"08" листопада 2021 р.м. Одеса Справа № 916/2001/21
Господарський суд Одеської області у складі судді Демешина О. А., за участю секретаря судового засідання Рибки Ю. Е., розглянувши матеріали справи № 916/2001/21
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "ІСАІЯ" (код - 42625053, 68000, Одеська обл., м. Чорноморськ, вул. Парусна, 15-Б, каб. 206)
Відповідач: Держава Україна в особі Одеської регіональної служби Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті (код - 00485993; 65063, м. Одеса, вул. Маршала Говорова, 7)
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача 1: ОСОБА_1 / АДРЕСА_1 /.
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача 2: ОСОБА_2 / АДРЕСА_2 )
про стягнення 1 193 781,56 грн.
з підстав завдання матеріальної шкоди внаслідок незаконних дій
Представники:
від позивача: Глазов О.О.
від відповідача: Пісов П.М.
від третіх осіб: не з'явились
СУТЬ СПОРУ: 12.07.2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ІСАІЯ" (далі - Позивач) звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом до Держави Україна в особі Одеської регіональної служби Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті (далі - Відповідач) про стягнення 1193781,56 грн. матеріальної шкоди.
13.07.2021 року суд відкрив провадження по справі, ухвалив розглядати справу за правилами загального позовного провадження, встановив відповідачу строк для надання відзиву на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України в строк, встановлений ч.1 ст.251 ГПК України - п'ятнадцять днів з дня вручення ухвали суду про відкриття провадження по справі та призначив дату підготовчого засідання.
20.08.2021 року суд отримав відзив на позовну заяву - Відповідач просить позовну заяву залишити без задоволення у повному обсязі.
13.09.2021 року суд залучив до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та продовжив строк підготовчого провадження.
01.10.2021 року суд отримав пояснення третіх осіб по справі - підтвердили обставини, викладені у відзиві на позовну заяву.
06.10.2021 року суд закрив підготовче провадження по справі та призначив справу до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні 20.08.2021 року та 29.09.2021 року оголошувалась перерва
Під час розгляду справи, представник позивача позов підтримав, представник відповідача проти позову заперечив.
26.11.2019 р. між ТОВ „ІСАІЯ” (Позивач, Постачальник) ТОВ «ТИТАН-РИ» (Покупець) та було укладено договір поставки № ДП-1/12/19, за пунктом 1.1. якого Постачальник приймає на себе зобов'язання передати на умовах даного Договору, а Покупець прийняти у власність корм для непродуктивних тварин «Nutra Міх» країна походження США, виробник: “'Тuffys Pet Foods Inc. (Товар) в кількості, в асортименті та за ціною згідно Специфікацій на кожну партію (поставку) Товару, які є невід'ємними частинами цього Договору. Покупець зобов'язується прийняти Товар та оплатити його вартість в строк та на умовах, визначених даним Договором, (п. 1.2. Договору).
Пунктом 2.1. Договору передбачений обов'язок Постачальника поставити Товар в строки узгодженні Сторонами, поставити Товар на умовах даного Договору. З урахуванням умов Договору та, в тому числі, п. 5.2. Договору постачання відповідного Товару повинне відбуватись за кошт Постачальника на умовах оплати не пізніше 30 календарних днів з моменту відвантаження Товару Покупцю.
Відповідно до підписаного сторонами Договору та Специфікації від 30.11.2019 р., ТОВ «ІСАІЯ» взяла на себе зобов'язання щодо поставки Товару, з визначенням конкретного асортименту, форми, ціни, кількості та строків (графіку) поставок щодо кожного конкретного виду Товару, який передбачений Договором та Специфікацією. Графік відповідних поставок було погоджено з 10.03.2020 р. по 05.01.2021 р., загальна вартість Товару згідно підписаної Специфікації складала - 7 478 152,50 грн. з ПДВ.
Позов ґрунтується на тому, що можливість виконання з боку ТОВ «ІСАІЯ» в повному обсязі зобов'язань по Договору була втрачена в результаті дій Державних інспекторів ветеринарної медицини Прикордонного інспекційного пункту ветеринарної медицини № 9 (далі - ПІПВМ №9) Одеської регіональної служби Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті.
Так, Позивач зазначає, що 08.07.2020 р. при проведені ветеринарно-санітарного контролю вантажу - корму для непродуктивних тварин “Нутра Мікс Оптімал Кет Формула” (країна походження США, виробник: "Tuffys Pet Foods Inc.", відправник компанія: «TRADE INTERNATIONAL GROUP», отримувач на підставі на підставі контракту № 09-07-19 від 09.07.2019 р. та коносаменту GLR538505-01 від 23.05.2020 р. - ТОВ “ІСАІЯ”), вагою 19383,0 кг 2100 місць, в контейнері TGHU 9227667, зазначений вантаж було затримано - перевезення (переміщення) вантажу припинено та визнано вантаж таким, що підлягає знищенню або поверненню до країни експортера на підставі Акту припинення або тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольних вантажів № 2 від 08.07.2020р.(далі - Акт №2), складеного державним інспектором ветеринарної медицини Прикордонного інспекційного пункту ветеринарної медицини № 9 Олефіром В.І..
