11 листопада 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/2256/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Чернівцігаз Збут” до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови,-
І. РУХ СПРАВИ
1.1. Товариство з обмеженою відповідальністю “Чернівцігаз Збут” (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - відповідач або НКРЕКП), в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 09.12.2020 року № 2405 “Про накладення штрафу на ТОВ “Чернівцігаз Збут” за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу”.
- стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ “Чернівцігаз Збут” за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг сплачені ТОВ “Чернівцігаз Збут” суми штрафу у розмірі 102000 (сто дві тисячі) гривень.
1.2. Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 24.05.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ПОЗИЦІЇ СТОРІН
Позиція позивача
2.1. В обґрунтування позову згідно позову, відповіді на відзив та письмових пояснень по суті справи, представник позивача зазначає, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм діючого законодавства, має очевидні ознаки протиправності та суперечить вимогам чинного законодавства, оскільки перевірка ТОВ «Чернівцігаз Збут» проводилась з грубим порушенням норм Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних і послуг» від 22.09.2016 року №1540-VIII та Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що проводять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 року №428, висновки Акту від 20.11.2020 року № 452 суперечать вимогам пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 Типового договору транспортування природного газу у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування.
2.2. Так, вказує, що позапланова виїзна перевірка була здійсненна безпідставно, тобто з порушенням Закону №1540-VIII та Постановою № 428, якими чітко встановлені умови при яких Регулятор проводить позапланові виїзні перевірки, а саме без обґрунтованого звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, її законник прав.
2.3. Окрім цього, ТОВ “Чернівцігаз Збут” повідомляло комісію про відсутність можливості надати копії документів та інформації у строк, встановленому у запиті від 26.08.2020 року №56-17/407 (вх.№ СЛ-457-167-0820) та з метою дотримання принципів справедливості, об'єктивності та неупередженості під час проведення перевірки просило продовжите терміни проведення позапланової виїзної перевірки для надання відповіді на пункти 2,3,4,5,6 з урахуванням ст. 253 ЦК України. При цьому, Комісії були надані документи, витребувані у п.1 вказаного запиту. Стаття 19 Закону України № 1540-VIII та п.4.3 Порядку № 428 передбачає, що строк проведення позапланової виїзної перевірки може бути збільшений до 20 робочих днів, а для суб'єктів малого підприємництва - до п'яти робочих днів з внесенням відповідних змін до посвідчення на проведення перевірки. Разом з тим, НКРЕКП було проігноровано вимоги п.2.5 - 2.7 Порядку № 428 та не зупинено проведення перевірки.
2.4. При цьому, перевірка здійснювалась поза межами строку визначеного у рішенні про проведення заходу державного контролю та без належних повноважень.
2.5. Також представник позивача вказав, що ТОВ «Чернівцігаз Збут» не погодилось з висновками акта перевірки від 20.11.2020 р. №452 планової перевірки та подало письмові пояснення щодо виявлених порушень. Проте, НКРЕКП заперечення Товариства не були враховані, а висновки Акту від 20.11.2020 року №452 залишені без змін.
2.6. Щодо суті виявлених під час перевірки порушень зазначає, що в Акті від 20.11.2020 року №452 встановлено порушення ТОВ «Чернівцігаз Збут» пункту 2.1, глави 2 Ліцензійних умов з постачання щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно- правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від Зо.09.2015 № 2493, та положень пункту 4.1 Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2497, у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування, а саме встановлено, що ТОВ «Чернівцігаз Збут» нібито здійснювало постачання природного газу без забезпечення своєчасної збалансованості свого портфоліо балансування, що призвело до негативного небалансу природного газу протягом серпня 2020 року на загальну суму 11170,79 тис. грн (з ПДВ), яка була оплачена ТОВ «Чернівцігаз Збут» вчасно та в повному обсязі.
