Рішення від 01.11.2021 по справі 916/1703/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"01" листопада 2021 р.м. Одеса Справа № 916/1703/21

Господарський суд Одеської області у складі судді Щавинської Ю.М.

секретар судового засідання Драганова А.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до відповідача: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЖК Люксембург" (65091, Одеська обл., вул. Середня, 24, корпус 3)

про визнання протиправною та скасування державної реєстрації внесення змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань

за участю представників сторін:

від позивача: Кляцький О.В., Бочевар М.П. - ордер №1039603 від 11.05.21 ;

від відповідача: Гриценко В.Є. - ордер №455982 від 14.06.21;

Історія справи.

1. Короткий зміст позовних вимог ОСОБА_1 .

16.06.2021 ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЖК Люксембург", в якій просить суд визнати протиправним та скасувати проведену 30.05.2019 року державним реєстратором комунального підприємства "Агенція реєстраційних послуг" Манютою Сергієм Васильовичем державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЖК Люксембург", ідентифікаційний код юридичної особи 38992424, запис 15561070005047892.

2. Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

У прохальній частині позовної заяви позивач просив суд витребувати в Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради матеріали реєстраційної справи відносно юридичної особи Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЖК Люксембург".

Ухвалою суду від 22.06.2021 відкрито провадження у справі № 916/1703/21, прийнято справу до розгляду за правилами загального позовного провадження із призначенням підготовчого засідання на 07.07.2021 об 11:00. Стосовно клопотання про витребування реєстраційної справи, у вказаній ухвалі судом зазначено, що відповідне клопотання буде розглянуто у підготовчому засіданні.

06.07.2021 до суду від Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЖК Люксембург" надійшло клопотання про перенесення підготовчого засідання, обґрунтоване неможливістю прийняти участь у судовому засіданні через зайнятість при розгляді іншої справи в Комінтернівському районному суді Одеської області. У поданому клопотанні відповідач також зазначив, що ухвала про відкриття провадження у справі ним отримана 01.07.2021р, у зв'язку з чим встановлений законодавством строк для подання відзиву на позовну заяву наразі не сплив.

07.07.2021 до суду від ОСОБА_1 також надійшло клопотання відкладення розгляду справи.

В судове засідання 07.07.2021 представники сторін не з'явились. Ухвалою суду від 07.07.2021 відкладено підготовче засідання по справі №916/1703/21 на 04.08.2021 о 12 год. 30 хв.

22.07.2021 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (т.2 а.с.21-25).

29.07.2021 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив (т.2 а.с.137).

У судовому засіданні 04.08.2021 судом оголошено протокольну ухвалу про перерву у підготовчому засіданні до 18.08.2021 о 12 год. 15 хв.

У судовому засіданні 18.08.2021 позивач просив суд задовольнити клопотання ОСОБА_1 про витребування матеріалів реєстраційної справи відносно відповідача.

Протокольною ухвалою судом продовжено підготовче провадження у справі №916/1703/21 на 30 днів, оголошено перерву до 15.09.2021 о 14:00. Крім того судом зобов'язано відповідача надати до суду належним чином засвідчену копію протоколу загальних зборів від 23.08.2019 у строк до 01.09.2021, а також, надати оригінал даного протоколу для огляду суду у наступне судове засідання.

Ухвалою суду від 18.08.2021 клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів задоволено, зобов'язано Відділ документального та інформативного забезпечення Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради надати до Господарського суду Одеської області у строк до 01.09.2021 копії документів реєстраційної справи ОСББ "ЖК Люксембург".

30.08.2021 до суду від Відділу документального та інформативного забезпечення Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради надійшла завірена копія реєстраційної справи (т.3 а.с.11-123).

16.09.2021 відповідачем подано до суду клопотання про залучення до матеріалів справи, зокрема, протоколу від 23.08.2019 (т.4 а.с.2-124).

Протокольною ухвалою суду від 15.09.2021 судом закрито підготовче провадження із призначенням справи до розгляду по суті на 22.09.2021 о 17:00.

22.09.2021 до суду від відповідача надійшло клопотання про залучення до матеріалів справи копії рішення правління ОСББ "ЖК Люксембург" від 28.05.2019, в прохальній частині якого відповідач також просив суд відновити строк на подання такого доказу (т.6 а.с.56-66).

