662/2104/21
3/662/1207/2021
09 листопада 2021 року Суддя Новотроїцького районного суду Херсонської області Добрострой О.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Новотроїцьке Херсонської області матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від відділу прикордонної служби «Благовіщенка» 79 прикордонного загону Державної прикордонної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , військовослужбовця,
за ч.2 ст.172-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Офіцером відділу внутрішньої та власної безпеки по 79 прикордонному загону старшим лейтенантом Колєснік Д. спільно з помічником начальником відділу прикордонної служби «Благовіщенка» з адміністративно-юрисдикційної діяльності ОСОБА_2 виявлено, що дільничий інспектор прикордонної служби 1 категорії старший сержант ОСОБА_1 ніс службу в прикордонному наряді, сектор відповідальності №№6.2, 6.1, та 16.09.2021 року у період часу з 16-00 год по 00-00 год. самостійно залишив місце несення служби і перебував в населеному пункті Софіївка (за 25 км. від місця несення служби, яке було заплановане згідно графіку службової діяльності дільничних інспекторів прикордонної служби на тиждень), чим порушив вимоги ст.11, 12, 16, 17 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, ст.ст.1,4 Дисциплінарного статуту ЗСУ, п.п.5 п.1 розділу ІІ Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом МВС України від 19.10.2015 № 1261, п.2 розділу ІІ Інструкції з організації діяльності дільничих інспекторів прикордонної служби Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом МВС від 19.05.2018 року №396.
Відповідальність за вказане правопорушення передбачена ч. 2 ст. 172-18 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину визнав, щиро розкаявся.
Дослідивши матеріали адміністративної справи стосовно особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи у їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що відсутні обставини, що виключають розгляд справи (ст.247 КУпАП), оскільки складений протокол про військове адміністративне правопорушення та інші матеріали свідчать про подію та склад адміністративного правопорушення, про осудність особи, яка вчинила протиправну дію, вчинення дій собою не в стані крайньої необхідності, на момент розгляду справи не закінчилися строки, передбачені статтею 38 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП справа про військове адміністративне правопорушення підвідомча Новотроїцькому районному суду Херсонської області, на підставі ст. 221 КУпАП судді районних судів розглядають справи про військові адміністративні правопорушення, передбачені ст. 172-4 - 172-20 КУпАП.
Згідно службового посвідчення серії НОМЕР_1 , що видане 09.04.2020 року, вбачається, що ОСОБА_1 проходить службу в державній прикордонній службі України.
Згідно витягу з графіку діяльності дільничних інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Благовіщенка» (тип В) 79 прикордонного загону старший сержант ОСОБА_1 16.09.2021 року з 16:00 - 19:00 здійснює контроль за дотриманням ППР, сектор 6.2,6.1 з 19:00-22:00, сектор 6.1 з 22:00-00:00.
13.10.2021 року, начальником відділу прикордонної служби «Благовіщенка» капітаном Сікорським В. складено протокол серія ПдРУ №028833 відносно ОСОБА_1 за порушення правил несення прикордонної служби, вчинене в умовах особливого періоду, за що передбачена відповідальність за ч.2 ст. 172-18 КУпАП. Складений з приводу виявленого адміністративного правопорушення протокол про адміністративне правопорушення порушник підписав, свою провину визнав.
Відповідно до п.14 ч.1 ст.255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218 - 221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати: командири (начальники) військових частин (установ, закладів), командири підрозділів, які уповноважені на те командирами (начальниками) військових частин (установ, закладів) (статті 172-10 - 172-20).
Вина ОСОБА_1 у вчиненні даного правопорушення підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення серія ПдРУ №028833 від 13.10.2021 року, копією службового посвідчення ОСОБА_1 , довідкою з бази даних ІТС БД «Гарт - 5» 79 прикордонного загону, відповідно до якої ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.172-18 КУпАП протягом року не притягувався, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , листом відділу внутрішньої та власної безпеки по 79 прикордонному загону ГВВВБ "Південь" від 17.09.2021 року, витягом з графіку діяльності дільничих інспекторів прикордонної служби «Благовіщенка».
Відповідно до п.1, п. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, що затверджений Законом України від 24 березня 1999 року № 551-XIV, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України. Військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів.
