Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
"09" листопада 2021 р. м. Житомир Справа № 906/585/21
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Лозинської І.В.,
секретаря судового засідання: Стретович Н.К.
за участю представників сторін:
- від позивача: не прибув
- від відповідача: Довгалюк Р.О., довіреність № 007-37-0321 від 22.01.2021
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Глат Тур" (Житомирська область, м. Бердичів)
до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" (м. Житомир)
про визнання незаконними та скасування рішень
В засіданні суду оголошено вступну та резолютивну частини рішення та повідомлено дату складення повного рішення відповідно до ст. 238 ГПК України.
ТОВ "Глат Тур" звернулось до Господарського суду Житомирської області з позовом про визнання незаконним та скасування рішень Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об'ємів природного газу відповідача:
- від 11.06.2020, оформлене протоколом №11/06-20, про нарахування позивачу 27341,28 м.куб. не облікованих об'ємів природного газу за період з 05.09.2019 по 21.02.2020 на суму 174718,86 грн. (рішення №11/06-20) (перша вимога);
- від 27.08.2020, оформлене протоколом № 27/08-20, про нарахування позивачу не облікованих об'ємів природного газу в обсязі 6340,40 м.куб. за період з 30.05.2020 по 30.06.2020 на суму 23852,55 грн. (рішення №27/08-20) (друга вимога).
Ухвалою від 31.03.2021 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі; постановив здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження; призначив підготовче засідання суду (а. с. 25).
Ухвалою від 27.05.2021 у справі №906/256/21 господарський суд постановив роз'єднати позовні вимоги та виділити в окреме провадження позовні вимоги позивача до відповідача.
Як вбачається з протоколу передачі судової справи раніше визначеному суду від 27.05.2021, роз'єднаним позовним вимогам присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 906/585/21.
Ухвалою від 28.05.2021 господарський суд прийняв справу №906/585/21 до провадження та постановив здійснювати розгляд у цій справі за другою позовною вимогою, яка обгрунтована тим, що вини позивача у пропущенні терміну періодичної повірки ЗВТ немає, як і немає самого пропущення терміну періодичної повірки у зв'язку із винятковими обставинами - встановленням з 12.03.2020 на всій території України карантину з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби та введенням в дію Закону України від 17.03.2020 № 530-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби"; призначив підготовче засідання суду на 02.06.2021 о 10:30; витребував у позивача додаткову інформацію (а. с. 61, 62).
Ухвалою від 07.06.2021 господарським судом закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (а. с. 83).
Ухвалою від 09.08.2021 господарським судом відкладено розгляд справи по суті, витребувано у позивача належні докази щодо проведення повірки спірного лічильника після 15.05.2020 (а. с. 122, 123).
Розгляд справи по суті відкладався за відповідними клопотаннями сторін.
08.11.2021 до суду від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з незадовільним станом здоров'я (а. с. 155).
09.11.2021 до суду від відповідача надійшло клопотання з додатками, в якому зазначено, зокрема, що позивач, будучи обізнаним в необхідності проведення чергової повірки лічильника та розуміючи наслідки її пропущення, не надав доказів звернення в межах строку, передбаченого пп. 1 п. 2 гл. 7 розд. Х Кодексу ГРМ, до оператора ГРМ з письмовим повідомленням про дату і час демонтажу ЗВТ на повірку; не пояснив, яким чином та обставина, що відповідач не знайшов зразка письмового повідомлення на офіційному сайті AT "Житомиргаз", завадила виконанню його обов'язку завчасно звернутися до оператора ГРМ з відповідною заявою, а також клопотання про долучення до справи заяви відповідача від 01.06.2020 №СЛ-2560-100 - 0620 про направлення спеціаліста для зняття лічильника на повірку (а. с. 156 - 160).
Позивач в засідання суду повноважного представника не направив.
Представник відповідача в засіданні суду проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву від 12.04.2021 (а. с. 27 - 29).
Розглянувши подані документи, заслухавши представника відповідача та в попередніх судових засіданнях представника позивача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд
1. Фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.
Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" (далі -відповідач) здійснює розподіл природного газу на підставі Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2495 (далі - типовий договір), укладеного шляхом надання позивачем підписаної заяви-приєднання № 094215CGF9ВР087 від 01.08.2017 (а. с. 8).
