Постанова від 10.11.2021 по справі 420/6140/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/6140/21

Головуючий в 1 інстанції: Потоцька Н.В.

Дата і місце ухвалення 13.08.2021р., м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого - судді : Бойка А.В.,

суддів: Федусика А.Г.,

Шевчук О.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2021 року по справі №420/6140/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України про визнання протиправним дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку 80-ти відсоткової від розміру грошового забезпечення пенсії за відповідною посадою станом на 01.01.2018 року, згідно наданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки від 24.12.2020 р. № ЮО111244, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; надбавки за таємність 10%, премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу без обмеження її максимального розміру та невиплати з 01.01.2018 року перерахованої пенсії з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року (з урахуванням раніше виплачених сум) без обмеження її максимального розміру;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.01.2018 року провести перерахунок ОСОБА_1 80-ти відсоткової від розміру грошового забезпечення пенсії за відповідною посадою згідно наданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки від 24.12.2020 р. №ЮО 111244, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; надбавки за таємність 10%, премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу без обмеження її максимального розміру, що складає 24 364 (двадцять чотири тисячі триста шістдесят чотири) гри. 80 коп., та здійснити з 01.01.2018 року по день повного фактичного розрахунку виплату перерахованої пенсії у цьому розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року (з урахуванням раніше виплачених сум).

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2021 року позов задоволено частково, суд визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку 80-ти відсоткової від розміру грошового забезпечення пенсії за відповідною посадою станом на 01.01.2018 року згідно наданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки від 24.12.2020 р. № ЮО111244 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; надбавки за таємність 10%, премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу без обмеження її максимального розміру та невиплати з 01.01.2018 року перерахованої пенсії з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року (з урахуванням раніше виплачених сум) без обмеження її максимального розміру.

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.01.2018 року провести перерахунок ОСОБА_1 80-ти відсоткової від розміру грошового забезпечення пенсії за відповідною посадою згідно наданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки від 24.12.2020 р. №ЮО111244 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; надбавки за таємність 10%, премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу без обмеження її максимального розміру, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 року (з урахуванням раніше виплачених сум).

Зобов'язав Пенсійний фонд України здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії в розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 року (з урахуванням раніше виплачених сум).

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідачі подали апеляційні скарги, обґрунтовані посиланням на не правильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги Головне управління ПФУ в Одеській області зазначило, що суд першої інстанції приймаючи судове рішення у справі не врахував, що адміністративний позов подано позивачем з порушення строків встановлених ст. 122 КАС України, позивні вимоги про перерахунок пенсії за вислугу років з 01.01.2018р. виходячи із 80% від розміру грошового забезпечення вже були предметом спору у справі №420/6252/19. Заначає, що після скасування ч. 1 та 2 Постанови №103, Кабінет Міністрів України не приймав новий порядок здійснення перерахунку пенсії з метою виконання положень Закону №2262 та Постанови №704, отже пенсія позивачу виплачується у розмірах передбачених Постановою №103. Також, вважає, що довідка про розмір грошового забезпечення від 24.12.2020 р. видана позивачу з порушенням встановленої процедури. Вважає незаконною вимогу позивача про перерахунок та виплату пенсії у розмірі 100% підвищення з 01.01.2018 року, оскільки рішення Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №826/3858/18 набрало законної сили лише 05.03.2019 року. Також зазначає, що розмір перерахованої позивачу пенсії не може виплачуватись без застосування обмежень максимальним розміром, визначеним Законом №3668, оскільки останній є чинним та неконституційним не визнавався.

В свою чергу, Пенсійний фонд України обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги зазначив, що суд першої інстанції, приймаючи судове рішення у справі не врахував, що функції з виплати пенсій є дискреційними повноваженнями Головних управлінь Фонду, а не Пенсійного фонду України. Вважає, що зміни внесені до п. 10 Положення №312 не впливають на повноваження Пенсійного фонду України та головних управлінь Фонду щодо виплати пенсії. Також, посилаючись на постанову Великої Палати Верховного Суду у справі №755/10947/17 від 30.11.2019р. вважає, що позивач пропустив строки звернення до суду встановленні ст. 122 КАС України.

