Іменем України
09 листопада 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4630/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом адвоката Скворцової Алли Юріївни в інтересах ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
30 серпня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Скворцової Алли Юріївни (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області (далі - відповідач), в якому представник позивача просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення, викладене у формі повідомлення Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області від 15 липня 2021 року № 53 про відшкодування коштів переплаченої державної допомоги, яким проведено перерахунок розміру щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, загально переплаченої суми за період з 11 червня 2020 року по 10 червня 2021 року у розмірі 7565,27 грн;
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області щодо утримання з адресної допомоги, що виплачується ОСОБА_1 , суми в розмірі 7565,27 грн як зайвосплаченої;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області повернути на користь ОСОБА_1 суми адресної допомоги, що виплачуються ОСОБА_1 , утримані як зайвосплачені на підставі повідомлення від 15 липня 2021 року № 53 про відшкодування коштів переплаченої державної допомоги.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що позивач є внутрішньо переміщеною особою.
До червня 2014 року ОСОБА_1 проживав в м. Луганську. 14 червня 2014 року у зв'язку з військовими діями на території Донецької та Луганської областей через загрозу своєму життю та здоров'ю позивач вимушений був разом із своїми дітьми ( ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ) та дружиною ( ОСОБА_1 ) переселитися на територію, підконтрольну українській владі, а саме до смт Новопсков Луганської області.
З 28 листопада 2014 року позивач перебував на обліку в Управлінні соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації та отримував щомісячну адресну допомогу як непрацююча працездатна особа в період з 05 грудня 2014 року по 04 червня 2015 року зі скороченням терміну призначення та зменшенням суми виплати. На наступний період виплата позивачу була припинена. Починаючи з червня 2015 року щомісячна адресна допомога виплачувалась тільки на 2-х дітей.
ІНФОРМАЦІЯ_1 у позивача народилася третя дитина ( ОСОБА_4 ), тому з 2018 року Управлінням соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації проведено перерахунок виплат щомісячної адресної допомоги як уповноваженому представнику сім'ї.
У 2019 році позивач через Державну службу зайнятості офіційно працевлаштувався і по теперішній час працює на посаді інженера-електроніка в Новопсковському професійному аграрному ліцеї Луганської області.
ІНФОРМАЦІЯ_2 у позивача народилася четверта дитина ( ОСОБА_5 ).
15 вересня 2020 року позивач після народження четвертої дитини, в період дії карантину як уповноважений представник сім'ї подав заяву до Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації про призначення та перерахунок виплати щомісячної адресної допомоги з 11 червня 2020 року (з дати початку поточного шестимісячного строку виплати грошової допомоги, оскільки закінчення попереднього терміну відбулося в період дії карантину, пов'язаного з поширенням гострої респіраторної хвороби СОVID-19).
23 листопада 2020 року відповідно до рішення Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації позивачу проведено перерахунок призначеної допомоги за період з 11 червня 2020 року по 10 грудня 2020 року та включено позивача до розрахунку як працездатну особу, що працює. Оскільки загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати для багатодітної сім'ї 5000,00 грн. Так, позивач отримував грошову допомогу у сумі 4884,00 грн на сім'ю, в тому числі нараховувалась щомісячна грошова допомога позивачу як допомога для працездатних осіб у розмірі 442,00 грн в місяць по 10 червня 2021 року включно.
14 червня 2021 року позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк з 14 червня 2021 року по 13 грудня 2021 року як уповноважений член сім'ї.
Відповідач листом-повідомленням про відшкодування коштів від 20 липня 2021 року за № 53 сповістив позивача, що в результаті перевірки правильності призначення щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання виявлено, що право на отримання допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за категорією працездатна особа ОСОБА_1 було втрачено в перший шестимісячний період отримання допомоги з 05 грудня 2014 року по 04 квітня 2015 року. Спеціалістами управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області здійснена перевірка особової справи отримувача щомісячної допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, під час якої встановлено, що з 11 червня 2020 року по 10 червня 2021 року позивачу зайво виплачено кошти у вигляді щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання на загальну суму: 7565,27 грн. Управлінням соціального захисту населення проведено перерахунок розміру щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, до повного погашення переплаченої суми. Переплачені позивачу кошти в сумі 7565,21 грн будуть враховані у наступних виплатах щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, до повного погашення переплаченої суми.