2.7. При цьому, ТОВ «Оператор ГТС України» 14 серпня 2020 року склав односторонній акт врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць серпень 2020 року від 14 серпня 2020 року № 08-2020-1910000216, відповідно до якого розмір плати за добовий небаланс природного газу за газовий місяць, що підлягає сплаті замовником, а саме ТОВ «Чернівцігаз Збут» (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця) складає 14670793,74 грн ПДВ). Зазначений акт надано ТОВ «Оператор ГТС України» 14 серпня 2020 року. Сплата ТОВ “Чернівцігаз Збут” вказаного розміру плати за добовий небаланс природного газу за газовий місяць була здійснена листом від 17.09.2020 р. № 587-Сл-3726-0920 до ТОВ «Оператора ГТС України» в частині зарахування раніше здійсненої переплати в сумі 3500000,00 грн. в оплату за добовий небаланс за серпень 2020 року та 18 вересня 2020 року платіжним дорученням № 970 від 18.09.2020 р. в сумі 11 170 793,74 грн, в повному обсязі.
2.8. Вищенаведені факти відображені в Акті та не заперечуються зі сторони ТОВ «Оператор ГТС України».
2.9. Таким чином, ТОВ «Чернівцігаз Збут» врегульовані щодобові небаланси шляхом оформлення ТОВ «Оператор ГТС України» та направлення одностороннього акту врегулювання щодобових небалансів Товариства за газовий місяць серпень 2020 року, які своєчасно, належно та в повному обсязі сплачені.
2.10. Водночас, вказує на те, що неможливість уникнути затрат на оплату добових небалансів також обумовлено тим, що у ТОВ “Чернівцігаз Збут” об'єктивно відсутні можливості в газову добу D збалансувати своє портфоліо, оскільки: в газову добу D у Товариства так і у Оператора ГТС відсутня інформація про незбалансованість портфоліо замовника послуг транспортування; Товариство, є постачальником природного газу для споживачів, обсяги споживання яких не вимірюються щодобово; до цього часу на ринку газу не впроваджено функціонування торгової платформи (торгових площадок), відповідно, немає ліквідного ринку, відсутні дієві механізми для формування короткострокових стандартизованих продуктів та шляхи врегулювання небалансів в економічний спосіб.
Позиція відповідача
2.11. Згідно відзиву на позов та письмових пояснень по суті справи, представник відповідача заперечує проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що ТОВ «Чернівцігаз Збут», будучи замовником послуг транспортування, відповідає за збалансованість свого портфоліо балансування та повинен вчиняти всі необхідні заходи, направлені на збалансованість своїх портфоліо балансування протягом газової доби, в якій здійснюється надання послуг транспортування природного газу.
2.12. Так, позивачем здійснено постачання природного газу у серпні 2020 року без забезпечення своєчасної збалансованості свого портфоліо балансування, зокрема з 03.08.2020 року по 11.08.2020 року.
2.13. ТОВ «Чернівцігаз Збут» в рамках виконання вимог Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 року № 867 фактично здійснено відбір з газотранспортної системи природного газу ТОВ «Оператор ГТС» без подачі природного газу на точці входу до газотранспортної системи. При цьому у період 03.08.2020-11.08.2020 року ТОВ «Чернігівгаз Збут» в рамках виконання вимог зазначеного Положення взагалі не здійснено подачу природного газу до газотранспортної системи для забезпечення споживачів природним газом, та не вчинено дій щодо вчасного збалансування свого портфоліо балансування, що призвело до виникнення негативного добового небалансу за ці дні серпня 2020 року в обсязі 1065,721 тис. м3.
2.14. Водночас, відповідач зауважив, що оплата позивачем щодобових небалансів не спростовує протиправність дій останнього щодо несвоєчасного збалансування свого портфоліо. Вказав на безпідставність тверджень представника позивача про відсутність порушень норм Типового договору.
2.15. При цьому, вказує на недоречність посилання ТОВ “Чернівцігаз Збут” на вимоги положень Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», оскільки такі не поширюються на сферу діяльності НКРЕКП та відповідно не могли бути застосовані НКРЕКП під час прийняття оскаржуваної постанови за результатами розгляду акта перевірки.
2.16. Щодо твердження представника позивача, що начебто відсутні належні підстави для проведення позапланової виїзної перевірки, представник відповідача зазначив що до НКРЕКП надійшло звернення ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» (далі - ТОВ «Оператор ГТС України») від 03.09.2020 року № ТОВВИХ-20-1042 про здійснення заходу державного контролю щодо недотримання, зокрема, позивачем Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 року № 201.
