Справа № 587/1312/21
09 листопада 2021 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Гончаренко Л. М., за участю секретаря судового засідання Макошенець С.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Сумигаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за не облікований об'єм природного газу,
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив стягнути з відповідачки вартість необлікованого об'єму природного газу в розмірі 16748 грн 10 коп. Заявлені вимоги вмотивовані тим, що ОСОБА_1 є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 .
02 жовтня 2019 року працівниками оператора ГРМ була проведена перевірка за адресою домоволодіння відповідача: АДРЕСА_1 , за результатами якої виявлені порушення Кодексу ГРМ, а саме несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, про що, відповідно до п. 1 глави 5 розділ ХІ Кодексу ГРМ було складено відповідний Акт про порушення №01/3099 від 02.10.2019.
На підставі виявлених порушень представниками позивача лічильник газу Gallus G-4 № U02024585 в домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1 було демонтовано та направлено на експертизу, про що складено протокол № 752 направлення лічильника газу для проведення експертизи від 02.10.2019, який підписаний представниками позивача та відповідача.
Для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представник АТ «Сумигаз» додатково було опломбовано вхідні та вихідні патрубки лічильника газу, скріплений пломбою пакет та повідомлено споживача про дату, час та місце проведення експертизи. Відповідачу було встановлено ЛГП з обмінного фонду.
За підсумками експертизи, яка була проведена 04.10.2019 у присутності відповідача, виявлено наступне: ЛГП не придатний до експлуатації по зовнішньому вигляду, не відповідає вимогам Р50-071-98 (п.6.4,1), метрологічні похибки та інші характеристики не перевірялись. Механічні пошкодження цілісності ЗВТ призвело до викривлення даних обліку газу. Втручання в конструкцію ЗВТ. Даною експертизою, результати якої не спростовано, було підтверджено несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника.
ДП «Сумистандартметрологія» проведено перевірку лічильника та видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № С 4678 від 04.10.2019, лічильник газу був визнаний непридатним.
Крім того, з метою підтвердження результатів експертизи та уникнення суперечливих питань та розбіжностей між Оператором ГРМ та споживачем, комісією вирішено направити лічильник газу в Сумський НДЕКЦ за адресою: АДРЕСА_2 для проведення додаткової експертизи ЗВТ. Так, 04.10.2019 лічильник газу запакований в пакет та опломбований номерною пломбою №С52313301 та направлений до Сумського НДЕКЦ.
Відповідно до висновку експерта Сумського НДЕКЦ, за результатами проведення трасологічної експертизи №19/119/6-2/1Зед від 21.01.2020 експертом зроблено висновок: кришка облікового механізму газового лічильника № U02024585 має пошкодження у вигляді чотирьох наскрізних та одного ненаскрізного отвору із слідами термічного впливу в пломбувальній ніші кришки облікового механізму з правої сторони від металевого пломбувального кронштейна корпусу лічильника. Перше та друге червоні колеса облікового механізму та шестерня, яка розташована між першим та другим червоними колесами облікового механізму, мають пошкодження у вигляді подряпин та деформації із зсувом полімерного матеріалу.
20.02.2020 за результатами розгляду комісією з розгляду актів про порушення, яке проводилось без участі відповідача, оскільки останній не з'явився, хоча був повідомлений про час розгляду належним чином, було прийняте рішення про визнання акту про порушення від 02.10.2019 №01/3099 правомірним та таким, що підлягає задоволенню повністю.
АТ «Сумигаз» було складено акт-розрахунок та виставлений відповідачу рахунок на оплату від 21.02.2020 на суму 16 748,10 грн.
ОСОБА_1 пропонувалось добровільно сплатити борг, проте вона це не виконала. На підставі наведеного вище позивач просив суд стягнути з відповідачки заборгованість за необлікований об'єм природного газу у розмірі 16 748 грн 10 коп. та судовий збір у сумі 2270 грн.
Представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Відповідачка в судове засідання не з'явилась, від неї надійшла заява з проханням проводити розгляд справи у її відсутність, надала відзив на позовну заяву, в якому категорично заперечує проти позову, посилаючись на те, що не згодна з висновком, щодо втручання в роботу ЗВТ та протоколом №752 направлення ПЛГ на експертизу, вважала їх недопустими доказами, оскільки вони протирічать один одному. Акт про порушення №01/30999 від 02.10.2019 не містить будь-яких даних про ідентифікацію лічильника, номер, назву тощо. Також не погоджувалась з висновком експертизи проведеної в Сумському НДЕКЦ. Зазначала, що не була належним чином повідомлена про дату слухання комісії з розгляду акту про порушення, котра відбудеться 20.02.20. Позивач не надав належного та допустимого доказу,, які б свідчили про існування причинно наслідкового зв'язку між пошкодженням корпусу лічильника та викривленням даних обліку природного газу, а тому вважає, що позов такий, що не підлягає задоволенню .
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні докази приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист цивільного інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства. Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені ч. 2 ст. 16 ЦК України.
У відповідності до приписів ст.ст. 3, 4 ЦПК України захисту підлягають порушене, невизнане або оспорюване право особи чи інтерес, а також державний чи суспільний інтерес.
Судом встановлено, що АТ «Сумигаз» є оператором газорозподільних систем (Оператор ГРМ) та здійснює свою діяльність з розподілу природного газу в межах території міста Суми, Сумської області та села Мойка Краснокутського району Харківської області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації на підставі ліцензії на розподіл природного, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ, виданої за рішенням НКРЕКП № 814 від 19.06.2017 в редакції постанови НКРЕКП від 31.05.2019 № 913.
ОСОБА_1 є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , що не оспорюється сторонами.
02 жовтня 2019 року працівниками оператора ГРМ була проведена перевірка за адресою домоволодіння відповідача: АДРЕСА_1 , за результатами якої виявлені порушення Кодексу ГРМ, а саме несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, про що, відповідно до п.1 глави 5 розділ ХІ Кодексу ГРМ було складено відповідний Акт про порушення №01/3099 від 02.10.2019. Акт про порушення підписано двома представниками оператора ГРМ та відповідачкою - ОСОБА_1 . В зауваженнях споживача в акті про порушення було зазначено « з висновками майстра я не згоден» При цьому в акті було вказано, що 17.10.2019 о 10 годині комісією оператора ГРМ вказаний акт буде розглянуто (а.с. 8).
02 жовтня 2019 року представниками АТ «Сумигаз» було проведено демонтаж лічильника газуGallus G-4 № U02024585 та направлення його на експертизу, про що було складено протокол №752, який було підписано представниками товариства та споживачем ОСОБА_1 (а.с. 9).
Згідно акту експертизи лічильника газу № 891 від 04.10.2019 лічильник газу побутовий не придатний до експлуатації по зовнішньому вигляду, не відповідає вимогам Р50-071-98 (п.6.4.1) - механічне пошкодження цілісності ЗВТ призвело до викривлення даних обліку газу. Втручання в конструкцію ЗВТ, що призводить до позаштатного режиму роботи ЛГП. ЛГП запакований в пакет та опломбований номерною пломбою №С52313301 та направлений в Сумський НДЕКЦ для проведення додаткової експертизи ЗВТ. Даний акт підписаний членами комісії та споживачем ОСОБА_1 , присутній ОСОБА_2 (а.с. 10).
Відповідно до довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № С 4678 від 04.10.2019, ДП «Сумистандартметрологія» проведено перевірку лічильника Gallus G-4 зав. № 2024585 та лічильник газу був визнаний непридатним( а.с.11)
Відповідно до висновку експерта Сумського НДЕКЦ, за результатами проведення трасологічної експертизи №19/119/6-2/1Зед від 21.01.2020 експертом зроблено висновок: кришка облікового механізму газового лічильника № U02024585 має пошкодження у вигляді чотирьох наскрізних та одного ненаскрізного отвору із слідами термічного впливу в пломбувальній ніші кришки облікового механізму з правої сторони від металевого пломбувального кронштейна корпусу лічильника. Перше та друге червоні колеса облікового механізму та шестерня, яка розташована між першим та другим червоними колесами облікового механізму, мають пошкодження у вигляді подряпин та деформації із зсувом полімерного матеріалу (а.с. 13-25).