З огляду на зазначене апелянти просять скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні позову.

Справа призначена до розгляду у порядку письмового провадження у відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення апеляційних скарг, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області, як особа, яка з жовтня 2008 року отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У травні 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснило перерахунок призначеної позивачу пенсії, згідно постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року.

Згідно наявного в матеріалах справи перерахунку пенсії вбачається, що з 01.05.2018р., позивач отримує пенсію у розмірі 70% грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років (50%).

У грудні 2019 р. Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.11.2019р. по справі №420/6252/19, що набрало законної сили, здійснило перерахунок призначеної позивачу пенсії відповідно до Постанови кабінету Міністрів України №103 від 21.08.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року.

06 жовтня 2020р. позивач звернувся до пенсійного органу із заявою, в якій просив провести перерахунок та виплату пенсії з 05.03.2019 р. з урахування 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018р.

Листом від 21.10.2020р. ГУ ПФУ в Одеській області відмовив позивачу у задоволенні його заяви, посилаючись на відсутність для цього відповідних правових підстав.

У грудні 2020р. Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03.11.2020р. по справі №420/8449/20, що набрало законної сили, направив на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 №ЮО111244 від 24.12.2020 р.

20 березня 2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою, в якій, також просив провести перерахунок призначеної йому пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення №ЮО111244 від 24.12.2020 р.

Листом від 07.04.2021р. ГУ ПФУ в Одеській області відмовило позивачу перерахунку його пенсії, посилаючись на відсутність для цього правових підстав.

Вважаючи протиправними дії пенсійного органу з відмови у задоволенні заяв про перерахунок пенсії та виплати пенсії з 05.03.2019 р. з урахування 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018р., та на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, останній звернувся до суду з відповідним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову у повному обсязі.

Разом з цим, колегія судів не погоджується таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Статтею 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі - Закон № 2011-ХІІ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Статтею 43 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон № 2262-ХІІ) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно статті 51 Закону № 2262-ХІІ при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 у редакції Постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Таким чином, колегія суддів вважає, що з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому, з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Поряд з цим, до моменту отримання належної довідки із визначенням грошового забезпечення у відповідності до наведених законодавчих вимог у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Згідно обставин даної справи, 24.12.2020р. Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки складено довідку №ЮО111244 щодо грошового забезпечення позивача відповідно до постанови КМУ №704 від 30.08.2017 року станом на 05.03.2019 року для перерахунку його пенсії та направлено вказану довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, 25.03.2021 року позивач також звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відповідного питання.

Однак, як після отримання від Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідки від 24.12.2020р. № ЮО111244 щодо грошового забезпечення позивача відповідно до постанови КМУ №704 від 30.08.2017 року станом на 05.03.2019 року, так і після звернення позивача про перерахунок пенсії згідно цієї довідки, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області відповідного перерахунку пенсії позивачу не здійснено.

Як у направленому позивачу листі, так і у відзиві на позовну заяву, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області посилається на відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача у зв'язку з надходженням уточнюючої довідки про розмір грошового забезпечення з огляду на те, що нормативно-правових актів, що стосуються перерахунку пенсій, призначених за Законом №2262, Кабінетом Міністрів України щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, після дати набрання судовим рішенням у справі №826/3858/18 законної сили, не приймалось.

Проте, колегія суддів вважає, що наведені вище доводи відповідача є безпідставними, оскільки процедура перерахунку пенсій за наведених умов чітко визначена Законом №2262-ХІІ та Порядком № 45.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що з моменту отримання довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 24.12.2020р. №ЮО111244 у Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області виник обов'язок з перерахунку пенсії позивача виходячи з розміру складових, зазначених у цій довідці та розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

На підставі наведеного у сукупності, оскільки з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, колегія суддів вважає, що перерахунок призначеної позивачу пенсії слід проводити з 01.04.2019 року.