Додатком 4 до типового договору встановлено перелік точок комерційного обліку об'єкта споживача (перелік комерційних вузлів обліку): лічильник газу "ВІЗАР" № 0118256 G6 (а. с. 9).
04.06.2020 представники відповідача склали акт № ББ-3.2-11 про порушення розділу XI глави 2 п. 2.4 Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС), а саме, пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим (а. с. 10).
30.06.2020 лічильник газу "ВІЗАР" №0118256 G6 демонтовано та залишено споживачу для доставки на вул. Селецьку, 33а в м. Житомирі, про що свідчать акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки (а. с. 11; 32) та протокол щодо направлення засобів вимірювальної техніки на позачергову (експертну) повірку, експертизу від 30.06.2020 (а. с. 31).
30.07.2020 представниками відповідача складено акт № ЖЖ-2.2-24 про порушення, яким встановлено порушення розділу XI глави 2 п. 4 п.п. 4 Кодексу ГРС, а саме: пропущений строк періодичної повірки ЗВТ, що не є побутовим (а. с. 12,13).
В подальшому, згідно з п. 8 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРС, акт про порушення № ЖЖ-2.2.-24 від 30.07.2020 передано на розгляд комісії АТ "Житомиргаз" з розгляду актів про порушення та розгляду питань щодо перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування об'ємів природного газу (далі - комісія АТ "Житомиргаз").
Відповідно до витягу з протоколу № 27/08-20 від 27.08.2020 (а. с. 14,15), на підставі п.п. 4 гл. 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, комісією АТ "Житомиргаз" проведено нарахування позивачу необлікованих об'ємів природного газу в обсязі 6340,40 куб.м. на загальну суму 23852,55 грн. за такі періоди:
- 30.05.2020 07-00 по 01.06.2020 07-00, 404,2 м. куб. на суму 1597,80 грн.;
- 01.06.2020 07-00 по 30.06.2020 12-00, 5936,20 м. куб. на суму 22254,75 грн.
Позивач вважає, що рішення комісії відповідача, оформлене протоколом №27/08-20 від 27.08.2020, є незаконним, порушує його права та підлягає скасуванню оскільки, зокрема:
- главою 7 розділу X Кодексу ГРС визначено, що для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого Оператор ГРМ має опублікувати на своєму веб сайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником Оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати;
- на офіційному веб сайті відповідача (hllps://zt.dsoua.com/ua/) зразок письмового повідомлення про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку не опублікований;
- враховуючи те, що повірка лічильника газу "ВІЗАР" № 0118256 G6 була проведена 29.05.2012 та те, що міжповірочиий інтервал для даного лічильника становить 8 років, позивач повинен був направити відповідачу повідомлення про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку до 15.05.2020;
- за Законом України "Про метрологію та метрологічну діяльність" від 05.06.2014 повірка ЗВТ відноситься до послуг, які надаються, зокрема, виробниками цих засобів, призначеними органами з оцінки відповідності, іншими суб'єктами, визначеними у відповідних технічних регламентах;
- посилаючись на Постанову Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Со/-2", якою з 12.03.2020 до 22.05.2020 запроваджено на всій території України карантин та п.п.3 ч. 2 Прикінцевих положень Закону України від 17.03.2020 № 530-1X "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" зазначено, що з 12.03.2020 у позивача зупинився перебіг строку звернення до відповідача про дату та час надання останнім послуг по демонтажу ЗВТ на повірку та отримання послуги з проведення повірки вказаного лічильника газу.
- на виконання нормативних актів України щодо запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби, позивач припинив роботу товариства, видавши відповідні накази щодо запровадження дистанційної роботи (а. с. 17,18);
- вини позивача у пропущенні терміну періодичної повірки ЗВТ немає, як і немає самого пропущення терміну періодичної повірки в зв'язку із винятковими обставинами - встановленням з 12.03.2020 на всій території України карантину.
