Ухвала від 10.11.2021 по справі 308/7702/20

Справа № 308/7702/20

1-кс/308/4887/21

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2021 року м. Ужгород

Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Ужгород клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Закарпатській області, капітана поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №42020070000000227 відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.05.2020 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, про продовження строку досудового розслідування,-

ВСТАНОВИВ:

Слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Закарпатській області, капітан поліції ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області з клопотанням, у якому просить продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020070000000227 від 13.05.2020 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України до 13 листопада 2022 року.

Клопотання обґрунтовано тим, що слідчою групою відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Закарпатській області здійснюється досудове розслідування кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.2 ст.364 КК України, відомості про які внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.05.2020 за №42020070000000227, по факту того, що службові особи Управління ДАБІ в Закарпатській області спільно з окремими службовими особами ГУ Держгеокадастру в Закарпатській області, організували механізм, щодо узаконення будівництв на території м. Ужгорода та Закарпатської області, які збудовано всупереч вимогам чинного законодавства. Підставою для початку досудового розслідування та внесення відповідних відомостей став рапорт т.в.о. начальника 2 сектору ВКЗЕ УСБУ в Закарпатській області, з якого вбачається, що у ході виконання завдань покладених законодавством на органи СБ України, отримано інформацію щодо організації службовими особами Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області спільно з окремими службовими особами Головного Управління Держгеокадастру в Закарпатській області протиправного механізму із узаконення незаконних будівництв на території м.Ужгород, які збудовано всупереч вимог чинного законодавства України. Зокрема, за наявними даними, службові особи вищенаведених органів, використовуючи своє службове становище, умисно, з метою одержання неправомірної вигоди, встановили сталі контакти з суб'єктами підприємницької діяльності у сфері будівництва, під час яких, всупереч Закону України «Про охорону земель», Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» сприяють вказаним СПД у наданні права на будівництво об'єктів житлової забудови в порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил та використовуючи своє службове становище та всупереч інтересам служби, надають містобудівні умови та обмеження забудови земельних ділянок на території земель м.Ужгород, внаслідок чого частина земельних ділянок після введення в експлуатацію об'єктів будівництва вилучиться із комунальної власності Ужгородської міської ради на користь замовників будівництва, чим самим спричиняють шкоду громадським інтересам в особі територіальної громади м. Ужгород.

Крім цього, за наявними даними, посадовими особами Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області всупереч Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-200 було погоджено значну кількість декларацій про готовність до експлуатації об'єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів із незначними наслідками (СС1), знаючи при цьому, що вказані об'єкти відносяться до об'єктів із значними наслідками (ССЗ), що сприяло погодженню введення в експлуатацію на місцевому рівні при цьому занизивши грошову оцінку чим самим зменшивши сплату обов'язкових платежів та зборів до місцевого бюджету.

Так, статтею 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту. Згідно зі ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати: 1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд; 2) 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.

Частиною 1 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності передбачено, що порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

Відповідно до ч.ч. 6, 8, 9 ст. 40 зазначеного Закону, встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками. Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Істотними умовами договору є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

Відповідно до національного стандарту ДСТУ-Б-Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», прийнятого Наказом Міністерства регіонального розвитку та житлово-комунального господарства України від 05 липня 2013 року №293 (додаток И) загальна кошторисна вартість складається з кошторисної вартості будівельних і монтажних робіт, устаткування, меблів, інвентарю та інших витрат.

При цьому, органи місцевого самоврядування, всупереч вищевказаному та відповідним порядком залучення розміру і використання коштів пайової участі в розвитку інфраструктури, які затверджені відповідними сесіями, здійснюють прийняття від СПД до розрахунку пайової участі кошторисні розрахунки, які містять занижену кошторисну вартість будівництва, внаслідок чого завдано шкоду охоронюваним законом інтересам територіальної громади у вигляді ненадходження до міських бюджетів грошових коштів.