В судовому засіданні 22.09.2021 судом було вислухано вступні слова сторін та оголошено перерву при розгляді справи по суті до 13.10.2021 о 16:30.

13.10.2021 до суду від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку із захворюванням представника.

Суд визнав причину неявки відповідача поважною, вирішив розглянути справу у розумний строк та оголосив протокольну ухвалу про відкладення розгляду справи на 27.10.2021 о 16:00, про що відповідача повідомлено ухвалю суду в порядку ст.120 ГПК України.

У судовому засіданні 27.10.2021 представник позивач звернувся до суду з клопотанням про залучення до матеріалів справи додаткових доказів, а також просив суд поновити строк для подання таких доказів. Судом задоволено клопотання позивача, поновлено строк на подання доказів, залучено такі докази до матеріалів справи.

Також судом було задоволено клопотання відповідача, поновлено строк на подання до суду протоколу та залучено останній до матеріалів справи.

Протокольною ухвалою від 27.10.2021 судом оголошено перерву до 01.11.2021 о 17:15.

У судовому засіданні 01.11.2021 у судових дебатах представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд задовольнити позов, представник відповідача проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні.

3. Позиція учасників справи.

3.1. Доводи ОСОБА_1 .

ОСОБА_1 є співвласником багатоквартирного будинку, у якому утворено та діє ОСББ "ЖК Люксембург".

До виключної компетенції загальних зборів членів об'єднання, відповідно до п.4.6. статуту ОСББ "ЖК Люксембург", належить обрання членів правління (в тому числі голови правління) та дострокове припинення повноважень будь-якої особи, обраної до складу правління, яке є виконавчим органом об'єднання та має приймати рішення з усіх питань діяльності об'єднання (з урахуванням обмежень та застережень, зазначених у цьому статуті), за винятком тих, які належать до виключної компетенції загальних зборів.

Порядок обрання та відкликання членів правління, їх кількісний склад та строки обрання встановлюються загальними зборами (п. 4.11. статуту ОСББ "ЖК Люксембург").

Також статутом передбачено, що загальні збори мають право в односторонньому порядку в будь-який час достроково припинити повноваження будь-якої особи, обраної до складу правління та розірвати з нею трудові відносини, при цьому член правління не має права покладати виконання своїх обов'язків на іншу особу.

Голова правління є особою, обраною до складу правління. Голова правління діє без доручення від імені об'єднання, відповідно до рішень загальних зборів та правління об'єднання, підписує від імені об'єднання всі договори, укладені в рамках компетенції об'єднання та правління (пункт 4.18. статуту ОСББ "ЖК Люксембург").

22.12.2014 на загальних зборах прийнято рішення обрати правління у наступному складі ОСОБА_2 (голова правління), ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , з огляду на що 23.12.2014 було проведено державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, які містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Жодних рішень на Загальних зборах членів ОСББ "ЖК Люксембург" щодо припинення повноважень голови правління об'єднання ОСОБА_2 або щодо обрання заступником голови правління об'єднання Резніченко Г.Г., так само як і наділення його правом вчиняти дії від імені об'єднання без довіреності, у тому числі підписувати договори, та встановлення йому обмежень щодо представництва від імені юридичної особи, не приймалося.

29.05.2019 року ОСОБА_5 , діючим від імені ОСББ "ЖК Люксембург" на підставі довіреності від 08.05.2019, було подано до державного реєстратора КП "Агенція реєстраційних послуг" Манюти С.В. заяву про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а саме щодо особи, яка має право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, та її обмежень щодо представництва від імені юридичної особи.

До вказаної заяви представником ОСББ "ЖК Люксембург" було подано реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи та квитанцію про сплату адміністративного збору.

Водночас, державним реєстратором, незважаючи на те, що в порушення вимог ст.17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" останньому не було подано рішення загальних зборів з такого питання, 30.05.2019 було проведено державну реєстрацію внесення змін до відомостей про юридичну особу, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, номер запису 15561070005047892.

Вказане також підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 27.05.2021 року за кодом доступу 5711233201.

Подача ОСББ "ЖК Люксембург" до державного реєстратора документів, спрямованих на внесення змін до відомостей про ОСББ "ЖК Люксембург" в частині наділення певної особи повноваженнями вчиняти дій від імені об'єднання без довіреності та визначення ОСОБА_3 як виконуючого обов'язки голови об'єднання без відповідного рішення загальних зборів співвласників об'єднання, суттєво порушує права позивача як співвласника об'єднання, спрямовані на взяття участі в управлінні об'єднанням.