20 липня 2021 року позивачем на адресу відповідача направлено заяву з проханням письмового роз'яснення результатів перевірки, про яку йшла мова, та розпорядчих документів, на підставі яких було прийняте таке рішення.
Листом від 28 липня 2021 року № 02-37/3869 відповідач повідомив позивача, що відповідно до змін, внесених до абзацу дев'ятого пункту 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, особам працездатного віку, яким виплату грошової допомоги припинено відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога не призначається, крім осіб, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність.
Представник позивача зазначила, що на момент звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок виплати щомісячної адресної допомоги (15 вересня 2020 року) абзац дев'ятий пункту 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, на який посилається відповідач, виключено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 754. Окрім того, позивач є працевлаштованою внутрішньо переміщеною особою.
Також відповідач повідомив, що оскільки позивач звернувся з заявою про перерахунок 15 вересня 2020 року, то відповідно до пункту 12 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, ним пропущено строк для поновлення виплат та включення його в розрахунок як працездатну особу, що працює.
Відповідачем проведено перерахунок розміру щомісячної адресної допомоги позивачу та на підставі абзацу шостого пункту 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, прийнято рішення від 15 липня 2021 року про повернення переплачених позивачу коштів за період з 11 червня 2021 року по 10 червня 2021 року в сумі 7565,21 грн за рахунок наступних виплат щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання до повного погашення переплаченої суми в обсязі не менш як 20 відсотків щомісячної суми призначеної грошової допомоги.
Внаслідок вказаних протиправних дій відповідача позивачу взагалі припинена виплата грошової допомоги, а із грошової допомоги на його неповнолітніх чотирьох дітей відповідачем щомісячно утримується 20 відсотків від суми призначеної грошової допомоги.
З урахуванням викладеного, представник позивача просить визнати протиправним та скасувати оскаржуване рішення відповідача та задовольнити позовні вимоги.
Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області позов не визнало, про що 11 жовтня 2021 року через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним № 34476/2021 подало відзив на позовну заяву від 08 жовтня 2021 року за № 02-37/5127 (арк. спр. 54-55).
В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що ОСОБА_1 з 28 листопада 2014 року перебував на обліку в Управлінні соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації та отримував щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
За призначенням щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, ОСОБА_1 звернувся із первинною заявою 05 грудня 2014 року до Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації. Рішенням Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації від 08 грудня 2017 року вищевказана допомога заявнику призначена як непрацюючій працездатній особі відповідно до пункту 7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, на період з 05 грудня 2014 року по 04 червня 2015 року зі скороченням терміну призначення та зменшенням суми виплати.
В подальшому, при зверненні позивача до Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації із заявами про призначення щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, виплата адресної допомоги призначалася з виключенням ОСОБА_1 з розрахунку. Вказана допомога нараховувалася лише на дітей ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та з 30 жовтня 2018 року на Паладюк Римму. З 06 листопада 2018 року до розрахунку включено дружину позивача - ОСОБА_1 як працездатну особу, яка здійснює догляд.
Відомості про працевлаштування з 04 січня 2019 року ОСОБА_1 надав до Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації при зверненні з заявою від 15 вересня 2019 року для продовження виплат вказаної допомоги з порушенням строків, визначених абзацом третім пункту 7 та пункту 12 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505. Тобто, термін для поновлення виплати та включення в розрахунок позивачем пропущено.