Підставами складення вказаного Акту було зазначено порушення п.п. 14 п. 1 ст. 9, п.п. 4 п. 3 ст. 10, п. 1 ст. 17 Закону України “Про безпечність та гігієну кормів" (кормові добавки, що входять до складу корму не зареєстровані в Україні) та порушення п. 7 ст. 41 Закону України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин” (відсутність оригіналу загального ветеринарного документу на ввезення).
22.07.2020 року Державним інспектором ветеринарної медицини Мороз О.В. ПІПВМ №9 було складено Акт припинення або тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольних вантажів № 3 (далі - Акт №3), яким вантаж - корм для непродуктивних тварин "Нутра Мікс Оптімал Кет Формула" (країна походження США, отримувачем якого на підставі транспортного документу (лінійного коносаменту) HLCUBSC200612148 від 10.06.2020 р., інвойсу № 04-20 від 02.06.2020 р. також є ТОВ «ІСАІЯ»), загальною вагою 38738,31 кг 4197 місць, в контейнерах CAIU 4230261, HAMU 1220344 було затримано - перевезення (переміщення) вантажу припинено та визнано вантаж таким, що підлягає знищенню або поверненню до країни експортера.
Підставами складення вказаного Акту було зазначено порушення п.п. 14 п. 1 ст. 9, пп. 4, п. 3 ст. 10, п. 1 ст. 17 Закону України “Про безпечність та гігієну кормів (кормові добавки, що входять до складу корму не зареєстровані в Україні)".
16.09.2020 року Державним інспектором ветеринарної медицини Шаповаловою І.О. ПІПВМ №9 було складено Акт припинення або тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольних вантажів № 4 (далі - Акт №4), яким вантаж - корм для непродуктивних тварин "Nutra Mix Indoor" загальною вагою 17250,87кг, 1869місць та "Nutra Mix Seafoodr" загальною вагою 20444,45 кг, 2215 місць, в контейнерах TLLU 5355925, FSIU 9233045 - було затримано - перевезення (переміщення) вантажу припинено та визнано вантаж таким, що підлягає знищенню або поверненню до країни експортера.
Підставами складення вказаного Акту було зазначено порушення п.п. 14 п. 1 ст. 9, пп. 4, п. 3 ст. 10, п. 1 ст. 17 Закону України “Про безпечність та гігієну кормів (кормові добавки, що входять до складу корму не зареєстровані в Україні)".
Позивач, посилаючись на протиправність дій державних інспекторів при складанні вищевказаних актів, що підтверджена відповідними рішеннями адміністративних судів, стверджує, що було нанесено матеріальну шкода у вигляді збитків в загальному розмірі 1193781,56 грн., з яких 504301,56 грн. збитки у вигляді витрат на зберігання затриманого вантажу на митному складі і експедиторські послуги та 689480 грн. збитки у вигляді витрат по сплаті на користь ТОВ «ТИТАН- РИ» штрафу за договором поставки № ДП-1/12/19 від 26.11.2019 р.
Відповідач не погодившись з позовом зазначив, що існують три окремих рішення суду щодо правомірності дій Державних інспекторів ветеринарної медицини Прикордонного інспекційного пункту ветеринарної медицини № 9 Радєва О.І., Мороз О.В.. Олефіра В.І., Шаповалової І.О. щодо припинення або тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольних вантажів, зокрема кормів для непродуктивних тварин «Nutra Міх» країна походження США, одного виробника: «Tuffys Pet Food Inc.».
Крім того, Відповідач вважає, що Позивач неправомірно намагається стягнути з Відповідача грошові кошти за складське зберігання вантажів, які було пред'явлено до ТОВ «МЕРІН БРІДЖ».
Також Відповідач вказує, що Позивач добровільно сплатив ТОВ «ТИТАН- РИ» штраф у розмірі 689 480 грн. Будь-яке судове рішення щодо стягнення з ТОВ «ІСАІЯ» на користь ТОВ «ТИТАН-РИ» суми штрафу у розмірі 689 480 грн. відсутнє, а тому вказані вимоги Відповідач вважаємо безпідставними.
Треті особи наполягають на правомірності складання відповідних Актів припинення або тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольних вантажів № 3, 4, якими Вантаж було затримано, перевезення (переміщення) вантажу припинено та визнано вантаж таким, що підлягає знищенню або поверненню до країни експортера.
Заслухавши пояснення сторін надані під час розгляду справи та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити частково, з огляду на наступне.
