Постанова від 24.06.2010 по справі 42324/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2010 р. № 2-а- 42324/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді-Самойлової В.В.

суддів - Бартош Н.С., Зоркіної Ю.В.

при секретарі- Скляр С.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за адміністративним позовом

ОСОБА_1

до Міністерства охорони здоров'я України, третя особа: Харківська медична академія післядипломної освіти

провизнання протиправними дій та зобов"язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до належного суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо проведення конкурсу на заміщення вакантної посади ректора Харківської медичної академії післядипломної освіти з 21 серпня 2009 року без прийняття відповідного наказу про оголошення конкурсного відбору, із зазначенням строку приймання заяв і проведення конкурсного відбору. Також просить заборонити відповідачу приймати рішення про призначення на посаду ректора Харківської медичної академії післядипломної освіти будь-якої особи, обраної внаслідок конкурсу згідно оголошення в номері № 33 від 21 серпня 2009 року газети "Ваше здоров'я", та зобов'язати відповідача оголосити конкурсний відбір ректора Харківської медичної академії післядипломної освіти та провести його у відповідності до вимог Порядку проведення конкурсного відбору керівників державних суб'єктів господарювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 року № 777.

В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що відповідач не дотримався вимог підпункту "г" пункту 18 частини другої статті 5 Закону України "Про управління об'єктами державної власності", порушив Порядок проведення конкурсного відбору керівників державних суб'єктів господарювання, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2008 р. № 777, який є обов'язковим для всіх органів, що здійснюють управління об'єктами державної власності, в тому числі і для Міністерства охорони здоров'я України, в частині вимог конкурсного відбору керівників державних суб'єктів господарювання.

Окрім того, зазначив, що всупереч Наказу МОЗ України № 38 від 24.01.2009 року "Про конкурсний відбір керівників державних суб'єктів господарювання", яким утворено комісію з проведення конкурсного відбору керівників державних підприємств, що входять до сфери управління МОЗ України у відповідному складі, відповідач - Міністерство охорони здоров'я України в особі відповідної комісії рішення (наказу) про оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади ректора Харківської медичної академії післядипломної освіти не приймав, строк приймання заяв від претендентів не встановлював, як і не встановив строку проведення конкурсного відбору та вважає, що такі дії відповідача порушують його законні права та інтереси.

В судовому засіданні представник позивача за довіреністю ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на те, що позивач є громадянином України, який відповідає вимогам кандидата на заміщення вакантної посади ректора Харківської медичної академії післядипломної освіти, однак позбавлений був скористатися своїм конституційним правом у зв'язку з порушенням відповідачем порядку проведення конкурсного відбору на заміщення цієї посади.

Відповідач, що є суб'єктом владних повноважень, який належним чином повідомлений, відповідно до ст. 35 КАС України, про дату, час і місце судового розгляду в судове засідання не прибув, про причину неявки суд не повідомив, заяву про розгляд справи за його відсутності та заперечень проти позову не надавав.

Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ст. 128 КАСУ.

Представники третьої особи за довіреністю Познахірєва Ю.П., Титов Р.В. проти позову заперечували та у його задоволенні просили відмовити, посилаючись на те, що обрання, затвердження та звільнення з посади керівника вищого навчального закладу, яким є ХМАПО, проводиться відповідно до Закону України "Про вищу освіту". Керівники навчальних закладів, що є загальнодержавною власністю і підпорядковані іншим міністерствам і відомствам України, крім підпорядкованих Міністерству освіти України, обираються за конкурсом і призначаються на посаду (за попереднім погодженням з Міністерством освіти України) відповідними міністерствами і відомствами України шляхом укладання з ними контракту.

Також, послалися на те, що статтею 39 Закону України "Про вищу освіту" встановлено, що конкурс на заміщення посади керівника вищого навчального закладу третього або четвертого рівня акредитації оголошується власником, що і було зроблено МОЗ України шляхом розміщення оголошення в номері № 33 від 21 серпня 2009 року газети "Ваше здоров'я".

Заслухавши представників позивача та третьої особи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.

Так, Міністерство охорони здоров'я України діє на підставі Положення про Міністерство охорони здоров'я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006 р. № 1542.