2.17. Зокрема, ТОВ «Оператор ГТС України» у своєму зверненні зазначено, що в серпні 2020 року окремі замовники послуг транспортування природного газу допустили значний обсяг негативного добового небалансу шляхом надання незбалансованих номінацій/реномінацій (коли планові обсяги подачі природного газу до газотранспортної системи відрізняються від планових обсягів відборів природного газу газотранспортної системи) та невжиття заходів щодо вчасного збалансування своїх портфоліо балансування. Також у вищезазначеному зверненні вказано, що надання послуг транспортування природного газу з 01.08.2020 року по 21.08.2020 року призвело до створення фізичного перевантаження газотранспортної системи, оскільки відбувався відбір з газотранспортної системи природного газу Оператора газотранспортної системи, а не газу, поданого замовниками послуг транспортування, чи газу, який перебуває у їх власності чи розпорядженні.
2.18. Враховуючи зазначене вище, НКРЕКП прийнято постанову від 13.10.2020 року № 1896 «Про проведення позапланових виїзних перевірок дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу суб'єктами господарювання» із додатком, в якому наведено перелік суб'єктів господарювання, зокрема, позивача.
ІІІ. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
3.1. Дослідженням матеріалів справи судом встановлено, що Сектором НКРЕКП у Чернівецькій області у термін з 09.11.2020 року по 20.11.2020 року відповідно до Постанови НКРЕКП від 13.10.2020 року №1896 «Про проведення позапланових виїзних перевірок дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу суб'єктами господарювання», на підставі посвідчення на проведення позапланової виїзної перевірки від 29.10.2020 року №505 проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ «Чернігівгаз Збут» щодо дотримання вимог законодавства та пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умови з постачання щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема: пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2493 (далі - Кодекс ГТС); положень пункту 4.1 Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2497 (далі - Типовий договір) за період діяльності з 01.08.2020 року по 31.08.2020 року (а.с. 15-18).
3.2. За результатами проведення перевірки посадовими особами НКРЕКП складено акт від 20.11.2020 року №452, згідно якого в описі виявлених порушень зазначено, що ТОВ «Чернігівгаз Збут» порушено пункт 2.1 глави 2 Ліцензійних умов з постачання щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2493 та положень пункту 4.1 Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2497, у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування (а.с. 117-126).
3.3. Не погоджуючись з висновками акту перевірки від 20.11.2020 року №452 ТОВ «Чернігівгаз Збут» направлено до Сектору НКРЕКП у Чернівецькій області та НКРЕКП письмові пояснення та обґрунтування (заперечення) від 25.11.2020 року № 587-Сл-4829-1220 до акту перевірки (а.с. 129-132).
3.4. В подальшому, постановою НКРЕКП від 09.12.2020 року №2405 «Про накладення штрафу на ТОВ «Чернігівгаз Збут» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умови з постачання щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу», відповідно до ст. 17, 19 та 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» НКРЕКП на ТОВ «Чернігівгаз Збут» накладено штраф у розмірі 102000,00 грн. за порушення вимог законодавства та пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 Типового договору в частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування (а.с. 144-145).
ІV. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ПОЗИЦІЯ СУДУ
4.1. Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення встановлено Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 року №1540-VIII (далі - Закон №1540-VIII), відповідно до приписів статті 1 якого, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
4.2. Приписами статей 2, 3 Закону №1540-VIII встановлено, що Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема у сфері енергетики, щодо діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу.
Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання, в тому числі, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.
4.3. Згідно із пунктами 11, 12 частини 1 статті 17 Закону №1540-VIII для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов; розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом, приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства.
4.4. Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю (частина 1 статті 19 Закону №1540-VIII).
