Ухвала від 10.11.2021 по справі 310/10669/21

Справа № 310/10669/21

Пр.2-а/310/123/21

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

10 листопада 2021 рокум. Бердянськ

Суддя Бердянського міськрайонного суду Запорізької області Вайнраух Л.А. розглянула заяву ОСОБА_1 про визнання дій співробітника поліції Іванова Артема Львовича неправомірними, подану в порядку адміністративного судочинства, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач 09.11.2021 звернувся до суду із вказаною заявою, просить визнати неправомірними дії співробітника поліції ОСОБА_2 , який порушив право позивача на вільне та безперешкодне пересування.

Справа передана визначеному головуючому судді 10.11.2021 на підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.11.2021.

Розглядаючи питання прийняття позовної заяви до розгляду та дотримання вимог ст. 160-161 КАС України, суддею встановлено підстави для залишення її без руху у зв'язку із таким.

Відповідно до ч.1 ст.160 КАС України саме у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Проте, позивач звернувся до суду із заявою, що суперечить змісту наведеної норми та ч.2 ст.159 КАС України.

Відповідно до п. 2, 6, 7, 8, 9, 11 ч.5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача; власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Так, в порушення зазначених норм у заяві позивачем не зазначено інших учасників справи (сторони та/або треті особи та їх дані й реквізити), таким чином, суб'єктний склад не визначено. При цьому, відповідно до ч.4 ст.46 КАС відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом. За змістом п.7,9 ч.1 ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг. Відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Відсутнє й зазначення про вжиття заходів досудового врегулювання спору, їх обов'язковість / необов'язковість, заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; не наведено перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Не дотримано позивачем й вимоги обґрунтування порушення оскаржуваною бездіяльністю його прав, свобод та/або інтересів.

Позивачем не підтверджено, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Крім того, суддя наголошує, що за змістом ч.1 ст.161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи.

На виконання вимог ч.5 ст.161 КАС України суддя зауважує, що у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.

Також, відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

За змістом ч.8 ст.160 КАС України, якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.

З додатків до позовної заяви видно, що позивачем не дотримано вимог ч.8 ст.160 КАС та не додано підтверджуючий документ про сплату судового збору, не підтверджено й підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Клопотань про відстрочення та розстрочення судових витрат також не заявлено.

Суддя, постановляючи ухвалу, враховує правову позицію Великої Палати Верховного Суду, висловлену у постанові від 18.03.2020 у справі №543/775/17, пр.№11-1287апп18, яка полягає у наступному.

Так, згідно з ч.1 ст.132 КАС України визначено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір».

За змістом ст.1,2 Закону «Про судовий збір» судовий збір справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Платниками судового збору є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Відповідно до положень ст.3,5 Закону №3674-VI серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви на постанову про накладення адміністративного стягнення, чи виключали б позовну заяву на постанову про накладення адміністративного стягнення з об'єктів оплати судовим збором.

Отже, за системного, цільового та граматичного тлумачення до наведеного законодавчого регулювання відносин, пов'язаних зі сплатою судового збору, Велика Палата Верховного Суду в контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права зазначає, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень ст.287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати ст. 2-5 Закону №3674-VІ, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. Правова позиція Великої Палати Верховного Суду є обов'язковою для врахування судами в силу ч.5 ст.242 КАС України.

З огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (Постанова Великої Палати Верховного суду від 18.03.2020 року у справі 543/775/17).

Таким чином згідно з ч.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення стягується судовий збір в сумі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня відповідного календарного року. Станом на 2021 рік ця сума складає 454,00 гривень (2 270,00*0,2=454,00 гривень). При цьому, розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб визначений Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік".

Реквізити для сплати судового збору розміщені на веб-сторінці суду за посиланням: https://bdm.zp.court.gov.ua/sud0801/gromadyanam/tax/

Відповідно до положень ч.1,2 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

На підставі викладеного, суддя залишає подану позовну заяву без руху для усунення вказаних вище недоліків позовної заяви із наданням п'ятиденного строку для їх усунення шляхом сплати судового збору, або подання клопотання для застосування норми ч.1 ст.133 КАС України, й позовної заяви, яка відповідає за змістом ст.160-161 КАС України.

Керуючись ст. 132, 133, 160, 161, 169, 171, 241, 248, 256, 286 КАС України, суддя, -

ПОСТАНОВИЛА:

Заяву ОСОБА_1 про визнання дій співробітника поліції ОСОБА_2 неправомірними, - залишити без руху у зв'язку із виявленими, перерахованими вище недоліками, надавши позивачу строк - п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху - для їх виправлення шляхом виконання вимог ч.8 ст.160, ч.3 ст.161 КАС України та у спосіб подання позовної заяви, яка за формою та змістом відповідає ст.160, 161 КАС України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею (10.11.2021) та оскарженню не підлягає.

Суддя Л.А. Вайнраух