3.2. Доводи Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЖК Люксембург".

Відповідно до положень статут ОСББ "ЖК Люксембург", зокрема п. 4.6., які кореспондуються з положеннями ст.10 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", до виключної компетенції загальних зборів членів об'єднання належить: обрання членів правління (в тому числі - голови правління).

Тобто загальні збори ОСББ "ЖК Люксембург" не наділені повноваженнями стосовно визначення окремих посад членів правління.

29.05.2019 ОСОБА_2 на підставі заяви від 29.05.2019 склала з себе повноваження голови правління, у зв'язку із чим її заступник ОСОБА_3 почав тимчасово виконувати обов'язки голови правління ОСББ.

З метою обрання голови правління ОСББ "ЖК Люксембург", 23 серпня 2019 року було проведено загальні збори учасників вищезазначеного об'єднання співвласників багатоквартирного будинку.

Одним із питань порядку денного загальних зборів було питання стосовно обрання складу правління поіменно за списками, що запропоновані співвласниками ОСББ "ЖК Люксембург" та співвласником об'єднання ОСОБА_6 (позивач), однак рішення прийнято не було.

У зв'язку із необранням нового правління ОСББ ОСОБА_3 залишився фактично виконувати посадові обов'язки голови правління ОСББ "ЖК Люксембург", як її заступник (п.4.19 статуту).

З урахуванням зазначеного та недопущення зупинення належного обслуговування багатоквартирного будинку (укладення договорів, підписання фінансово-бухгалтерських документів тощо), діючим правлінням ОСББ було проведено оскаржувану реєстраційну дію, направлену на отримання ОСОБА_3 повноважень на підписання документів

Матеріали справи не містять доказів того, яким чином та у який спосіб порушуються права позивача та він зазнає негативних наслідків від оскаржуваного рішення. Як було зазначено вище позивач по справі приймав участь у загальних зборах об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та реалізовував своє право обирати та бути обраним.

4. Фактичні обставини, встановлені судом.

25.11.2013 зареєстровано Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЖК Люксембург", про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (т.1 а.с.26-28).

Рішеннями установчих зборів, оформленими протоколом від 21.09.2013, зокрема, затверджено статут ОСББ "ЖК Люксембург" (т.3 а.с.22-40), до якого неодноразово вносились зміни щодо кількості корпусів у будинку.

Відповідно до п. 1.4. якого об'єднання набуває статусу юридичної особи з моменту його державної реєстрації у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", має самостійний баланс, рахунки в банківських установах, печатку з власним найменуванням та інші необхідні реквізити.

Згідно п. 2.1. статуту метою створення об'єднання є забезпечення і захист прав його членів та дотримання всіма співвласниками неподільного і загального майна житлового комплексу обов'язків щодо належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Відповідно до п. 2.3. статуту об'єднання має право, відповідно до законодавства та статуту, шляхом скликання загальних зборів, зокрема, створювати органи управління та визначати умови їх діяльності.

Згідно п. 4.1. статуту статутними органами об'єднання є: загальні збори його членів, правління, орган, що здійснює контроль за фінансово-господарською діяльністю правління, який в залежності від прийнятого загальними зборами рішення, може бути організовано в формі ревізора, в формі ревізійної комісії, або в формі залучення аудитора.

Вищим органом управління об'єднання є загальні збори, які можуть приймати рішення по всім питанням, що стосуються діяльності об'єднання (п.п.4.2.-4.3. статуту).

Відповідно до п. 4.6. статуту до виключної компетенції загальних зборів членів об'єднання належить, зокрема, обрання членів правління (в тому числі голови правління) та дострокове припинення повноважень будь-якої особи, обраної до складу правління (в тому числі - голови правління).

Пунктом 4.7.-4.8. статуту визначено, що виконавчим органом об'єднання є правління, яке здійснює керівництво поточною діяльністю об'єднання.

Правління має приймати рішення з усіх питань діяльності об'єднання (з урахуванням обмежень та застережень, зазначених у цьому статуті), за винятком тих, які належать до виключної компетенції загальних зборів (п. 4.9. статуту).

Порядок обрання та відкликання членів правління, їх кількісний склад та строки обрання встановлюються загальними зборами (п. 4.11. статуту).