Позивачем по справі - ТОВ «ІСАІЯ» було укладено з «Трейд Интернейшил Групп» (США) Контракт від 09.07.2019р. № 09-07-19 відповідно до умов якого «Трейд Интернейшил Групп» (США) зобов'язався постачати Позивачу товари відповідно до переліку, що зазначались в Додаткових угодах та/або Інвойсах до цього Контракту.
Також Позивачем було укладено з Товариством з обмеженою відповідальністю «ТИТАН-РИ» Договір поставки від 26.11.2019р. № ДП-І/12/19. відповідно до умов якого ТОВ «ІСАІЯ» приймає на себе зобов'язання передати на умовах Договору, а ТОВ «ТИТАН-РИ» прийняти у власність корм для непродуктивних тварин «Nuтra Міх» країна походження США, виробник: «Tuffys Pet Food Inc.» в кількості, а асортименті та за ціною згідно Специфікацій на кожну партію (поставку) Товару, які є невід'ємними частинами цього Договору.
Як зазначалось вище, коли вищевказані корми прибули на митну територію України, контейнери, в яких ці корми прибули, - були затримані на підставі актів припинення або тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольних вантажів, а саме:
- корм для тварин Нутра Мікс Оптімал Кет Формула, 19383кг, 2100місць (контейнер НОМЕР_1 ) було затримано на підставі Акту припинення або тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольних вантажів № 2 від 08.07.2020р., складеного Державним інспектором ветеринарної медицини Прикордонню інспекційного пункту ветеринарної медицини № 9 Олефіром В.І.;
- корм для тварин Нутра Мікс Оптімал Кет Формула, 38738,31кг, 4197 місць (контейнери CAІU4230261, HAMU1220344 було затримано на підставі Акту припинення або тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольних вантажів № 3 від 22.07.2020р., складеного Державним інспектором ветеринарної медицини Прикордонню інспекційного пункту ветеринарної медицини № 9 Мороз О.В.
- корм для тварин NUTRA MIX Indoor, 17250,87кг, 1869місць та корм для тварин NUTRA MIX Seafood, 20444,45кг, 2215місць (контейнери TLLU5355925, FCIU9233045) було затримано на підставі Акту припинення або тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольних вантажів № 4 від 16.09.2020р., складеного Державним інспектором ветеринарної медицини Прикордонню інспекційного пункту ветеринарної медицини № 9 Шаповаловою І.О.
07.08.2020р. ТОВ „ІСАЯ” звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Одеської регіональної служби Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті і до державних інспекторів Прикордонного інспекційного пункту ветеринарної медицини № 9 Олефіра Василя Івановича та Мороз Олени Володимирівни про визнання про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.12.2020 р. по справі №420/7493/20) зазначений позов було задоволено. Суд вирішив:
«... Визнати протиправними дії державного інспектора ветеринарної медицини Прикордонного інспекційного пункту ветеринарної медицини № 9 Олефір В. І. Одеської регіональної служби Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті щодо складання Акту припинення або тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольних вантажів № 2 від 08.02.2020 р., яким вантаж - корм для непродуктивних тварин Нутра Мікс Оптімал Кет Формула (країна походження США), вагою 19383,0 кг 2100 місць, в контейнері TGHU 9227667, було затримано - перевезення (переміщення) вантажу припинено та визнано вантаж таким, що підлягає знищенню або поверненню до країни експортера.
Зобов'язати Одеську регіональну службу Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті провести прикордонний ветеринарно-санітарний контроль та надати дозвіл на ввезення відносно вантажу - корму для непродуктивних тварин Нутра Мікс Оптімал Кет Формула (країна походження США), вагою 19383,0 кг 2100 місць, в контейнері TGHU 9227667.
Визнати протиправними дії державного інспектора ветеринарної медицини Прикордонного інспекційного пункту ветеринарної медицини № 9 Мороз О. В. Одеської регіональної служби Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті щодо складання Акту припинення або тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольних вантажів № 3 від 22.07.2020 р., яким вантаж - корм для непродуктивних тварин Нутра Мікс Оптімал Кет Формула (країна походження США), загальною вагою 38738,31 кг 4197 місць, в контейнерах CAIU 4230261, HAMU 1220344, було затримано - перевезення (переміщення) вантажу припинено та визнано вантаж таким, що підлягає знищенню або поверненню до країни експортера.
Зобов'язати Одеську регіональну службу Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті провести прикордонний ветеринарно-санітарний контроль та надати дозвіл на ввезення відносно вантажу - корму для непродуктивних тварин Нутра Мікс Оптімал Кет Формула (країна походження США), загальною вагою 38738,31 кг 4197місць, в контейнерах CAIU 4230261, HAMU 1220344...».