4.5. Водночас, частиною 7 цієї ж статті Закону визначено, що підставою для проведення позапланової виїзної перевірки є: 1) подання суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, письмової заяви про здійснення заходу державного контролю; 2) обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, її законних прав; 3) обґрунтоване звернення суб'єктів господарювання та споживачів про порушення суб'єктом природної монополії законодавства з питань доступу до електричних/теплових/газових мереж та/або порушення ліцензійних умов; 4) перевірка виконання рішень Регулятора щодо усунення порушень вимог законодавства, прийнятих за результатами планових або позапланових перевірок; 5) перевірка достовірності наданих Регулятору даних у звітності або в інших документах.
4.6. Щодо застосування положень Закону №877, на який у позові посилається представник ТОВ «Чернігівгаз Збут», суд зазначає, що саме чинний Закон №1540-VIII містить положення щодо визначення процедури проведення контрольних заходів у сфері енергетики та комунальних послуг, а відтак саме норми вказаного Закону №1540-VIII підлягають застосуванню при наданні оцінці спірним правовідносинам.
4.7. Згідно частини 5 статті 19 Закону №1540-VIII за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки. Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі. Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки. У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом. Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.
4.8. Відповідно до положень статті 22 Закону №1540-VIII, суб'єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України "Про природні монополії", "Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу", "Про ринок електричної енергії", "Про ринок природного газу", "Про трубопровідний транспорт", "Про теплопостачання", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах (частина 1 статті 22 Закону №1540-VIII).
4.9. За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції, серед іншого, у вигляді накладення штрафу (частина 2 статті 22 Закону №1540-VIII).
4.10. У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив (частина 3 статті 22 Закону №1540-VIII).
4.11. Суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною 5 статті 13 цього Закону (частина 5 статті 22 Закону №1540-VIII).
4.12. Як встановлено судом з матеріалів справи, НКРЕКП надійшло звернення ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» від 03.09.2020 року №ТОВВИХ-20-10042 про здійснення заходу державного контролю щодо недотримання, зокрема, ТОВ “Чернівцігаз Збут”, вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи України та пункту 2.1 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 року №201 (а.с. 168-172).
4.13. У поданому зверненні ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» зазначено, що постачальниками, в тому числі, і ТОВ “Чернівцігаз Збут” з 01.08.2020 року по 21.08.2020 року допущено значний обсяг негативного добового небалансу, шляхом надання незбалансованих номінацій/реномінацій (коли планові обсяги подачі природного газу до газотранспортної системи відрізняються від планових обсягів відборів природного газу газотранспортної системи) та не вжито заходів щодо вчасного збалансування свого портфоліо балансування.
4.14. Також вказано, що надання послуг транспортування природного газу з 01.08.2020 року по 21.08.2020 року призвело до створення фізичного перевантаження газотранспортної системи, оскільки відбувався відбір з газотранспортної системи природного газу Оператора газотранспортної системи, а не газу, поданого замовниками послуг транспортування, чи газу, який перебуває у їх власності чи розпорядженні.
4.15. За наслідком розгляду звернення ТОВ «Оператор газотранспортної системи України», відповідачем прийнято постанову від 13.10.2020 року № 1896 «Про проведення позапланових виїзних перевірок дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу суб'єктами господарювання», в якому наведено перелік суб'єктів господарювання щодо яких і проводяться позапланові виїзні перевірки. Зазначеним переліком передбачено також і проведення перевірки ТОВ “Чернівцігаз Збут”.
4.16. Отже, відповідно до приписів Закону №1540-VIII, на підставі постанови НКРЕКП від 13.10.2020 року №1896 та посвідчення на проведення позапланової виїзної перевірки від 29.10.2020 року №505, Сектором НКРЕКП у Чернівецькій області правомірно та за наявності обґрунтованих підстав проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ «Чернігівгаз Збут», за результатами якої складено Акт від 20.11.2020 року №452.
4.17. Щодо суті виявлених перевіркою порушень, а також надаючи оцінку доводам представника позивача щодо відсутності підстав для притягнення ТОВ «Чернігівгаз Збут» до відповідальності у вигляді накладення штрафу, суд зазначає наступне.
4.18. Так, згідно змісту акта перевірки, відповідачем встановлено порушення позивачем вимог законодавства та пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 Типового договору в частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування.