В результаті поданої позивачем заяви для призначення щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, від 15 вересня 2020 року рішенням Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації від 23 листопада 2020 року допомогу призначено на період з 11 червня 2020 року по 10 грудня 2020 року та включено ОСОБА_1 до розрахунку як працюючу працездатну особу та призначено допомогу у розмірі 4884,00 грн. Відповідно до поданої заяви від 11 грудня 2020 року рішенням Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації допомогу призначено з 11 грудня 2020 року по 10 червня 2021 року у розмірі 4884,00 грн.
Розпорядженням голови райдержадміністрації від 28 січня 2021 року № 24 встановлено граничний термін завершення процедури реорганізації (приєднання) Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації та затверджено склад комісії з реорганізації (приєднання).
Розпорядженням голови районної державної адміністрації від 10 березня 2021 року № 83 внесено зміни, якими встановлено, що процедуру завершення реорганізації (приєднання) Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації вважати завершеною після подання та підписання передавальних актів, подання ліквідаційної, фінансової та бюджетної звітності до Державної казначейської служби України, Державної податкової служби України, Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування України; встановлено, що Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації є правонаступником Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації.
Для недопущення припинення виплат щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації продовжило виплати за заявами особам, що проживають на приєднаних до Старобільського району територіях.
З урахуванням того, що з березня 2021 року позивач перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації, дослідивши матеріали його справи, спеціалістами Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації виявлено, що Управлінням соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації заявнику помилково нараховано допомогу на період з 11 червня 2020 року по 10 червня 2021 року.
Повідомленням від 15 липня 2021 року № 51 ОСОБА_1 проінформовано, що в результаті перевірки правильності призначення щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, виявлено, що розмір допомоги завищено на 7565,21 грн, вказані кошти підлягають поверненню до Державного бюджету України.
Керуючись нормами Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, зайво нараховані та виплачені ОСОБА_1 кошти щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, вирішено вирахувати у наступних виплатах у розмірі 20 % від призначеної суми до повного погашення переплаченої суми. Отже, дії відповідача є законними та обґрунтованими.
З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою від 06 вересня 2021 року позовну заяву адвоката Скворцової Алли Юріївни в інтересах ОСОБА_1 залишено без руху (арк. спр. 37-38).
Ухвалою від 13 вересня 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі визначено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 42-44).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
У межах спірних правовідносин ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) як уповноважений представник сім'ї звернувся до Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації з заявою від 15 вересня 2020 року, зареєстрованою за № 496, про призначення щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, додавши до неї копії довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, дві довідки з місця навчання дітей (арк. спр. 58-66).
Рішенням Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації від 23 листопада 2020 року б/н про призначення допомоги переміщеним особам на проживання призначено допомогу переміщеним особам на проживання на період з 11 червня 2020 року по 10 грудня 2020 року у загальному розмірі 4884,00 грн; до розрахунку включено ОСОБА_1 як працездатну працюючу з 04 січня 2019 року особу (розмір допомоги - 442,00 грн), ОСОБА_6 як дитину до 18 років (розмір допомоги - 1000,00 грн), ОСОБА_7 як дитину до 18 років (розмір допомоги - 1000,00 грн), ОСОБА_4 як дитину до 18 років (розмір допомоги - 1000,00 грн), ОСОБА_1 як особу, яка здійснює догляд за дитиною до трьох років (розмір допомоги - 442,00 грн), ОСОБА_5 як дитину до 18 років (розмір допомоги - 1000,00 грн) (арк. спр. 57).
11 грудня 2020 року позивач як уповноважений представник сім'ї звернувся до Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації з заявою від 11 грудня 2020 року, зареєстрованою за № 753, про призначення щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, додавши до неї копії довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, довідки з місця навчання дітей та довідку з місця роботи (арк. спр. 93 зв.-99).