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2021р. рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.12.2020 р. по справі № 420/7493/20 було скасовано в частині визнання протиправними дій державного інспектора ветеринарної медицини Прикордонного інспекційного пункту ветеринарної медицини № 9 Олефіра Василя Івановича Одеської регіональної служби Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті щодо складання акту припинення або тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольних вантажів № 2 від 08.07.2020; ухвалено постанову про відмову у задоволенні позовних вимог ТОВ "ІСАІЯ" про визнання протиправними дій державного інспектора ветеринарної медицини Прикордонного інспекційного пункту ветеринарної медицини № 9 Олефіра Василя Івановича Одеської регіональної служби Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті щодо складання акту припинення або тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольних вантажів № 2 від 08.07.2020. В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2020 року залишити без змін.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.12.2020 р., з урахуванням постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2021 р., набрало законної сили.
Також, ТОВ „ІСАЯ” звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Одеської регіональної служби Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті і до державного інспектора Прикордонного інспекційного пункту ветеринарної медицини № 9 Шаповалової І.О. про визнання про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.01.2021р. по справі №420/13543/20) зазначений позов було задоволено. Зокрема, суд вирішив:
« ...Визнати протиправними дії державного інспектора ветеринарної медицини Прикордонного інспекційного пункту ветеринарної медицини № 9 Шаповалової І. О. Одеської регіональної служби Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті щодо складання Акту припинення або тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольних вантажів № 4 від 16.09.2020 р., яким вантаж - корм для непродуктивних тварин "Nutra Mix Indoor" загальною вагою 17250.87 кг 1869 місць. "Nutra Міх Seafood» загальною вагою 20444,45 кг 2215 місць (країна походження США), в контейнерах TLLU 5355925, FCIU 9233045, було затримано -перевезення (переміщення) вантажу припинено та визнано вантаж таким, що підлягає знищенню або поверненню до країни експортера.
Зобов'язати Одеську регіональну службу Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті (вул. Маршала Говорова, 7, м. Одеса, 65063, код ЄДРПОУ 88485993) провести прикордонний ветеринарно-санітарний контроль та надати дозвіл на ввезення відносно вантажу - корму для непродуктивних тварин "Nutra Mix Indoor" загальною вагою 17250,87 кг 1869 місць, "Nutra Mix Seafood» загальною вагою 20444,45 кг 2215 місць (країна походження США) в контейнерах TLLU 5355925, FCIU 9233045...».
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.01.2021 р. не оскаржувалось та 25.02.2021р. набрало законної сили.
Частиною 4 статті 75 ГПК України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
При цьому, відповідно до ч.7 вказаної статті, - правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов'язковою для господарського суду.
Суд звертає увагу, що при частковому скасуванні рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.12.2020р. по справі №420/7493/20 П'ятий апеляційний адміністративний суд виходив з того, що: « ...Матеріали справи підтверджують, що загальний ветеринарний документ на ввезення Вантажу 1 для проведення державного ветеринарно-санітарного контролю надано позивачем 09.07.2020, тобто після складення ОСОБА_3 акту №2 від 08.07.2020. що свідчить про наявність в діях позивача порушення ч. 7 cт.41 Закону України№2042-УІІІ.
Разом з цим, судова колегія вважає вказане порушення суто формальним та таким, що не мало вирішального значення. В іншому випадку запит державного ветеринарного інспектора від 07.07.2020 про витребування від ТОВ "ІСАІЯ” інформації про склад кормів містив би вимогу про надання загального ветеринарного документу, якій за своїм змістом є повідомленням (декларацією) отримувача товару про вантаж з продуктами або живими тваринами, який підлягає ввезенню (пересиланню) на митну територію України через призначений прикордонний інспекційний пост, у тому числі про вид, країну і потужність походження, місце призначення вантажу (п. 13 ч. 1 ст.1 Закону № 2042-VIII). що не представляло складнощів в його наданні.
Враховуючи викладене, з урахуванням приписів п.8 Порядку № 49, на порушення якого є постання в акті № 2, державним ветеринарним інспектором Олефіром В.І. 08.07.2020 вірно прийнято рішення про затримання Вантажу 1.
Разом з тим, хоч наявність даного порушення виключає протиправність дій апелянта щодо складення акту №2 від 08.07.2020, проте факт його усунення ТОВ "ІСАІЯ” в найкоротший термін - 09.07.2020, тобто до часу повернення документів, що супроводжують товар (15.07.2020), виключали необхідність подальшого припинення або тимчасової заборони перевезення Вантажу 1 та передбачали обов'язок для ветеринарної служби провести ветеринарно-санітарний контроль Вантажу 1.”
Як зазначалось вище, постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2021р. по справі № 420/7493/20 було відмовлено у задоволенні позовних вимог ТОВ "ІСАІЯ" про визнання протиправними дій державного інспектора ветеринарної медицини Прикордонного інспекційного пункту ветеринарної медицини № 9 Олефіра Василя Івановича Одеської регіональної служби Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті щодо складання акту припинення або тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольних вантажів № 2 від 08.07.2020.
Тобто, дії державного інспектора щодо складання вказаного акту, у встановленому чинним законодавством порядку, - протиправними визнано не було.