Слідчий зазначає, що в ході виконання доручення слідчого наданого в рамках кримінального провадження №42020070000000227 Управлінням СБУ в Закарпатській області з метою встановлення конкретних фактів, які мають значення для досудового розслідування кримінального провадження №42020070000000227 отримано інформацію щодо можливої протиправної діяльності службових та посадових осіб, які діючи умисно в інтересах замовників будівництва організували протиправний механізм, що полягає у сприянні злочинній діяльності щодо внесення недостовірних відомостей до проектно-кошторисної документації з метою заниження даних щодо пайової участі у розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури міст Закарпатської області, що призводить до недоотримання коштів спеціальним цільовим фондом міста. Так, встановлено введені в експлуатацію об'єкти будівництва на території м. Хуст до проектно-кошторисної документації яких можливо внесені недостовірні відомості, а саме: «Будівництво кафе-кондитерської розташованої за адресою: м. Хуст, вул. Львівська, 210» - замовник будівництва ОСОБА_5 ; «Будівництво торгового центру за адресою: м. Хуст, вул. Карпатської Січі, 10а» - замовник будівництва ОСОБА_6 ; «Реконструкція нежитлової будівлі під торговий центр розташованої за адресою: АДРЕСА_1 » - замовник будівництва ОСОБА_7 ; «Реконструкція складу з добудовою приміщень під ательє з пошиття одягу розташованого за адресою: АДРЕСА_2 » - замовник будівництва ОСОБА_8 ; «Реконструкція виробничо-побутового комплексу розташованого за адресою: м. Хуст, вул. Сливова, 30» - замовник будівництва ТОВ «Вуд Інтернаціонал»; «Реконструкція існуючих виробничих цехів колишнього ЕКОЗУ ПАТ «Закарпатнедпром» під фабрику пошиття взуття за адресою: м. Хуст, вул. Заводська, 1Є» - замовник будівництва ТОВ «ЕММЕФФЕ»; «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими торговими приміщеннями за адресою: АДРЕСА_3 » - замовник будівництва ОСОБА_9 .

У клопотанні зазначено, що розслідуване кримінальне правопорушення відносяться до тяжких злочинів. При цьому, вісімнадцяти місячний строк досудового слідства, визначений статтею 219 КПК, закінчується 13.11.2021. Завершити досудове слідство в даному кримінальному провадженні до вказаного вище строку, а саме до 13.11.2021, є неможливим у зв'язку з необхідністю проведення ряду слідчих (розшукових) дій, без проведення яких в рамках розслідування даного кримінального провадження неможливо прийняти кінцеве та остаточне рішення, а саме в кримінальному провадженні №42020070000000227 необхідно:

-встановити та допитати всіх свідків даного кримінального правопорушення;

-провести тимчасові доступи до речей та документів, з метою вилучення відповідної документації, яка стосується розслідування даного кримінального провадження;

-встановити особу (осіб), яка (які) вчинила дане кримінальне правопорушення;

-виконати інші слідчі дії в яких виникне необхідність з метою повного, об'єктивного та неупередженого дослідження всіх обставин даного кримінального правопорушення.

Слідчий вказує, що на даний час в ході розслідування даного кримінального провадження виконати вищеперераховані слідчі дії які необхідно виконати не надалось можливим у зв'язку з необхідністю проведення значного обсягу слідчих дій.

Відповідно до ч.3. ст. 295-1 КПК України слідчий суддя зобов'язаний розглянути клопотання про продовження строку досудового розслідування протягом трьох днів з дня його одержання, але в будь-якому разі до спливу строку досудового розслідування, за участю слідчого або прокурора, а також підозрюваного та його захисника, у разі розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру.

Слідчий, будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце розгляду клопотання в судове засідання не з'явився. При цьому, від слідчого слідчої групи у даному кримінальному провадженні надійшла заява, згідно якої просить розглянути клопотання про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №42020070000000227 від 13.05.2020 без участі слідчого, клопотання підтримує в повному обсязі та просить задовольнити з підстав та мотивів, наведених у ньому.

У відповідності до вимог ч.4 ст.107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Дослідивши клопотання та долучені до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Слідчим суддею встановлено, що Головним управлінням Національної поліції в Закарпатській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження за №42020070000000227 відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.05.2020 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України. З витягу з ЄРДР за №42020070000000227 слідує, що досудове розслідування здійснюється за фактом того, що службові особи Управління ДАБІ в Закарпатській області спільно з окремими службовими особами ГУ Держгеокадастру в Закарпатській області, організували механізм, щодо узаконення будівництв на території м. Ужгорода, які збудовано всупереч вимогам чинного законодавства.

Постановою начальника відділу організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням, яке здійснюється слідчими територіального управління Державного бюро розслідувань у місті Львові, що поширює свою діяльність на Закарпатську область прокуратури Закарпатської області ОСОБА_10 від 13 травня 2020 року визнано підслідність кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020070000000227 від 13.05.2020 року слідчому управлінню Головного управління Національної поліції в Закарпатській області.

У відповідності до положень ст.12 КК України кримінальне правопорушення передбачене ч.2 ст. 364 КК України належить до тяжких злочинів.

Встановлено, що на день розгляду даного клопотання в кримінальному провадженні №42020070000000227 від 13.05.2020 року про підозру у вчиненні кримінального правопорушення жодній особі не повідомлено.