4.19. Як уже вище зазначалось судом, відповідно до положень статті 22 Закону №1540-VIII суб'єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені, зокрема, Законом України «Про ринок природного газу».
За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді накладення штрафу.
4.20. У свою чергу, частиною 1 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 року № 329-VIII (далі - Закон № 329-VIII) встановлено, що суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
4.21. Згідно пункту 5 частини 4 статті 59 Закону № 329-VIII регулятор, у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу, приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на суб'єктів ринку природного газу (крім споживачів) у таких розмірах: від 3000 до 50000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 000 грн до 850 000 грн) - на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню: за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню.
4.22. Пунктом 2.1. глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 року №201 (далі - Ліцензійні умови) закріплено, що здійснення господарської діяльності з постачання природного газу здійснюється з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема: пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2493; положень пункту 4.1 Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2497.
4.23. Враховуючи наведені правові норми, суд погоджується із позицією відповідача та зазначає, що дотримання таких положень чинного законодавства є обов'язком позивача, за умови здійснення ним господарської діяльності з постачання природного газу на підставі ліцензії.
4.24. Зі змісту наявних у матеріалах доказів, судом встановлено, що ТОВ «Чернігівгаз Збут» здійснено постачання природного газу в серпні 2020 року без забезпечення своєчасної збалансованості свого портфоліо балансування.
4.25. Так, з 03 серпня 2020 року по 11 серпня 2020 року (включно) ТОВ «Чернігівгаз Збут», в рамках виконання вимог Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 року №867, допущено негативний добовий небаланс шляхом надання незбалансованих номінацій/реномінацій, а саме: без подачі природного газу на точки входу відбувався відбір з газотранспортної системи природного газу ТОВ «Оператор ГТС України».
4.26. Відповідно до положень пункту 5 глави І розділу І Кодексу ГТС, портфоліо балансування - це сукупність подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу.
4.27. Пунктом 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС передбачено, що замовники послуг транспортування відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів, передбачених цим Кодексом. Періодом балансування є газова доба (D).
4.28. Відповідно до пункту 2 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС, при розрахунку небалансу замовників послуг транспортування, оператор газотранспортної системи враховує всі обсяги природного газу у розрізі кожного замовника послуг транспортування, переданого до газотранспортної системи та відібраного з газотранспортної системи. Подачі та відбори замовника послуг транспортування, на якого в установленому порядку рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» покладено спеціальні обов'язки, в межах виконання ним таких спеціальних обов'язків обліковуються оператором газотранспортної системи в окремому портфоліо балансування.
4.29. Відповідно до положень пункту 1 глави 1 розділу XI Кодексу ГТС замовник послуг транспортування, на якого в установленому порядку рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» покладено спеціальні обов'язки щодо постачання природного газу окремим категоріям споживачів, подає окремі номінації/реномінації в рамках виконання спеціальних обов'язків для кожної точки входу/виходу, з/до якої такий замовник має намір подати/відбирати природний газ у відповідну газову добу.
4.30. Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу XIV Кодексу ГТС, оператор газотранспортної системи здійснює балансуючі дії, зокрема, для досягнення певної кількості природного газу у газотранспортній системі на кінець доби, що може відрізнятися від кількості, що очікується відповідно до передбачених подач та відборів для такої газової доби, але яка буде сумісна з економічною, ефективною та безпечною експлуатацією газотранспортної системи.
4.31. Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу XV фізичні перевантаження можуть виникнути в газотранспортній системі у зв'язку з: обмеженою потужністю газотранспортної системи або технологічних об'єктів газотранспортної системи; обмеженою можливістю зберігання оператором газотранспортної системи природного газу в газотранспортній системі, а також в газосховищах; технологічними обмеженнями потужності відбору та закачування природного газу з/в газосховища (газосховищ), якими користується оператор газотранспортної системи; необхідністю утримувати мінімальні тиски у точках виходу з газотранспортної системи; необхідністю утримувати стабільні параметри якості природного газу в газотранспортній системі; проведенням робіт у газотранспортній системі або в суміжних системах; виникненням аварії або надзвичайної ситуації; діями або бездіяльністю замовника послуг транспортування, їх постачальників або споживачів, які не відповідають положенням Кодексу або договору транспортування; незбалансованістю величин поставок і відборів природного газу; необхідністю дотримання ефективних режимів транспортування газу.