Разом з цим, судова колегія вважає безпідставними вимоги позивача про перерахунок пенсії без обмеження граничним розміром, оскільки у спірних правовідносинах рішення щодо перерахунку пенсії з урахуванням обмеження її максимального розміру відповідачем не приймалось.

Що стосується вимог позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо виплати пенсії з урахування лише частини суми підвищення та зобов'язання відповідача здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, колегія суддів зазначає наступне.

Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» визначено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Тобто, у зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

У зв'язку з чим, дії ГУПФУ щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, є протиправними.

Колегія суддів зазначає, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 05 березня 2019 року, з урахуванням вже сплачених сум, визначається Законом № 2262-XII, отже підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції «Захист прав власності».

Наведені обставини помилково не були враховані судом першої інстанції при прийнятті рішення.

Висновок суду першої інстанції щодо наявності підстав для перерахунку пенсії з урахуванням 100% підвищення з 01.01.2018 року суперечить наведеним обставинам та правовій позиції Верховного Суду, яка викладена, зокрема, у постановах від 09 квітня 2020 року № 40/19928/18, від 24 липня 2020 року № 823/2442/18, від 15 липня 2020 року № 520/3360/19, від 24 вересня 2020 року №№ 522/9938/18, 2040/5818/18, 2040/7232/18, від 28 вересня 2020 року № 802/1667/18-а, згідно якої із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, починаючи з 05 березня 2019 року.

Також, висновки суду апеляційної інстанції відповідають постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020 року у зразковій справі № 160/3586/19.

Посилання відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у відзиві на позовну заяву, а також відповідача - Пенсійного фонду України у відзиві на позовну заяву та апеляційній скарзі на пропуск позивачем строку звернення до суду, та відповідно необхідність залишення заявленого позову без розгляду, колегія суддів також вважає безпідставними, з огляду на викладене.

Згідно ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

При цьому, згідно ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно обставин даної справи, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому, з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Водночас, як вже зазначалось колегією суддів, до моменту отримання належної довідки із визначенням грошового забезпечення у відповідності до наведених законодавчих вимог у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Після набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 (5 березня 2019 року) Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, як органом на якого покладено обов'язок щодо складання довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача, не було складено та направлено вказаної довідки до пенсійного органу для перерахунку пенсії позивача.

З матеріалів справи вбачається, що довідка для перерахунку пенсії позивача була складена та направлена до пенсійного органу Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, на виконання судового рішення, лише у лютому 2021 року.

В свою чергу, як встановлено судом у даній справі, протиправно та всупереч наведених вимог Закону №2262-ХІІ, отримавши від Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку від 24.12.2020р. № ЮО111244 щодо грошового забезпечення позивача відповідно до постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 року станом на 05.03.2019 року для перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області відповідного перерахунку пенсії позивачу здійснено не було.

Більш того, навіть повторного подання наведеної довідки з боку пенсіонера до пенсійного органу, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області перерахунку пенсії позивачу не здійснено.

Також, з матеріалів справи вбачається, що лист-відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в перерахунку пенсії на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 24.12.2020р. №О111244 позивач отримав лише у березні 2021 року та доказів щодо повідомлення позивача про відмову у здійсненні йому перерахунку пенсії на підставі довідки, що отримана у грудні 2020 року, ГУПФУ в Одеській області не надано.

За встановлених у справі обставин, колегія суддів вважає, що позивач, звернувшись із заявленим позовом у квітні 2021 року, не пропустив строк звернення до суду та підстави для залишення заявленого позову без розгляду відсутні.

Поряд з цим, колегія суддів погоджується з доводами апелянта - Пенсійного фонду України, що суд першої інстанції у даній справі дійшов помилкового висновку, що вимоги позивача в частині зобов'язання виплачувати пенсію слід звернути до Пенсійного фонду України шляхом зобов'язання останнього здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії в розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 року (з урахуванням раніше виплачених сум), з огляду на викладене.

