Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
12 листопада 2021 року № 520/13402/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (вул. Чернишевська, буд. 51, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ03195694) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання бездіяльності відповідача протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
В обґрунтування позову позивач зазначила, що вона звернулась з письмовою заявою до відповідача про надання їй матеріальної допомоги на ліки,оскільки має хронічні захворювання тому їй необхідні кошти на придбання ліків.
По справі було відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, та отримана ним.
Відповідач надав відзив на позов, в якому, просив у задоволені позивних вимог відмовити, посилаючись на той факт, що після звернення позивача до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат,про надання одноразової допомоги на придбання ліків, вх.№3-16 від 04.01.2021р., у відповідь на звернення (лист від 20.01.2021р. № 439) позивача було проінформовано, що на час її звернення був відсутній Порядок використання коштів, передбачених в обласному бюджеті для надання матеріальної допомоги. Після затвердженого порядку на сесії Харківської обласної ради від 05.04.2021р. № 4692/13 позивача було повідомлено, що відповідно до вимог пп.1.6.п.1 Порядку їй необхідно додати документи, для розгляду її заяви на засіданні Коміссії, а саме: оригинали довідки про реєстрацію місця проживання та довідки про доходи(пенсію) за останні три місяця до місяця звернення. Відповідно до пп.2.3п.2 Порядку необхідний пакет документів надається заявником протягом місяця. У зв'язку з тим, що позивач не надіслала документи, її звернення було знято з розгляду, при цьому заявниця не впратила права на повторне звернення про допомогу.
Не погодившись з зазначеним позивач звернулась до суду за захистом своїх прав.
Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що Рішенням Харківської обласної ради ІІІ-сесії V-скликання від 04 березня 2021 року за №43-VІІІ був затверджений Порядок використання коштів з метою реалізації заходів комплексної Програми соціального захисту населення Харківської області на 2021-2025роки (далі Порядок). У Розділом 1 «Надання одноразової адресної грошової допомоги мешканцям Харківської області, які опинилися в скрутній життєвій ситуації» загальної частини пп.1.6 п.1 Порядку зазначено, що питання надання одноразової допомоги мешканцям області, які опинилися в скрутної житєвой ситуації, розглядається Комісією на підставі особистої заяви громадянина за наявності необхідних документів зазначених у перечні. Відповідно до пп.2.3.п.2 Порядку необхідний пакет документів надається заявником на протязі місяця.
Листом Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат за № 4692/13 від 05.04.2021р. позивач була повідомлена, що їй необхідно надати довідку про реєстрацію місця проживання (оригінал) та довідку про доходи(пенсія) за останні три місяця до місяця звернення. Зазначеним листом позивач була повідомлена, що відповідно до вимог п.п.2.3.п.2 Порядку, у разі не надходження зазначених документів у продовж місяця звернення буде знято з розгляду на засідання комісії.
Листом від 23.06.2021р. за № 11722/13 позивача було повідомлено, що у зв'язку з тим, що необхідний пакет документів до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат не надійшов, тому згідно з пунктом 2.3. пункту 2, вищезазначеного Порядку рішенням Комісіі (протокол від 27.05.2021 № 4) звернення ОСОБА_1 було знято з рогляду.
Рішення щодо можливості надання/ненадання одноразової адресної грошової допомоги мешканцям Харківської області, які опинились в скрутній життєвій ситуації приймаються виключно колегіально Комісією, склад якої затверджено спільним розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації та голови Харківської обласної ради від 23.-3.2021р. №135/7. Допомога виплачується за рахунок коштів обласного бюджету і не є обов'язковою виплатою. Затвердженим Рішенням Харківської обласної ради ІІІ-сесії V скликання від 04 березня 2021 року за №43-VІІІ Порядок використання коштів з метою реалізації заходів комплексної Програми соціального захисту населення Харківської області на 2021-2025роки читко визначені необхідні документи для отримання одноразової допомоги мешканцям області які опинилися в скрутній життєвій ситуації.
У матеріалах справи містяться виписки з медичної карти стаціонарного хворого ОСОБА_1 яка знаходилась на лікуванні у «Харківській обласній клінічній лікарні» з 29.07.2020р. по 04.08.2020р. де зазначено, що хвора поступила в ургентному порядку зі скаргами на жовтяницю склер, болі в епігастрії ,та правому підребер'ї; з 05.10.2020 по 12.10.2020року знаходилась на плановому лікуванні у «Харківській обласній клінічній лікарні».
Статтею 38 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» визначено, що місцеві державні адміністрації забезпечують додержання прав і свобод громадян.
Громадяни звертаються до місцевих державних адміністрацій у вирішенні питань, що належать до сфери повноважень місцевих державних адміністрацій.
Посадові особи місцевих державних адміністрацій зобов'язані розглянути звернення громадян і не пізніше ніж у визначений законом термін прийняти рішення або дати обґрунтовану відповідь. Посадові особи проводять особистий прийом громадян у порядку, визначеному законом.
У матеріалах справи знаходиться лист Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 20.07.2021року за № 13642/13 на імя ОСОБА_1 яким зазначено що її звернення про надання грошової допомоги розглянуто на засіданні комісії з питань надання одноразової адресної грошової допомоги мешканцям Харківської області, які опинилися у скрутній життєвій ситуації. Згідно рішення Комісії (протокол від 25.06.2021р. №5) ОСОБА_1 виділено грошову допомогу за рахунок коштів обласного бюджету в розмірі 2000,00грн.. яку вона отримує за місцем проживання поштовим переказом.
Листом Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації від 23.10.2021року наданого до суду, додатково до відзиву на позов, зазначено, що ОСОБА_1 використала своє право на отримання одноразової адресної грошової допомоги мешканцям Харківської області, які опинилися у скрутній життєвій ситуації в 2021році, та надано витяг із додатку №1 до протоколу №5 від 25.06.2021року засідання комісії з питань надання одноразової адресної грошової допомоги мешканцям Харківської області, які опинилися у скрутній життєвій ситуації в 2021році, копію списку №32 згрупованих поштових переказів електронних одноразової матеріальної допомоги до протоколу №5 та копію списку згрупованих переказів від 22.07.2021року за №2647. Крім того у наданому листі зазначено, що матеріальну допомогу ОСОБА_1 в розмірі 2000,00грн. перераховано через відділення Укрпошти на адресу вказану заявницею. Повернення коштів на рахунок Центру станом на 23.10.2021року немає. Тобто з боку Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації відсутні протиправні дії.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч.1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову
Керуючись ст. ст. 17,18,19, 94, 160-163 КАС України, ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування», Положенням «Про порядок використання коштів,передбачених в обласному бюджеті для надання адресної допомоги», суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (вул. Чернишевська, буд. 51, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ03195694) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Заічко О.В.