Також, слідчим суддею встановлено, що в ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження проведено ряд процесуальних дій, зокрема: 29 жовтня 2021 року допитано як свідка ОСОБА_11 (протокол допиту свідка від 29.10.2021 року); 27.07.2021 року заступником начальника Управління СБУ в Закарпатській області начальником ВБКОЗ Управління підполковником ОСОБА_12 надано рапорт №58/8-1855 на виконання доручення в кримінальному провадженні №42020070000000227.

З матеріалів клопотання вбачається, що слідчий звернувся до слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області із клопотаннями про тимчасовий доступ до речей та документів.

Згідно ч.1 ст.28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки.

Частиною 2 ст.28 КПК України передбачено, що проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя (в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції), а судового провадження - суд.

Відповідно до положень ч.ч. 1,2 ст.219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження. Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить: 1) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину; 2) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Згідно положень ч.7 ст.217 КПК України днем початку досудового розслідування у провадженні, виділеному в окреме провадження, є день, коли було розпочато розслідування, з якого виділено окремі матеріали, а у провадженні, в якому об'єднані матеріали кількох досудових розслідувань, - день початку розслідування того провадження, яке розпочалося раніше.

Строк досудового розслідування по даному провадженню згідно п.1 ч.2 ст.219 КПК України складає вісімнадцять місяців, оскільки жодній особі не повідомлені про підозру у вчиненні тяжкого злочину, та спливає 13.11.2021 року.

При цьому, згідно ч.4. ст.219 КПК України строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст. 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений у частині другій статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу.

Відповідно до п.2 та п.3 ч.4 ст.219 КПК України строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати: 2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину; 3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Частиною 1 ст.295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.

Відповідно до ст.2 КПК України завданнями кримінального провадження, якими є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Враховуючи наведене, та те, що досудове розслідування неможливо завершити у вісімнадцятимісячний строк, тобто до 13 листопада 2021 року, у зв'язку із тим, що на даний час необхідно виконати певний обсяг процесуальних та слідчих дій, а саме: встановити та допитати всіх свідків даного кримінального правопорушення; провести тимчасові доступи до речей та документів, з метою вилучення відповідної документації, яка стосується розслідування даного кримінального провадження; встановити особу (осіб), яка (які) вчинила дане кримінальне правопорушення; виконати інші слідчі дії в яких виникне необхідність з метою повного, об'єктивного та неупередженого дослідження всіх обставин даного кримінального правопорушення, слідчий суддя вважає, що доцільним буде продовжити строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, оскільки на даний час є очевидним той факт, що провести процесуальні та слідчі (розшукові) дії у встановлений строк до 13.11.2021 року неможливо.

Відповідно до ч.4. ст.294 КПК України строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.

Конституційний Суд України у рішенні від 30 січня 2003 року (справа про розгляд судом окремих постанов слідчого і прокурора) зазначив, що поняття розумний строк досудового слідства є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину. Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо. Але за будь-яких обставин строк досудового слідства не повинен перевищувати меж необхідності. Досудове слідство повинно бути закінчене у кожній справі без порушення права на справедливий судовий розгляд і права на ефективний засіб захисту, що передбачено ст.ст. 6, 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Згідно з практикою Європейського суду розумність тривалості провадження повинна визначатись з урахуванням відповідних обставин справи та з огляду на такі критерії, як, зокрема, складність справи, поведінка заявника, а також органів влади, пов'язаних зі справою (рішення у справах «Пелісьє і Сассі проти Франції» та «Філіс проти Греції»).

При вирішенні питання щодо продовження строку досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя враховує необхідність у проведенні зазначених слідчих та процесуальних дій, які мають доказове значення у кримінальному провадженні, а також здійснити перевірку та оцінку наявних у кримінальному провадженні доказів.

Слідчий суддя вважає, що продовження строку досудового розслідування на три місяці повинно бути достатнім для проведення всіх необхідних дій і завершення досудового розслідування у встановленому законом порядку, оскільки додатковий строк необхідний для проведення ряду слідчих та процесуальних дій, зазначених у клопотанні, та такі дії відповідають завданням кримінального провадження, докази отриманні внаслідок їх проведення можуть бути використанні під час судового розгляду, а тому клопотання слідчого слід задовольнити частково.

Керуючись ст.ст.2, 219, 294, 295-1, 372КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Закарпатській області, капітана поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №42020070000000227 відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.05.2020 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, про продовження строку досудового розслідування, - задовольнити частково.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №42020070000000227 відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.05.2020 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, на три місяці, тобто до 13 лютого 2022 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Ужгородського

міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1