Щодо правової оцінки апеляційною інстанцією адміністративного суду про те, що факт усунення 09.07.2020р. ТОВ „ІСАІЯ” порушення, вказаного в Акті №2, - виключав необхідність подальшого припинення або тимчасової заборони перевезення вантажу та передбачав обов'язок для ветеринарної служби провести ветеринарно-санітарний контроль цього вантажу, суд зазначає, що така правова оцінка цього факту - не є обов'язковою для господарського суду, як це передбачено ч.7 ст.75 ГПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1173 ЦК України шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.
Частиною 1 статті 1174 ЦК України передбачено, що шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадової або службової особи органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні нею своїх повноважень, відшкодовується державою. Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цієї особи.
Пунктом 1 частини1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Господарські суди не наділені повноваженнями визнавати незаконними рішення, дії чи бездіяльність органу державної влади та посадових осіб такого органу.
Правовий висновок апеляційного адміністративного суду у справі №420/7493/20 про те, що факт усунення 09.07.2020р. ТОВ „ІСАІЯ” порушення, вказаного в Акті №2 виключав необхідність подальшого припинення або тимчасової заборони перевезення вантажу та передбачав обов'язок для ветеринарної служби провести ветеринарно-санітарний контроль цього вантажу - не може бути прийнятий судом в якості факту, який не підлягає доказуванню, - оскільки предметом спору у вказаній справі було визнання протиправними дій державного інспектора Олефіра Василя Івановича щодо складання акту припинення або тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольних вантажів №2 від 08.07.2020р.
При цьому, приймаючи до уваги, що судове рішення по справі №420/7493/20 набрало законної сили тільки 15.04.2021р. - у Відповідача до вказаної дати не існувало зобов'язання вчинення певних дій, а саме: проведення прикордонного ветеринарно-санітарного контролю та надання дозволу на ввезення вантажу (корму для непродуктивних тварин „Нутра Мікс Оптімал”, 19383кг, 2100 місць), що прибув в контейнері TGHU 9227667.
Суд звертає увагу, що в установленому чинним законодавством порядку, бездіяльність посадової особи або органу виконавчої влади стосовно невиконання ними вищевказаного контролю та надання відповідного дозволу на ввезення вантажу, як до, так і після набрання судовим рішенням по №420/7493/20 законної сили - незаконними не визнавались.
З наведеного суд робить висновок, що рішеннями судів, які набрали законної сили по адміністративним справам № 420/13543/20 та № 420/7493/20, встановлені обставини незаконності дій державних інспекторів Одеської регіональної служби Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті щодо складення актів затримання вантажів корму для непродуктивних тварин “Нутра Мікс Оптімал Кет Формула” загальною вагою 38738,31 кг 4197 місць, в контейнерах: САІU4230261, HAMU1220344 (Акт №3 від 22.07.2020р.) та “Nutra Mix Indoor" загальною вагою 17250,87 кг 1869 місць, загальною вагою 17250,87 кг 1869 місць, “Nutra Mix Seafood» загальною вагою 20444,45 кг 2215 місць, в контейнерах: TLLU 5355925, FCIU 9233045.
Згідно із ч. 1 ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Цивільного кодексу України збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також втрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Відповідальність за завдану шкоду може наставати лише за наявності підстав, до яких законодавець відносить наявність шкоди, протиправну поведінку заподіювана шкоди, причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювана і вину. За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає. Для застосування такого заходу відповідальності як відшкодування шкоди слід встановити як наявність у діях винної особи усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення (протиправної поведінки), так і ступінь вини у розумінні статті 1193 Цивільного кодексу України, (постанови Верховного Суду України від 28.01.15 р. у справі № 3-210гс 14 та від 25.02.15 р. у справі № 17/192).
Відповідно до ч. 2 ст. 2, ч. 1 ст. 170 ЦК України учасниками цивільних відносин є: держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб'єкти публічного права. Держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1173 ЦК України шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.
Частиною 1 статті 1174 ЦК України передбачено, що шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадової або службової особи органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні нею своїх повноважень, відшкодовується державою. Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цієї особи.
Згідно частини 1 ст.41 Закону № 2042-УІІІ здійснення державного контролю продуктів, які ввозяться (пересилаються) на митну територію України, забезпечується компетентним органом відповідно до законодавства.
Відповідно до частин 6, 7 ст.41 Закону № 2042-УІІІ вантаж із продуктами приймається до перевірки державним ветеринарним інспектором, якщо оператор ринку або особа, відповідальна за вантаж, надіслала щонайменше за один робочий день на відповідний призначений прикордонний інспекційний пост повідомлення в електронному або письмовому вигляді про його надходження, що містить усю необхідну інформацію (опис продуктів у вантажі, копії міжнародного сертифіката та інших документів, які вимагаються згідно із законом, орієнтовний час прибуття вантажу на призначений прикордонний інспекційний пост), або відповідну заповнену частину загального ветеринарного документа на ввезення.