Згідно п.1 зазначеного Положення Міністерство охорони здоров'я України (МОЗ) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. МОЗ України є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони здоров'я, санітарного та епідемічного благополуччя населення, створення, виробництва, контролю якості та реалізації лікарських засобів і виробів медичного призначення.

Пунктом 2 зазначеного Положення МОЗ України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України та цим Положенням. У межах своїх повноважень МОЗ організовує виконання актів законодавства і здійснює систематичний контроль за їх реалізацією. МОЗ узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції з його удосконалення та в установленому порядку вносить їх на розгляд Кабінету Міністрів України.

Згідно підпункту 60 пункту 4 зазначеного Положення МОЗ України відповідно до покладених на нього завдань здійснює відповідно до законодавства функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери його управління.

Згідно підпункту 16 пункту 9 зазначеного Положення Міністр охорони здоров'я укладає та розриває за погодженням з Віце-прем'єр-міністром України відповідно до законодавства контракти з керівниками підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 15 березня 1999 р. № 379 "Про створення Харківської медичної академії післядипломної освіти" було створено Харківську медичну академію післядипломної освіти на базі Харківського інституту удосконалення лікарів, що був ліквідований.

Наказом МОЗ України від 29 червня 2006 року № 425 була затверджена нова редакція Статуту Харківської медичної академії післядипломної освіти.

Згідно пункту 1.11 Статуту Академія є неприбутковим вищим навчальним закладом. Майно Академії є державною власністю (п. 1.12 Статуту). Відповідно до п.2.1 Статуту Міністерство охорони здоров'я України є органом управління, якому підпорядкована Академія.

Згідно підпункту "г" пункту 18 частини другої статті 5 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" Кабінет Міністрів України має повноваження встановлювати порядок конкурсного відбору керівників державних суб'єктів господарювання. Постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2008 р. № 777, прийнятий "Порядок проведення конкурсного відбору керівників державних суб'єктів господарювання", який є обов'язковим всіх органів, що здійснюють управління об'єктами державної власності, в тому числі і для Міністерства охорони здоров'я.

Статтею 20 Закону України "Про освіту" встановлено, що навчальний заклад очолює його керівник (завідуючий, директор, ректор, президент тощо). Керівники навчальних закладів, що є загальнодержавною власністю і підпорядковані іншим, крім Міністерство освіти України, міністерствам і відомствам України, обираються за конкурсом і призначаються на посаду (за попереднім погодженням з Міністерством освіти України) відповідними міністерствами і відомствами України шляхом укладання з ними контракту.

Наказом МОЗ України № 38 від 24.01.2009 року "Про конкурсний відбір керівників державних суб'єктів господарювання" утворено комісію з проведення конкурсного відбору керівників державних підприємств, що входять до сфери управління МОЗ України у наступному складі: Митник З.М.- заступник Міністра, голова комісії; Банчук М.В. - директор Департаменту кадрової політики, освіти і науки - заступник голови комісії; члени комісії ОСОБА_9 , ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 , ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18

Наказом МОЗ України № 38 від 24.01.2009 року встановлено, що проведення конкурсного відбору на вакантні посади керівників державних підприємств, що входять до сфери управління МОЗ здійснюється в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 року № 777 "Про проведення конкурсного відбору керівників державних суб'єктів господарювання". Зобов'язано Департамент кадрової політики, освіти та науки, Юридичне управління, Департамент економіки, фінансів і бухгалтерської звітності забезпечити дотримання Порядку призначення керівників державних підприємств, що входять до сфери управління Міністерства, за результатами конкурсного відбору та укладення з ними контрактів у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.93 р. № 203 "Про застосування контрактної форми трудового договору з керівником підприємства, що є у державній власності", від 02.08.1995 року "Про типову форму контракту з керівником підприємства, що є в державній власності", статутом зазначених підприємств, установ та організацій.

Пунктом 2 Порядку проведення конкурсного відбору керівників державних суб'єктів господарювання, затвердженого постановою КМУ від 03.09.2008 року № 777, встановлено, що підставою для оголошення конкурсного відбору керівника підприємства (далі - конкурсний відбір) є рішення (наказ) міністерства, Фонду державного майна або іншого органу, до сфери управління якого належить підприємство (далі - орган управління), із зазначенням строку приймання заяв і проведення конкурсного відбору.