Так, у даній справі позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач, зокрема, просив суд: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 24.12.2020р. №ЮО111244 про розмір грошового забезпечення станом, з урахуванням раніше виплачених сум.

В свою чергу, вирішуючи справу, суд першої інстанції вийшов за межі позовних вимог на підставі ст. 9 КАС України та вимоги позивача в частині зобов'язання виплачувати пенсію звернув до Пенсійного фонду України, пославшись на зміни в законодавстві та передачу повноважень щодо виплати пенсій від головних управлінь до Пенсійного фонду України.

Проте, колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, оскільки у даній справі заявлені вимоги щодо перерахунку пенсії, яка призначена згідно Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

В свою чергу, положення статті 52 Закону № 2262-ХІІ, що регулюють порядок виплати пенсії, у 2021 році не зазнали змін та згідно ч.ч. 1, 2 цієї статті: “Пенсіонерам з числа військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання. Іншим особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно з цим Законом, пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України через установи відкритого акціонерного товариства “Державний ощадний банк України” за місцем фактичного проживання пенсіонера на підставі відповідних документів, що оформляються органом Пенсійного фонду України.”.

Тобто, згідно наведених вимог ст. 52 Закону № 2262-ХІІ, особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно з цим Законом, пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України.

При цьому, територіальними органами Пенсійного фонду України є головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (п. 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року)).

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, як територіальний орган Пенсійного фонду України, є належним відповідачем щодо заявлених вимог та, відповідно, у суду першої інстанції не було підстав для виходу за межі вимог заявленого позову і звернення вимог позивача в частині зобов'язання виплачувати пенсію до Пенсійного фонду України.

Що стосується посилань суду першої інстанції на положення постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1279 “Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги” та внесенні цією постановою зміни до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280, згідно яких Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, колегія суддів зазначає, що ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 24.12.2020р. №ЮО111244. При цьому, у даній справі Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області взагалі не здійснено перерахунок пенсії позивача, не визначено суми пенсії, що підлягає виплаті позивачу, не вчинено відповідних дій для проведення виплати позивачу перерахованої пенсії та, відповідно, у суду відсутні підстави для зобов'язання Пенсійного фонду України забезпечити фінансування виплати невизначеної суми пенсії. Також, колегія суддів наголошує, що питання щодо забезпечення фінансування виплати позивачу пенсії взагалі не є предметом розгляду даної справи та будь-яких рішень з цього питання Пенсійним фондом України не приймалось, та у суду відсутні підстави вважати, що такий орган не забезпечить фінансування виплати пенсії позивача.

Враховуючи, вищенаведене, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам по справі, в той час як доводи апеляційної скарги спростовують позицію суду, викладену в оскаржуваному судовому рішенні, підтверджують допущення судом першої інстанції порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нового судового рішення про часткове задоволення позову.

Частиною 2 ст. 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Судова колегія зазначає, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини, зокрема, в рішенні по справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

На підставі наведеного, згідно ст. 317 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України підлягають частковому задоволенню, рішення суду першої інстанції скасуванню із ухваленням нового судового рішення про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 240, 241, 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України - задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2021 року по справі №420/6140/21 скасувати.

Прийняти нове судове рішення, яким позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України про визнання протиправним дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо невиплати ОСОБА_1 в розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 року (з урахуванням раніше виплачених сум) починаючи з 01.04.2019 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії в розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 року (з урахуванням раніше виплачених сум) починаючи з 01.04.2019 року.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019р. на підставі довідки Одеського обласного центру комплектування та соціальної підтримки від 24.12.2020 р. № ЮО111244, виданої станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Одеського обласного центру комплектування та соціальної підтримки від 24.12.2020 р. № ЮО111244, виданої станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень) грн. 00 коп., сплачені згідно квитанції №0.0.2082016155.1 від 09.04.2021 року за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, встановлених ч. 5 ст. 328 КАС України.

Суддя-доповідач: А.В. Бойко

Судді: А.Г. Федусик

О.А. Шевчук