Одеська регіональна служба Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті згідно із п. 1 Положення «Про Одеську регіональну службу державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті», затвердженого наказом Держпродспоживслужби України № 709 від 25.07.2019 р., - є державною установою Держпродспоживслужби України, що здійснює державний ветеринарно-санітарний контроль та нагляд на відповідній території. Пунктом 11 зазначеного Положення також встановлено, що фінансування та матеріально-технічне забезпечення регіональної ветслужби здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Пунктом 8 Положення про службу визначено, що Одеська регіональна служба реалізує свої повноваження безпосередньо та через свої структурні підрозділи - прикордонні інспекційні пункти (пости) ветеринарної медицини, за якими за якими закріплено зони обслуговування.
Правовою підставою для цивільно-правової відповідальності за відшкодування шкоди, завданої рішеннями, діями чи бездіяльністю державного службовця під час виконання своїх посадових обов'язків, є правопорушення, що включає як складові елементи шкоду, протиправне діяння особи, яка її завдала, причинний зв'язок між ними. Шкода відшкодовується незалежно від вини. Належним доказом протиправних (неправомірних) рішень, дій чи бездіяльності державного службовця є, як правило, відповідне судове рішення (вирок) суду. Така позиція відповідає висновкам, викладеним в постанові Великої палати Верховного суду від 27.11.2019 р. по справі № 242/4741/16-ц.
Таким чином, Позивачем правильно визначено Одеську регіональну службу Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті в якості державного органу через який держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки у спірних правовідносинах.
При цьому, в прохальній частині позовної заяви Позивачем не вказано про стягнення грошових коштів в якості відшкодування шкоди з держави саме в особі вказаного вище органу влади. Суд, ухвалюючи рішення по цій справі, вважає за необхідне зазначити цей орган в резолютивній частині судового рішення.
Щодо розмірів, завданої Позивачу, незаконними діями посадових осіб Одеської регіональної служби Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті, суд зазначає наступне.
Під час розгляду зазначених вище адміністративних справ в судах адміністративної юрисдикції, відповідні контейнери з вантажем ТОВ «ІСАІЯ» не могли переміщуватись, не могли бути розмитнені та перебували на складі тимчасового зберігання ПАТ "ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС" (на території Іллічівського морського порту) відповідно до вимог митного законодавства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 199 Митного кодексу України граничний строк перебування товарів, транспортних засобів комерційного призначення у пунктах пропуску через державний кордон України не може перевищувати 30 днів, а для автомобільного транспорту - п'ять днів з моменту прибуття у пункт пропуску через державний кордон України для здійснення митних процедур.
Відповідно до ч. 1 ст. 201 МК України товари з моменту пред'явлення їх митному органу до поміщення їх у відповідний митний режим можуть перебувати на тимчасовому зберіганні під митним контролем. Тимчасове зберігання товарів під митним контролем здійснюється на складах тимчасового зберігання.
Таким чином, суд погоджується з тим, що Позивач був вимушений розміщувати затриманий вантаж на спеціалізованих складах під митним контролем, що вимагало понесення витрат на оплату такого зберігання ПАТ "ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС". При цьому, оскільки Позивач не мав право здійснювати вивантаження відповідного товару з контейнерів, відповідне зберігання відбувалось в опломбованих контейнерах, за користування якими більше строку, необхідного на доставлення вантажу з порту- відправлення до порту-прибуття, позивач через експедиторську фірму зобов'язаний був сплачувати штрафні санкції - «демередж».
Зберігання незаконно затриманого вантажу Позивача на території ПАТ "ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС" відбувалось на підставі договору про надання послуг ВМК ПрАТ «ІЗТ» № 20-04 від 01.01.2020 р. та договору № 21-53 від 01.02.2021 р., укладеного між ТОВ «МЕРІН БРІДЖ» та ПАТ «Іллічівськзовніштранс». На підставі зазначеного договору ПАТ «Іллічівськзовніштранс» виставляло рахунки за відповідні послуги (в т.ч. зберігання) ТОВ «МЕРІН БРІДЖ», які в свою чергу на підставі виставлених від ТОВ «МЕРІН БРІДЖ» на ТОВ «ІСАІЯ» рахунків (на підставі Експедиторського договору) сплачував Позивач. В такому ж порядку відбувались розрахунки з ТОВ «ОВЕРСІС ТРАНСПОРТ Україна» щодо сплати штрафних санкцій - «демередж».