Згідно пункту 4 вищезазначеного Порядку постійно діюча комісія з проведення конкурсного відбору керівників оприлюднює оголошення про проведення конкурсного відбору (далі - оголошення) та його результати. Пунктами 8 та 9 Порядку передбачено, що оголошення оприлюднюється на офіційному сайті органу управління, у засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку проведення конкурсного відбору. В оголошенні мали бути зазначені найменування та місцезнаходження підприємства, основні напрями його діяльності з додержанням вимог законодавства про інформацію з обмеженим доступом; строк і місце приймання заяв на участь у конкурсному відборі (далі - заяви) та номер телефону для довідок; перелік документів, що подаються претендентом, та вимоги щодо їх оформлення; дата і місце проведення конкурсного відбору та оприлюднення його результатів; вимоги до претендента.

Встановлено, що в матеріалах справи відсутній наказ відповідача - Міністерства охорони здоров'я України про оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади ректора Харківської медичної академії післядипломної освіти, а також відсутні докази того, що відповідач у належний спосіб, шляхом видання відповідного наказу, встановив строк приймання заяв від претендентів та строк проведення конкурсного відбору на цю посаду.

Відсутні докази того, що комісія з конкурсного відбору керівників державних підприємств, господарських товариств, що входять до сфери управління МОЗ України, затверджена наказом МОЗ України від 24.01.2009 року № 38, проводила засідання з питань затвердження умов проведення конкурсу на посаду ректора ХМАПО та приймала рішення щодо оприлюднення такого оголошення.

Судом встановлено, що в газеті "Ваше здоров'я" від 21 серпня 2009 року в номері № 33 опубліковане оголошення наступного змісту "Міністерство охорони здоров'я України оголошує конкурс на заміщення з 21.08.2009 року вакантної посади ректора Харківської медичної академії післядипломної освіти Міністерства охорони здоров'я України. Вимоги до претендентів: 1. Громадянство України; 2. Звання професора; 3. Науковий ступень кандидата або доктора наук; 4. Стаж науково-педагогічної діяльності не менш як 10 років; 5. Вільне володіння українською мовою. Термін подання документів -з 21.08. по 21.09.2009 року. За довідками звертатися: м. Київ, вул. М.Грушевського 7 кімн.16 телефон: (044) 253-82-63".

Отже, за змістом оголошення не відповідає вимогам, встановленим п.9 Порядку проведення конкурсного відбору керівників державних суб'єктів господарювання, затвердженого постановою КМУ від 03.09.2008 року № 777, оскільки не містить даних щодо місцезнаходження підприємства (ХМАПО), основні напрями його діяльності з додержанням вимог законодавства про інформацію з обмеженим доступом; місце приймання заяв на участь у конкурсному відборі; перелік документів, що подаються претендентом, та вимоги щодо їх оформлення; дата і місце проведення конкурсного відбору та оприлюднення його результатів.

Так, це оголошення опубліковано редакцією газети на підставі листа від 18.08.09 року вих. № 11.01-29/832 за підписом начальника відділу планування, фінансування, бухгалтерського обліку апарату управління, заступника головного бухгалтера ОСОБА_3.

Оскільки зазначена особа не має повноважень на подання такого роду оголошень за відсутності відповідного рішення конкурсної комісії, то відсутні підстави вважати правомірною розпочату дію конкурсу на заміщення вакантної посади ректора Харківської медичної академії післядипломної освіти.

Всупереч приписам п.8 Порядку проведення конкурсного відбору керівників державних суб'єктів господарювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 року № 777, оголошення про проведення конкурсу на зайняття посади ректора ХМАПО на офіційному сайті Міністерства охорони здоров'я України не оприлюднене, що вплинуло на поінформованість осіб, що мають бажання прийняти участь у конкурсі на заміщення вакантної посади ректора Харківської медичної академії післядипломної освіти, що штучно зменшило коло осіб, зацікавлених в участі у конкурсному відборі.