4.32. Відповідно до положень пункту 6 глави 3 розділу IV Кодексу ГТС з метою забезпечення комунікації між замовниками послуг транспортування, у тому числі для їх самоорганізації з метою врегулювання власних небалансів протягом газової доби (D), оператор газотранспортної системи повинен створити та підтримувати на інформаційній платформі дошку повідомлень. Дошка повідомлень є інструментом для публікації (оприлюднення) замовниками послуг транспортування повідомлень про наміри відчуження (продажу) чи набуття (купівлі) певних обсягів природного газу та/або права користування розподіленою (договірною) потужністю. Розміщення повідомлень здійснюється без додаткових витрат. Для забезпечення фактичного приймання-передачі природного газу між замовниками послуг транспортування (балансовими портфоліо), які розмістили інформацію на дошці повідомлень, замовники послуг транспортування мають подати оператору газотранспортної системи відповідні торгові сповіщення у порядку, визначеному в главі 2 розділу XIV цього Кодексу.
4.33. Таким чином, замовники послуг транспортування, у тому числі ТОВ «Чернігівгаз Збут», відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування та зобов'язані вчиняти необхідні дії, спрямовані на збалансованість своїх портфоліо балансування протягом газової доби, в якій здійснюється надання послуг транспортування природного газу.
4.34. Разом з цим, суд відхиляє твердження представника ТОВ «Чернігівгаз Збут» про відсутність інструментів для врегулювання власного портфоліо, оскільки такі доводи не підтверджені жодними доказами, та не спростовують можливість вчасного врегулювання послуг транспортування свого портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів.
4.35. Окрім цього, ТОВ «Чернігівгаз Збут» не доведено суду вжиття відповідних заходів, необхідних для впровадження таких механізмів чи інструментів для усунення виявлених порушень в майбутньому.
4.36. Так, положеннями пункту 4.1 розділу IV Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2497 визначено, що замовник зобов'язаний вчасно збалансовувати своє портфоліо балансування.
4.37. Відповідно до абзацу 1 пункту 9.2 розділу IX Типового договору у разі виникнення у замовника негативного добового небалансу оператор здійснює продаж замовнику, а замовник купівлю в оператора природного газу в обсягах негативного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу ГТС.
4.38. Пунктом 9.3 розділу IX Типового договору передбачено, що у випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає Замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних і небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих днів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту.
4.39. У пункті 11.4 розділу XI Типового договору зазначено, що врегулювання щодобових небалансів оформлюється одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).
4.40. Пунктами 12.1 та 12.3 розділу XII Типового договору, передбачено, що протягом всього строку отримання послуг замовник надає оператору та підтримує на належному рівні фінансове забезпечення відповідно до вимог Кодексу ГТС. Фінансове забезпечення виконання замовником зобов'язань щодо оплати добового небалансу надається у формах, визначених Кодексом, на користь оператора згідно з чинним законодавством України.
4.41. Виявлене відповідачем та підтверджене судом під час розгляду даної справи допущення ТОВ «Чернігівгаз Збут» негативного добового небалансу шляхом надання незбалансованих номінацій/реномінацій, а саме: без подачі природного газу на точки входу у рамках ПСО відбувався відбір з газотранспортної системи природного газу ТОВ «Оператор ГТС України», що ТОВ «Чернігівгаз Збут» не оспорюється та безумовно свідчить про порушення позивачем вимог пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов.
4.42. Суд вважає безпідставними доводи представника ТОВ «Чернігівгаз Збут» щодо відсутності обов'язку для дотримання позивачем положень Типового договору, з огляду на укладений між ТОВ «Чернігівгаз Збут» та ТОВ «Оператор ГТС України» Договору транспортування №1910000216 від 18.12.2019 року (а.с. 74-94), з огляду на таке.