Розмір витрат позивача у зв'язку, розрахунками з експедитором - ТОВ «МЕРІН БРІДЖ» (та як наслідок з ПАТ «Іллічівськзовніштранс», ТОВ «ОВЕРСІС ТРАНСПОРТ Україна») та незаконною затримкою вантажу позивача в контейнерах: TGHU 9227667, CAIU4230261, HAMU1220344, TLLU 5355925, FCIU 9233045 - за розрахунками Позивача складає 504 301,56 грн., що підтверджують надані Позивачем податкові накладні, рахунки на оплату та відповідні платіжні доручення
Слід також зазначити, що пунктом 2.1. Договору № ДП-1/12/19 від 26.11.2019р., укладеного між ТОВ „Титан-Ри” (Покупець) та ТОВ „ІСАЯ” (Постачальник, Позивач по справі) був передбачений обов'язок ТОВ „ІСАЯ” поставити Товар в строки узгодженні Сторонами, поставити Товар на умовах даного Договору.
Відповідно до підписаною сторонами Договору Специфікації, були визначені конкретні строки поставок конкретних видів та кількості Товару, який і знаходився вищевказаних затриманих контейнерах.
Відповідно до п. 7.2. Договору за прострочення терміну поставки, окремої частини поставки (згідно графіком поставок) або допоставки Товару вказаного в Специфікації, що є невід'ємною частиною Договору, Постачальник за письмовою вимогою Покупця зобов'язаний сплатити штраф в розмірі 20% від вартості несвоєчасно поставленого/недопоставленого Товару. В разі прострочення терміну поставки, окремої частини поставки (згідно графіком поставок) Товару більше, ніж на 30 календарних днів, Покупець має право відмовитись від оплати такого Товару, повідомивши про це в письмовому вигляді.
12.10.2020р. листом вих. 18/1 ТОВ «Титан-Ри» відмовило у підписанні додаткового погодження.
02.11.2020р. вих. № 19/1 ТОВ «Титан-Ри» звернулось до ТОВ «ІСАІЯ» з претензією, в якої повідомила про відмову від прийняття корму для тварин Нутра Мікс оптімал 9,07 кг в кількості 6300 мішків, корму для тварин Нутра Мікс индор 9,07 кг в кількості 1869 мішків, корму для тварин Нутра Мікс сіафуд 9.07 кг в кількості 2215 мішків у зв'язку із порушенням строків виконання зобов'язання з їхнього постачання.
Крім того, ТОВ «Титан-Ри» повідомив про застосування до ТОВ «ІСАІЯ» штрафних санкцій, передбачених Договором в розмірі 20% від вартості несвоєчасно поставленого/недопоставленого Товару, а саме - 689 480 грн.
Зазначена вимога ТОВ «Титан-Ри» позивачем була залишена без виконання. Проте 02.06.2021р. на адресу позивача надійшла повторна претензія ТОВ «Титан-Ри» вих. № 9 від 01.06.2021р. з рахунком № 77 від 01.06.2021 р. на оплату вищезгаданого штрафу у розмірі 689480 грн.
Позивачем, на виконання умов вищевказаного Договору, сплатив відповідний штраф у розмірі 689480 грн. на користь ТОВ „Титан-Ри”. Здійснення оплати відповідного штрафу підтверджується платіжними дорученнями ТОВ „ІСАІЯ № 1 від 02.07.2021р. та № 82 від 02.07.2021 р.
Проте, як зазначалось вище, у встановленому чинним законодавством порядку, дії державного інспектора ветеринарної медицини Прикордонного інспекційного пункту ветеринарної медицини № 9 Одеської регіональної служби Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті Олефіра В.І. щодо складення Акту №2 від 08.07.2020р. про затримання перевезення (переміщення) вантажу стосовно в контейнері № TGHU 9227667 (корм для непродуктивних тварин Нутра Мікс Оптімал Кет Формула (19383,0 кг 2100 місць) - незаконними не визнавались.
Тому, включення до позовних вимог, сплачених Позивачем грошових коштів за зберігання та демередж, у вказаному контейнері - суд вважає безпідставним.
Відповідно, судом проведено перерахунок за наявними матеріалами справи та виключено оплати, здійснені Позивачем по зберіганню вантажу на складі та демередж по контейнеру № TGHU 9227667 (а.с. 102 - 210): 5368,54 + 5368,54 +1121,73 + 1121,73 + 4867,42 + 3735,45 + 2559,45 + 2559,45 + 2562,15 + 2562,15 + 5048,28 + 5048,28 + 722,31 + 572,31 + 46565,00 + 46565,00 + 39746,00 + 37746,00 + 79968,00 + 79968,00 = 373775,79 грн.
Тобто, у суду не має підстав вважати, що витрат понесені Позивачем у сумі 373775,79 грн. по зберіганню вантажу на складі та демередж по контейнеру № TGHU 9227667 є збитками Позивача, внаслідок неправомірних дій з боку держави в особі Одеської регіональної служби Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті.
Тому, у задоволені позову в частині стягнення 373 775,79 грн. слід відмовити.
