смт Новомиколаївка
Іменем України
10 листопада 2021 року Справа № 322/1015/21 (Провадження № 3/322/448/21)
Суддя Новомиколаївського районного суду Запорізької області Гасанбеков С.С., здійснюючи підготовку до розгляду справи про адміністративне правопорушення, що надійшла до суду 09.11.2021 після доопрацювання з відділення поліції № 3 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області, за ст. 124 КУпАП відносно: ОСОБА_1 , громадянина Туреччини, ІНФОРМАЦІЯ_1 , який працює водієм в компанії «ОНУР», проживає за адресою: АДРЕСА_1 , протягом року не притягувався до адміністративної відповідальності,
встановив:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 20.09.2021 серії ААБ №252620, ОСОБА_2 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП, а саме: «20.09.2021, о 09:30 на перехресті автодороги Запоріжжя-Донецьк Н-15 68 км та дороги с. Шевченківське Запорізького району Запорізької області водій керуючи автомобілем Mercedes Benz AXOR 3340 н/з НОМЕР_1 заднім рухом здійснив наїзд на припаркований автомобіль ВАЗ 211120 н/з НОМЕР_2 . В ході ДТП транспортний засіб пошкоджено».
Пунктом 2 частини першої статті 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Протокол про адміністративне правопорушення від 20.09.2021 серії ААБ №252620, не в повній мірі відповідає зазначеним вимогам ст. 256 КУпАП, з огляду на таке.
Зазначені у протоколі відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, не підтверджуються доданими до протоколу документами. Ім'я особи, згідно з протоколом: «Джейлян Алі», водночас всі додані до протоколу документи, що посвідчують її особу, складено іноземною мовою, в яких ім'я особи зазначено як: « ОСОБА_3 ». Засвідчений переклад цих документів в матеріалах справи відсутній.
Додані до протоколу про адміністративне правопорушення пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, складені українською мовою та підписані нею. Проте потерпілий під час розгляду справи про адміністративне правопорушення 21.10.2021 пояснив, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, взагалі не володіє українською мовою.
Відповідно до п. 12 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України від 06.11.2015 № 1376, у разі якщо особа, стосовно якої складається протокол про адміністративне правопорушення, не володіє українською мовою, протокол про адміністративне правопорушення складається за участю перекладача. Разом з цим, в матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні відомості щодо залучення перекладача під час складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Викладена у протоколі суть адміністративного правопорушення є неконкретною. Так у протоколі не зазначено який саме транспортний засіб було пошкоджено у ДТП, водночас до протоколу не додано фото або відеозапису з місця ДТП, на яких були б зафіксовані пошкодження транспортного засобу.
Дана обставина, відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП, перешкоджає розгляду справи про адміністративне правопорушення, з огляду на таке.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно з ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
За приписами статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року № 3477-IV, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v.Russia», рішення від 30.05.2013, заява N 36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin v.Russia», заява N 926/08, рішення від 20.09.2016) ЄСПЛ, серед іншого, зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
З огляду на викладене, у протоколі про адміністративне правопорушення має бути зазначено, який саме транспортний засіб було пошкоджено внаслідок порушення особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, правил дорожнього руху, оскільки диспозицією статті 124 КУпАП передбачено обов'язкове настання відповідних наслідків для кваліфікації дій особи за цією статтею.
Про вищезазначені недоліки протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи суд вже зазначав у постанові від 21.10.2021 по справі № 322/927/21, якою протокол було повернуто на доопрацювання. Проте, недоліки протоколу про адміністративне правопорушення усунуті не були, а відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, залишаються непідтвердженими належними документами.
Суд роз'яснює, що відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 № 3773-VI та ч. 1 ст. 32 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 № 5492-VI, посвідка на тимчасове проживання - це документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні. Згідно з ч. 8 ст. 4 Закону № 3773-VI іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для роботи у представництвах іноземних суб'єктів господарювання в Україні, зареєстрованих у встановленому порядку, та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період роботи в Україні. Відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону № 3773-VI іноземці та особи без громадянства, зазначені у частинах четвертій - п'ятнадцятій, вісімнадцятій та двадцятій ст. 4 цього Закону, отримують посвідку на тимчасове проживання. За змістом ч. 4 ст. 32 Закону № 5492-VI, до посвідки на тимчасове проживання вноситься, зокрема ім'я особи.
Таким чином, документом що підтверджує зазначене в протоколі про адміністративне правопорушення від 20.09.2021 серії ААБ №252620 ім'я особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, має бути посвідка цієї особи на тимчасове проживання. Проте, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять копії такого документа або посилання на нього, натомість особу порушника, згідно з протоколом, встановлено на підставі: «водійське посвідчення НОМЕР_3 видане 16.07.1992 м. Аркадія», а до протоколу додано копію посвідчення водія на ім'я « ОСОБА_3 » без будь-якого перекладу.
З огляду на викладене, під час складання протоколу про адміністративне правопорушення не було належним чином встановлено ім'я особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що унеможливлює направлення цій особі судової повістки, а відтак і розгляд справи.
До компетенції суддів, згідно зі ст. 221 КУпАП, відноситься лише розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачених зазначеними в ній статтями цього Кодексу. Питання складення протоколу про адміністративне правопорушення відноситься виключно до відання уповноважених на те осіб, передбачених ст. 255 КУпАП та іншими законами.
Таким чином, виконання вимог ч. 1 ст. 257 КУпАП, щодо надіслання протоколу органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення, можливо лише після складення уповноваженою особою протоколу, що відповідає вимогам ст.ст. 254, 256 КУпАП.
Встановлена у даній справі невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам ст. 256 КУпАП унеможливлює подальший розгляд справи та є підставою для повернення протоколу для належного оформлення.
Враховуючи вищезазначене, керуючись ст.ст. 221, 278, 283-285, 294 КУпАП, суддя
постановив:
1. Протокол про адміністративне правопорушення від 20.09.2021 серії ААБ №252620відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП повернути відділенню поліції № 3 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя С.С. Гасанбеков