4.43. Частинами 1 та 2 статті 32 Закону № 329-VIII встановлено, що транспортування природного газу здійснюється на підставі та умовах договору транспортування природного газу в порядку, передбаченому кодексом газотранспортної системи та іншими нормативно-правовими актами.
За договором транспортування природного газу оператор газотранспортної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги транспортування природного газу на період та на умовах, визначених у договорі транспортування природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газотранспортної системи встановлену в договорі вартість послуг транспортування природного газу.
Типовий договір транспортування природного газу затверджується Регулятором.
4.44. Разом з цим, пунктом 3 Постанови НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2497, якою затверджений типовий договір, встановлено вимогу до суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ, привести свої договірні відносини у відповідність до вимог Типового договору транспортування природного газу у тримісячний строк з дати набрання чинності цією постановою.
4.45. Як вже зазначалось судом, пунктом 4 розділу IV Типового договору передбачено, що замовник зобов'язаний вчасно збалансовувати своє портфоліо балансування.
4.46. Враховуючи наведене, укладення між ТОВ «Чернігівгаз Збут» та ТОВ «Оператор ГТС України» Договору транспортування не звільняє ТОВ «Чернігівгаз Збут» від виконання ним обов'язків, визначених законодавством та положеннями Типового договору. При цьому, враховуючи вимоги Постанови НКРЕКП від 30.09.2015 року №2497, усі договірні відносини суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з транспортування, зокрема, природного газу, повинні відповідати затвердженому Типовому договору.
4.47. З огляду на те, що допущення порушення у вигляді незбалансування портфоліо балансування не заперечується позивачем, посилання останнього на відсутність підстав для притягнення ТОВ «Чернігівгаз Збут» до відповідальності за порушення вимог, передбачених, в тому числі, Типовим договором, є недоцільним.
4.48. Разом з цим, суд вважає, що сплата ТОВ «Чернігівгаз Збут» вартості щодобових негативних балансів не є передбаченою відповідальністю за вчинене позивачем порушення, натомість встановлюється положеннями Типового договору з метою надання оператору належного фінансового забезпечення, що також є одним із обов'язків замовника.
4.49. А відтак, обґрунтованими є доводи представника НКРЕКП в тій частині, що сплата щодобових небалансів не спростовує протиправність дій ТОВ «Чернігівгаз Збут» щодо несвоєчасного збалансування свого портфоліо.
4.50. Застосований відповідачем штраф - це передбачена законодавством санкція за допущене ТОВ «Чернігівгаз Збут'порушення вимог пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 Типового договору у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування.
4.51. Вказаний вид відповідальності не пов'язаний із дотриманням позивачем умов укладеного між ним та ТОВ «Оператор ГТС України» Договору транспортування в частині сплати вартості щодобових небалансів, натомість стосується неналежного виконання позивачем обов'язків, покладених на нього Ліцензійними умовами, Кодексом ГТС та Типовим договором.
4.52. Підсумовуючи вказане, суд зазначає, що оскаржена постанова від 09.12.2020 року №2405 про накладення штрафу за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу прийнята НКРЕКП з дотриманням вимог законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок природного газу», на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, а відтак є правомірною.
V. ВИСНОВКИ СУДУ
5.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною 2 статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, яким є відповідач.
5.2. Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
5.3. Дослідженням матеріалів справи встановлено, що відповідачем правомірно винесено постанову від 09.12.2020 року №2405 «Про накладення штрафу на ТОВ «Чернігівгаз Збут» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умови з постачання щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу», натомість позивачем не доведено її протиправності.
5.4. За таких обставин суд прийшов до висновку, що зазначений позов не підлягає задоволенню підстав викладених у його мотивувальній частині.
VІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
6.1. У зв'язку з тим, що в задоволенні позову відмовлено, суд не стягує та не присуджує на користь позивача судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -
1. У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю “Чернівцігаз Збут” до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити повністю.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю “Чернівцігаз Збут” (вул. Сидора Воробкевича, 1А, м.Чернівці, 58018, код ЄДРПОУ 39584988).
Відповідач - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Смоленська, 19, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 39369133).
Суддя О.В. Анісімов