Іменем України
08 листопада 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5359/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу,
28 вересня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - позивач) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (далі відповідач), у якому позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 20.09.2021 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн у виконавчому провадженні ВП№ 62823432.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 14.08.2020 постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) відкрито виконавче провадження № 62823432 з примусового виконання виконавчого листа №360/361/20, виданого 14.04.2020 Луганським окружним адміністративним судом про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області виплатити ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за вислугу років в за період з 01 липня 2018 року по 30 вересня 2018 року.
Листами від 27.08.2020 №1200-010301-8/17469 та від 27.10.2020 №1200-010301-6/23490 позивач повідомив відповідача про те, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 25.02.2020 у справі №360/361/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області нарахована ОСОБА_1 заборгованість з пенсії за вислугу років за період з 01 липня 2018 року по 30 вересня 2018 року у розмірі 13310,91 грн, що підтверджується розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 1203005418. 01.12.2020 здійснено виплату за один місяць в сумі 4 436,97 грн на звернення до негайного виконання у межах виплати пенсії за один місяць. Згідно з положенням абзацу двадцятого пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (у редакції, чинній з 30 серпня 2019 року), суми пенсій, які не виплачені за період до місяця їх відновлення, обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Тому, суми пенсії ОСОБА_1 за період з 01 серпня 2018 року по 30 вересня 2018 року у розмірі 8873,94 грн обліковані в Головному управлінні Пенсійною фонду України в Луганській області та будуть виплачені на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. На теперішній час такий порядок відсутній.
Враховуючи ті обставини, що виконання виконавчого листа № 360/361/20 залежало не тільки від боржника, а й від надходження відповідних коштів до органів Пенсійного фонду України з Державного бюджету України, позивач вважає, що у відповідача відсутні правові підстави для винесення постанови про накладення на боржника штрафу у розмірі 5100 грн.
Зважаючи на вищевикладене, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області вважає, що постанова державного виконавця про накладення штрафу від 20.09.2021 ВП №62823432 не відповідає критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно, є протиправною та підлягає скасуванню.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 01.10.2021 позов Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) залишено без руху. Встановлено позивачу строк для усунення недоліків заяви протягом п'яти календарних днів з дня отримання копії даної ухвали шляхом надання суду документу про сплату судового збору у сумі 2270 грн.
18.10.2021 від позивача надійшли докази сплати судового збору.
Ухвалою суду від 28.10.2021 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено справу розглянути у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін, із врахуванням особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, встановлених статтею 287 КАС України. Призначено відкрите судове засідання у справі на 08 листопада 2021 року.
Відповідач позов не визнав, 08.11.2021 подав до суду відзив (а. с. 36-38), в якому зазначив, що 14.08.2020 на виконання до Відділу надійшов виконавчий лист Луганського окружного адміністративного суду від 14.04.2020 № 360/361/20 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області виплатити ОСОБА_1 заборгованість з пенсії за вислугу років за період з 01 липня 2018 року по 30 вересня 2018 року.
14.08.2020 державним виконавцемвідповідно до вимог ст. ст. 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України "Про виконавче провадження" винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.
До державного виконавця надійшов лист Головного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 27.08.2020 № 1200-010301-8/17469, в якому зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області, ОСОБА_1 нарахована заборгованість з пенсії за вислугу років за період з 01 липня 2018 року по 30 вересня 2018 року у розмірі 13 310, 91 грн., що підтверджується розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 1203005418. Суми пенсії ОСОБА_1 за період з 01 липня 2018 року по 30 вересня 2018 року у розмірі 13310,91 грн обліковані в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та будуть виплачені на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Таким чином, щодо фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом інформації та копій підтверджуючих документів, надано не було. Державним виконавцем на підставі вимог ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження" направлено вимогу боржнику щодо стану виконання рішення суду з попередженням про наслідки невиконання рішення суду. Листом Головного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 27.10.2020 № 1200-010301-6/23490 щодо фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом, інформації та копій підтверджуючих документів, також не було надано.
Враховуючи вищезазначене, 20.09.2021 державний виконавець, керуючись ст. ст. 63, 75 Закону, виніс постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 5100 грн, де також було зазначено про обов'язок боржника виконати рішення протягом 10 робочих днів.
Таким чином, накладаючи штраф постановою від 20.09.2021 на боржника, державний виконавець діяв у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.
Отже, дії відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) є правомірними та відповідають нормам Закону України "Про виконавче провадження".
На підставі викладеного представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, у позові просив розглянути справу без його участі.
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву просив суд розглядати справу за відсутності його представника.
Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (частина дев'ята статті 205 КАС України).
З огляду на положення статті 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розгляду адміністративної справи за відсутності представників сторін у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив такі обставини справи.
За даними КП "Діловодство спеціалізованого суду" у справі № 360/361/20 рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 25.02.2020 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за вислугу років за період з 01 липня 2018 року по 30 вересня 2018 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області виплатити ОСОБА_1 заборгованість з пенсії за вислугу років за період з 01 липня 2018 року по 30 вересня 2018 року. Рішення суду допущено до негайного виконання в межах виплати суми пенсії за 1 місяць (а.с.65-70).
Рішення суду від 25 лютого 2020 року у справі №360/361/20 набрало законної сили 27 березня 2020 року.
14 квітня 2020 року по справі №360/361/20 видано виконавчий лист (а.с. 43-44).
За заявою стягувача від 14 серпня 2020 року заступником начальника відділу примусового виконання рішення Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 62823432, якою боржнику встановлено строк для виконання рішення протягом 10 робочих днів (а.с.46).