Відповідач проти позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позов від 12.04.2021 (а. с. 27 - 29), в якому, серед іншого, щодо вимоги позивача про скасування рішення №27/08-20 зазначено про безпідставне посилання позивача на п. п. З ч. 2 розділу II Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання, виникненню і поширенню короновірусної хвороби (COVID-19)", так як за п.2 ч.2 ст.2 Закону України "Про адміністративні послуги" дія цього Закону не поширюється на відносини щодо метрологічного контролю і нагляду, а також у письмових поясненнях (а. с. 87), в яких вказано, що позивач вказав про запровадження з 12.03.2020 карантину, проте не надав належних та допустимих доказів на підтвердження того, яким чином наявність таких обставин перешкодила йому відповідно до положень Кодексу газорозподільних систем звернутися до відповідача із повідомленням про проведення повірки.
16.07.2021 до суду від відповідача надійшли письмові пояснення, в яких зазначено, що позивач вказав про запровадження з 12.03.2020 карантину, проте не надав належних і допустимих доказів на підтвердження того, яким чином наявність цих обставин перешкодила йому згідно з Кодексом газорозподільних систем звернутися до відповідача із повідомленням про проведення повірки (а. с. 87 - 90).
2. Норми права (нормативно - правові акти), які застосував господарський суд.
Правові засади функціонування ринку природного газу України визначені Законом України "Про ринок природного газу" від 09.04.2015 № 329-VIII.
Згідно із ч. 1, 2, 3 ст. 18 Закону № 329-VIII приладовий облік природного газу здійснюється з метою отримання та реєстрації достовірної інформації про обсяги і якість природного газу під час його транспортування, розподілу, постачання, зберігання та споживання. Приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб'єктів ринку природного газу. Постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу.
Відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" розроблений Кодекс газорозподільних систем, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015 (далі - Кодекс ГРС), який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення комерційного, у тому числі, приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі, в розрізі суб'єктів ринку природного газу. Дія Кодексу ГРС поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі, побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників (п.п. 1, 2, 3 гл. 1 розділу І "Загальні положення").
Відповідно до аб. 1 п. 2 глави 1 розділу ІХ Кодексу ГРС порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об'ємів і обсягів) по об'єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу, укладеним між споживачем та оператором ГРМ, та з урахуванням вимог цього Кодексу. Порядок укладання договору розподілу природного газу визначений розділом VІ цього Кодексу.
Згідно з абз. 1 п. 2 глави 1 розділу ІХ Кодексу ГРС фактичний об'єм надходження природного газу до/з ГРМ (у тому числі, по об'єктах споживачів) за певний період визначається в точках комерційного обліку (на межі балансової належності) на підставі даних комерційних вузлів обліку, встановлених в точках вимірювання, інших регламентованих процедур у передбачених цим Кодексом випадках. При цьому, визначення об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єкту споживача, що не є побутовим, здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРМ і споживачем на підставі даних комерційних ВОГ, визначених договором розподілу природного газу між оператором ГРМ і споживачем, з урахуванням вимог Кодексу та договору, що передбачено абз. 1 п. 1 глави 3 розділу ІХ Кодексу ГРС.
Вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ, за положеннями п. 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, визначається як сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством.
Згідно з гл. 6 розділу X Кодексу ГРС власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному гл. 7 цього розділу, відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ). Технічне обслуговування елементів комерційного ВОГ, зокрема, повірки та ремонту ЗВТ, проводить власник комерційного ВОГ або суб'єкти господарювання, що здійснюють його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником згідно з експлуатаційними документами в спеціалізованих сервісних центрах.
Засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 розділу Х Кодексу газорозподільних систем.
У п.1 глави 7 розділу X Кодексу газорозподільних систем встановлений порядок періодичної повірки ЗВТ по об'єктах споживачів, що не є побутовими, відповідно до якого власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ, зобов'язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацію проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок.
Відповідно до п. 2 глави 7 розділу X Кодексу газорозподільних систем, зокрема, вказано, що для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен:
1) завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити Оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого Оператор ГРМ має опублікувати на своєму веб-сайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником Оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати;
2) забезпечити на дату демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці встановлення) доступ представникам Оператора ГРМ до ЗВТ для його розпломбування та складання відповідного акта розпломбування;
3) у разі якщо повірка ЗВТ буде здійснюватися не на місці його встановлення, забезпечити за власний рахунок демонтаж/монтаж ЗВТ, його транспортування та державну повірку. Про дату і час встановлення повіреного ЗВТ споживач завчасно має письмово повідомити Оператора ГРМ та забезпечити присутність представника Оператора ГРМ під час монтажу повіреного ЗВТ.