Відповідно до п. 4.12. Статуту ОСББ "ЖК Люксембург" правління складається не менше, ніж з 3 осіб. Правління обирається строком на 3 роки.

Згідно п. 4.13. статуту рішення загальних зборів про обрання правління обов'язково повинно містити в собі: (а) прізвище, ім'я, по-батькові, податковий номер кожної особи, що обирається до складу правління, (б) вказівку, кого саме обрано зборами на посаду голови правління.

З кожною особою, обраною до складу правління, укладається строковий трудовий контракт, який від імені об'єднання підписується головою загальних зборів.

Загальні збори мають право в односторонньому порядку в будь-який час достроково припинити повноваження будь-якої особи, обраної до складу правління та розірвати з нею трудові відносини (п. 4.15. статуту).

У відповідності до п. 4.16. статуту член правління не має права покладати виконання своїх обов'язків на іншу особу.

Голова правління є особою, обраною до складу правління. Голова правління діє без доручення від імені об'єднання, відповідно до рішень загальних зборів та правління об'єднання, розпоряджається коштами об'єднання відповідно до затвердженого кошторису, підписує від імені об'єднання всі договори, укладені в рамках компетенції об'єднання та правління, підписує всі платіжно-розрахункові документи (пункт 4.18 статуту).

У відповідності до п. 4.19. статуту за відсутності голови правління його обов'язки виконує заступник.

Порядок прийняття рішень правлінням встановлено пунктами 4.20-4.22 статуту.

Пунктом 4.23 статуту встановлено, що рішення правління підлягає оприлюдненню у строк не пізніше двох календарних днів з моменту його прийняття шляхом розміщення оголошення на дошках об'яв та на веб-сайті об'єднання.

Згідно п. 4.26. статуту за рішенням загальних зборів правління об'єднання на договірній основі може найняти на роботу управителя - юридичну особу, яка частково здійснюватиме функції з управління неподільним та загальним майном житлового комплексу за дорученням власника (власників) майна і забезпечує його належну експлуатацію.

Окрім затвердження статуту, рішенням установчих зборів також було обрано до складу правління: ОСОБА_7 (голова правління), ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .

В подальшому, рішенням загальних зборів учасників ОСББ "ЖК Люксембург", оформленим протоколом від 22.12.2014 (т.3 а.с.106), переобрано правління в наступному складі: ОСОБА_2 (голова правління), ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .

29.05.2019 ОСОБА_2 звернулася до членів правління із заявою (т.2 а.с.123) про ініціювання обрання нового голови правління з огляду на складання нею своїх повноважень.

З відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань судом встановлено, що 30.05.2019 державним реєстратором КП "Агенція реєстраційних послуг" було проведено державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, які містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: "зміна фізичних осіб або зміна відомостей про фізичних осіб-платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо", номер запису 15561070003047892.

З матеріалів реєстраційної справи судом встановлено, що для проведення означеної реєстраційної дії державному реєстратору було подано: заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (т.3 а.с.114-116), підписана Скачком О.В., довіреність від 08.05.2019 на ім'я Скачка О.В., підписана головою правління Варавою В.О. (т.3 а.с.119), а також квитанції про сплату адміністративного збору (т.3 а.с.117-118).

У заяві про державну реєстрацію змін вказано наступні зміни, що підлягали внесенню: "Зміна фізичних осіб, або зміна відомостей про фізичних осіб - платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності. У тому числі підписувати договори, тощо"; особа: ОСОБА_3 ; наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи: за відсутності голови правління виконує його обов'язки.

Після закриття судом підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті відповідачем надано суду рішення правління ОСББ "ЖК Люксембург" від 28.05.2019 (т.6 а.с.66) щодо обрання ОСОБА_3 заступником голови правління ОСББ "ЖК Люксембург". При цьому, звертаючись до суду з клопотанням про залучення копії відповідного рішення, відповідач зазначив про вилучення у об'єднання документів, що підтверджується протоколом тимчасового доступу до речей і документів, що і стало причиною, яка перешкоджала отриманню такого документу раніше.

Згідно наданого відповідачем наказу №32 від 30.09.2019, підписаного ОСОБА_3 , останнього прийнято на посаду керуючого ОСББ "ЖК Люксембург" з 01.10.2019 (т.2 а.с.124).