Рішенням Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації від 14 грудня 2020 року б/н про призначення допомоги переміщеним особам на проживання призначено допомогу переміщеним особам на проживання на період з 11 грудня 2020 року по 10 червня 2021 року у загальному розмірі 4884,00 грн; до розрахунку включено ОСОБА_1 як працездатну працюючу з 04 січня 2019 року особу (розмір допомоги - 442,00 грн), ОСОБА_6 як дитину до 18 років (розмір допомоги - 1000,00 грн), ОСОБА_7 як дитину до 18 років (розмір допомоги - 1000,00 грн), ОСОБА_4 як дитину до 18 років (розмір допомоги - 1000,00 грн), ОСОБА_1 як особу, яка здійснює догляд за дитиною до трьох років (розмір допомоги - 442,00 грн), ОСОБА_5 як дитину до 18 років (розмір допомоги - 1000,00 грн) (арк. спр. 92).
Рішенням начальника Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області від 15 липня 2021 року б/н «Про проведення перерахунку та повернення зайво нарахованих коштів» відповідно до абзацу шостого пункту 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 (зі змінами), внутрішньо переміщеним особам призначається і виплачується щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг вирішено провести перерахунок допомоги заявнику - внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_3 (арк. спр. 29, 88).
Повідомленням від 15 липня 2021 року № 53 Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області повідомило позивача про те, що в результаті перевірки правильності призначення щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання виявлено, що право на отримання допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за категорією працездатна особа ОСОБА_1 було втрачено в перший шестимісячний період отримання допомоги з 05 грудня 2014 року по 04 квітня 2015 року. Спеціалістами управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області здійснена перевірка особової справи отримувача щомісячної допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, під час якої встановлено, що з 11 червня 2020 року по 10 червня 2021 року позивачу зайво виплачено кошти у вигляді щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання на загальну суму: 7565,27 грн. Управлінням соціального захисту населення проведено перерахунок розміру щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, до повного погашення переплаченої суми. Переплачені позивачу кошти в сумі 7565,21 грн будуть враховані у наступних виплатах щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, до повного погашення переплаченої суми (арк. спр. 24).
Відповідно до протоколу про індивідуальний перерахунок від 15 липня 2021 року б/н сума переплаченої допомоги ОСОБА_1 за період з червня 2020 року по червень 2021 року складає 7565,27 грн (арк. спр. 30).
Протоколом введення виконавчого листа та дані про існуючі відрахування від 15 липня 2021 року б/н з призначеної ОСОБА_1 допомоги 4442,00 грн підлягає відрахуванню переплата в загальній сумі заборгованості 7565,27 грн у розмірі 20 % щомісячно починаючи з 01 серпня 2021 року (арк. спр. 89).
Згідно з довідкою Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області від 23 липня 2021 року б/н ОСОБА_1 у період з червня 2020 року по червень 2021 року виплачено допомогу переміщеним особам на проживання у загальному розмірі 59755,33 грн (арк. спр. 31).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами абзацу першого частини першої статті 1 Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” (далі - Закон № 1706-VII) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення (абзац другий частини першої статті 1 Закону № 1706-VII).
Згідно з частиною другою статті 1 Закону № 1706-VII адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Частинами першою та другою статті 4 Закону № 1706-VII визначено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Кожна дитина, у тому числі яка прибула без супроводження батьків, інших законних представників, отримує довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1706-VII довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Адресою фактичного місця проживання внутрішньо переміщеної особи може бути адреса відповідного місця компактного поселення внутрішньо переміщених осіб (адреса містечка із збірних модулів, гуртожитку, оздоровчого табору, будинку відпочинку, санаторію, пансіонату, готелю тощо) (частина друга статті 5 Закону № 1706-VII).
Згідно з частинами другою, третьою статті 7 Закону № 1706-VII Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога), визначає Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 (далі - Порядок № 505 у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин).
Абзацом першим пункту 2 Порядку № 505 визначено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Згідно з абзацами першим-другим та шостим-сьомим пункту 3 Порядку № 505 грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для осіб, які отримують пенсію, та інших осіб, які досягли пенсійного віку (крім осіб з інвалідністю), дітей, осіб, які досягли 18-річного віку та продовжують навчання за денною формою в закладах освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої, професійної (професійно-технічної) або вищої освіти, до закінчення таких закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, - 1000 гривень на одну особу (члена сім'ї); для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї). Загальний розмір допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 3000 гривень, для сім'ї, до складу якої входить одна особа з інвалідністю або дитина з інвалідністю, - 3400 гривень, для багатодітної сім'ї - 5000 гривень. Загальний розмір допомоги на сім'ю, до складу яких входять двоє і більше осіб з інвалідністю (дітей з інвалідністю), максимальним розміром не обмежується.
Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією, поданою компетентним органом (абзац восьмий пункту 3 Порядку № 505).
Згідно з абзацом десятим пункту 3 Порядку № 505 особам працездатного віку, яким виплату грошової допомоги було припинено відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога не призначається, крім осіб, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність.
Відповідно до абзацу першого пункту 5 Порядку № 505 для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до уповноваженого органу із письмовою заявою, складеною у довільній формі, про надання грошової допомоги і подає документи, визначені цим пунктом.
Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім'ї. Таку заяву на наступний шестимісячний строк може бути подано з дати його початку або не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного строку (абзац третій пункту 5 Порядку № 505).
Абзацами четвертим-п'ятнадцятим пункту 5 Порядку № 505 передбачено, що у заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги:
прізвище, ім'я та по батькові;
число, місяць, рік народження;
серія, номер (у разі наявності) паспорта громадянина України, ким і коли виданий або серія, номер документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус;
реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному територіальному органу ДФС і мають відмітку в паспорті);
інформацію про:
- зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування);
- наявність у будь-якого із членів сім'ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення;
- наявність житлового приміщення, яке зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції, або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації;
- наявність у будь-якого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку (рахунках) коштів у розмірі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб;
- місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює;
- наявність у будь-якого з членів сім'ї інвалідності із зазначенням групи інвалідності.
До заяви додаються копія довідки з військової частини про залучення до проведення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації (для військовослужбовців з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації), копія довідки з місця роботи або копія іншого документа, що посвідчує зайнятість (для працездатних осіб), копія свідоцтва про шлюб, копії свідоцтв про народження дітей, засвідчені власним підписом уповноваженого представника сім'ї, копія довідки від уповноваженого банку із зазначенням реквізитів поточного рахунка, письмова згода (у довільній формі) про виплату грошової допомоги уповноваженому представнику сім'ї від інших членів сім'ї та згода на обробку персональних даних, а також письмовий дозвіл на розкриття уповноваженим банком інформації, що містить банківську таємницю, щодо поточного рахунка, відкритого уповноваженому представнику сім'ї в установі уповноваженого банку. У разі наявності житлового приміщення, яке зруйноване або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, додається копія акта обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири) (далі - акт технічного стану), складеного комісією, утвореною районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, військово-цивільною адміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (в разі утворення) ради, виконавчим органом ради об'єднаної територіальної громади, за формою згідно з додатком (абзац шістнадцятий пункту 5 Порядку № 505).
Якщо документи, подані уповноваженим представником сім'ї, не відповідають вимогам цього Порядку, уповноважений орган протягом семи робочих днів після отримання таких документів надсилає у письмовому вигляді уповноваженому представнику сім'ї інформацію про відмову у призначенні грошової допомоги з обґрунтуванням причин такої відмови (абзац сімнадцятий пункту 5 Порядку № 505).
Згідно з абзацами першим, другим та четвертим пункту 6 Порядку № 505 грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто із членів сім'ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану; будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Положення абзацу другого пункту 6 не поширюється на сім'ї, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації (крім осіб, які набули право власності на зазначене житлове приміщення, придбане за рахунок державних коштів, після початку проведення антитерористичної операції або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях) (абзац п'ятий пункту 6 Порядку № 505).
Відповідно до абзаців шостого-дев'ятого пункту 6 Порядку № 505 грошова допомога не призначається на члена сім'ї: який перебуває на повному державному утриманні в будинку дитини, дитячому будинку, дитячому будинку-інтернаті, психоневрологічному інтернаті, будинку-інтернаті для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, спеціальному будинку-інтернаті системи соціального захисту населення; який перебуває на повному державному утриманні в школі-інтернаті, закладі спеціалізованої освіти військового (військово-спортивного) профілю; який відбуває покарання в місцях позбавлення волі.