Згідно з п. 8 гл. 7 розділу X Кодексу газорозподільних систем у разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або недопуск до ЗВТ представників Оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу ХІ цього Кодексу. У разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини Оператора ГРМ (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або недопуск до ЗВТ представників споживача) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується з урахуванням фактичних даних ЗВТ по якому пропущений термін повірки.
За ч. 1, 3, ч. 2 ст. 2, аб. 3 ч. 4 ст. 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту. Суб'єкти господарювання зобов'язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, на періодичну повірку.
Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, ремонту, обслуговування (у т. ч. демонтажу, транспортування та монтажу) ЗВТ (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) покладається на суб'єктів господарювання, що здійснюють обслуговування відповідних засобів вимірювальної техніки.
Перелік категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Міжповірочні інтервали законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки за категоріями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності. Порядок встановлення міжповірочних інтервалів визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 41 Переліку категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 374 від 04.06.2015 лічильники газу та пристрої перетворення об'єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ), віднесено до категорії законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають обов'язковій повірці та на які поширюється сфера дії Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність".
Постановою Кабінету Міністрів України № 1195 від 16.12.2015 "Про затвердження Порядку встановлення міжповірочних інтервалів для законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки за категоріями" визначено процедуру встановлення міжповірочних інтервалів для законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки за категоріями.
Постановою Кабінету Міністрів України № 374 від 04.06.2015 "Про затвердження переліку категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці" визначено, що лічильники газу та пристрої перетворення об'єму (використовуються для проведення рахунків за поставлений та/або спожитий природний газ), внесені до переліку зазначених засобів.
Наказом Міністерства економіки розвитку та торгівлі України від 13.10.2016 №1747 "Про затвердження міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями" для лічильників газу та пристроїв перетворення об'єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ) класу 1,0 установлено міжповірочний інтервал 2 роки, класу 1,5 - 8 років.
4. Висновки Господарського суду Житомирської області за результатами розгляду позовної заяви.
4.1. Щодо виключності випадку, пов'язаного з введенням 12.03.2020 карантину на території України, суд звертає увагу на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 617 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові від 16.07.2019 у справі №917/1053/18 зазначив, що форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру і при їх виникненні сторона, яка посилається на них як на підставу неможливості належного виконання зобов'язання, повинна довести їх наявність не тільки самих по собі, але і те, що вони були форс-мажорними саме для даного конкретного випадку. Саме лише посилання на наявність обставин непереборної сили і надання відповідних доказів в підтвердження своїх доводів не може вважатися безумовним доведенням відповідних обставин.
Позивачем зазначено про запровадження з 12.03.2020 карантину, проте не надано належних та допустимих доказів на підтвердження того, яким чином наявність таких обставин перешкодила йому у відповідності до положень Кодексу газорозподільних систем звернутися до відповідача із повідомленням про проведення повірки.
Суд вважає, що позивач безпідставно посилається на застосування положень п.п. З ч. 2 розділу II Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання, виникненню і поширенню короновірусної хвороби (COVID-19)", оскільки, відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про адміністративні послуги", дія цього Закону не поширюється на відносини щодо метрологічного контролю і нагляду.
4.2. Щодо встановлених обставин наявності/відсутності на офіційному вебсайті АТ "Житомиргаз" зразка заяви щодо зняття ЗВТ на періодичну повірку.
Позивач у позовній заяві наголосив, що на офіційному вебсайті відповідача (https://zt.dsoua.com/ua) зразок письмового повідомлення про дату і час демонтажу ЗВТ на повірку не опублікований.
07.06.2021 відповідач надав суду клопотання про долучення до матеріалів справи таких документів: роздруківку (скріншот) із сайта РГК Житомиргаз та зразок письмового повідомлення споживача оператору ГРМ - ПАТ "Житомиргаз" про необхідність зняття ЗВТ на періодичну повірку як докази того, що на офіційному вебсайті АТ "Житомиргаз" у розділі "Інших послуг - Повірка лічильника" були розміщені заяви щодо зняття ЗВТ на періодичну повірку (а. с. 78 - 80).
