахуванням наведеного, наявні правові підстави для визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку з 01.03.2021 пенсії позивача з суми 6149,00 грн. на суму 1769,00 грн. та про відшкодування переплати пенсії за період з 01.05.2019 по 28.02.2021 в сумі 78198,29 грн., а також зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.03.2021, врахувавши при перерахунку довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу не пенсію не займає посади державної служби № 17/Б/25-22-05-38 від 03.05.2019 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 18/Б/25-22-05-38 від 03.05.2019.
Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню повністю, тому на користь позивача підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області судовий збір у загальному розмірі 3178,00 грн.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 260-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, буд. 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо перерахунку з 01.03.2021 пенсії ОСОБА_1 з суми 6149,00 грн. на суму 1769,00 грн. та про відшкодування переплати пенсії за період з 01.05.2019 по 28.02.2021 в сумі 78198,29 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.03.2021, врахувавши при перерахунку довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу не пенсію не займає посади державної служби № 17/Б/25-22-05-38 від 03.05.2019 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 18/Б/25-22-05-38 від 03.05.2019.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 3178,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 12.11.2021.
Суддя В.О. Непочатих