Позивач, як особа, що відповідає вимогам претендента на заміщення зазначеної вакантної посади та маючи бажання прийняти участь у конкурсному відборі, позбавлений був права своєчасно подати документи на цей конкурсний відбір, у зв'язку з тим, що оголошення про проведення конкурсу не було оприлюднене у встановлений законний спосіб на офіційному сайті.

Пунктом 1 наказу Міністерства охорони здоров'я України № 168-О від 15.06.2009 року ОСОБА_20 був звільнений з посади ректора Харківської медичної академії післядипломної освіти у зв'язку із закінченням строку дії контракту від 17.06.04 р. № 240 відповідно до пункту 2 статті 36 КЗпП України 16.06.09 р. З 16.06.09 р. посада ректора Харківської медичної академії післядипломної освіти є вакантною.

У відповідності до статей 20, 39 Закону України "Про освіту", підпункту "г" пункту 18 частини другої статті 5 Закону України "Про управління об'єктами державної власності", пунктами 2, 8, 9 Порядку проведення конкурсного відбору керівників державних суб'єктів господарювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 року № 777, підпунктом 6 пункту 4, підпунктом 16 пункту 9 Положення про Міністерство охорони здоров'я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006 р. № 1542, Наказу МОЗ України № 38 від 24.01.2009 року "Про конкурсний відбір керівників державних суб'єктів господарювання", відповідач - Міністерство охорони здоров'я України в особі Міністра зобов'язане прийняти наказ про оголошення конкурсного відбору ректора Харківської медичної академії післядипломної освіти, а конкурсна комісія Міністерства охорони здоров'я України розпочати процедуру конкурсного відбору ректора Харківської медичної академії післядипломної освіти, встановивши найменування та місцезнаходження підприємства, основні напрями його діяльності з додержанням вимог законодавства про інформацію з обмеженим доступом; строк і місце приймання заяв на участь у конкурсному відборі (далі - заяви) та номер телефону для довідок; перелік документів, що подаються претендентом, та вимоги щодо їх оформлення; дата і місце проведення конкурсного відбору та оприлюднення його результатів; вимоги до претендента.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 9 ч.ч. 1,2 КАСУ суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, відповідна сторона не дотримала вимоги закону про захист охороняємих прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому її оскаржувані дії, як суб'єкта владних повноважень, є неправомірними.

На підставі вищевикладеного вимоги позивача щодо визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії Міністерства охорони здоров'я України є законними та обгрунтованими, що є підставою для задоволення адміністративного позову в цій частині.

Щодо позовних вимог про заборону відповідачеві приймати рішення про призначення на посаду ректора Харківської медичної академії післядипломної освіти будь-якої особи, обраної внаслідок конкурсу згідно оголошення в номері № 33 від 21 серпня 2009 року газети "Ваше здоров'я", то на думку суду вони задоволенню не підлягають, оскільки задоволення вимоги в частині визнання протиправними дії відповідача щодо проведення конкурсу на заміщення вакантної посади ректора Харківської медичної академії післядипломної освіти з 21 серпня 2009 року без прийняття відповідного наказу про оголошення конкурсного відбору, із зазначенням строку приймання заяв і проведення конкурсного відбору, тягне недійсність наступних дій щодо реалізації наслідків конкурсного відбору на заміщення зазначеної вакантної посади, проведеного з порушенням встановленого порядку.

Керуючись ст. ст. 9, 11, 128, 159, 160 КАСУ, ст. 19 Конституції України, Законом України "Про освіту", суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Міністерство охорони здоров'я України щодо проведення конкурсу на заміщення вакантної посади ректора Харківської медичної академії післядипломної освіти з 21 серпня 2009 року без прийняття відповідного наказу про оголошення конкурсного відбору із зазначенням строку приймання заяв і проведення конкурсного відбору.

Зобов'язати Міністерство охорони здоров'я України оголосити конкурсний відбір ректора Харківської медичної академії післядипломної освіти та провести його у відповідності до вимог Порядку проведення конкурсного відбору керівників державних суб'єктів господарювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 року № 777.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення, шляхом подання заяви про апеляційне оскарження, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено 24.06.10

Головуючий - суддя Самойлова В.В.

Судді - Бартош Н.С.

Зоркіна Ю.В.