27.10.2021 судом долучено до матеріалів справи скріншоти сторінок щодо повірки лічильників газу, зразку письмового повідомлення споживача оператору ГРМ - ПАТ "Житомиргаз" про необхідність зняття ЗВТ на періодичну повірку, а також інформацію по дату створення вказаного зразку, в якій зазначено про його створення 16.03.2021 (а. с. 144 - 147).
Зважаючи на інформацію про дату зразку письмового повідомлення споживача оператору ГРМ - ПАТ "Житомиргаз" про необхідність зняття ЗВТ на періодичну повірку - 16.03.2021, судом поставлено під сумнів інформацію відповідача про наявність на вебсайті відповідача зразку заяви про зняття ЗВТ на періодичну повірку станом на спірний період.
Однак, вказана обставина не позбавляла можливості позивача подати до оператора ГРМ заяву про зняття лічильника на повірку довільної форми.
4.3. Щодо обставин, встановлених господарським судом.
Як вбачається з протоколу повірки лічильника від 29.05.2012 та акту зняття лічильника газу для Держповірки від 29.05.2012 № 602 (а. с. 16), повірка лічильника була проведена 29.05.2012, що не заперечується сторонами.
Згідно з наказом Міністерства економіки розвитку та торгівлі України №1747 від 13.10.2016 міжповірочний інтервал для такого лічильника становить 8 років; вказаний факт позивачем не оспорюється. Отже, чергова повірка лічильника газу "Візар", заводський номер 0118256 повинна була проведена не пізніше 28.05.2020.
При цьому, з урахуванням міжповірочного терміну та дотримання строків звернення споживача для проведення чергової повірки, позивач мав звернутися до оператора ГРМ не пізніше ніж 15.05.2020, однак, не звернувся у вказаний термін, а направив відповідну заяву 01.06.2020 (а. с. 160).
В актах про порушення: від 04.06.2020 № ББ-3.2-11 (а. с. 10) та від 30.07.2020 № ЖЖ-2.2-24 (а. с. 12,13) представниками відповідача встановлено порушення розділу XI глави 2 п. 4 п.п. 4 Кодексу ГРС, а саме: пропущений строк періодичної повірки ЗВТ, у тому числі, з вини споживача що не є побутовим .
30.06.2020 лічильник газу "Візар" №0118256 G6 демонтовано та направлено на позачергову (експертну) повірку, про що свідчить акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки (а. с. 11; 32) та відповідний протокол від 30.06.2020 (а. с. 31).
З листа ДП "Житомирський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" від 04.10.2021, вих. №0934/14, адресованого адвокату Косянчуку В.П. вбачається, що за замовленням АТ "Житомиргаз" 30.07.2020 проведено повірку лічильника газу "Візар" №0118256 G6, результати якої визнано позитивними, що засвідчено відбитком повірочного тавра на корпусі лічильника та записом з відбитком повірочного тавра у технічному паспорті лічильника газу (а. с.137).
У протоколі повірки лічильника газу Р/118256 від 30.07.2020 зазначено, що вказаний лічильник є придатним (а. с.138). 14.08.2020 повірений лічильник газу "Візар" №0118256 G6 встановлено позивачу, що підтверджується актом про монтаж засобу вимірювальної техніки (а. с. 132).
Разом з тим, відповідно до витягу з протоколу № 27/08-20 від 27.08.2020 (а. с. 14,15), на підставі п.п. 4 гл. 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, комісією АТ "Житомиргаз" проведено нарахування позивачу необлікованих об'ємів природного газу в обсязі 6340,40 куб.м. на загальну суму 23852,55 грн.
У зв'язку з викладеним, господарський суд вважає за необхідне зазначити таке.
Частиною 2 ст. 8 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" встановлено, що експлуатація засобів вимірювальної техніки, які застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології (далі - законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки), здійснюється з дотриманням правил застосування таких засобів, встановлених у нормативно-правових актах, і вимог щодо їх експлуатації, встановлених в експлуатаційних документах на такі засоби.