5. Позиція суду.

В силу ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст.4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.

За змістом положень ст.4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів мають, зокрема, фізичні особи, які не є підприємцями, у передбачених законом випадках.

Приймаючи до уваги висновки, викладені в постановах Верховного Суду від 20 вересня 2018 року у справі № 813/6286/15, від 15.04.2020 у справі №758/8634/17, від 01.04.2020 у справі №711/10310/17, суд доходить до висновку про підвідомчість даного спору господарському суду.

Предметом позову у даній справі є визнання протиправною та скасування проведеної 30.05.2019 державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу - ОСББ "ЖК Люксембург", запис 15561070005047892, з підстав проведення такої реєстрації за відсутності передбаченого положеннями ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться. При цьому позивач зазначає, що таке рішення взагалі загальними зборами співвласників не приймалося.

Позиція відповідача, в свою чергу, полягає в тому, що необхідність у проведенні відповідних реєстраційних дій була викликана поданням головою правління Варавою В.О. заяви від 29.05.2019 про складання з себе повноважень голови правління. При цьому з посиланням на положення статуту, а також ст.10 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" відповідач зазначає, що до повноважень загальних зборів віднесено лише обрання членів правління, без визначення їх посад за виключенням голови правління.

Відповідно до п.2 ч.4 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, крім змін до відомостей, передбачених частиною п'ятою цієї статті, подається, зокрема, примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою.

Натомість як встановлено судом, відповідачем визначений п.2 ч.4 ст.17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" примірник рішення уповноваженого органу державному реєстратору подано не було.

При цьому, як стверджує відповідач, Резніченко Г.Г. є заступником голови правління, який був обраний рішенням правління від 28.05.2019р.

Враховуючи відповідні позиції сторін, перш за все суд вважає за необхідне надати оцінку компетенції статутних органів об'єднання щодо визначення уповноваженого органу, подання рішення якого є обов'язковим у розумінні п.2 ч.4 ст.17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Так, 01.07.2015 набрав чинності Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", яким також внесено зміни до Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку” (далі - Закон України "Про ОСББ").

Частиною 1 статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" передбачено, що співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Пунктом 3 статті 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" встановлено, що статути об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, затверджені до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до частин 1, 2, 5 та 9 статті 10 Закону України "Про ОСББ" органами управління об'єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об'єднання. Вищим органом управління об'єднання є загальні збори. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх співвласників. До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема, обрання членів правління об'єднання.

Проте суд вказує, що виключна компетенція загальних зборів, як вищого органу управління, може бути розширена шляхом внесення відповідних положень до статуту об'єднання, у випадку, якщо вони не суперечать нормам чинного законодавства.

Частиною 20 статті 10 Закону України "Про ОСББ" передбачено, що до компетенції правління відноситься: підготовка кошторису, балансу об'єднання та річного звіту; здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно з законодавством; розпорядження коштами об'єднання відповідно до затвердженого загальними зборами об'єднання кошторису; укладення договорів про виконання робіт, надання послуг та здійснення контролю за їх виконанням; ведення діловодства, бухгалтерського обліку та звітності про діяльність об'єднання; скликання та організація проведення загальних зборів співвласників або зборів представників; призначення письмового опитування співвласників та утворення відповідної комісії для його проведення.

Як встановлено судом, відповідно до п. 4.6. статуту до виключної компетенції загальних зборів членів об'єднання належить, зокрема, обрання членів правління об'єднання (в тому числі голови правління).

Тобто положення названого пункту чітко визначають, ким саме обирається голова правління та жодним чином не суперечать Закону України "Про ОСББ", оскільки вказаним Законом не визначено, до компетенції якого саме органу віднесено обрання голови правління (загальних зборів чи правління як виконавчого органу об'єднання).

Частиною 1 статті 7 Закону України "Про ОСББ" передбачено, що статут об'єднання складається відповідно до типового статуту, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства.

Відповідно до частини 2 статті 7 Закону України "Про ОСББ" статут може містити також інші положення, що є істотними для діяльності об'єднання та не суперечать вимогам законодавства. Включення до статуту відомостей про склад співвласників не є обов'язковим.

Типовий статут об'єднання співвласників багатоквартирного будинку було затверджено наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 27.08.2003 N 141, в який згідно з наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 06.09.2011 N 180 та наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 23.09.2015 N 238 були внесені відповідні зміни.