Відповідно до абзацу першого пункту 7 Порядку № 505 якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.
Абзацом другим пункту 7 Порядку № 505 регламентовано, що у разі звільнення та подальшого непрацевлаштування працездатного члена сім'ї грошова допомога на цього члена сім'ї через два місяці з дня, що настає за днем звільнення, зменшується на 50 відсотків, а через чотири місяці з дня, що настає за днем звільнення, - припиняється (абзац другий пункту 7 Порядку № 505).
Згідно з абзацом третім пункту 7 Порядку № 505 особи працездатного віку, яким призначено грошову допомогу, зобов'язані інформувати у триденний строк уповноважений орган про факт працевлаштування або перебування на обліку як безробітних.
Уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин (абзац перший пункту 11 Порядку № 505).
Абзацами першим, другим пункту 8 Порядку № 505 визначено, що уповноважені органи протягом 10 днів після подання уповноваженим представником сім'ї заяви та документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, призначають грошову допомогу або відмовляють у її призначенні, про що надають відповідне повідомлення уповноваженому представнику сім'ї.
Відповідно до пункту 12 Порядку № 505 виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі:
подання уповноваженим представником сім'ї заяви про припинення виплати грошової допомоги;
надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім'ї протягом чотирьох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють;
зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи;
виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги;
у разі смерті внутрішньо переміщеної особи.
Виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім'ї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги (абзац восьмий пункту 12 Порядку № 505).
З вищенаведених норм Порядку № 505 слідує, що щомісячна адресна допомога призначається внутрішньо переміщеним особам на сім'ю для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою уповноваженого представника сім'ї з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців, та може бути призначена за заявою уповноваженого представника сім'ї на наступний шестимісячний строк. Порядком № 505 визначений вичерпний перелік підстав, з яких щомісячна адресна допомога не призначається або її виплата припиняється.
Комплексний аналіз положень Порядку № 505 надає суду підстави дійти висновку, що абзацом десятим пункту 3 Порядку № 505 визначена заборона у призначенні допомоги саме працездатній особі, яка не працевлаштована (безробітна).
Отже, грошова допомога не призначається тільки тим особам, які продовжують перебувати у статусі непрацевлаштованої (безробітної) особи. В разі ж, якщо така особа працевлаштувалася і її статус не суперечить пунктам 2-7, 12 Порядку № 505, то вона знову набуває право на призначення щомісячної адресної допомоги, яке реалізується шляхом звернення до уповноваженого органу із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги та необхідними документами.
Вказаний підхід відповідає не тільки нормам Порядку № 505, але також відповідає духу та меті надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, які полягають в тому, що така допомога протягом послідових шестимісячних періодів надається всім внутрішньо переміщеним особам або сім'ям внутрішньо переміщених осіб, які працевлаштувалися на новому місці проживання та не є власниками житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованих в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану, та у будь-кого з членів сім'ї не має на депозитному банківському рахунку (рахунках) коштів у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Таким чином, Порядком № 505 не встановлено жодного обмеження права особи звернутись після працевлаштування з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. У випадку такого звернення працевлаштованої особи органи соціального захисту населення повинні розглянути цю заяву і призначити грошову допомогу, якщо відсутні обставини, що виключають таке призначення, передбачені пунктом 6 Порядку № 505.
Відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_2 від 23 вересня 2004 року, довідок Новопсковського професійного аграрного ліцею Луганської області від 14 червня 2021 року № 114 та від 10 серпня 2021 року № 149 ОСОБА_1 з 04 січня 2019 року по теперішній час працює у Новопсковському професійному аграрному ліцеї Луганської області на посаді інженера-електроніка (арк. спр. 14, 51-52, 80).
