Справа № 930/2286/21
Провадження №3/930/936/21
28.10.2021 року м.Немирів
Немирівський районний суд Вінницької області в складі судді Войницької Т.Є. за участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника ОСОБА_1 - адвоката Непокульчицького В.С., розглянувши адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого майстром виробничої дільниці корпорації «Співдружність»,
за ст. 124 КУпАП,-
До Немирівського районного суду Вінницької області 07.10.2021 року надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №161337 від 04.09.2021 року об 15:40 год. на а/д М-30 водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем ВАЗ, внаслідок удару в задню частину авто, не дотримався безпечної дистанції, внаслідок чого допустив зіткнення із автомобілем Фольксваген, внаслідок чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження, чим порушив вимоги п.13.1 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ст.124 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП не визнав, суду пояснив, що 04.09.2021 року він керував автомобілем ВАЗ на а/д М-30 в напрямку м. Гайсин, перед ним зупинився автомобіль Фольксваген, щоб дати перевагу автомобілю, який здійснював розворот, він пригальмував і зупинився, дистанція між автомобілями була достатня, через декілька секунд відчув удар в задню частину авто, внаслідок якого його авто відкинуло на декілька метрів вперед, внаслідок чого допустило зіткнення із задньою частиною автомобіля Фольксваген.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Непокульчицький В.С. в судовому засіданні просив закрити справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 у зв'язку з його невинуватістю, зазначив про те, що зіткнення між автомобілями відбулося не внаслідок дій ОСОБА_1 , який зупинився у зв'язку із зупинкою транспортного засобу, який їхав попереду та пропускав вантажний автомобіль. Зіткнення відбулося внаслідок сильного удару в задню частину автомобіля його клієнта водієм транспортного засобу, який рухався позаду.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_2 суду пояснив, що 04.09.2021 року він керував автомобілем Фольксваген на а/д НОМЕР_1 , під час руху грузове авто здійснювало розворот та перегородило дорогу, тому він зупинився та відчув удар в задню частину автомобіля. Перед ударом автомобілі зупинилися.
Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП слід закрити на підставі п.1 ч. 1ст. 247 КУпАП з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно з положеннямист.245 КУпАП України, завданнями у справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Положеннями ст.280 КУпАП регламентовано, що суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення; чи винна дана особа в його вчиненні; чи підлягає вона адміністративній відповідальності; чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність; чи заподіяно майнову шкоду; а також з'ясувати інші підстави для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст.ст. 251,252 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Згідно ст.9 КУпАП, адміністративне правопорушення це протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Так,ст.124 КУпАПпередбачає відповідальність за порушення учасниками дорожнього рухуправил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається у порушенні учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна (матеріальний склад).
Таким чином, для юридичної оцінки діяння за статтею 124 КУпАП обов'язковим є наявність ознак об'єктивної сторони цього правопорушення у вигляді наявності пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна. При цьому порушення правил дорожнього руху повинні перебувати в прямому причинно-наслідковому зв'язку з настанням зазначених наслідків.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу або необережності.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №161337 від 04.09.2021 року вбачається, що працівник поліції дійшов висновку, що ОСОБА_1 порушив вимоги п.13.1 Правил дорожнього рухуУкраїни, що є в причинно-наслідковому зв'язку з наслідком ДТП, яка мала місце 04.09.2021 року.
На підставіст. 14 Закону України «Про дорожній рух»учасники дорожнього руху зобов'язані: знати і неухильно дотримувати вимог цьогоЗакону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху; створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам; виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Пунктом 13.3 ПДР, затверджених Постановою КМУ від 10.10.2001 року №1306 передбачено, що водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений як Конституцією, так і Законами України.
Статтею 62 Конституції України передбачено, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Разом з тим, характер та локалізація отриманих автомобілями пошкоджень, їх розташування на схемі місця ДТП відносно сталих орієнтирів та відносно місця зіткнення, показання допитаних в судовому засіданні ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та показання ОСОБА_3 , досліджених судом, свідчить про те, що ДТП сталась не внаслідок дій водія ОСОБА_1 .
Отже, за вищезазначених обставин, поза розумним сумнівом не вбачається в діях ОСОБА_1 сукупності обов'язкових ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченогост.124КпАП України, та наявності причинно-наслідкового зв'язку між його діями та наслідками, які настали. А тому відповідно до п.1 ч.1ст.247 КпАП України провадження по справі підлягає закриттю.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст.7, 124, ст.247, 251, 279, 280, 283, 284, 294 КУпАП, суд -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Немирівський районний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Т.Є.Войницька