Пунктом 16 розділу ІІІ Типового статуту (в редакції наказу від 23.09.2015 N 238) визначено, що правління зі свого складу обирає голову правління та його заступника.

При цьому Верховний Суд у постанові від 28.07.2021 у справі №916/1542/20 зауважив, що Типовий статут, який визначає, що правління має право обирати зі свого складу голову та заступника, є рекомендаційним актом та не має прямої дії, в той час, як Законом України "Про ОСББ" не віднесено до компетенції правління обрання голови та його заступника.

За таких обставин, враховуючи положення статуту відповідача, які жодним чином не суперечать нормам Закону, суд зауважує, що саме до компетенції загальних зборів віднесено обрання голови правління, який в силу п.4.18. статуту може діяти без доручення від імені об'єднання, підписувати договори тощо.

Оспорюваною реєстраційною дією ОСОБА_3 наділений повноваженнями вчиняти від імені ОСББ дії без довіреності, зокрема, підписувати договори, тощо, тобто повноваженнями, які відповідно до п.4.18 статуту, належать голові правління.

Водночас матеріали справи не містять доказів обрання загальними зборами співвласників об'єднання головою правління, який в силу положень статуту, наділений правом вчиняти дії від імені юридичної особи, ОСОБА_3 .

Щодо тверджень відповідача про наявність у ОСОБА_3 відповідних повноважень з огляду на його перебування на посаді заступника голови правління, суд вказує наступне.

Дійсно, статутом ОСББ не деталізовано порядок обрання заступника голови правління загальними зборами. Водночас такі повноваження не віднесені статутом і до компетенції правління.

Суд враховує, що згідно п. 4.14 статуту з кожною особою, обраною до складу правління, укладається строковий трудовий контракт, який від імені об'єднання підписується головою загальних зборів. Натомість, відповідачем не надано суду доказів, що підтверджують підписання з ОСОБА_3 строкового трудового контракту, зі змісту якого можна було б зробити висновок про наявність у нього відповідних повноважень.

Суд, з метою недопущення штучного створення преюдиціальних висновків не надає оцінки наданому відповідачем рішенню правління від 28.05.2019 щодо обрання ОСОБА_3 заступником голови правління, оскільки вказане рішення не було подано державному реєстратору для проведення державної реєстрації та не було підставою для проведення реєстраційних дій.

Підставами для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, відповідно до п.1 ч.1 ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", є подання документів або відомостей, визначених цим Законом, не в повному обсязі.

В свою чергу підставами для відмови у державній реєстрації. Відповідно до п.4 ч.1 ст. 28 названого Закону, є не усунення підстав для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку.

За таких обставин, проведення державним реєстратором 30.05.2019 реєстраційних змін до відомостей про юридичну особу в порушення вимог положень ст.17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", без відповідного рішення уповноваженого органу, є неправомірним.

Судом не приймаються до уваги також посилання відповідача на те, що внесення змін було здійснено внаслідок подання ОСОБА_2 заяви про складання повноважень, оскільки, по-перше, вказану заяву датовано 29.05.2019р. (т.2 а.с.123), тоді як заяву про внесення змін підписано 28.05.2019р. (т.3, а.с.114-116). По-друге, зі змісту заяви вбачається прохання ініціювати переобрання голови у зв'язку зі складанням повноважень.

Таким чином, оскільки положення статуту свідчать про те, що саме до компетенції загальних зборів, а не правління належить право в односторонньому порядку в будь-який час припиняти повноваження будь-якої особи, обраної до складу правління, а особами, обраними до складу правління, у кількості не менше однієї третини, може тільки ініціюватися скликання позачергових загальних зборів, подання відповідної заяви не може бути підставою для висновку ані про припинення повноважень голови правління, ані про можливість внесення до реєстру відповідної інформації.

В той же час, з огляду на позицію відповідача щодо відсутності порушеного права позивача, суд зауважує наступне.

Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов'язані з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління визначені Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".

Статтею 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" визначено, що управління багатоквартирним будинком це вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов'язків співвласників, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.

