Виноградівський районний суд Закарпатської області
Справа № 299/5351/21
10.11.2021 м.Виноградів
Суддя Виноградівського районного суду Закарпатської області Леньо В.В. за участю прокурора Бігорі Я.Я., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла із Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області Національної поліції України, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, що зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , яка обіймала посаду секретаря Вилоцької селищної ради, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, згідно підпункту в) пункту 1 частини 1 статті 3Закону України«Про запобіганнякорупції» в порушення вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 00 хв. 00 год. 1.04.2021), а саме 01.04.2021 р., опублікувала на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2020 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Статтею 1 Закону встановлено, що суб'єкти декларування це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктами декларування у цій статті є особи. Які зазначені у пункті 1, підпунктах «а» та «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», які відповідно до частини першої, другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно ч.1 ст.45 Закону України«Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1,підпунктах "а"і"в"пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Перевіркою встановлено, що відповідно до рішення Вилоцької селищної ради Виноградівського району Закарпатської області №6 від 18.12.2020 року «Про обрання секретаря Вилоцької селищної ради» ОСОБА_1 обрано на посаду секретаря Вилоцької селищної ради на строк повноважень Вилоцької селищної ради встановивши 9 ранг посадової особи місцевого самоврядуванняв межах п'ятої категорії посад.
Таким чином, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3Закону України«Про запобіганнякорупції» та будучи суб'єктом декларування, була зобов'язана подати до 00 хв. 00 год. 01.04.2021 року декларацію (за 2020) як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до інформації з офіційного веб-сайту НАЗК ОСОБА_1 подала декларацію за 2020 рік в інформаційно-телекомунікаційній системі «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» 01.04.2021 року.
Об'єктивних причин щодо несвоєчасності подання та оприлюднення зазначеної декларації на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено не було.
Місцем вчинення правопорушення згідно протоколу в даному випадку є місце проживання ОСОБА_1 , а датою його вчинення є гранична дата до початку якої необхідно було подати вказану декларацію, тобто до 01.04.2021 року.
Прокурор Бігорі Я.Я. у судовому засіданні просив визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, посилаючись на обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, та додані до нього матеріали.
ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину у вчиненні інкримінованого їй правопорушення визнала. Зазначила, що у запізно розпочала подачу декларації, і у зв'язку із змінами у формі її подання не змогла своєчасно зібрати всі необхідні дані для її подачі. 31.03.2021 року протягом дня намагалася подати декларацію, однак у зв'язку із завантаженістю системи таку успішно змогла підписати лише о 01:24 год. 01.04.2021. При призначенні покарання просила врахувати ту обставину, що умислу на неподання декларації немала, а тому просила суворо ї не карати.
Заслухавши позицію прокурора та пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.
Статтею 68Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом (ст. 7 КУпАП).
Згідно зі ст.9КУпАП адміністративним правопорушення визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, речовими доказами, а також іншими документами.
Згідно з диспозицією ч. 1 ст.172-6КУпАП адміністративну відповідальність передбачено за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Дане адміністративне правопорушення є правопорушенням з формальним складом, для констатації наявності якого встановлення суспільно-небезпечних наслідків не вимагається, і суб'єктивна сторона якого може виявлятися як в умисній, так і в необережній формі вини.
Як встановлено під час судового розгляду та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, згідно з п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», у порушення приписів ч. 1 ст.45Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно подала без поважних причин декларацію, як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та опублікувала відповідну декларацію в інформаційно-телекомунікаційній системі «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» на офіційному веб-сайті НАЗК тільки 01.04.2021 р.
Вина ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, стверджується зібраними у справі доказами, а саме: протоколом № 293 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 21.10.2021 (а.с. 1-6); повідомленням Національного агентства з питань запобігання корупції від 04.10.2021 р № 3500-55/01-2021 щодо можливого порушення ОСОБА_1 вимог антикорупційного законодавства (а.с. 7-9), повідомлення селищного голови про перебування ОСОБА_1 на посаді секретаря Вилоцької селищної ради (а.с. 10), постановою про реєстрацію обраних депутатів Вилоцької селищної ради Берегівського району Закарпатської області (а.с.11-13), рішення Вилоцької селищної ради Виноградівського району Закарпатської області №6 від 18.12.2020 року «Про обрання секретаря Вилоцької селищної ради» (а.с.14), повідомленням депутатів Вилоцької селищної ради які були ознайомлені про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на 2020 рік з підписом ОСОБА_1 (а.с. 16) витягом (скріншотом) з офіційного веб-сайту НАЗК щодо дати та часу опублікування декларації (а.с.19) та її особистими поясненнями під час розгляду справи.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, відповідно до вимог ст. ст. 252, 280 КУпАП.
Вищенаведені докази, які є належними й допустимими, зібрані відповідно до вимог КУпАП, оскільки порушень при їх збиранні під час розгляду справи не виявлено, у своїй сукупності підтверджують порушення ОСОБА_1 вимог, передбачених ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», та її винуватість у вчиненні передбаченого ч. 1 ст.172-6КУпАП адміністративного правопорушення.
Слід зазначити, що під поважними причинами розуміють неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, унаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення до декларації, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Проте, поважних причин, які б об'єктивно унеможливлювали подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави, під час розгляду справи не встановлено.
Надаючи оцінку поважності причинам неподання декларації, беру до уваги наявність у ОСОБА_1 технічної можливості подання такої декларації. Наявність вказаних обставин під час розгляду справи у суді визнала сама ОСОБА_1 ..
Досліджені та перевірені доказами обставини поза розумним сумнівом окрім особистого визнання вини особою відносно якої розглядається справа про притягнення до адміністративної відповідальності свідчать про беззастережну винуватість у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення та узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом», який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту».
Протокол № 293 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 21.10.2021, складено у відповідності до вимог, встановлених ст. 256 КУпАП, уповноваженим на такі дії працівником поліції, у спосіб, з підстав та з дотриманням порядку, встановлених законом.
Згідно з вимогами ст. ст. 245, 252, 280, 283КУпАП при розгляді справи про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи, зокрема підлягають для з'ясування питання про те, чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, водночас рішення приймається на підставі доказів, долучених у суді й оцінених суддею за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Статтею 22 КУпАП встановлено, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та глави 13-А КУпАП вчинене ОСОБА_1 адміністративне правопорушення не відноситься до діяння, що містить ознаки корупції, а є пов'язаним з корупцією адміністративним правопорушенням.
Хоча склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є формальним, однак внаслідок їх вчинення ОСОБА_1 істотної шкоди охоронюваним суспільним інтересам не завдано.
Також судом враховано те, що ОСОБА_1 жодного разу не притягувалася до дисциплінарної відповідальності, її позитивну характеристику з місця роботи, а також обставини, які зазначені нею під час розгляду справи в тому числі щодо неналежного функціонування сайту у зв'язку з його переобтяженістю в останній день подачі. Також враховується та обставина, що декларація ОСОБА_1 подана в найкоротший проміжок часу з моменту граничної дати подання, а саме подала декларацію із запізненням на 1 годину 24 хвилини.
Ураховуючи наведене, слід дійти висновку про малозначність вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення та звільнення її від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оголосивши їй усне зауваження.
Згідно ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття справи.
Керуючись ст. ст. 283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканку АДРЕСА_1 звільнити від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1ст. 172-6 КУпАП, оголосивши їй усне зауваження.
Закрити справу про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканку АДРЕСА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1ст. 172-6 КУпАП.
Постанова про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Виноградівський районний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
СуддяВ. В. Леньо