Крім того, судом встановлено, що за Специфікацією (додаток до Договору поставки № ДП-1/12/19 від 26.11.2019р., (т.1 а.с. 28) за найменуванням Товару: "Корм для тварин Нутра Мікс оптімал 9,07 кг." - Позивач (постачальник) мав поставити ТОВ "Титан-РИ" (покупцю) 6300 одиниць виміру у мішках за ціною 250 грн. за одиницю, на суму 1 575 000,00 грн.
Натомість за наявними Актами припинення або тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольних вантажів (а.с. 52-53) - "Корм для тварин Нутра Мікс оптімал" було затримано у кількості 6297: 2100 місць за актом № 2 від 08.07.2020р. та 4197 за актом № 3 від 22.07.2020 року.
Тобто, Одеською регіональною службою Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті - не складалось актів припинення або тимчасової заборони припинення щодо 3-х мішків корму для тварин „Нутра Мікс оптімал” 9,07 кг.", оскільки в контейнерах, пред'явлених для контролю, заходилось тільки 6297 мішків корму, а не 6300, як передбачалось Специфікацією до договору поставки, укладеному з ТОВ Титан-Ри”.
Тому, Позивачем безпідставно заявлено до стягнення з Відповідача суму сплаченого штрафу в розмірі 150грн. (750 грн. х 20% ) за недопоставку вантажу, якого взагалі не було у затриманих контейнерах і стосовно цієї частини вантажу державним інспектором ветеринарної медицини ПІПВМ №9 акту припинення або тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольних вантажів - не складалося.
Відповідно у задоволені позову в цій частині, також, слід відмовити.
Суд не приймає до уваги заперечень Відповідача про відсутність причинно-наслідкового зв'язку між протиправними діями державних інспекторів Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю на державному кордоні та транспорті та завданою Позивачу шкодою, оскільки саме внаслідок таких дій мала місце незаконна затримка вантажу, яка призвела до додаткових витрат Позивача на зберігання цього вантажу і сплату штрафних санкцій.
Також суд не погоджується з посиланням Відповідача на те, що затримання вантажу здійснювалось на підставі відповідних актів, які недійсними та незаконними не визнавались. Суд звертає увагу, що ст.ст. 1173, 1174 ЦК України відповідальність держави за шкоду, завдану юридичній або фізичній особі органом державної влади чи посадовою особою органу державної влади, передбачена за незаконні рішення, дії чи бездіяльність.
В даному спорі, достатніми та такими, що не підлягають доказуванню є факти, встановлені у вищевказаних рішеннях судів адміністративної юрисдикції про визнання протиправними дій державних інспекторів Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю на державному кордоні та транспорті щодо складання відповідних актів припинення або тимчасової заборони перевезення (переміщення) підконтрольних вантажів.
Крім того, судом не приймаються заперечення Відповідача про те, що розмір збитків не повинен перевищувати розміру штрафу, суд звертає увагу, що ч.1 ст.236 ГК України дійсно передбачено, якщо за невиконання або неналежне виконання зобов'язання встановлено штрафні санкції, то збитки відшкодовуються в частині, не покритій цими санкціями.
Однак, спір по цій справі стосується відшкодування шкоди державою в особі органу державної влади, і в цьому спорі відсутні вимоги про стягнення з держави збитків та штрафних санкцій, оскільки таку шкоду завдано самому Позивачу при здісненні ним оплати за зберігання незаконно затриманого вантажу та при сплаті іншій особі (ТОВ „Титан-Ри”) штрафу за непоставлений вантаж у зв'язку з його незаконним затриманням. Саме відшкодування такої шкоди і є предметом спору по цій справі.
Послання Відповідача на те, що Позивачем не вживались заходи щодо зменшення розміру збитків, - то в матеріалах справи містяться копії листів з проектами додаткових угод до договору, укладеному з ТОВ „Титан Ри”, з пропозиціями щодо продовження строків поставки вантажу у зв'язку із його затримкою посадовими особами Одеської регіональної служби Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті. Тобто, такі заходи Позивачем вживались. Крім того, як зазначалось вище, предметом спору по цій справі - не є стягнення збитків за порушення господарського зобов'язання.
На підставі викладеного позов підлягає задоволенню частково, з покладенням на відповідача витрат по сплаті судового збору, пропорційно задоволених вимог
Керуючись ст.ст. 129, 233, 238, 240 ГПК України, суд
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з держави в особі Одеської регіональної служби Державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті (код 00485993; 65063, м. Одеса, вул. Маршала Говорова, 7) за рахунок коштів Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ІСАІЯ" (код - 42625053, 68000, Одеська обл., м. Чорноморськ, вул. Парусна, 15-Б, каб. 206): 819 855 гривень 77 коп. відшкодування шкоди, завданої незаконними діями посадових осіб органу державної влади та 12 297 гривень 84 коп. судового збору.
3. В решті позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.241 ГПК України
та може бути оскаржено в порядку ст..ст.253-259 ГПК України.
Повний текст рішення складено 12 листопада 2021 р.
Суддя О.А. Демешин