Листом 27.08.2020 за №1200-010301-8/17469, що надійшов до державного виконавця 31.08.2020, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило, що пенсія ОСОБА_1 за період з 01 липня 2018 року по 30 вересня 2018 року у розмірі 13310,91 грн облікована в головному управлінні Пенсійного фонду України Луганської області та буде виплачена на умовах окремого порядку (Кабінету Міністрів України (постанова Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637). Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2020 року у справі №360/361/20 фактично виконано у повному обсязі (а.с.51-53).
16 жовтня 2020 року за №11705 держаним виконавцем винесено вимогу відповідно до ст.18 Закону України «Про виконавче провадження», згідно з якою Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області мало надати інформацію щодо повного та фактичного виконання вищевказаного рішення суду; інформацію щодо стану виконання рішення суду, а у разі невиконання надати обґрунтоване пояснення, чому вказане рішення суду не може бути виконано (а.с.56-57).
Листом від 27.10.2020 за №1200-010301-6/23490, що надійшов до державного виконавця 30.10.2020, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило, що ОСОБА_1 нарахована заборгованість з пенсії за вислугу років за період з 01.07.2018 до 30.09.2018 у розмірі 13310,91 грн, що підтверджується розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 1203005418. Тому, суми пенсії ОСОБА_1 обліковані в Головному управлінні та будуть виплачені на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України (а.с. 58-60).
Матеріали справи містять розрахунок заборгованості з пенсії за вислугу років за період з 01 липня 2018 року по 30 вересня 2018 року, заборгованість за 3 місяці складає суму у розмірі 13310,91 грн. В самому розрахунку зазначено, що він здійснений пенсійним органом 06.09.2018 у зв'язку з поновленням пенсії ОСОБА_1 (а.с.9).
Отже відсутні підстави вважати, що такий перерахунок здійснено саме на виконання рішення суду від 25 лютого 2020 року у справі №360/361/20.
Також в матеріалах справи наявний витяг з електронної пенсійної справи ОСОБА_1 , в якому є відомості про те, що 01.12.2020 йому на виконання рішення суду, що допущене до негайного виконання, виплачено суму заборгованості за липень 2018 року в сумі 4436,97 грн (а.с.13).
Отже, рішення суду від 25 лютого 2020 року у справі №360/361/20, що набрало законної сили 27 березня 2020 року, в частині, що була допущена до негайного виконання, фактично виконано пенсійним органом лише 01.12.2020.
Постановою відповідача від 24 вересня 2021 року ВП №62823432 про накладення штрафу, за невиконання рішення суду накладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області штраф у розмірі 5100,00 грн (а.с. 63).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги позивача, суд керується такими вимогами чинного законодавства.
За ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до ст.ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Частиною 4 ст. 372 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 9 частини другої статті 129 Конституції України визначено, що основними засадами судочинства є, зокрема, обов'язковість судового рішення.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України.
Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Спеціальним законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України від 02 червня 2016 року № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону №1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Згідно з частиною першою статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Пунктом 16 частини третьої статті 18 Закону № 1404-VIII передбачено право виконавця під час здійснення виконавчого провадження накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Відповідно до частин першої-третьої статті 63 Закону № 1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
Статтею 75 Закону №1404-VIII визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Судом встановлено, що у справі №360/361/20 судовим рішенням, яке набрало законної сили, зокрема, зобов'язано управління виплатити ОСОБА_1 заборгованість з пенсії за вислугу років за період з 01 липня 2018 року по 30 вересня 2018 року, що в добровільному порядку боржником в повному обсязі не виконано.
При цьому жодних доказів наявності у боржника поважних причин для невиконання такого рішення суду самому державному виконавцю, а також суду під час розгляду справи щодо оскарження рішення державного виконавця пенсійний орган не надав.
Отже, станом на дату винесення спірної постанови про накладення штрафу, відомості про повне виконання боржником рішення суду в добровільному порядку у державного виконавця були відсутні.
Враховуючи, що позивач, зазначаючи про виконання рішення суду, при цьому не надає жодних доказів його виконання, а також доказів фактичної неможливості виконання такого рішення суду в передбачені чинним законодавством строки, суд погоджується із висновком державного виконавця про доцільність накладення штрафу на позивача у розмірі 5100 грн.
До таких самих висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 14 травня 2020 року по справі № 522/3268/17.
Суд не приймає до уваги доводи позивача про вжиття ним всіх можливих заходів з виконанню рішення суду, оскільки заборгованість з пенсії сформована лише в електронному вигляді.
Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649 (далі - Порядок № 649).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 649 цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, коштами, передбаченими в державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.
Пунктами 4, 5 Порядку № 649 передбачено, що черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.
Для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Відповідно до пункту 10 Порядку № 649 виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету у спосіб перерахування коштів боржнику.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що виплата нарахованих (перерахованих) сум пенсій за рішенням суду здійснюється, зокрема, коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Черговість виконання судових рішень визначається датою їх надходження.
Таким чином, позивачем не вжито всіх заходів з метою виконання рішення суду у справі 360/361/20.
Вказані обставини в їх сукупності свідчать про невиконання позивачем судового рішення, яке набрало законної сили, за відсутності поважних причин.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що доводи відповідача про наявність правових підстав у державного виконавця для винесення постанови про накладення штрафу на боржника є обґрунтованими, тому постанова про накладення штрафу за невиконання рішення суду є правомірною та не підлягає скасуванню.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За правилами статті 139 КАС України понесені позивачем витрати у виді судового збору за подання даного позову покладаються на позивача та відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 205, 241-246, 250, 272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу № 62823432 від 20 вересня 2021 року в сумі 5100 грн відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя В.С. Шембелян