Отже, з 04 січня 2019 року позивач є працездатною працевлаштованою особою та має право на отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Таким чином відповідачем протиправно прийнято рішення від 15 липня 2021 року б/н про проведення перерахунку та повернення зайво нарахованих коштів та вчинено дії щодо відрахування з 01 серпня 2021 року з щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам зайво виплачених коштів за період з 11 червня 2020 року по 10 червня 2021 року у загальному розмірі 7565,27 грн.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: […] визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; […].
Згідно з частиною другою статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В рамках адміністративного судочинства:
дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;
бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;
рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).
Верховний Суд України у постанові від 24 листопада 2015 року по справі № П/800/259/15 (21-3538а15) зазначив, що сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб'єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов'язаний був і міг вчинити. Тобто бездіяльність не має чітко окреслених часових меж, а саме явище бездіяльності є триваючим (№ рішення в ЄДРСР 54398764).
Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:
- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);
- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);
- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4);
- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).
У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду (частина третя статті 245 КАС України).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі “Чахал проти Об'єднаного Королівства” (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Зважаючи на обставини справи, враховуючи, що настання для позивача негативних наслідків пов'язано із прийняттям відповідачем рішення від 15 червня 2021 року без номеру про проведення перерахунку та повернення зайво нарахованих коштів та вчинення дій щодо утримання коштів з адресної допомоги, яка виплачується позивачу як уповноваженому представнику сім'ї, суд вважає, що належним, достатнім та ефективним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправним та скасування такого рішення відповідача, визнання протиправними дій щодо утримання коштів з адресної допомоги, а також зобов'язання відповідача до вчинення необхідних дій з метою відновлення прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Повідомленням від 15 липня 2021 року № 53 про відшкодування коштів переплаченої державної допомоги Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області фактично довело до відома позивача інформацію про намір утримати переплачені кошти. Разом з тим, таке повідомлення не є рішенням, яке призвело до негативних наслідків, а тому скасуванню не підлягає.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області від 15 липня 2021 року без номеру «Про проведення перерахунку та повернення зайво нарахованих коштів», прийняте відносно ОСОБА_1 ;
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області щодо утримання з 01 серпня 2021 року з щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, що виплачується ОСОБА_1 , як уповноваженому представнику сім'ї, суми зайво виплаченої допомоги за період з 11 червня 2020 року по 10 червня 2021 року;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області повернути ОСОБА_1 , як уповноваженому представнику сім'ї, утримані на підставі рішення від 15 липня 2021 року без номеру «Про проведення перерахунку та повернення зайво нарахованих коштів» з 01 серпня 2021 року з щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, суми зайво сплаченої адресної допомоги за період з 11 червня 2020 року по 10 червня 2021 року.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини восьмої статті 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в розмірі 908,00 грн, що підтверджено квитанцією від 07 вересня 2021 року № 50.
З огляду на те, що судом встановлено порушення відповідачем права позивача на отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, як складової частини права на соціальний захист, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Задовольнити позов адвоката Скворцової Алли Юріївни в інтересах ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області (ідентифікаційний код 03197055, місцезнаходження: вул. Центральна, буд. 36, м. Старобільськ, Старобільський район, Луганська область, 92703) про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області від 15 липня 2021 року без номеру «Про проведення перерахунку та повернення зайво нарахованих коштів», прийняте відносно ОСОБА_1 .
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області щодо утримання з 01 серпня 2021 року з щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, що виплачується ОСОБА_1 , як уповноваженому представнику сім'ї, суми зайво виплаченої допомоги за період з 11 червня 2020 року по 10 червня 2021 року.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області повернути ОСОБА_1 , як уповноваженому представнику сім'ї, утримані на підставі рішення від 15 липня 2021 року без номеру «Про проведення перерахунку та повернення зайво нарахованих коштів» з 01 серпня 2021 року з щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, суми зайво сплаченої адресної допомоги за період з 11 червня 2020 року по 10 червня 2021 року.
Відмовити в задоволенні решти позовних вимог.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім грн 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.І. Чернявська