У відповідності до ст. 6 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласники мають право: 1) вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку з урахуванням умов та обмежень, встановлених законом або рішенням співвласників; 2) брати участь в управлінні багатоквартирним будинком особисто або через представника; 3) одержувати інформацію про технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку, умови його утримання та експлуатації, витрати на утримання спільного майна багатоквартирного будинку та надходження, отримані від його використання; 4) безоплатно одержувати інформацію про суб'єктів права власності на всі квартири та нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку і площу таких квартир та приміщень у порядку і межах, визначених законом; 5) ознайомлюватися з рішеннями (протоколами) зборів співвласників, листками опитування, робити з них копії; 6) на відшкодування винною особою збитків, завданих спільному майну багатоквартирного будинку, у розмірі, що відповідає частці кожного співвласника; 7) інші права, визначені законом.

Згідно з ст. 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.

До повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про: 1) розпорядження спільним майном багатоквартирного будинку, встановлення, зміну та скасування обмежень щодо користування ним; 2) визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем; 3) обрання уповноваженої особи (осіб) співвласників під час укладання, внесення змін та розірвання договору з управителем, здійснення контролю за його виконанням; 4) визначення повноважень управителя щодо управління багатоквартирним будинком; 5) проведення поточного і капітального ремонтів, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку та визначення підрядників для виконання таких робіт; 6) визначення дати та місця проведення наступних зборів співвласників; 7) визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком; 8) відключення будинку від мереж (систем) централізованого постачання комунальних послуг у порядку, встановленому законом, і визначення системи подальшого забезпечення будинку комунальними послугами, за умови дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища; 9) прийняття рішення про вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги (укладення індивідуального та/або колективного договору про надання комунальної послуги).

Також, за приписами ст. 14 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" співвласник має право брати участь в управлінні об'єднанням у порядку, визначеному цим Законом і статутом об'єднання; обирати та бути обраним до складу статутних органів об'єднання; знайомитися з протоколами загальних зборів, робити з них виписки; одержувати в установленому порядку інформацію про діяльність об'єднання; вимагати від статутних органів захисту своїх прав та дотримання співвласниками правил добросусідства; одержувати в установленому статутом порядку інформацію про діяльність асоціації.

Зі змісту ст. 10 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" вбачається, що кожен співвласник багатоквартирного будинку має право на участь у зборах об'єднання та приймати відповідні рішення.

Виходячи з наведених законодавчих приписів, співвласники багатоквартирного будинку, до яких належить, зокрема, позивач у даній справі, мають право на управляння об'єднанням, участь у зборах, прийняття відповідних рішень, які ставлять на розгляд зборів та належать до їх повноважень.

Отже, внаслідок здійснення дій щодо передання функцій голови правління, співвласників фактично було позбавлено можливості вирішити питання, яке належить до компетенції саме загальних зборів співвласників.

Наведені висновки суду спростовують твердження відповідача щодо відсутності у позивача порушеного права.

Аналогічні висновки щодо наявності порушеного права цілком підтримані у постанові Верховного Суду від 28.07.2021р. у справі №916/1542/20.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.

Враховуючи наведене у сукупності, приймаючи до уваги встановлені судом обставини проведення державним реєстратором державної реєстрації змін про юридичну особу за відсутності рішення уповноваженого органу, суд дійшов висновку про обрання позивачем ефективного способу захисту порушеного права та необхідність задоволення позовних вимог.

Приймаючи до уваги задоволення позовних вимог в повному обсязі, витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.

При цьому, з урахуванням заяви представника позивача про надання можливості подати доказів на підтвердження розміру судових витрат (витрат на правничу допомогу), суд, керуючись ст.221 та п.5 ч.6 ст.238 Господарського процесуального кодексу України, вважає за необхідне призначити судове засідання для вирішення питання про судові витрати.

Керуючись ст.ст.129,232,233,236-238,240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправною та скасувати проведену 30.05.2019 державним реєстратором комунального підприємства "Агенція реєстраційних послуг" Манютою Сергієм Васильовичем державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЖК Люксембург", ідентифікаційний код юридичної особи 38992424, запис 15561070005047892.

3. Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЖК Люксембург" (65091, Одеська обл., вул. Середня, 24, корпус 3, код ЄДРПОУ 38992424) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ід. код НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 2 270 /дві тисячі двісті сімдесят/ грн.

4. Призначити судове засідання для вирішення питання про розподіл судових витрат на 17.11.2021 о 17 год. 45 хв.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повний текст складено 11 листопада 2021 р.

Суддя Ю.М. Щавинська