Про дату та час розгляду акту на засіданні комісії Оператора ГРМ відповідачку було повідомлено заздалегідь шляхом внесення відповідного запису до акту про порушення від 02.10.2019, а саме, засідання комісії було заплановане на 17.10.2019 о 10.00 за адресою: АДРЕСА_3 .
17.10.2019 за результатами розгляду акту про порушення від 02.10.2019 № 01/3099, враховуючи відсутність споживача ОСОБА_1 та необхідність отримання результатів додаткової експертизи Сумського НДЕКЦ, комісією було прийнято рішення про перенесення розгляду акту та призначити наступну дату після отримання висновків експерта, про що було повідомлено відповідачку шляхом направлення на її адресу відповідного листа (а.с. 26-27, 28,29).
Листом від 06.02.2020 № 40003.1-СЛ-614-0220 АТ «Сумигаз» повідомлено ОСОБА_1 щодо отриманого результату додаткової експертизи Сумського НДЕКЦ та призначено слухання комісії з розгляду акту про порушення на 20.02.2020 (а.с. 30,31,75,76).
Відповідно до протоколу постійно діючої комісії АТ «Сумигаз» з розгляду актів про порушення від 20.02.2020 комісією вирішено задовольнити акт про порушення від 02.10.2019 щодо споживача послуги з розподілу природного газу ОСОБА_1 та виконати перерахунок не облікованого природного газу згідно п.1 глави 3 розділу ХІ Кодесу газорозподільних систем (а. с. 32-34)
Рахунок на оплату № 6003569 від 21.02.2020, зроблений на підставі акту розрахунку не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, який був направлений ОСОБА_1 (а.с. 35,36,37, 38).
Наданий до суду розрахунок необлікованого об'єму природного газу і його вартості за несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ відповідає нормам Кодексу газорозподільних систем.
16.06.2020 АТ «Сумигаз» направив до ОСОБА_1 лист - вимогу щодо погашення заборгованості по сплаті вартості не облікованого об'єму природного газу як споживача за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 39,40)
27 листопада 2015 року набув чинності Кодекс газорозподільних систем, затверджений постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2494 (далі - Кодекс ГРМ).
Пунктом 2 гл. 1 Розділу VІ Кодексу ГРМ передбачено, що доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до газорозподільної мережі для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕП від 30 вересня 2015 року № 2498 , який пі укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу ( п. 4 гл. 3 Розділу VІ Кодексу ГРМ)
Згідно з п. 3 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ його дія поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем.
За змістом абз. 3 п. 5 глави 2 розділу І Кодексу ГРМ - взаємовідносини, пов'язані з розподілом природного газу споживачам, у тому числі побутовим споживачам, підключеним до/через ГРМ, включаючи забезпечення Оператором ГРМ цілодобового їх доступу до ГРМ для споживання (розподілу) належного їм (їх постачальникам) природного газу, регулюються договором розподілу природного газу, укладеним між Оператором ГРМ та споживачем відповідно до вимог глави 3 розділу VI цього Кодексу.
Відповідно до абз. 1 п. 4 глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ пломбування та розпломбування газового обладнання на об'єктах споживачів, що пов'язані з припиненням/обмеженням або відновленням газопостачання (розподілу природного газу), виконуються Оператором ГРМ відповідно до вимог розділу X цього Кодексу.
Підпунктом 3 п. 1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ визначено, що оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, зокрема, у випадку: подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов'язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання.
У п. 4 глави І розділу І Кодексу ГРМ визначено, що несанкціонованим відновленням газоспоживання є виявлений після складання акта про припинення розподілу природного газу (газопостачання) та/або пломбування запірних пристроїв чи встановлення інвентарної заглушки факт несанкціонованого втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом зривання або пошкодження пломб на запірних пристроях, засувках на вводі на об'єкт споживача, пошкодження або зняття інвентарних заглушок тощо, внаслідок чого здійснюється чи є можливість несанкціонованого відбору природного газу на об'єкті споживача (окремих його газових приладах чи пристроях), у тому числі поза обліком.
Згідно з п.п. 2 п. 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: несанкціоноване відновлення газоспоживання.
У разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого відновлення газоспоживання або використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу спожитий об'єм природного газу визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня припинення газопостачання (або у разі здійснення попередньої перевірки відключеного стану - з дня такої перевірки, що має підтверджуватися відповідним актом перевірки), а при використанні газу без договору - з дня його закінчення (розірвання) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення (п. 2 глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ).
Відповідно до приписів ст.ст. 610, 611 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання. У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Частиною 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода передбачено, що завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
У відповідності до ч. 1 ст. 1192 ЦК України з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі.
Відповідно до положень ст.ст. 77, 78, 81 ЦПК України належними доказами є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками справи; доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Проаналізувавши у повній мірі вищенаведені норми та вивчивши обставини справи, суд приходить до переконання, про задоволення позовних вимог АТ «Оператор газоподільної системи «Сумигаз» про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.
Так, за матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 є споживачем природного газу, який постачається до будинку, у якому встановлений лічильник газу, за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до п. 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ з урахуванням специфіки переміщення природного газу газорозподільною системою, що пов'язана з умовною нормативною герметичністю газопроводів, з'єднувальних деталей, арматури, компенсаторів, газового обладнання, інших приладів та обладнання (тобто стан, за якого можливий витік газу, що не може бути зафіксований органолептичним методом) та витоками газу під час технічного огляду чи обслуговування, поточного ремонту, заміни арматури, приладів, обладнання, устаткування, Оператор ГРМ укладає договір (договори) на закупівлю природного газу для покриття об'ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ для забезпечення фізичного балансування ГРМ та власної господарської діяльності (підпункт 1).
Оператор ГРМ для забезпечення власної господарської діяльності (в тому числі для фізичного балансування ГРМ, власних виробничо-технічних потреб та для покриття фактичних втрат і виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ) закуповує природний газ у власника природного газу (в тому числі ГДП, ВБГ, оптового продавця, постачальника) на загальних підставах та ринкових умовах (підпункт 4).
Підпунктом 1 пункту 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що якщо розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припав на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.
Відповідно до глави 4 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи розрахунок вартості послуг балансування (ПБ), що були надані замовнику послуг транспортування за місяць, проводиться оператором газотранспортної системи після закінчення газового місяця на підставі даних про місячний небаланс замовника послуг транспортування, що був не врегульований ним відповідно до п.п. 3-5 глави 3 цього розділу.
Базова ціна газу (БЦГ) - ціна, яка формується протягом розрахункового періоду оператором газотранспортної системи та яка складається з ціни закупівлі природного газу і витрат на транспортування і зберігання. Оператор газотранспортної системи визначає БЦГ щомісяця у строк до 10-го числа поточного місяця та розміщує відповідну інформацію на своєму веб-сайті. При цьому БЦГ повинна бути визначена у гривнях за тисячу метрів кубічних та у гривнях за кВт/год (інформаційно).
Так, відповідно до п. 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму не облікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 кодексу ГРМ) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Врахувавши наведене, суд приходить до висновку, що дії позивача щодо проведення демонтажу лічильника газу, направлення його на проведення експертизи і проведення цієї експертизи, а також нарахування боргу у розмірі 16748,10 грн у зв'язку з виявленням несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ відповідають вимогам закону та здійснені відповідно до положень Кодексу газопровідних систем.
Станом на день розгляду справи вартість необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу відповідачкою не сплачена.
Відповідачем не надано доказів на спростування факту втручання в роботу лічильника, що призвело до того, що споживання природного газу лічильником обліковується з порушенням законодавства. У відповідності до ст. 81 ЦПК України відповідач не надав доказів неправильності здійсненого позивачем розрахунку не облікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та його вартості або будь-яких інших для підтвердження його заперечень щодо позовних вимог.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Разом з тим, відповідно до положень п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України у разі задоволення позову судові витрати покладаються на відповідача, а тому з ОСОБА_1 на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «Сумигаз» необхідно стягнути 2270 грн судового збору.
Керуючись ст..263,265,268,273 суд ЦПК України суд -
Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Сумигаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за необлікований об'єм природного газу- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Сумигаз» (ЄДРПОУ 03352432) заборгованості за необлікований об'єм природного газу в розмірі 16748 грн 10 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Сумигаз» (ЄДРПОУ 03352432) судовий збір в розмірі 2270 грн.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Л.М.Гончаренко