Відповідно до п.п. 16,17 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, що затверджений Законом України від 24 березня 1999 року № 548-XIV, кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями. На військовослужбовців під час перебування на бойовому чергуванні, у внутрішньому і гарнізонному наряді, а також під час виконання інших завдань покладаються спеціальні обов'язки. Ці обов'язки та порядок їх виконання визначаються законами і статутами Збройних Сил України, а також іншими нормативно-правовими актами, що приймаються на основі законів і статутів Збройних Сил України.
Відповідно до п.1. п.2 розділу ІІ Інструкції з організації діяльності дільничних інспекторів прикордонної служби Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 15.05.2018 № 396 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05 червня 2018 року за № 671/32123, основними завданнями дільничних інспекторів є безпосереднє виконання завдань з охорони державного кордону шляхом повсякденного збирання даних обстановки та інформації про правопорушення й підготовку до них; виявлення, припинення та запобігання умовам, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, протидію яким законодавством віднесено до компетенції Держприкордонслужби. Основними напрямами діяльності дільничних інспекторів є реалізація рішень щодо охорони державного кордону та протидії правопорушенням, у тому числі за отриманою інформацією.
Відповідно до п. 3 ч. 1 розділу І Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 19 жовтня 2015 року № 1261 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1391/27836, закріплено, що прикордонним нарядом є одна або кілька озброєних чи спеціально екіпірованих уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України, які безпосередньо виконують завдання з охорони державного кордону України або здійснюють інші повноваження у випадках, передбачених Законом України "Про Державну прикордонну службу України".
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 містяться ознаки адміністративного правопорушення, передбаченогоч. 2 ст. 172-18 КУпАП.
Згідно з ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками.
Обов'язок щодо збирання доказів, в силу вимог ч. 2 ст. 251 КУпАП, покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про оборону України» № 1932-ХІІ від 06.12.1991 року особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій. Так, відповідно до Указу Президента України №303/2014 від 17 березня 2014 року «Про часткову мобілізацію» затвердженого Законом України від 17 березня 2014 року № 1126-VІ, в Україні оголошено часткову мобілізацію, отже з того часу настав особливий період, який триває по теперішній час.
Таким чином, в Україні особливий період розпочався 18.03.2014 і триває по теперішній час.
Обставинами (умовами), що визначають момент настання особливого періоду є: оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової), або доведення такого рішення до виконавців стосовно прихованої мобілізації, або момент ведення воєнного стану в Україні чи окремих її місцевостях. Таким чином, часткова мобілізація, яка оголошувалася Указами президента України є складовою частиною особливого періоду.
Виходячи із вищевикладеного вбачається, що особливий період охоплює собою мобілізацію, воєнний час, частково відбудовний період після закінчення воєнних дій, і на теперішній час не завершився.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-18 КУпАП, а саме порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинене в умовах особливого періоду.
У відповідності до ст. ст. 34, 35 КУпАП обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, визнається щире розкаяння винного, обставини, що обтяжують відповідальність, судом не встановлено.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до ст.ст. 33-35 КУпАП, враховано характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який до адміністративної відповідальності притягується вперше, ступеня його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, відсутність підстав для застосування іншого адміністративного стягнення, ніж передбаченого частиною 2 статті 172-18 КУпАП, майнової шкоди не заподіяно, а також те, що дії винної особи підривають авторитет військовослужбовця, суд приходить до висновку про визнання ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-18 КУпАП та необхідність застосування до нього адміністративного стягнення у виді штрафу.
Згідно із ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, а розмір і порядок сплати встановлюється Законом.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1,251, 283, 284, 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-18 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу у розмірі ста сорока п'яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян в сумі 2465,00 грн. (дві тисячі чотириста шістдесят п'ять грн. 00 коп.), номер рахунку (IBAN) - UA628999980313090106000021112, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37959517, отримувач - ГУК у Херсонській області /Генічеський район/ 21081100, банк отримувача - Казначейство України, код класифікації доходів бюджету - 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції».
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 454,00 грн. (чотириста п'ятдесят чотири гривні), в дохід держави (стягувач Державна судова адміністрація України (вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601), ідентифікаційний код юридичної особи (код ЄДРПОУ 37993783), отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код отримувача (код за ЄДРПОУ)-37993783, МФО - 899998, рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106 "Судовий збір").
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з моменту її винесення до Херсонського апеляційного суду через Новотроїцький районний суд Херсонської області.
Суддя О.С.Добрострой