Каланчацький районний суд Херсонської області
Справа № 657/1033/21
10.11.2021 Каланчацький районний суду
Херсонської області
у складі: головуючого судді Ковальчук О.В.
за участю секретаря Шахової О.В.
прокурора Горщарука М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Каланчак адміністративний корупційний матеріал про адміністративне корупційне правопорушення передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП, який надійшов від Управління стратегічних розслідувань в Херсонській області відносно гр.. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Горки Краснопольського району Могильовської області Республіки Білорусь, громадянки України, працюючої директором ПП «Екопаливо», проживаючої за адресою АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 172-6 КУпАП,
29.07.2021 року до суду від Управління стратегічних розслідувань в Херсонській області надійшли матеріали про вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 29.07.2021 р. встановлено, що відповідно до рішення І сесії Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області VIII скликання від 13.11.2020 року № 1 визнано повноваження обраного депутата вказаної селищної ради ОСОБА_1 .
Статтею 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради, відповідно до Закону України «Про вибори депутатів місцевих рад та селищних, селищних, міських голів», повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією.
Частиною 3 статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що на депутатів місцевих рад поширюються вимоги та обмеження, встановлені антикорупційним законодавством.
Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України «Про статус депутатів місцевих гад», депутат місцевої ради зобов'язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.
Згідно з п. п. «б» п.1 ч. І ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), депутати місцевих рад є суб'єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону.
Таким чином, депутат Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області VIII скликання ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та відповідальності, на яку поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно з ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства (далі - НАЗК) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п.п.1 п.5 розділу II Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016 у редакції від 12.12.2019 № 168/19 «Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання)
інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», що зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, 27.12.2019 №1301/34272, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація.
Подання декларацій здійснюється згідно із Законом України «Про запобігання корупції», шляхом заповнення відповідних форм на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр).
Згідно з листом НАЗК від 27.08.2020 № 47-01/44121/20 декларації, які були подані до Реєстру о 00 годин 00 хвилин 01 квітня (включно і пізніше), вважаються такими, що подані із порушення термінів, встановлених ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», за що ч.1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність.
Згідно з листом НАЗК від 06.02.2020 № 71-03/4127/20 встановлено, що у пункті І розділу III Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства 10.06.2016 №3 (із змінами), зареєстрованого Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089
зазначається, що усі компоненти, які суб'єкт декларування подав до інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - ITC Реєстр), зберігаються в ITC Реєстр й автоматично оприлюднюються (за винятком конфіденційної інформації) у публічний частині ITC Реєстр відповідно до цього Порядку. Дата в публічній частині ITC Реєстр відповідає фактичній даті подання документів суб'єктами декларування.
Таким чином, депутат Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області VIII скликання ОСОБА_1 була зобов'язана подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік з 01.01.2021 до 23:59 год. 31.03.2021 включно.
Однак, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік лише 05.04.2021 о 14:52, тобто несвоєчасно https://public.nazk.gov.ua/documents/aa7913eb-l 697-480 l-9e5d-fa8P82586e52).
У своїх поясненнях ОСОБА_1 підтвердила факт несвоєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік. Також ОСОБА_1 пояснила, що була своєчасно ознайомлена та обізнана із обов'язком подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік до 01 04.2021. ОСОБА_1 підтвердила, що достовірно знає, що є суб'єктом декларування та 5 відповідальності за Законом України «Про запобігання корупції». З пояснень ОСОБА_1 вбачається, що у період з 01.01.2021 по 29.03.2021 вона не робила спроб увійти до Єдиного державного реєстру декларацій, з метою своєчасної подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік. Вона зазначила, що щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік нею подано із запізненням, оскільки розпочала подання вказаної декларації лише 30.03.2021, але в неї виникала помилка зчитування ЕЦП. Наступного разу вона зайшла в особистий кабінет лише 05.04.2021 та цього ж дня за допомогою вищевказаного ЕЦП успішно подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік. У період з 01.01.2021 по - 2021 на лікуванні та відрядженні не перебувала, однак у січні два тижні знаходилась у відпустці. Електронний цифровий підпис вчасно отримала в AT КБ «Приват Банк»», а саме 18.11.2020 з терміном дії до 18.11.2021. Щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування є дощування, за 2020 рік ОСОБА_1 подавала за місцем проживання де у неї техніка з доступом у мережу Інтернет. У період з 01.01.2021 по 01.04.2021 до керівництва селищної ради та НАЗК з приводу неможливості своєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік ОСОБА_1 не зверталася.
Відсутність у ОСОБА_1 поважних причин для несвоєчасного подання вищевказаної декларації також підтверджується наступними доводами.
Відповідно до вимог антикорупційного законодавства державою з лютого 2016 року забезпечено надання суб'єктам декларування ЕЦП на безоплатній основі в акредитованих центрах.
Відповідну інформацію із зазначенням Електронного реєстру суб'єктів, які надають послуги, пов'язані з ЕЦП, розмішено на офіційному сайті Міністерства юстиції України (https://www.czo.gov.ua/ca-registry).
Порядок видачі та користування ЕЦГ1 визначений Законом України «Про електронний цифровий підпис», постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2004 № 1452 «Про затвердження Порядку застосування електронного цифрового підпису органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями державної форми власності», а також розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 145-р «Про забезпечення надання послуг електронного цифрового підпису державним службовцям, які займають посади, віднесені до першої - третьої категорії, та інші прирівняні до них посади».
Подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як і будь-якої іншої звітності, передбачає вчинення суб'єктами декларування певних підготовчих дій: зокрема перевірку строку дії ЕЦП, правильність зазначення прізвища, ім'я та по батькові при його отриманні, наявність доступу до поштових скриньок, збір інформації, що необхідна для заповнення декларації тощо. З цією метою законодавець встановив строк для заповнення та подання декларації - 3 місяці.
Відповідно до пункту 8 розділу другого рішення НАЗК від 10.06.2016 .№ 3 із змінами від 12.12.2019, яким затверджено «Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкта декларування підписує документ накладанням на нього особистого кваліфікованого електронного підпису. Перед підписанням документа суб'єкт декларування підтверджує ознайомлення з попередженням про відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки в документі. Усі інші документи, які суб'єкт декларування направляє на адресу Національного агентства за допомогою персонального електронного кабінету, також підписуються накладанням на них особистого кваліфікованого електронного підпису.
Відповідно до пункту 9 розділу другого рішення НАЗК від 10.06.2016 № 3 зі змінами від 12.12.2019, яким затверджено «Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» передбачено, що кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа). Подання документа до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб'єкта декларування на адресу його електронної пошти, вказану під час реєстрації в реєсті та до персонального електронного кабінету суб'єкта декларування.
Відповідно інформації НАЗК від 19.05.2021 № 47-06/34433/21 щодо послідовності дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинила ОСОБА_1 встановлено, що остання вперше у 2021 році розпочала роботу у Реєстрі 30.03.2021 о 14:53, заповнила окремі розділи (з першого по шостий) указаної декларації та натиснула кнопку «Зберегти документ». У подальшому ОСОБА_1 лише 05.04.2021 о 11:48:18, тобто поза межами строків, передбачених ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», розпочала роботу в Реєстрі шляхом перегляду та заповнення вказаної вище декларації та цього ж дня о 14:52:37 успішно її подала.
З листа голови Мирненської селищної ради від 11.06.2021 № 553/0217 вбачається, що депутат ОСОБА_1 не зверталася до Мирненської селищної ради щодо неможливості своєчасно подати щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік. Крім того, в Мирненській селищній раді наявні робочі місця оснащені комп'ютерною технікою з доступом до мережі Інтернет де всі депутата за бажанням, в тому числі ОСОБА_1 , мали можливість подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, голова Мирненської селищної ради Сучок А.М. у цьому листі зазначив, що ОСОБА_1 своєчасно ознайомлено з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», в тому числі про строки та обов'язок подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, під час засідання І сесії VIII скликання Мирненської селищної ради від 13.11.2020 та засідання IV сесії Мирненської селищної ради від 24.03.2021 (зазначено у протоколах в розділах «ПРОТОКОЛЬНО» та підтверджується підписом ОСОБА_1 на реєстраційних відомостях присутніх).
Таким чином, у передбачені ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції строки ОСОБА_1 , будучи своєчасно обізнаною про строки, порядок та алгоритм подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконанню функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік, необхідних дій направлених на подання вказаної вище декларації не вчинила, а виконала вказані дії лише 05.04.2021, тобто несвоєчасно.
Також встановлено, що ОСОБА_1 у період з 01.01.2021 по 01.04.2021 р. мала діючий електронний цифровий підпис, оскільки згідно з довідкою АТ КБ «ПРИВАТБАНК» про надання послуг ЕЦП, вона дійсний ЕЦП отримала 18.11.2020 з терміном дії до 18.11.2021 включно.
Відповідно до листа НАЗК від 12.05.2021 №47-06/31582/21 та службової записки НАЗК від 29.04.2021 №71-02/7046-21, у зв'язку із проведенням програмно - технічного обслуговування ITC Реєстр, доступ до нього було обмежено 15.01.2021 у період з 17-00 до 22-58, та 21.01.2021 у період з 09-00 до 12-28.
У зв'язку з проведенням переналаштування комутаційного обладнання ITC Реєстр, доступ до нього було обмежено 02.02.2021 у період з 13-09 до 14-
19.
Через помилки у роботі програмного забезпечення ITC Реєстр, у період з 15-43 по 22-02 25.03.2021 доступ до його публічної частини та частини для до - персонального електронного кабінету суб'єкта декларування було частково обмежено. Також, у розділі 11, поданих суб'єктами декларування в цей проміжок часу до ITC Реєстр декларацій, відбулось некоректне відображення інформації у його публічній частині та персональному електронному кабінеті суб'єкта декларування.
Факт вчинення ОСОБА_1 вищевказаного адміністративного правопорушення підтверджується: поясненням ОСОБА_1 ; протоколом І сесії VII скликання Мирненської селищної ради від 11.06.2021 №553/02-17; відомостями з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; листом НАЗК від 06.02.2020 № 71-03/4127/20; листом НАЗК від 27.08.2020 №47/01 /44121 /20; копією листа НАЗК від 12.05.2021 №47-06/31582/21; службовою запискою НАЗК від 29.04.2021 №71-02/7046-21; копією листа НАЗК від 19.05.2021 № 47-06/34433/21 та послідовність дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинила ОСОБА_1 ; іншими ми матеріалами, отриманими під час проведення перевірки.
Такими діями гр.. ОСОБА_1 скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч .1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст.246, 251,280 КУпАП, суд
Визнати винною ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді адміністративного штрафу в сумі 1700,00 грн.
На підставі ч.1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
На підставі ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст. 307 КУпАп, постанова буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягнути подвійний розмір штрафу, який становить 3400 грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 454,00 грн.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О. В. Ковальчук
Строк пред'явлення постанови до виконання "____"__________200__р.
Постанова набирає чинності "_____"_______________200_р.