Згідно з пп. 5.6.6, 5.6.7 Національного стандарту України ДСТУ 2708:2006 "Метрологія. Повірка засобів вимірювальної техніки. Організація та порядок проведення" (надалі ДСТУ 2708:2006) якщо в результаті повірки засіб вимірювальної техніки визнають не придатним до застосування, то вчений зберігач еталону або державний повірник (повірник), анулює свідоцтво про повірку і (або) гасить попередній відбиток повірочного тавра чи робить відповідний запис в експлуатаційних документах. Анулювання результатів повірки одного засобу вимірювальної техніки, які наведено у свідоцтві про повірку, оформлене на декілька однотипних засобів вимірювальної техніки, роблять закреслюючи номер відповідного засобу вимірювальної техніки, про що треба засвідчити підписом вченого зберігача еталону або державного повірника (повірника) та печаткою (або відбитком таврагасника).
На засоби вимірювальної техніки, що визнані непридатними до застосування за результатами повірки, оформлюють довідку про непридатність, яку видають заявнику на його вимогу; форми довідок наведено у додатку Б ДСТУ 2708:2006.
Спеціальними положеннями нормативно-технічних документів, якими регламентуються спірні правовідносини сторін, прямо передбачено оформлення придатності або непридатності приладу обліку певними документами встановленої форми, а саме: 1) у випадку придатності засобу вимірювальної техніки до експлуатації - або відбитком повірочного тавра на засобі вимірювальної техніки і (або) свідоцтвом про повірку чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів (за формою додатку А ДСТУ 2708:2006); 2) у випадку непридатності засобу вимірювальної техніки до експлуатації - довідка про непридатність (за формою додатку Б ДСТУ 2708:2006). Отже, приписами нормативно-технічних документів встановлюються документальне закріплення лише фактів придатності чи непридатності приладу обліку.
Аналізуючи абз. 6 п. 6 глави 9 розділу Х, п. 3 глави 2 та п. 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС суд доходить висновку, що за умови відсутності пошкодження лічильника, пропущення строку періодичної повірки лічильника газу з вини споживача або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та за наявності справного обчислювача (коректора) об'єму газу, який не містить зареєстрованих та зафіксованих у звітах повідомлень про роботу лічильника газу в позаштатному режимі, несправність лічильника внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, встановлена за результатами позачергової або експертної повірки, не є підставою для здійснення перерахунку споживачу об'єму розподіленого (спожитого) природного газу згідно з п. 4 гл. 4 розділу ХІ Кодексу ГРС.
Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 02.12.2020 у справі №906/962/18.
Тому суд не погоджується з доводами відповідача, викладеними у письмових поясненнях від 26.10.2021 (а. с. 143) щодо того, що у зв'язку з тим, у період з 30.05.2020 до 30.06.2020 ЗВТ, лічильник, який встановлений у позивача, не був повірений, він не відповідав вимогам до комерційного вузла обліку газу, тому комерційний облік природного газу не здійснювався.
Отже, виходячи із системного аналізу обставин, встановлених при розгляді даної справи у їх сукупності, господарський суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
5. Щодо сплаченого позивачем судового збору.
За ч. 2 ст. 123 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно з ч. 9 ст. 129 ГПК України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Згідно з п. 5.9 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України №618 від 27.12.2005 власник комерційного вузла обліку газу відповідає за технічний стан комерційного вузла обліку та порушення правил його експлуатації, а також за використання засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) з вичерпаним терміном повірки.
Враховуючи викладене, витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.
Керуючись ст. 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов задовольнити.
2. Визнати незаконним та скасувати рішення Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об'ємів природного газу Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" від 27.08.2020, оформлене протоколом № 27/08-20, про нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю "Глат Тур" не облікованих об'ємів природного газу в обсязі 6340,40 м.куб. за період з 30.05.2020 по 30.06.2020 на загальну суму 23852,55 грн.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 12.11.21
Суддя Лозинська І.В.
Віддрукувати:
1 - в справу
2 - позивачу: на електронну адресу представника: victor.kasyanchuk.home@gmail.com
3 - відповідачу на електронну адресу представника: Maryna.Kucheruk@lawalliance.com.ua